Napísali o nás

Obchody sú otvorené, optimizmus chýba


Podľa prieskumu spoločnosti Fingo.sk plánovalo v obchodoch s nepotravinovým sortimentom v prvom týždni po ich otvorení nakupovať len 27 percent ľudí. „Očakávame však, že v nasledujúcich týždňoch sa Slováci postupne presunú opäť do kamenných obchodov,“ povedala analytička Fingo.sk Lenka Buchláková.


Kúpiť byt v meste alebo ísť mimo?


„Všetko závisí od priorít klienta. Množstvo rodín počas pandémie zistilo, že pracovať a vychovávať školopovinné deti v 3-izbovom byte nie je najkomfortnejšie, preto zvažujú alternatívu presťahovať sa do rodinného domu neďaleko od mesta. Túto voľbu odporúčam určite zvážiť, keďže predpokladáme, že tento stav je len dočasný,” hovorí Viktor Obtulovič Fingo Reality.


Viac

Majú problémy splácať hypotéku, nájom či účty


„V rámci kraja máme viacero tzv. hladových dolín, ktoré trpia vysokou mierou nezamestnanosti. Najmä tí, ktorí poberajú sociálne dávky a príspevky, majú problém s rôznym typom finančných záväzkov. Zároveň majú ľudia v Košickom kraji v priemere o 27 percent nižšie platy ako napríklad v Bratislavskom kraji," upozornila analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Prečo zarábajú menej? Ženy si už na pohovore pýtajú menej peňazí


Lenka Buchláková, analytička v spoločnosti FinGo.sk: „Na Slovensku dlhodobo pozorujeme, že v sektoroch, kde dominujú ženy, sú platy v priemere nižšie. Ženy sú v prevahe v zdravotníctve a sociálnej starostlivosti, administratíve či v ekonomike, vo financiách a účtovníctve, prípadne v školstve. Platy v týchto oblastiach môžu byť nižšie.”


Viac

Ako si poistiť dom, byt či chalupu?


„Výhodou kombinácie všetkých troch poistení na jednej zmluve je komplexné krytie vášho majetku aj možné zľavy z poistného,"radí odborník na poistenie zo spoločnosti FinGO.sk, Štefan Fajnor.


Kde sa v Európe najviac zarába?


„Za posledných deväť rokov však dynamika rastu platov výrazne napredovala, a to dokonca viac ako v iných západoeurópskych krajinách. Je totiž pravidlom, že nominálne nárasty miezd sú vyššie v chudobnejších krajinách,“ komentuje tento stav analytička FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Správna motivácia aj pre Slovákov od amerického pivovaru


„Konzumácia alkoholu COVID-19 nezničí, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie len zvýši zdravotné riziká, a to najmä v prípade, že sa človek vírusom nakazí. Alkohol, pri koncentrácii aspoň 60 % objemu, funguje ako dezinfekcia kože, ale žiadny takýto účinok na vaše telo nemá, ak ho pijete,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Byty už zarábajú majiteľom menej


„Za posledné obdobie nebol lepší čas na nájomný ,upgrade‘ ako teraz. Záujemca o prenájom, ktorý sa nechce momentálne viazať hypotékou, má dobrú alternatívu. Nájomca si vie za cenu, ktorú platil za prenájom dvojizbového bytu, nájsť v rovnakej alebo blízkej lokalite väčší, pokojne aj trojizbový byt za podobnú cenu,“ tvrdí Viktor Obtulovič, vzťahový manažér Fingo Reality.


Rast cien nehnuteľností sa po krajoch líši, je to príležitosť najmä pre investovanie


„Priemerná cena nehnuteľností tam v roku 2020 bola 2 333 eur za meter štvorcový a v Košickom kraji 1 325 eur za meter štvorcový. To je iba o 13 eur viac ako v Žilinskom kraji,“ uviedol pre Webnoviny.sk Viktor Obtulovič zo spoločnosti Fingo Reality.


Viac

Ako sa Slováci zadlžujú?


Lenka Buchláková, finančná analytička FinGO.sk: „Jeden slovenský politik povedal, že na východe nič nie je a môžem povedať, že je tu toho dosť, ale čo nie je a čo sa podpisuje vlastne pod tú štatistiku, prečo je to také nelichotivé je, že nemáme dobudovanú infraštruktúru. Je tu dlhodobý problém s vysokou mierou nezamestnanosti hlavne v hladových dolinách.”


Viac

Do práce len štyri dni? Na Slovensku to už funguje


Ekonomická analytička spoločnosti FinGO Lenka Buchláková: „Na trhu už dlhodobo chýbajú hlavne kvalifikovaní ľudia. Ešte donedávna to riešilo dočasné zamestnávanie zahraničných pracovníkov. I preto musia krajiny prihliadať napríklad aj na nezamestnanosť. Napríklad v Španielsku vlani presiahla až 15 percent. Tamojšie firmy si tak majú z čoho vyberať


Viac

Problémy domácností so splácaním záväzkov


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Dlhodobo je v podstate problém v regionálnych rozdieloch, že máme na východe krajiny v Prešovskom alebo v Košickom kraji hladové doliny, ktoré nám robia zlú štatistiku. My sme sa pozreli na splácanie svojich bežných záväzkov, ale tu nehovoríme o tom, že si tí ľudia zoberú hypotéku, ktorú nevedia splácať.”


Ako sa vyhnúť dlhom?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk: „Veľa ľudí ide z úveru do úveru alebo splácajú svoje staré úvery novým a robia to takto dookola. Toto sa, žiaľ, deje vo viacerých slovenských domácnostiach. Vo všeobecnosti platí, že pri úverovaní je lepšie byť opatrný, dobre prepočítať dôsledky na rodinný rozpočet a myslieť na budúcnosť.”


Viac

Bytová výstavba sa spomaľuje, ceny bytov stúpajú


„Na Slovensku sú až dve tretiny domácností zložené z troch generácií, teda rodičov a manželského páru s dieťaťom alebo deťmi. Práve trojgeneračné rodiny majú najvyššie zastúpenie zo všetkých, a to na úrovni 60 %,“ uvádza analytička portálu FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

V USA pôjdu na problémy so splácaním úverov miliardy dolárov


„Ľudia v Košickom kraji v priemere o dvadsaťsedem percent nižšie platy ako napríklad v Bratislavskom kraji. Aj keď náklady na život sú v hlavnom meste o niečo vyššie, napríklad bývanie je oproti životu v Košickom kraji drahšie o necelých osemnásť percent,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Oplatí sa bývať ďalej od Bratislavy, keď pracujete v hlavnom meste? Štyri prepočty ukazujú, že finančne určite


„Rekordné množstvo voľných neobsadených investičných bytov v Bratislave určených na prenájom nám dáva indície, že ľudia, ktorých práca umožňuje formu home office, nemajú potrebu sa tu zdržiavať,“ hovorí Viktor Obtulovič z Fingo Reality


Viac

Ako získať peniaze na bývanie alebo rekonštrukciu


„Výber vhodného úveru závisí od sumy, koľko peňazí si chcete požičať, a tiež od hodnoty nehnuteľnosti, ktorú viete založiť v prospech banky či sporiteľne. Rozhodne nie je dobré ísť len do prvej banky poruke alebo ísť do banky, ktorá v reklame propaguje najnižšiu úrokovú sadzbu," hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk


Na čo si dať pozor pri kúpe chalupy


„Kúpa chaty je individuálna záležitosť a výber vhodnej, resp. vysnívanej nehnuteľnosti záleží predovšetkým od toho, čo od nej očakávate. Sú ľudia, tzv. domáci majstri, ktorí si kupujú chatu, aby si ju mohli svojpomocne rekonštruovať, zveľaďovať a upravovať podľa vlastných predstáv.” hovorí Viktor Obtulovič, vzťahový manažér Fingo Reality.


Pri nastavení dôchodkového sporenia platí “čím skôr, tým lepšie”


„Viac peňazí zabezpečí aj správny výber fondov v II. pilieri. Všetci, ktorým ostáva do dôchodku viac ako 15 rokov by si mali v II. pilieri sporiť v negarantovaných akciových alebo indexových fondoch,“ radí investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Bývame v preplnených domácnostiach


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „V krajinách ako je Slovensko, Rumunsko, Poľsko či Bulharsko, je typické bývanie vo vlastnom. U nás to súvisí najmä s tým, ako sa skupovali družstevné byty po páde komunizmu za výhodné ceny. Zároveň v súčasnosti nahrávajú kúpe vlastného bytu či domu výhodné úrokové sadzby na hypotékach.“


Viac

Analýza: Priemerná domácnosť v SR minie na bývanie 330 eur mesačne


„Priemernej slovenskej domácnosti ukroja náklady na bývanie z mesačného rodinného rozpočtu zhruba 330 eur. Táto suma pritom ešte neobsahuje splátku hypotéky. Najväčší podiel dávajú na bývanie z celkového disponibilného príjmu ľudia v produktívnom veku.” Vyplýva to z analýzy ekonomickej analytičky Lenky Buchlákovej zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

MMF: Európska ekonomika sa vráti na predkrízovú úroveň o rok


„Najnižšie hodinové náklady práce sú dlhodobo v Bulharsku – na úrovni 6,5 eura, v Rumunsku – 8,1 eura, a v Maďarsku – 9,9 eura. Naopak, najvyššie sú v Dánsku (45,8 eura), Luxembursku (42,1 eura) a Belgicku (41,1 eura). Pod pomalšie zvyšovanie samotnej mzdy sa výrazne podpísala pandémia nového koronavírusu,“ uviedla ekonomická analytička FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Chcem hypotéku: Dá mi ju banka aj na kúpu chalupy? Kedy získam hypotéku na murovaný dom a kedy na drevodom?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: „Aby ste mohli získať štandardnú hypotéku, teda so splatnosťou do 30 rokov a financovaním do 80 % hodnoty nehnuteľnosti, musí byť chata celoročne obývateľná. Dokladujete to obvykle potvrdením stavebného úradu a znaleckým posudkom, z ktorého je zrejmé, že ide o nehnuteľnosť, v ktorej je možné trvalé bývanie.”


Viac

Pandemický odklad splátok skončil. Čo ďalej?


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Od vypuknutia pandémie v apríli minulého roka do konca februára tohto roka banky na Slovensku celkovo schválili viac ako 147-tisíc žiadostí o odklad splátok úverov, z čoho bolo viac ako 7-tisíc žiadostí od podnikateľov.“


Viac

Britské banky poskytujú úvery na takmer celú nehnuteľnosť. Vláda chce podporiť vlastné bývanie


„Súvisí to najmä s tým, ako sa skupovali družstevné byty po páde komunizmu za výhodné ceny. Zároveň v súčasnosti nahrávajú kúpe vlastného bytu či domu výhodné úrokové sadzby na hypotékach, čo stále drží nákupný apetít Slovákov na vysokej úrovni v porovnaní s krajinami únie ,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Obchody privítali prvých nakupujúcich


Podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti FinGO.sk sa v prvý týždeň otvorenia obchodov chystá nakupovať mimo potravín len necelá tretina ľudí. Končí sa éra on-line nakupovania? „V prieskume zhruba 34 percent ľudí uviedlo, že v prvé dni otvorenia skôr plánujú využiť služby kaderníka či holiča,“ hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Poistenie úveru v čase pandémie


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, FinGO.sk: „Poistenie úveru býva v banke súčasťou zmluvy o úvere. Tak ako si skontrolujete svoje podmienky v zmluve ohľadom úveru, je potrebné sa sústrediť aj na tie poistné podmienky, to znamená, treba si dôsledne preveriť, čo vám poisťovňa bude plniť a čo nie.“


Viac

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky


„Ľudia si už zvykli na online nakupovanie. Očakávame však, že v nasledujúcich týždňoch sa postupne Slováci presunú opäť do kamenných obchodov. Zhruba 34 % ľudí uviedlo, že skôr plánujú v prvé dni otvorenia využiť služby kaderníka či holiča,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Príjmy občanov Slovenska naďalej výrazne zaostávajú za mzdami v západných krajinách


„Za hodinu stále zarobíme v priemere 3-krát menej ako zamestnanci v Luxembursku. V rámci Únie sa hodinové náklady práce pohybujú na úrovni 28,5 eura. Slovensko má spomedzi 27 krajín Únie ôsmy najnižší hodinový náklad práce. Výrazné rozdiely sú medzi viacerými členskými štátmi.“ Vysvetľuje ekonomická analytička FinGO Lenka Buchláková.


Pomoc od štátu nestačí. Sitom prepadá priveľa ľudí


„Ľudí, ktorí trpia núdzou, je na Slovensku dosť už teraz. Aktuálne je zhruba 12 percent rodín pod hranicou príjmovej chudoby, čo predstavuje 640-tisíc ľudí. V dôsledku pandémie sa v tejto kategórii môže ocitnúť ďalších 20 až 50-tisíc ľudí," hovorí ekonomická analytická spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Dofinancovanie hypotéky závisí od príjmu a sumy,ktorú klient potrebuje


„Je rozdiel, či klient potrebuje na dofinancovanie kúpnej ceny 10.000 eur alebo 40.000 eur, ktoré napríklad formou spotrebného úveru nedostane," hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Slovenské banky prišli až o štvrtinu ziskov


„Zatvorená ekonomika spôsobila pokles zamestnanosti, spomalil sa rast platov, a tak mnohým domácnostiam klesol príjem. No a tie, ktoré majú úvery, mohli mať problém s ich splácaním,“ uviedla analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Dôstojná práca a udržateľný rast. Na Slovensku ani v únii nejde o štandard


„Slovensko trošku pokročilo, nakoľko sa zvyšovala v posledných rokoch minimálna mzda i príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky. Pravdou však je, že zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku na úroveň 623 eur posunulo krajinu o jednu priečku vyššie v rebríčku 27 krajín Európskej únie," hovorí analytička FinGo.sk, Lenka Buchláková.


Viac

Máte staršie životné poistenie?


„Životné poistenie slúži na prekonanie ťažkej životnej situácie spôsobenej úrazom alebo chorobou. Malo by nám vykryť naše záväzky, či už ide o splátky hypotéky a iných úverov, ale aj pokryť bežné mesačné výdavky domácnosti, aby sme nemuseli siahnuť na úspory alebo neskončili v dlhoch," povedal Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie FinGO.sk.


Viac

Slováci veria doktorovi Googlovi, obľúbená je aj sestrička Wikipedia


„Novým trendom sa stáva, že oblasti, ktoré sme si nevedeli predstaviť riešiť prostredníctvom internetu, sa čoraz viac presúvajú do online priestoru,“ dodala pre TASR Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk. „Zatvorené obchody nás prinútili viac nakupovať online a zároveň Slováci riešili online aj svoju finančnú otázku.”


Viac

Kde si najrýchlejšie nájdete zamestnanie


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Do roku 2022 môžeme očakávať, že do úzadia sa dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne. Do dvoch rokov by roboty mali začať nahrádzať napríklad prácu čašníkov, zamestnancov fast foodov a ostatných pracovníkov.”


Viac

5 trikov, ako nepocítiť zdražovanie


„Ešte v auguste minulého roka na konci žatvy sa cena pšenice na burze Euronext v Paríži pohybovala na úrovni 180 eur za tonu, aktuálne atakuje úroveň 210 eur. Chlieb je dnes o 5 centov drahší v porovnaní s vlaňajškom,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk


Viac

O koľko zdražie mäso či cukor?


„Ceny potravín ovplyvňuje najmä úroda, ktorá je závislá od počasia, náklady na prácu, ako príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, spracovanie surovín či prepravné a iné náklady. Všeobecne platí, že slabšia úroda znamená následne vyššie ceny,“ približuje dôvody analytička Lenka Buchláková z FinGo.sk.


Viac

Odklad splátok sa skončil, problémy ostali? Hlavne s bankou komunikujte


„Pár dňové omeškanie so splácaním nemusí byť pre klienta z pohľadu banky nijako významné. Predpokladám, že s odstupom času sa na drobné omeškania ľudí z pandemického obdobia, ktorí tesne po skončení odkladu ešte vykážu určité nedostatky v pravidelnom splácaní, bude prihliadať,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Cena mäsa, pečiva, cukru rastie


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FinGO.sk: „Cukor sa dostáva postupne na také úrovne, ktoré sme tu mali v roku 2017. Aktuálne kúpime v priemere kilo cukru za 74 centov a môže atakovať až hranicu 86 centov za kilo cukru. Dôvody sú, že spotreba cukru výrazne rastie najmä z Ázie a z Indonézie.


Ako najlepšie investovať 100 eur?


Lenka Buchláková: „Či už je to v tom takom fyzickom alebo teda virtuálnom zlate. Viete vlastne postupne si šetriť na nejakú mincu aj od dvadsaťpäť eur mesačne, či dajme tomu by ste si dávali do ETF fondov päťdesiat eur a päťdesiat eur do zlata, tak myslím si, že je to taký ako keby ideálny model pre tridsiatnika.“


Viac

Ceny hypoték sú na historickom minime. Dokedy?


Finanční odborníci sa zhodujú na tom, že prudké zdražovanie hypoték sa v tomto období nedá očakávať. Podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej pôjde len o mierne korekcie na trhu. Zdražovanie úverov nepredpovedá ani politika Európskej centrálnej banky, ktorá stimuluje ekonomiku cez nízke úrokové sadzby.


Viac

Prepad stavebnej produkcie


Lenka Buchláková, analytička spoločnosti FinGO.sk: „Už na začiatku pandémie sa robili prieskumy, že aké sú očakávania. Keď si zoberieme vlastne krízu z roku 2008, 2009. To sme mali finančnú krízu. Samozrejme tie úplné príčiny sú iné ako teraz. Vtedy to bola kríza finančná a teda finančného sektora, teraz hovoríme o kríze v zdravotnom sektore.”


Viac

III. pilier - doplnkové dôchodkové sporenie. Čo o ňom treba vedieť


„Tretí pilier slúži na to, aby sme si vytvorili doplnkový zdroj príjmu, ktorý neskôr využijeme pri odchode do penzie. Je pravda, že tretí pilier nedosahuje také výnosy ako napríklad priame investície cez podielové fondy,” vysvetľuje investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

Cena cukru na svetových komoditných trhoch už niekoľko týždňov rastie


„Aktuálne je cena chleba vyššia o takmer 5 centov v porovnaní s vlaňajškom. Postupne rastú ceny viacerých pekárenských výrobkov. V najbližšom období by sme mali pocítiť ďalšie zdražovanie.“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Väčšina prenájmov je v Bratislave. Investičný byt sa viac oplatí inde


Ľudia, ktorí kúpili byt s investičným zámerom prenajímať ho, dosahujú podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra Fingo Reality, priemernú výnosnosť od 3,5 percenta do štyroch percent.


Viac

Pandémie odhalila rizikovosť úverovania domácností


„Banky majú v súčasnosti dostatok kapitálu na poskytovanie úverov” a podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej by im to ani aktuálna kríza nemala znemožniť. „To však v praxi neznamená, že banky budú všetky pôžičky poskytovať rovnako ochotne.”


Viac

Za potraviny platíme viac a príde ďalšie zdražovanie


„Ceny potravín opäť rastú. Viac platíme za cukor, pečivo aj vajíčka. Obavy z horších úrod v Európskej únii, Rusku a Thajsku spôsobili vyššie ceny cukru.” Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk


Sú aj situácie, keď sa človek podpisu nevyhne


„Existuje viacero spoločností, kde sa dá uzavrieť zmluva alebo zadať rôzne žiadosti o úpravy v existujúcej zmluve úplne online. Je to zároveň asi jediný produkt, pri ktorom klienti nemusia doložiť žiadne ďalšie dokumenty,“ skonštatoval Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ vo finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.


Investovanie do akcií nie je len pre horné vrstvy


„Ako prvé pri investovaní je potrebné si určiť, na čo chceme peniaze použiť. Či chceme vytvoriť dlhodobú rezervu alebo alternatívny príjem,“ vysvetľuje Lenka Buchláková, ekonomická analytička zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Keď nasporené peniaze na auto nestačia


„Ľudia by si mali vopred preveriť svoje limity a až na základe toho vyberať, aké auto si môžu dovoliť kúpiť,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Bude online aj životná poistka?


„Klienti často potrebujú dodať kópie záznamov zo zdravotnej karty, čo môže ďalší proces značne skomplikovať. Ísť v tejto situácii k obvodnému lekárovi je problematické jednak pre vyťaženosť lekárov, ale aj pre ochranu vlastného zdravia,“ skonštatoval Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ vo finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.


Má zmysel poistiť si schopnosť splácať hypotéku? A ak áno, ako?


„Koľko stojí poistenie schopnosti splácať úver? Je výhodné prijať ponuku, ktorú dostanete priamo v banke? Dá vám vďaka tomu banka výhodnejšie podmienky hypotéky? Má poistenie úveru vôbec zmysel a dá sa hocikedy zrušiť?” Poradí vám Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

II. pilier: Od januára si sporíte viac


„Všetci sporitelia, ktorým ostáva do dôchodku viac ako 15 rokov, by si mali v druhom pilieri sporiť v negarantovaných akciových alebo indexových fondoch. Dlhodobo zarábajú niekoľkonásobne viac ako garantované fondy a vďaka tomu môže byť dôchodok z druhého piliera aj 10-násobne vyšší,” radí investičný analytik FinGO.sk, František Burda.


Viac

Vírus otriasol trhom práce. Ktoré povolania zaniknú?


„Digitálne zručnosti ľudí na Slovensku sú nedostačujúce pre nové požiadavky trhu," tvrdí ekonomická analytická spoločnosti FinGO.sk, Lenka Buchláková.


Viac

Switching: Účet z banky do banky


Zoltán Čikes, odborník na financie FinGO.sk: „Switching účtu je v podstate jednoduchý proces, o ktorý môže klient požiadať v banke, kde si chce založiť nový účet. Pomáha mu to s prenosom tohto účtu z existujúcej banky, kde ho má.“


Viac

Nové cenníky v bankách


Zoltán Číkes, odborník na financie, FinGO.sk: „Najčastejšie sú to práve poplatky za vykonávanie úkonov na pobočke, pretože banky sa snažia minimalizovať to, aby klienti riešili úkony na pobočke s pracovníkmi a smerujú to skôr k tomu, aby využívali moderné technológie ako internetbanking alebo smartbanking.“


Viac

Ceny chalúp sú vyššie ako pred pandémiou. Ako financovať ich kúpu?


„Znižuje sa aj maximálne percento financovania - na 60 percent hodnoty nehnuteľnosti. Je to individuálne a aj v tomto prípade môže byť rozhodujúca lokalita a občianska vybavenosť,“ dopĺňa riaditeľka FinGO.sk pre úvery Eva Šablová.


Viac

Tisícky seniorov živoria


Lenka Buchláková, ekonomická analytička: „Závažná materiálna deprivácia sa vlastne určuje aj vtedy, ak ten dôchodca nemá na to, aby každý druhý deň jedol mäso alebo rybu a takisto si nemôže dovoliť aspoň raz za rok ísť z domu niekam na dovolenku.“


Viac

Viac ako 260 000 dôchodcov trpí nedostatkom


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Mnohí títo dôchodcovia, ktorí sa ocitli v tejto skupine majú problém mať doma primerané teplo, čo teda súvisí s tým, že nevedia splácať svoje výdavky. Tie výdavky hlavne na bývanie a na potraviny sa im veľmi zvyšovali v posledných rokoch a nie tak výrazne sa im zvyšovala penzia.“


Viac

Vírus poslal spotrebáky na rekordné minimá


„Banky zvýšili nároky na žiadateľov o spotrebný úver a veľmi obozretne poskytujú tento rizikovejší typ pôžičiek. Pri hypotéke má banka úver krytý nehnuteľnosťou, preto je lacnejší a dostupnejší,“ poznamenala riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Úroky pri hypotékach zrejme neporastú


„Sem patrili najmä nízkopríjmové domácnosti alebo ľudia, ktorí už nejaké úvery splácajú,“ vyjadrila sa Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGo. Ďalším dôležitým faktorom pri poskytovaní hypoték bola pandémia koronavírusu.


Prenájmy sú lacnejšie, covid vyprázdnil byty


Podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra Fingo Reality. „Ak sa pozrieme na populárne dvojizbové byty v najrušnejšom okrese Bratislava I, pokles cien je na úrovni desiatok eur. Cena nájmu vo štvrtom kvartáli 2019 bola podľa portálu Nehnuteľnosti.sk 770 eur mesačne. Vo štvrtom štvrťroku pandemického roku 2020 sa dostala na 646 eur mesačne.”


Viac

Stovky hoteliérov a hostinských kvôli pandémii končia, zbavujú sa priestorov


Určite existujú aj investori, ktorí súčasnú situáciu zoberú ako vhodnú príležitosť a rozhodnú sa do tohto sektora vložiť financie. Všeobecne sa totiž pri každej kríze otvárajú aj nové možnosti na investovanie. Potvrdzuje to prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes.


Viac

Prvý apríl prináša dve nové dávky


„Výhodou tehotenskej dávky je, že žena môže naďalej pracovať alebo podnikať a bude dostávať financie z oboch zdrojov. Rovnaké pravidlo platí v prípade, že by musela ísť na péenku. Vyplácanie tehotenského pokračuje aj po nástupe na materskú dovolenku," hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Chudoba už hrozí miliónu Slovákov


„V ohrozených regiónoch evidujeme aj vysokú mieru nezamestnanosti, avšak len tretina ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky a príspevky, sa vďaka nim dostáva mimo pásma chudoby,” prízvukuje ekonomická analytička Lenka Buchláková.


Kryptomeny ako investičný nástroj


František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk: „Kryptomenu si môžeme predstaviť ako normálne peniaze, ktoré máme v internet bankingu. Sú to obyčajné čísla.“


Viac

Koronakríza prehĺbila regionálne rozdiely


Problémy chudobnejších krajov sa prehlbujú aj v dôsledku stále pretrvávajúcich aspektov, ako je napríklad nedostatočne rozvinutá infraštruktúra, pomalé tempo budovania dopravnej siete, slabšie sa rozvíjajúce podnikateľské prostredie a tiež nižšia vzdelanostná úroveň časti obyvateľstva," hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Prieskum: Pandémie zvýšila záujem Slovákov o životné poistenie


Približne 83 % maklérov v prieskume FinGO.sk uviedlo, že pandémia ochorenia COVID-19 zvýšila záujem o životné poistenie. „Tretina ľudí si chcela uzavrieť nové poistenie, ak doteraz žiadne nemali a 22 % ľudí sa zaujímalo o zrušenie zmluvy alebo zníženie platieb za poistenie," opisuje riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabó.


Viac

Ako si upratať v rodinnom rozpočte?


„Pravidelným odkladaním aj menších súm je možné vytvoriť si finančnú rezervu na preklenutie neočakávaných situácií alebo dlhodobejším sporením si pripraviť financie na konkrétne ciele ako vzdelanie detí, zlepšenie bývania a podobne,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Nemajú ani na kúrenie či nájom: Na Slovensku živorí viac ako štvrť milióna dôchodcov!


„Mnohí dôchodcovia, ktorí sa ocitli v závažnej materiálnej deprivácii nemajú ani práčku a iné spotrebiče, ktoré sú pre mnohých v domácnosti samozrejmosťou. Veľké percento dôchodcov si takisto nemôže dovoliť udržiavať doma primerané teplo,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Chudobou je na Slovensku ohrozených 872 tisíc ľudí


„Najviac chudobných ľudí je v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, ide takmer o 400 000 ľudí. V dôsledku pandémie nového koronavírusu sa môže v tejto kategórii ocitnúť ďalších 20 000 až 50 000 ľudí”, predpokladá ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

V dôsledku pandémie môžu byť zasiahnutých chudobou desaťtisíce ľudí


V dôsledku pandémie nového koronavírusu sa môže v tejto kategórii ocitnúť ďalších 20.000 až 50.000 ľudí”, predpokladá ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Investujete? Podľa odborníkov by ste mali začať. Aký spôsob zvoliť podľa výšky príjmu?


Aj nízkopríjmová skupina ľudí sa môže pustiť do investovania. Ako prvý krok by si však mali urobiť revíziu výdavkov, nemať dlhy a mať našetrenú rezervu minimálne vo výške šiestich mesačných výdavkov, no ideálne vo výške 12 mesačných výdavkov,” hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička v spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Odklad splátok bez zápisu sa končí. Bude ťažšie získať úver?


„Tie budú v režime odkladu splátok z dôvodu ťažkej životnej situácie už ako štandardné reštrukturalizované úvery," vysvetľuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO. Pôjde v podstate o bežný odklad splátok.


Viac

Tri penzijné piliere


„Ak chcete mať napríklad na dôchodku na prilepšenie nasporenú sumu 50 000 eur a začali by ste si na ňu sporiť až vo veku 50 rokov, museli by ste si mesačne odkladať viac ako 400 eur. Pre porovnanie, 30-ročnému človeku stačí na túto cieľovú sumu odkladať menej ako 100 eur," hovorí analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Stovky hotelov i penziónov sú na predaj. Trh sa rúca, ulovia ich väčší hráči a dravci


Určite existujú aj investori, ktorí súčasnú situáciu zoberú ako vhodnú príležitosť a rozhodnú sa do tohto sektora vložiť financie. Všeobecne sa totiž po každej kríze otvárajú aj nové možnosti pre investovanie. Potvrdzuje to Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Vlastniť byt je u nás nutnosť


„Na Slovensku vlastní viac ľudí domy ako byty, v pomere 52 k 48 percentám. Väčšina našincov žije v domoch na dedine a v satelitných mestách,“ priblížila Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Na Slovensku je vyše 260-tisíc dôchodcov, ktorí sa prepadli do tzv. závažnej deprivácie


„Na Slovensku je vyše 260-tisíc dôchodcov, ktorí sa prepadli do tzv. závažnej materiálnej deprivácie.” Podľa analytička FinGO.sk Lenky Buchlákovej, majú predovšetkým nedoplatky spojené s nájomným, energiami či splácaním nákupov na splátky.


Ako podať daňové priznanie, aby ste mali šancu dostať hypotéku?


Aký je rozdiel pri žiadaní o hypotéku medzi zamestnancom a živnostníkom? Do akej miery banky zohľadňujú dĺžku podnikania a jeho úspešnosť? Máte šancu, ak sa vám roky darilo, ale ten posledný bol pre pandémiu kritický? Je kľúčový pre banky obrat či zisk? V relácii Ide o peniaze odpovedá riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Tretina nezvládne zrátať úrokový výnos, finančná gramotnosť Slovákov je slabá


„Hodnota akcií síce kolíše, ale prinášajú vyššie zisky ako investície s nižším rizikom. Ak napríklad tento mesiac investujem sto eur, tak za to môžem kúpiť 20 podielových jednotiek vo fonde, lebo jedna má hodnotu päť eur,” Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk.


Viac

Náklady na bývanie tvoria viac ako štvrtinu výdavkov


„Najmenej stojí mesačne vzdelávanie, a to necelé dve percentá. V medziročnom porovnaní ide o pokles v dôsledku dištančného vzdelávania detí a študentov,“ hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Ako splatiť hypotéku výhodnejšie


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, FinGO.sk: „Mimoriadna splátka predstavuje predčasné splatenie časti hypotekárneho úveru.Alebo druhá možnosť je, že môžete bezplatne zrealizovať mimoriadnu splátku v čase výročia našej fixácie a vtedy nie ste obmedzovaní výškou takejto mimoriadnej splátky.“


Viac

Plánovanie nákupu na Veľkú noc


„Dobrá správa je, že keď sme porovnávali ceny potravín s minulým rokom tak tie ceny sa výrazne nemenili, resp. menili sa pri výrobkoch rôznych, niečo sa navyšovalo, niečo znižovalo, ale v zásade ten základný košík, ktorý sme urobili tak stojí zhruba 50 eur, čo bolo na úrovni minulého roka, čiže ten veľkonočný nákup nás výrazne viac stáť nebude," hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk


Prenájmy sú lacnejšie, pandémia vyprázdnila byty


V niektorých mestských častiach klesla cena podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra Fingo Reality, aj o tridsať percent. Keď porovnáme ceny na konci roka 2020 a 2019, pokles skutočne nastal. „Ak sa pozrieme na populárne dvojizbové byty v najrušnejšom okrese Bratislava I, pokles cien je na úrovni desiatok eur.”


Krátka viazanosť sa vôbec neoplatí


„Úpravou päťročnej fixácie na úroveň 0,64 percenta sa mBank stala druhou najlacnejšou bankou pri päťročnej viazanosti, ak porovnávame najnižšie komunikované úrokové sadzby,“ tvrdí riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Investičný byt predstavuje riziko najmä kvôli hypotéke. Hrozieb je ale viac


Ľudia, ktorí kúpili byt s investičným zámerom prenajímať ho dosahujú podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra FinGo Reality, priemernú výnosnosť od 3,5 percenta do štyroch percent.


Viac

Pozrite sa, koľko zaplatíte za veľkonočný nákup, zdraželo pečivo, vajcia aj cukor


„Ak by dali do košíka len základné suroviny, nákup ich vyjde v priemere na 50 eur. Avšak reálne minú Slováci na veľkonočné sviatky v priemere od 50 do 200 eur,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Kde získať výhodne peniaze na novú záhradu alebo bazén


„Výber vhodného typu úveru závisí v prvom rade od toho, koľko peňazí budete potrebovať. Ak hovoríme napríklad o sume 2000 až 3000 €, v tom prípade môže byť vhodnou voľbou spotrebný úver,” radí Eva Šablová, FinGO.sk


Ako vplývajú fúzie finančných spoločností na vzťah medzi maklérom a klientom


„Interní zamestnanci a viazaní finanční agenti (VFA) o kmeň neprídu, pokiaľ budú naďalej pokračovať ako interní zamestnanci, resp. VFA kupujúcej spoločnosti,“ uvádza obchodný riaditeľ FinGO.sk Marek Gemainer.


Viac

Zakladateľ Fingo rozširuje portfolio. Kupuje najväčšie biznis centrum východu


„Ide o multifunkčnú budovu s dlhodobou obsadenosťou a stabilnými nájomnými zmluvami, v ktorej vidíme veľký potenciál rozvoja,“ uviedol Lukáš Novák, CEO skupiny Intefi, ktorá sa rozhodla posilniť svoje aktivity v oblasti realitného trhu.


Viac

Investovanie do indexových a podielových fondov


„Keď investujeme do zlata či nehnuteľností, vieme presne, do čoho idú naše peniaze. Pri fondoch to až také jasné nie je,” hovorí Investičný analytik FinGO.sk, František Burda.


Viac

S kúpou investičného bytu opatrne. Nemusí sa vyplatiť


„Všetko záleží od finančnej situácie a bonity klienta, nakoľko je potrebné vziať do úvahy, že momentálna úroková sadzba nemusí byť v tejto výške v budúcnosti zachovaná, a preto je potrebné mať vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu na pokrytie výšky splátok hypoték”, hovorí Viktor Obtulovič, vzťahový manažér FinGo Reality.


Viac

Hypotéka pre single


„Ak chce žena o úver požiadať sama, jej šance na schválenie môže zvýšiť napríklad vysokoškolské vzdelanie, dlhodobý pracovný pomer či dokonca to, že už má nejakú úverovú históriu, teda predtým splácala nejaký úver,” radí riaditeľka pre úvery Eva Šablová, FinGo.sk.


Viac

Zákutia sociálneho obchodovania


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk: „Až dve tretiny Slovákov by chcelo investovať, no nevedia sa orientovať v ponúkaných možnostiach.“


Viac

Slováci sú pri investovaní konzervatívni


„Až dve tretiny Slovákov by chcelo investovať, avšak nemajú vedomosti o možnostiach, ktoré majú.” Podľa analytičky FinGo.sk, Lenky Buchlákovej „ľudia na investovanie nemajú v prvom rade odborné vedomosti, podporu či finančného sprostredkovateľa.”


Viac

Ženský element firmám prospieva. Pri ceste nahor ich však stale brzdia predsudky


„Nerovnosť pohlaví zhoršila aj pandémia koronavírusu”. Ako vo svojom komentári uvádza ekonomická analytička FinGo.sk, Lenka Buchláková, „ak by svet nebojoval s ochorením Covid-19 a pokračovalo by sa v súčasne nastavených iniciatívach za odstraňovanie rodových nerovností, rodovú rovnosť by sa vo svete podarilo vyriešiť za 108 rokov.”


Viac

Bývate v podnájme? Dlho nebol vhodnejší čas hľadať si nový byt za lepšiu cenu, hovoria odborníci


„Bežné byty určené na bývanie alebo krátkodobý prenájom vo veľkých mestách, ktoré si ľudia prenajali najmä z dôvodu bývania kvôli práci alebo škole, sú voľné. Ponuka je výrazne vyššia ako dopyt. Čo vzrástlo sú nájmy rekreačných nehnuteľností, najmä na dlhodobý prenájom,” hovorí Viktor Obtulovič, vzťahový manažér FinGo Reality


Viac

Za pečivo a vajcia si priplatíme


„Vyššia cena ropy, nafty a benzínu, má za následok aj vyššie ceny pri potravinách, lebo tie treba aj previezť, ale tie hlavné dôvody sú iné a to je napríklad to, že práve pekári dlhodobo bojujú s tým, že sa zvyšovali príplatky za prácu v noci, cez víkend, cez sviatky, čo im zvyšovalo ich náklady,” hovorí Lenka Buchláková, ekonomická špecialistka zo spoločnosti FinGo.sk


Ako si našetriť z ničoho aj počas pandémie? Odísť na dôchodok môžeš aj s desiatkami tisíc eur na účte


„Nenechajte sa v letákoch zlákať výhodnou ponukou na niečo, čo reálne nepotrebujete. Ak sú niektoré tovary v akcii, neznamená to, že ich musíte nevyhnutne kúpiť,“ radí analytička Lenka Buchláková zo spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Ľudia okresali spotrebu, peniaze nechali v banke


„Rast vkladov môže zastaviť len väčšia recesia, ktorá by úplne zastavila priemysel a zvýšila nezamestnanosť. Ľudia by tak museli čerpať svoje úspory,“ povedal investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

Finančným službám stále nerozumieme


„Klienti, ktorých koronakríza zasiahla najviac, ako živnostníci, podnikatelia, zamestnanci pracujúci v gastropriemysle či cestovnom ruchu, ale aj zamestnanci, ktorí boli s deťmi na OČR či PN, sú v bankách znevýhodnení,“ vysvetľuje riaditeľka finančných centier FinGo Premium, Dominika Horkovič.


Viac

Agenti majú viac práce s klientmi aj s vlastným fungovaním


„Nepriaznivé prognózy môžu vychádzať klientom, ktorí si stále sporia v garantovaných fondoch. Klienti investujúci do akciových a indexových fondov sú, naopak, spokojní. V posledných rokoch im tieto fondy zarobili nadpriemerné výnosy,“ ozrejmuje investičný analytik spoločnosti FinGo.sk, František Burda.


Viac

Tankujeme drahšie


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „No už posledné týždne sledujeme nárast cien čo sa týka benzínu, ale aj nafty. V ďalších dňoch môžeme očakávať ďalší nárast, ale ja by som to asi povedala tak pozitívnejšie.”


Ekonomické paradoxy pandemickej doby


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „V internetových obchodoch míňa až takmer polovica Slovákov mesačne približne od 100 do 500 eur, kým v kamenných obchodoch minieme menšie sumy, ale častejšie.“


Viac

Ako ušetriť peniaze a vytvoriť rezervu?


Radí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Finančný plán by ste si mali nastaviť hneď od prvého dňa nového roka. Dôležité je aspoň dva mesiace predtým sledovať výdavky a zapisovať si, na čo konkrétne ste míňali.“


Ako ušetriť na bankových poplatkoch


Zoltán Čikes, FinGO.sk: „Tá najväčšia strata alebo teda to, kde zbytočne vyhadzujeme peniaze na poplatkoch, je, keď navštevujeme pobočku a využívame služby pobočky.“


Viac

Ženy zarobia o stovky eur menej ako muži. Je za tým i výber povolania


„Na Slovensku prevláda u nežnejšieho pohlavia zamestnanie na polovičný pracovný úväzok, ktorý využíva až tretina zamestnaných žien, ale len necelých 8 % mužov. Vo vedúcich pozíciách firiem je tretina žien, mužov je dvakrát viac.povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Vyššie úroky OTP banky: Nie je to lastovička, iba dobeh


„Očakávania sa opierajú aj o signály z Európskej centrálnej banky, ktorá stimuluje ekonomiku cez nízke základné úrokové sadzby, ktoré nedávajú priestor na rast úrokov v komerčných bankách,“ uviedla riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Ľudia sú na osobnú návštevu banky zvyknutí


Podľa prevádzkového riaditeľa spoločnosti FinGO Zoltána Čikesa je pobočka pre banku najnákladnejšia forma, ako zabezpečiť služby pre klienta. „Banky ich udržiavajú iba z toho dôvodu, že stále existuje množstvo ľudí, ktorí si idú vybaviť finančné služby radšej osobne do pobočky banky.”


Viac

Banky rušia pobočky a zbavujú sa hotovosti


„Priamo v banke sa už nebudú vôbec riešiť servisné úkony ako napríklad hotovostné operácie, potvrdenia, prevody či inkasá”, vysvetľuje prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO Zoltán Čikes.


Viac

Ľudia s odloženými splátkami úveru si na schválenie novej pôžičky počkajú pol roka až rok


„Koniec úverového moratória prišiel v najmenej vhodnom čase prísneho lockdownu. Časť ľudí je dnes preto odrezaná od možnosti zobrať si úver z banky.” O konkrétnych dopadoch pandémie na slovenský finančný trh sa TREND rozprával s odborníkom na finančné sprostredkovanie a prevádzkovým riaditeľom spoločnosti FinGO.sk Zoltánom Čikesom.


Chcete hypotéku? Živnostník si šancu na úver môže zmariť jedným daňovým priznaním


„Žiadateľov o hypotéku, ktorí v banke dokladujú príjem z podnikania, v posledných rokoch pribúda. Vlani narástol aj počet živnostníkov, ktorí sa cez on-line porovnávače zaujímali o možnosť získať hypotéku”, opisuje riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Dnes už nie je úrok najdôležitejší


Sadzba pri hypotéke nie je rozhodujúca, dôležité je úver dostať. Kúpiť si byt ako investíciu a ďalej ho prenajímať je pre Slovákov stále lákavé, hovorí Eva Šablová z FinGo.sk


Výrazné zdražovanie PZP nebude


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO.sk: „Aj preto odporúčame, aby si klienti v rámci možností, ktoré už momentálne na trhu sú, pripoistili škody aj na vlastnom aute.“


Viac

Oplatí sa investovať do pôdy? A ako financovať kúpu pozemku?


„Pôda je obmedzená, nevieme ju rozmnožiť alebo vyrobiť a s rozvojom ľudskej činnosti výmera voľnej pôdy neustále klesá. Preto jej cena stúpa,” hovorí investičný analytik František Burda, FinGO.sk


Viac

Pečivo a vajcia zdražejú


Za pečivo a vajcia si priplatíme. Dôvodom je pandémia koronavírusu a vtáčia chrípka. Uviedla to v analýze Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk. Náklady na výrobu chleba, rožkov a iných pekárenských výrobkov na slovenských pultoch podľa nej zvyšujú aj svetové ceny pšenice.


Štáty si robia zásoby, chlieb môže zdražieť


„Medziročne ich cena vzrástla o takmer šesť percent,“ vyratúva ekonomická analytička FinGo.sk Lenka Buchláková s tým, že ceny aj v budúcnosti pôjdu mierne nahor. Tlačí na ne vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.


Slovensko: Patríme k špičke v zadlžovaní sa


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: „Až 6 z 10 ľudí sa zároveň nechá zlákať na propagované top úroky na hypotékach, ktoré však v skutočnosti nedostanú, alebo sú podmienené zakúpením ďalších služieb.“


Analytička: V dôchodku sa už šetrí ťažko


„Za posledných 10 rokov sa priemerný dôchodok zvýšil o niečo vyše 100 eur, pritom za rovnaké obdobie výraznejšie rástli výdavky za potraviny či bývanie. Pred viac ako desiatimi rokmi tvorili výdavky na bývanie 14,3% z celkových výdavkov domácnosti, aktuálne je to vyše štvrtina,“ komentuje ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Zdražejú vajcia aj pečivo


Strata nosníc zasiahla farmárov, ktorí zároveň zápasia s ekonomickými dôsledkami pandémie koronavírusu. Nedostatok vajíčok na trhu by mohol navýšiť ich cenu v najbližších týždňoch na úroveň nad 1,55 centov,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Banky zatiaľ nedokážu poskytovať online hypotéky


Ako povedala riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, trendom dnešnej doby je digitalizácia a riešenie každodenných potrieb prostredníctvom online prostredia. Trend digitalizácie a aj samotné obmedzenia, ktoré priniesol život v pandémii, by mohli podľa nej urýchliť vývoj technológií v online procesoch bánk aj pri spracovaní žiadosti o úver na bývanie.


Viac

Od krízy sa zdvojnásobilo nakupovanie cez internet


„U nás je to najmä z dôvodu zatvorených obchodných prevádzok, no aj v krajinách, kde postupne otvárajú obchody sa ukazuje, že sa ľudia obávajú šírenia nákazy, a preto radšej uprednostňujú nakupovanie z domu. Online nakupovanie vzrástlo vlani medziročne v únii až o štyri percentá. Až 72 percent Európanov nakupovalo online,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Robotizácia a automatizácia na Slovensku


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FinGo.sk: „U nás je problém to, že máme nízko kvalifikovanú pracovnú silu. Práve tieto pracovné miesta sú najohrozenejšou kategóriou, lebo sa dajú veľmi jednoducho nahradiť a v automobilovom priemysle to už vidíme posledné roky...“


Chcem hypotéku: Akú šancu mám získať ju, keď som živnostník, mám s.r.o., chcem zmeniť prácu alebo čakám dieťa


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGo.sk: „Každá banka má vlastný prístup, akým akceptuje príjem žiadateľa o úver. Všeobecne možno povedať, že najčastejšie sa berie aspoň 6-mesačný priemer.“


Viac

Ako sporiť a investovať v aktuálnej situácii


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Investovanie je o rozdelení rizika. To, že teraz nehnuteľnosti nezareagovali na pandémiu nemusí platiť, že sa zachovajú rovnako aj v budúcnosti. Obozretnosť je stále na mieste.“


Viac

Keď banka zistí, že chcete hypotéku na investičný byt, bude prísnejšia, hovorí Eva Šablová z Fingo


Lacné hypotéky tomu pomáhajú, no získať hypoúver na investičný byt zďaleka nie je také jednoduché, ako si ľudia predstavujú. Riaditeľka pre úvery v poradensko-sprostredkovateľksej spoločnosti FinGo.sk Eva Šablová hovorí, že na investičné hypotéky sa banky pozerajú oveľa prísnejšie a niektoré ich neposkytujú vôbec.


Viac

Ekonomické predpovede a realita


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Podľa odhadov Medzinárodnej organizácie práce, vlaňajšie pandemické opatrenia celosvetovo spôsobili pokles práce o takmer 9 percent, čo predstavuje asi 255 miliónov pracovných miest na plný úväzok.“


Viac

Poistenie chalupy či garáže proti krádeži


Radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, ktorého sme sa opýtali na to, ako čo najlepšie ochrániť majetok proti krádeži.


Ako si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky v roku 2021


Odpovedá EVA ŠABLOVÁ - riaditeľka pre úvery FinGO.sk: „Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky si môžu uplatniť klienti, ktorí majú úver na bývanie poskytnutý po 31.12. 2017. Ide vlastne o formu priamej daňovej úľavy, ktorá nahradila hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých. O sumu daňového bonusu sa im potom zníži vypočítaná daň z príjmov...“


Sporitelia v 3. pilieri môžu ušetriť na daniach


„Aj vďaka tomu, že si v ňom nemôžete zrušiť konto hneď pri prvom zaváhaní, postupne sa vám vytvorí väčší objem peňazí, s ktorými si na dôchodku prilepšíte," vysvetľuje investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

V bývaní vo vlastnom patrí Slovensko medzi rekordérov


„Aktuálna situácia s vysokým počtom vlastníkov nehnuteľností súvisí s tým, že mnoho Slovákov prišlo za výhodných podmienok k družstevným bytom, ktoré sa vo veľkom skupovali po páde komunizmu,“ priblížila analytička spoločnosti Fingo.sk Lenka Buchláková.


Záhradu z hypotéky neprefinancujete, oplotenie či altánok áno


Na čo všetko si pri stavbe domu môžete požičať od banky, hovorí EVA ŠABLOVÁ, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Strašiak aj učiteľ


Dôchodcov s nízkymi príjmami, ale aj iné skupiny obyvateľov môže súčasná pandémia dohnať až k existenčným problémom. Prevádzkový riaditeľ finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes ponúka rady, ako ustáť ťažké časy.


Viac

Banky prichádzajú s mobilnou aplikáciou na prijímanie platobných kariet cez smartfón


Mobilná aplikácia je podľa prevádzkového riaditeľa spoločnosti FinGO.sk Zoltána Čikesa krok správnym smerom, ktorý najmä v súčasnej situácii dokáže opäť uľahčiť podnikateľskú činnosť. Znižuje náklady na technické vybavenie a komfort pre predajcov a zákazníkov.


Viac

Úspory na vkladných knižkách zarábajú málo


František Burda, investičný analytik FinGO: „Udržiavajú len staré produkty, staré vkladné knižky, ktoré ako keby dožívali, a skôr vyzývajú klientov k tomu, aby prišli vkladnú knižku zrušiť a peniaze presunuli na iný produkt.“


Viac

Slovenským domácnostiam stúpajú výdavky. Najvyššie sú v Bratislavskom kraji


Priemerná štvorčlenná rodina žijúca v Trenčianskom kraji vynakladá na potraviny a nealkoholické nápoje viac ako 350 eur mesačne. Ide o najvyššiu sumu zo všetkých krajov. Naopak, najmenej minú domácnosti v Prešovskom kraji, približne 262 eur mesačne. Ukazujú to výpočty ekonomickej analytičky FinGo.sk Lenky Buchlákovej na základe údajov zo Štatistického úradu SR.


Viac

Akú životnú poistku uzatvoriť?


Podľa Patrika Szabóa z FinGO.sk sa to prejavilo„ nielen v počte uzavretých zmlúv, keď hlavne počas prvej vlny pandémie ľudia využívali poistné plnenie z pripoistenia PN či ošetrovného.Rovnako tak sa ľudia vo väčšej miere zaujímali aj o správne nastavenie poistných súm vzhľadom na ich úverové záväzky.


Viac

Ako dosiahnuť lepší dôchodok?


"Všetci sporitelia, ktorým ostáva do dôchodku viac ako 15 rokov, by si mali v druhom pilieri sporiť v negarantovaných akciových alebo indexových fondoch. Dlhodobo zarábajú viac ako garantované fondy a vďaka tomu môže byť dôchodok z druhého piliera aj niekoľkonásobne vyšší,“ radí investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Prečo šetrenie bolí? Tu je 9 tipov, ako nemrhať peniazmi a dopriať si bohatú budúcnosť


„Výdavky by sme mali následne rozdeliť na tie, ktoré sú naozaj nevyhnutné, a tie druhé, ktoré dokážeme oželieť,“ dopĺňa František Burda, analytik spoločnosti Fingo.sk. Podľa neho si audit dokážeme pohodlne urobiť aj sami a získame takto sumu, ktorú môžeme použiť na naplnenie našich cieľov.


Viac

Firmy platia bankám za úschovu peňazí


„Niektorí ľudia tieto peniaze držia na účtoch z dôvodu strachu z investovania či nevedomosti. Iní zasa z dôvodu ochrany uložených peňazí, keďže sa na nich vzťahuje garančný fond,“ poznamenal investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

V druhom pilieri vypukol tvrdý boj o sporiteľov


Prestup je zbytočne administratívne náročný a štát ľudí núti vybaviť si akceptačný list od Sociálnej poisťovne. „Sporiteľ s ním uzavrie novú zmluvu s vybranou DSS. Starú nie je potrebné rušiť, zruší sa automaticky,“ približuje Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk.


Viac

Chcem hypotéku: Aké mám možnosti, keď mi hypotéka na kúpu bytu nestačí? Aké príjmy mi teraz v banke uznajú?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: Zvyšnú časť kúpnej ceny môžete dofinancovať prostredníctvom spotrebného úveru alebo úveru stavebnej sporiteľne. Voľba ideálneho riešenia závisí od toho, aké finančné možnosti má daný klient a zároveň aj od sumy, ktorú je potrebné dofinancovať.


Viac

Opatrnosť či nevedomosť? Najväčšie chyby pri investovaní


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Najväčšou chybou je, že ľudia majú peniaze uložené na bežných účtoch. Zhruba 70 % finančného majetku Slovákov je práve na bežných účtoch a keď sa pozrieme na ich veľmi slabé účorenie, tak ich peniaze v podstate nezarábajú a dokonca sú aj okresávané o infláciu.“


Viac

Záujem o životné poistenie vzrastá


Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie vo FinGO.sk: „Životné poistenie slúži ako ochrana pred rôznymi chorobami, úrazmi, v prípade najhoršieho smrti. A na druhej strane, keď sa vám stane nejaká neočakávaná udalosť v živote, dokáže vám to pokryť vaše finančné záväzky.“


Viac

Daňový bonus na hypotéku


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, Fingo: „Je dôležité si to odsledovať, nakoľko niektoré banky potvrdenie posielajú automaticky, najčastejšie poštou, alebo do internetbankingu, avšak niektoré banky ho nezasielajú automaticky, musíte si oň požiadať.“


Viac

Hypotéky sú stále prísne. Dajú sa obísť sporením


„Výška výnosu závisí od rizikovosti sporiacej schémy a dĺžky sporenia,“ vysvetľuje investičný analytik z FinGO František Burda. Okrem podielových fondov sú podľa jeho slov aj iné možnosti. Ide napríklad o indexové fondy ETF či dokonca sporenie do investičného zlata.


Viac

V raste výdavkov za potraviny od roku 2020 sme prví v EÚ


Výdavky na potraviny a nealko nápoje rástli slovenským domácnostiam od roku 2010 najrýchlejšie spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Uviedla to v analýze Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Prečo na dôchodok myslieť už v 30-tke a nečakať do 50-tky?


Navyše, ak si mladý človek zvolí správnu formu sporenia na dôchodok a využije investičné portfólio zložené z akciových a indexových fondov, stačilo by mu mesačne odložiť okolo 50 eur,“ opisuje investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Na pracovnom trhu sa zrejme nevyhneme zmenám


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Najnovšie odhady hovoria o tom, že do roku 2025 približne 85 miliónov pracovných miest môže byť rozdelených medzi ľudí a stroje, zatiaľ čo sa môže vytvoriť 97 miliónov nových pracovných pozícií, ktoré budú viac prispôsobené novej deľbe práce medzi ľuďmi, strojmi a algoritmami.“


Viac

Tlak na zmeny v poistení áut stúpa


Viem si predstaviť, že by to v mnohých prípadoch urýchlilo súdne procesy medzi poisťovňou a klientom a zároveň by to pomohlo zjednotiť a zjednodušiť rozhodovanie súdov v mnohých prípadoch. Takže vidím v tom aj výhody, aj nevýhody,“ hovorí riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti Fingo.sk Štefan Fajnor.


Viac

Striebro sa vydalo na rastovú rely


Podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu sa približne 50 percent striebra využije v priemysle, asi tretina v šperkárstve a približne 11 percent kovu je investovaných. Vlani pritom stúpol záujem o investičné striebro o 27 percent. Ide o päťročné maximum, pričom sa predalo 236 miliónov uncí.


Viac

Čo si všímať vo výpisoch z druhého piliera?


Ekonomická analytička Lenka Buchláková: „Keď máte okolo 30-40 rokov a dlhšie obdobie do dôchodku, aj keď príde pandémia, finančná kríza, alebo čokoľvek, čo spôsobí poklesy na finančných trhoch, samozrejme aj pokles výnosov v dôchodkových pilieroch, tak za dlhšie obdobie 20-30 rokov to viete pekne dohnať.“


Viac

Štipendium pre tehotné študentky


Lenka Buchláková, ekonomická analytička: „Dávka je aj pre pracujúce tehotné ženy, či už sú zamestnané na trvalý pracovný pomer, alebo SZČO, čiže živnostníčky. Ak boli dva roky predtým ako im vzniká nárok na dávku poistené nemocensky, teda 270 dní nemocensky poistené dva roky predtým, tak majú nárok na dávku.


TOP 10 rád, ako ušetriť počas koronakrízy a zároveň sa pripraviť na horšie časy


Pri tvorbe rezervy z dlhodobého hľadiska ekonomická analytička spoločnosti FinGo.sk Lenka Buchláková odporúča vytvoriť si finančnú rezervu vo výške minimálne šesťnásobku mesačných výdavkov, ideálne vo výške 6 až 12-mesačných výdavkov.


Viac

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk: „Pokiaľ ste zamestnaní, tak môžete si daňový bonus uplatniť prostredníctvom tohto tlačiva cez zamestnávateľa v rámci ročného zúčtovania dane, ktoré je potrebné zamestnávateľovi odovzdať do pätnásteho druhý.“


Viac

Každý štvrtý zamestnaný Slovák sa bude musieť preškoliť, kvôli digitalizácii


Každý štvrtý zamestnaný Slovák bude musieť v dôsledku zmien na trhu práce prejsť minimálne polročným školením. Uviedla to analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková. Pracovný trh totiž mení čoraz väčšia digitalizácia, ktorú urýchlila aj pandémia nového koronavírusu.


Viac

Gastrolístky alebo peniaze?


Lenka Buchláková: "V súčasnosti 850 000 ľudí zhruba využíva gastrolístky. Mnohí ľudia, ktorí sú zamestnaní, čiže interný stav a pracujú do dňa viac ako 4 hodiny majú nárok na tento gastrolístok, resp. na stravné. Mnohí, zhruba 40 % zamestnancov využíva klasické jedálne, ktoré majú teda závody a veľké firmy.“


Akú budúcnosť má bratislavská burza


„Je to prakticky dožívajúci organizmus. Akcie, ktoré sa na nej obchodujú, možno zrátať na prstoch jednej ruky. Denné zobchodované objemy obchodov s akciami sú žalostne malé. Burzu ako-tak zachraňujú obchody s dlhopismi,“ vraví investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

Internet používa 9 z 10 Slovákov. Najčastejšie vyhľadávame informácie o koronavíruse a ako finančne zvládnuť pandémiu


Napríklad aktuálne čoraz viac Slovákov nakupuje potraviny online, zároveň veľa finančných záležitostí vybavujeme cez internet. Vlani až dve tretiny Slovákov riešili hypotéku, životné poistenie či odklad splátok online,“ hovorí ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Na mesiac máme 370 eur, ako z toho vyžiť?


Analytička Lenka Buchláková: Situácia Slovákov sa vlani medziročne zhoršila. Do kategórie materiálnej deprivácie spadá aktuálne vyše 430-tisíc Slovákov. Očakávame, že vzhľadom na súčasný stav spojený s druhou vlnou koronakrízy sa počet ľudí v materiálnej deprivácii môže opäť navyšovať.


Viac

Ako zaplatiť nový byt


Už dávno neplatí, že takmer každý môže dostať hypotéku, lebo sú na trhu nízke úroky. Práve naopak, legislatíva pre posudzovanie schopnosti klienta splácať úver sa sprísňuje a viacerí klienti už boli nemilo prekvapení, že to v banke nevyšlo tak, ako očakávali," hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Finančných agentov čakajú zmeny. Mali by niesť viac zodpovednosti


„Dôležitou otázkou by bolo, ako zákon stanoví vymáhanie náhrad a zodpovednostné vzťahy medzi samostatnými a podriadenými finančnými agentmi,“ podotýka obchodný riaditeľ spoločnosti Fingo.sk Marek Gemainer.


Viac

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky


Eva Šablová z FinGO.sk: „Niektoré banky toto potvrdenie vydávajú automaticky a v priebehu januára ho zašlú klientom do ich internetbankingu, alebo poštou domov. V iných bankách musia klienti o potvrdenie požiadať sami.“


Viac

Je naozaj ľahké dostať hypotéku? Aké chyby nerobiť, aby ste ju získali?


Vyberať najskôr úver alebo nehnuteľnosť? A je lepšie úver splatiť skôr, alebo ho natiahnuť na celých 30 rokov? Odpovede v relácii Ide o peniaze hľadáme s Evou Šablovou, riaditeľkou pre úvery FinGO.sk.


Viac

K hypotéke bonus za stovky eur. Kto naň má nárok a ako na to?


„Ide o formu priamej daňovej úľavy, ktorá nahradilahypotéky so štátnym príspevkom pre mladých,“ vysvetľujeEva Šablová z poradenskej spoločnosti FinGo.


Viac

Ako si uplatniť daňový bonus na hypotéku?


Daňový bonus si môžete uplatniť vo výške 50 % zo sumy zaplatených úrokov za rok 2020, maximálne vo výške 400 eur ročne, upresňuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Poistenie kritických chorôb


Radí riaditeľ pre životné poistenie Patrik Szabó, FinGO.sk: „Žiadna žena by nemala zanedbávať preventívne prehliadky aspoň raz do roka. Hoci ste v tomto smere zodpovedná, nikdy neviete, čo sa môže stať. Kritické ochorenie často príde nečakane a bez varovania.“


Slováci objavili výhody online nákupu potravín


„Kým v roku 2019 si pravidelne zadovažovalo cez internet potraviny len zhruba 23,5 percenta Slovákov, podľa aktuálnych štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat ich bolo za vlaňajšok viac ako 37 percent,“ uviedla analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková s tým, že priemerná cena takéhoto nákupu je približne 45 eur.


Viac

Absolútny zvrat v nakupovaní Slovákov: Za jeden nákup dáme aj 500 eur, nákupný košík ťa však prekvapí


„Kým v kamenných obchodoch minieme menšie sumy, ale častejšie, práve internetové nákupy ukazujú, že ich realizujeme menej často, ale v prípade rôznych akcií vieme minúť oveľa vyššie čiastky. Podľa štatistík si nákup cez internet doprajeme približne raz až dvakrát do mesiaca,“ skomentovala finančná analytička spoločnosti FinGo.sk, Lenka Buchláková.


Viac

Čoraz viac Slovákov sa ocitá na hranici chudoby


Viacero ľudí spadlo do toho, že si nemôžu dovoliť platiť faktúry za elektrinu, je to takmer 8 % domácností, čo je približne 400 tisíc ľudí,“ konštatovala ekonomická analytička Lenka Buchláková. Mnohí aj preto hľadajú lacnejšie alternatívy, ktoré by mohli nahradiť elektrinu a plyn.


Viac

Ako si poistiť majetok


Radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, ktorého sme sa opýtali na to, ako čo najlepšie ochrániť majetok. „Podpoistenie znamená, ak je niečo, čo poisťujeme, poistené na nižšiu poistnú sumu, ako je reálna hodnota danej veci...“


Pandémia prehlbuje chudobu Slovákov


Lenka Buchláková, analytička FinGO: „Za posledných desať rokov sa mesačné príjmy domácností zvýšili o tretinu, o takmer rovnaké percento sa však zvýšili aj výdavky. Máme aj vyššie percento ľudí, ktorí majú nedoplatky spojené s hypotékou, alebo nájomným, úhradou za energie, alebo splácaním nákupov.“


Ako sa zmenil pracovný trh?


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FINGO: „Robotizácia je súčasný trend. Je to niečo, čoho sa nemusíme báť, je to nezvrátiteľný proces. Tak ako sme sa transformovali z poľnohospodárskej výroby na priemyselnú, tak tá priemyselná súčasná výroba sa viac modernizuje a robotizuje.“


Viac

7 rád, ako si upratať svoje financie


Lenka Buchláková, FinGO.sk: „Ak by ste si nechali prekontrolovať všetky vaše zastarané zmluvy, poplatky, ktoré platíte za rôzne služby a vaše míňanie na zbytočnosti, mesačne viete ušetriť aj viac ako 100 eur. Ročne sa tak úspora rodiny vyšplhá aj na viac ako 1 200 eur.“


Viac

Ako ušetriť v banke?


Zoltán Čikes, odborník na financie FinGO.sk: „Všetky tieto úkony už je dnes samozrejme možné riešiť cez internetbanking v počítači, alebo smartbanking aplikácia v telefóne. Toto sa deje prevažne u staršej generácie, ktorej sa ťažšie pracuje s takýmito modernejšími technológiami a v takomto prípade by som určite odporučil požiadať svoje deti, alebo vnúčatá, aby im s tým pomohli.“


Viac

Pandémia a alkohol


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FINGO: „Ak sa pozrieme na štruktúru, tak najviac pijeme pivo, až 80 % Slovákov uvádza, že teda najčastejšie pijú pivo, 12 % Slovákov pije víno a len 8 % uvádza, že pijú tvrdý alkohol. Čo sa týka mesačných výdavkov na alkoholické nápoje tak na Slovensku ej to na úrovni zhruba 2,5 % a v porovnaní s celoeurópskym priemerom na úrovni 1,6 %.“


Viac

Až dve tretiny Slovákov sa hrnú do hypotéky bez finančnej rezervy


„Najväčšie percento maklérov, až 65 percent, sa stretáva s tým, že klienti podceňujú finančnú prípravu na hypotekárny záväzok, nemajú vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, splácajú aj iné úvery, ktoré im môžu znemožniť čerpanie úveru, alebo majú nestabilný príjem, ktorý im tiež môže skrížiť cestu k hypotéke,“ upozorňuje riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností


Lukáš Novák, CEO investičnej skupiny InTeFi a spoluzakladateľ FinGO.sk: Zo skúseností vieme, že ak chcete uspieť na preplnenom trhu, nemôžete postupovať tak, ako bolo obvyklé. FinGO.sk od začiatku preto nebudujeme ako offline finančného poradcu, ale ako technologicko-marketingovú spoločnosť, ktorej cieľom je vytvorenie komplexnej platformy.


Viac

Až 870-tisíc Slovákov žije v chudobe


„Napriek tomu, že aktuálne prežívame krízu verejného zdravia, teda príčiny krízy sú iné ako v roku 2009, sa doslova zastavená ekonomika v prvej vlne a vo veľkej miere obmedzená v druhej vlne podpísala pod nárast nezamestnanosti a zníženie životnej úrovne ľudí,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Úverovanie v tomto roku podľa analytikov zosilnie


Všetko však podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej závisí od toho, ako sa na začiatku roka vyvinie situácia okolo pandémie koronavírusu. „Jej vplyv na ekonomiku, zamestnanosť a v konečnom dôsledku priechodnosť úverov v bankách zatiaľ nevieme predpokladať,“ povedala Šablová.


Viac

Najčastejšie chyby pri vybavovaní hypotéky


Eva Šablová: „Preto je ideálne mať k dispozícii vlastné zdroje aspoň vo výške 20 percent. Ak už hypotéku splácate, mali by ste mať k dispozícii finančnú rezervu minimálne vo výške troj- až šesť mesačných výdavkov vašej domácnosti.“


Viac

Počas lockdownu pijeme čoraz viac


„Podľa londýnskych vedcov z Cambridgeskej univerzity vyvoláva aktuálna izolácia u ľudí symptómy posttraumatického stresu,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Platby budú ešte rýchlejšie. Banky spúšťajú novú aplikáciu


Podľa prevádzkového riaditeľa FinGO Zoltána Čikesa to pre banky nebude ani príliš náročná úloha. „Zároveň predpokladám, že sa veľmi rýchlo stane často využívanou v bežnom živote, a teda bude pre banky nutnosťou,“ dodáva.


Viac

Poplatky v bankách rastú. Pôjdu ešte hore a za čo si ľudia priplatia?


Hore však nejdú všetky naraz, upozorňuje prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO Zoltán Čikes. „Existujú aj také, ktoré banky zvyknú znížiť. Predpokladám, že to často súvisí s tým, že banka znížila svoj náklad na danú službu,“ hovorí.


Viac

Mínusové úroky už dorazili aj na Slovensko


Zavedenie mínusových úrokov z vkladov analytici považujú za logický krok, ktorý sa dal po spustení tlačenia peňazí očakávať. „Na politiku ECB sa nedá inak reagovať. V západných krajinách banky ponúkajú záporné úroky už dlhší čas,“ hovorí pre TREND investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Dovolenkári môžu doplatiť na problémy s poistením cestoviek. Zbabral to aj štát


„Po skončení pandémie a stabilizovaní sa cestovných kancelárií určite aj poisťovne prehodnotia situáciu ohľadne pozastavenia poskytovania poistenia proti úpadku pre cestovné kancelárie,“ myslí si riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO Štefan Fajnor.


Viac

Viac ako tretina Slovákov žije v preplnených domácnostiach


Slovensko sa tak za vlaňajší rok nachádza na piatom mieste spomedzi 27 krajín Európskej únie. Väčší počet preplnených domácností má iba Lotyšsko (42,2 %), Bulharsko (41,1 %), Chorvátsko (38,5 %) a Poľsko (37,6 %). Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, na ktoré poukázala analytička FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Väčšina úspor síce stále končí na bankových účtoch, ale situácia sa pomaly zlepšuje


Na bankových vkladoch majú obyvatelia približne 40 miliárd eur, pričom vo fondoch je iba niečo cez 10 miliárd eur. Aj v tomto porovnaní podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu vidno, že väčšina peňazí Slovákov je stále uložená v bankových vkladoch, ktoré strácajú na hodnote.


Viac

Slováci sa do úverov na bývanie púšťajú nepripravení


„Najväčšie percento maklérov sa stretáva s tým, že klienti podceňujú finančnú prípravu na hypotekárny záväzok, nemajú vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, splácajú aj iné úvery, ktoré im môžu znemožniť čerpanie úveru, alebo majú nestabilný príjem, ktorý im tiež môže skrížiť cestu k hypotéke,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Viac

Poisťovne v rámci neživotného poistenia zaznamenali najväčší pokles v cestovnom poistení do zahraničia


Záujem o poistenie je úzko spätý s bežným životom a keďže bolo sťažené cestovanie, najväčší pokles podľa riaditeľa pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefana Fajnora poisťovne zaznamenali práve v cestovnom poistení do zahraničia.


Viac

Riešite hypotéku? Cestu k peniazom vám môžu skomplikovať tieto chyby


Až dvom tretinám ľudí na Slovensku chýba finančná rezerva, majú nestabilný príjem, alebo splácajú iné úvery, ktoré im často znemožnia cestu k hypotéke. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Fingo, do ktorého sa na jeseň minulého roka zapojilo viac ako sto finančných sprostredkovateľov z celého Slovenska.


Viac

Nazdravie počas lockdownu? Slováci alkohol konzumovali najmä doma, 12 litrov na hlavu! Plná špajza ako istota


„Podľa londýnskych vedcov z Cambridskej univerzity aktuálna izolácia u ľudí vyvoláva symptómy postraumatického stresu, čo následne môže spôsobovať aj vyššiu konzumáciu alkoholu,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

21 tipov na bohatý rok


„Aby ste predchádzali predčasnému výberu, dajte investícii názov, napríklad na vysokú pre dieťa alebo nová strecha," odporúča finančný analytik Fingo František Burda. „Najvýraznejší efekt má refinancovanie vtedy, ak novým úverom nahradíte viacero menej výhodných úverov či pôžičiek," hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo.


Záujem o životné poistenie sa zvyšoval aj počas pandémie


Ako povedal riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabo, aktuálna situácia okolo pandémie, ktorá nastala, ľudí len donútila pozrieť sa lepšie na svoje zabezpečenie v dvoch rovinách. V prvej boli tí, ktorí životné poistenie vôbec nemali.


Viac

Finančné trhy budú podľa analytikov v novom roku rásť


Ako povedal investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda, trhy sú pozitívne naladené a zameranie by malo smerovať na sektory ekonomiky, ktoré aktuálne „krvácajú“. Ide napríklad o cestovné agentúry, hotelierstvo, letecký priemysel, turizmus, firmy podnikajúce a naviazané na gastro priemysel.


Viac

Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky? Oplatí sa s hypotékou ešte počkať alebo nie?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: „Väčšina bánk zatiaľ avizovala pokračovanie kampaní zo záveru roka. Menšie banky sa snažia atraktívnymi úrokmi osloviť klientov hlavne na refinancovanie existujúcich úverov. Tieto banky naďalej lákajú aj benefitom preplatenia pokuty za predčasné splatenie úveru v pôvodnej banke.“


Viac

Poradíme vám, kam v novom roku investovať, kedy refinancovať hypotéku a ako si zlepšiť dôchodok


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: Všetky peniaze, ktoré si dnes odkladáme do prvého piliera, sú okamžite spotrebované na aktuálne dôchodky. Tým pádom sa musíme spoľahnúť, tak ako dôchodcovia teraz, že bude dostatok pracujúcich, ktorí budú prispievať budúcim dôchodcom.


Viac

Platí nová minimálna mzda, je 14. najnižšia v EÚ


Od Nového roka platí nová výška minimálnej mzdy, bude na úrovni 623 eur. Táto hodnota posunie Slovensko v rebríčku 27 krajín Európskej únie o priečku vyššie, stále však bude 14. najnižšia medzi členskými krajinami. Upozornila na to analytička FinGo.sk Lenka Buchláková, vychádzajúc z dát Európskeho štatistického úradu.


Viac

Ako na novoročné predsavzatia


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Odporúčam nastaviť si v januári na účte trvalý príkaz s názvom sporenia - napríklad „na rezervu“ a nasmerovať ho na sporiaci účet alebo depozitné konto, ku ktorému nemáme platobnú kartu.“


Viac

Ekonómovia: Ľudia by mali mať možnosť vybrať si, v akej forme dostanú stravné


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO: Je potrebné dať možnosť výberu pre zamestnancov medzi stravnými lístkami a peňažným príplatkom ku mzde. Ide o zmeny, ktoré zamestnávateľom ušetria financie na administratívnych nákladoch.


Viac

Servis je dôležitá súčasť práce finančného agenta. Klienti často ani netušia, že naň majú bezplatný nárok


Skutočnou pridanou hodnotou je však až následná starostlivosť, ktorú si klient, na rozdiel od podpisu zmluvy, nevie zabezpečiť sám. „Profesionálny, komplexný a pravidelný servis je nevyhnutný pre dosiahnutie finančných cieľov klienta,“ tvrdí obchodný riaditeľ FinGO.sk Marek Gemainer.


Viac

Pandémia hrobárom pracovných miest: Namiesto ľudí sa budú do popredia dostávať roboty


“V dôsledku pandémie koronavírusu do dvoch rokov zanikne polovica pracovných miest," povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk. Ako prvé budú na rade nízko kvalifikované pracovné pozície.


Viac

Pandémia urýchľuje robotizáciu


V najbližších rokoch zanikne veľa pracovných miest. Pandémia koronavírusu totiž urýchľuje robotizáciu vo svete. Slovensko patrí medzi najviac ohrozené krajiny. Upozornila na to spoločnosť FinGo.sk.


Viac

Treba sa s hypotékou poponáhľať, či počkať?


Mnohí záujemcovia o nové bývanie v súčasnosti uvažujú, či sa s hypotékou poponáhľať. Na ktoré termíny si treba dať pozor a ako zvýšiť svoje šance na schválenie požadovanej sumy nám prezradila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Tvoje pracovné miesto nemusí o dva roky existovať. Slovensko je v tomto smere najviac ohrozenou krajinou


Priemyselné podniky sú čoraz viac automatizované, za vlaňajšok bolo do prevádzky zaradených viac ako 300 000 nových priemyselných robotov. Do šiestich rokov roboty odpracujú až 52 % z celkového pracovného času, ľudia už len 48 %,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Pandémia okresala výplaty v celej EÚ, vrátane Slovenska


Najviac poškodené sú nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktorým sa platy prepadli odhadom o takmer desať percent. Vyčíslila to analytička Fingo.sk Lenka Buchláková na základe nových odhadov Eurostatu.


Viac

Na Vianoce si siahnuť nedáme


„Tento fenomén konzumu podporený masívnym vplyvom všadeprítomnej reklamy na exkluzívne darčeky následne vedie k riziku, že po Vianociach im zostane zbytočne veľké manko v rozpočte spôsobené nákupom predražených vecí, ktoré veľa ľudí financuje úverom,“ opisuje situáciu mnohých slovenských spotrebiteľov Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo Fingo.sk.


Ako poistiť dom, chalupu či garáž proti živlom


Radí Štefan Fajnor riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, ktorého sme sa opýtali na poistenie proti živlom: „Je rozdiel, v ktorej poisťovni svoj dom, byt či chalupu poistíte. To, proti ktorým z uvedených rizík sa viete poistiť, závisí od každej poisťovne, ako aj od balíka, resp. rozsahu poistenia, ktoré si vyberiete...“


Ceny potravín stále rastú: Koľko si priplatíme za vianočný nákup?


„Gazdinky nepoteší zdražovanie cukru,“ hodnotí Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk, a vysvetľuje, že na svetových trhoch sa jeho ceny dostali najvyššie za posledné tri roky: „Dôvodom je výrazné zníženie produkcie cukru v Indii, ktorá je jeho najväčším producentom na svete.“


Viac

Tisíce áut nemajú povinnú poistku, hoci musia. Hrozí vysoká pokuta


„Dôvody môžu byť rôzne, či už vedomé nezaplatenie, pretože klient nemá financie na zaplatenie poistného, alebo ho zaplatiť naozaj nechce a spolieha sa, že škodu nespôsobí, resp. že ho žiadna policajná hliadka nezastaví,“ hovorí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Dá sa stihnúť hypotéka pred Vianocami?


Mnohí záujemcovia o nové bývanie dnes uvažujú, či sa s hypotékou poponáhľať. Na ktoré termíny si treba dať pozor a ako zvýšiť svoje šance na schválenie požadovanej sumy nám prezradila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Predvianočné nákupy a nákupné zvyklosti Slovákov


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO: Ak sa bavíme o predvianočných nákupoch, tak najčastejšie je to elektronika, kde vidíme 120 %-né nárasty. Tam sú vysoké aj zľavy, ktoré sa pohybujú od 75 %. Ďalej sa nakupujú aj knihy a podobne...“


Viac

Ako sme na tom s financiami? V bývaní vo vlastnom je Slovensko medzi rekordérmi


Aktuálna situácia s vysokým počtom vlastníkov nehnuteľností súvisí s tým, že mnoho Slovákov prišlo za výhodných podmienok k družstevným bytom, ktoré sa vo veľkom skupovali po páde komunizmu," priblížila analytička spoločnosti Fingo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Analytička: Slováci robia veľa zlých finančných rozhodnutí. Doplatia na to na dôchodku


Podľa ekonomickej analytičky Lenky Buchlákovej z FinGO.sk prerábajú Slováci v málo výnosných dlhopisových fondoch a aj samotných bankách stovky eur ročne, pričom za investovanie mylne považujú aj 20-eurové sporenie.


Viac

Budúcnosť praje digitalizácii finančných služieb. Bez agentov to však nepôjde


Roland Dvořák, generálny riaditeľ FinGO.sk: „Finančný trh sa už niekoľko rokov presúva do online sveta, a tomuto trendu sa prispôsobujú aj sprostredkovatelia...“


Viac

Rastúce účty a pokles príjmov oslabili finančnú pohodu Slovákov. Odborníci radia čo s tým


„Veľmi dôležitým krokom je aj prehodnotenie výhodnosti finančných produktov ako sú spotrebné úvery, hypotéka alebo životné poistenie a poistenie majetku,“ uvádza František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Slovenským domácnostiam stúpajú výdavky za bývanie. Máme ich druhé najvyššie v EÚ


Tretina slovenských domácností kvôli vysokým cenám za bývanie a potraviny žije od výplaty do výplaty, a teda im nezvyšujú peniaze na nečakané finančné výdavky,“ hovorí ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Cieľ je dobrý, výsledok zatiaľ nie. Ekonómovia hodnotia Krajniakovu reformu penzií


František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO: „Všetky návrhy, ktoré stabilizujú dôchodkový pilier na Slovensku, nám môžu pomôcť. Všetci dobre vieme, že demografia je neúprosná, pracujúcich ubúda a dôchodcov pribúda.“


Viac

Slováci nadmerne míňajú a vyhadzujú


„Podliehame impulzívnym nákupom, navyše aj toho, čo nám netreba. Pritom zabúdame na šetrenie a v prípade nečakaných výdavkov, ako je oprava práčky či auta, nemáme dostatočnú rezervu,“ hovorí ekonomická analytička Lenka Buchláková.


Pôžičku kvôli Vianociam zvážte, finančný stres ľudí na Slovensku stúpa


„Ide často o impulzívne nakupovanie, ktoré môže naštrbiť ďalšie, oveľa dôležitejšie finančné plány. Preto určite neodporúčam zadlžovať sa kvôli Vianociam a nakupovať darčeky cez úverové produkty,” hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo, ktorá sa zaoberá porovnávaním finančných produktov.


Viac

Predvianočný nákupný ošiaľ vrcholí. Pozor na nezmyselné zadlžovanie sa


„Najčastejšie v tomto predvianočnom čase nakupujeme oblečenie a obuv, na ktoré v priemere míňame 300 eur. Až takmer 40 percent Slovákov len za jeden nákup na internete minie v priemere od 100 až do 500 eur,“ hovorí ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Čo sa v mladosti naučíš... Experti radia, ako a kedy hovoriť s deťmi o peniazoch


Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ FinGO.sk: „Finančnú gramotnosť je ideálne začať budovať čo najskôr, obdobie 1. stupňa základnej školy je na to úplne ideálne. Najlepšia forma vzdelávania je praktická výučba.“


Viac

Chcem byt, chalupu alebo garáž. Mám ich kúpiť teraz alebo počkať? Dostanem v pohode hypotéku?


Piati odborníci na reality a hypotéky vysvetľujú, či je výhodnejšie žiadať o hypotéku teraz alebo až na budúci rok, ako sa budú vyvíjať ceny bytov a či sa dá na hypotéku kúpiť aj chalupa či garáž. Medzi nimi aj Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Viac

Sporím si aj čerpám úver, ako to skombinovať?


„To znamená, že človek v slabšej chvíli môže na tieto peniaze siahnuť a minúť ich na niečo nepodstatné. Ak však peniaze kumulujete v rámci investičného programu mimo bežného účtu, je reálna šanca, že na ne nesiahnete pri prvej príležitosti,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Odborník radí: Poistenie vašej bytovky ani bytu nepodceňujte


„Bytové domy sú podpoistené a tomuto riziku sú vystavení nielen správcovia budov, ale aj majitelia bytov. Kvôli zastaralej poistke však ľudia môžu prísť aj o desiatky tisíc eur,” upozorňuje Štefan Fajnor zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Odklady splátok sa končia. Koľko ľudí nezvládne ďalej platiť a čo na to banky?


„Ide prevažne o ľudí, ktorí boli výraznejšie zadlžení. Pandémia ich zaskočila bez finančnej rezervy, znížil sa im príjem alebo stratili zamestnanie,“ vysvetľuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO Eva Šablová. Tento trend potvrdila aj centrálna banka.


Viac

Deň až dva dni dovolenky? Takmer nemožné


„Medzi tie najhlavnejšie v prípade trvalého pracovného pomeru uvádzajú zamestnanci nízku mieru slobody v rozhodovaní o pracovnom čase, čerpaní dovolenky alebo nemožnosť upraviť si pracovný čas z dôvodu neočakávaných udalostí,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Od januára budú platby na internete bezpečnejšie


„Platby budú bezpečnejšie, keďže banky budú robiť aj dodatočné kontroly k jednotlivým platbám, aby bolo jasné, že ide o majiteľa platby," myslí si investičný analytik z FinGO František Burda. Dodal, že opatrenia majú zvýšiť bezpečnosť nielen toho, kto posiela peniaze, ale aj toho, kto peniaze prijíma.


Viac

Odklad splátok využilo 120-tisíc domácností


Katarína Bánesová, odborníčka na financie Fingo Premium: „V prvom rade si treba uvedomiť, že odklad splátok nie je odpustenie splátok úveru, ale je to len posunutie tejto povinnosti na neskôr, pričom počas celého odkladu splátok sa úver naďalej úročí.“


Viac

Stabilita bánk stojí na hlinených nohách


V rámci očakávaných ekonomických problémov totiž nie je dôvod na to, aby banky pristupovali k vyšším úrokom. „Nízke sadzby budú silným motivátorom k úverovaniu obyvateľstva, pričom jeho finančné možnosti skôr ovplyvnia objem poskytnutých pôžičiek ako ich cenu,“ súhlasí so stanoviskom NBS riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Kritické choroby či úrazy. Odborníci radia, aké poistenie by mali mať deti


Miroslava Holičová, riaditeľka pre životné poistenie vo FinGO.sk: „Rodičia by už pri narodení dieťaťa mali myslieť na jeho zabezpečenie formou poistenia a to z dôvodu, ktorý si máloktorý rodič uvedomuje.“


Viac

TOP 10 rád, ako finančne zvládnuť Vianoce, aby sme si ich nepokazili zlými rozhodnutiami


„Určite neodporúčam zadlžovať sa kvôli Vianociam a nakupovať darčeky cez úverové produkty. Zvlášť nie v tomto roku, ktorý ťažko skúša rozpočty mnohých slovenských rodín,” hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Spotrebitelia na Black Friday a Vianoce nakúpia viac online


Presunutie čiernych piatkov do e-shopov tento rok predpokladá aj analytička FinGO.sk Lenka Buchláková. „Očakávame, že nárasty v tržbách budú prekračovať hranicu 120 % oproti bežnému roku," vyčíslila s tým, že slovenské domácnosti v priemere minú na vianočné nákupy do 500 eur. Len počas jedného dňa Black Friday minie podľa nej priemerný Slovák približne 140 eur.


Viac

Môže byť budúci dôchodok na úrovni dnešného príjmu? Odpovedajú experti


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Áno, je to možné a myslím si, že nikto by v starobe nechcel mať nižší príjem, ale chcel by si aj na dôchodku udržať svoj životný štandard. Aj keď je veľmi zložité odhadnúť, aký drahý život bude v budúcnosti a aká bude cenová hladina.“


Viac

Black Friday: Priemerne minie Slovák v zľavách 140 eur


Kým v kamenných obchodoch minieme menšie sumy ale častejšie, práve internetové nákupy ukazujú, že ich realizujeme menej často, ale v prípade rôznych akcií vieme minúť oveľa vyššie čiastky. Podľa štatistík si nákup cez internet doprajeme približne raz až dvakrát do mesiaca,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Bezplatný alebo najdrahší úver? Experti radia, ako mať kreditnú kartu zadarmo


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk: „Ročný úrok na kreditkách sa pohybuje od 10,9 percenta až do 30 percent ročne v závislosti od banky a typu karty. Jedinou možnosťou, ako neplatiť úrok, je minúť toľko, aby ste boli schopní nasledujúci mesiac zaplatiť celú minutú sumu najneskôr do dátumu splatnosti, ktorú máte vo výpise z vašej kreditnej karty.“


Viac

Každá desiata slovenská domácnosť nemá žiadne úspory. Ako šetriť, ľuďom online poradí NBS


„Priemerný Slovák minie každý mesiac na zbytočnosti približne 65 eur. Podľa údajov Európskeho štatistického úradu najčastejšie dávame peniaze na rôzne nepotrebné elektronické vychytávky, oblečenie či kozmetiku. Až 40 percent z toho, čo nakúpime, vyhodíme,“ priblížila pre TREND analytička spoločnosti Fingo Lenka Buchláková.


Viac

Aké darčeky budú hitmi Vianoc?


Vianočné nákupy vyjdú priemernú slovenskú domácnosť na niekoľko stoviek eur. Pod stromček najčastejšie nakupujeme kozmetiku, hračky, knihy, oblečenie, veci do domácnosti či kuchyne, ale aj mobily, elektroniku a elektrospotrebiče. „Tieto položky podľa Štatistického úradu SR pred Vianocami zaznamenávajú najvyššie nárasty,“ približuje Lenka Buchláková, ekonomická analytička spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Požičať si na Vianoce? Radšej sa uskromnite


Všeobecne odborníci na financie odporúčajú, aby sa ľudia pre vianočné sviatky nezadlžovali. „Nakupovať darčeky cez úverové produkty obzvlášť v tomto roku, ktorý ťažko skúša rozpočet mnohých slovenských rodín, určite neodporúčam,“ prízvukuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk


Viac

Pred Vianocami odborníci varujú pred nepremysleným zadlžovaním sa


„Povolené prečerpanie aj kreditná karta sú úverové produkty s obnovovaným úverovým rámcom, preto vždy budú figurovať aj v úverovom registri. Vysoké limity, aj keď ich ľudia nevyužívajú, im môžu zbytočne spôsobiť problém a znížiť ich úverový strop napríklad pri riešení hypotéky,“ hovorí riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Ďalšia daň za koronu: Firmy zrýchlia tempo robotizácie, pracovných miest ubudne, hovorí analytička


Súčasná pandémia ešte viac urýchli tempo nahrádzania ľudí vo výrobe robotmi, hovorí analytička Lenka Buchláková zo spoločnosti Fingo.sk. Dôvod je podľa nej jasný – roboty sú presnejšie či nebývajú práceneschopné.


Viac

Obdobie "Black Friday" je príležitosťou aj pre online podvodníkov


„Očakávame, že nárasty v tržbách budú prekračovať hranicu 120 % oproti bežnému roku. Celkovo vianočné sviatky nahrávajú maloobchodníkom, nakoľko sú ich tržby v tomto období najvyššie počas roka. V priemere sú tržby maloobchodu len počas decembra vyššie oproti ostatným mesiacom roka zhruba o 10 až 20 %,“ doplnila analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Na čo treba myslieť, ak začínate s investovaním


Mnohí klienti stále podceňujú oblasť investovania. Preto je dôležité vybrať správne investičné nástroje, ktoré dobre zhodnotia vaše peniaze, vyplýva to z prieskumu, ktorý spravila spoločnosť FinGO.sk.


Až 8 % Slovákov je ochotných požičať si na darčeky: Ako sa na Vianoce nezadlžiť?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk - Ide často o impulzívne nakupovanie, ktoré môže naštrbiť ďalšie, oveľa dôležitejšie finančné plány. Preto určite neodporúčam zadlžovať sa kvôli Vianociam a nakupovať darčeky cez úverové produkty. Obzvlášť nie v tomto roku, ktorý ťažko skúša rozpočty mnohých slovenských rodín.


Viac

Na zbytočnosti minieme v priemere 65 eur mesačne. Ročne je to takmer 800 eur


„Len v potravinách minieme ročne na výrobky mimo nákupného zoznamu približne 2300 eur. Ide častokrát o potraviny, ktoré nestihneme skonzumovať do konca ich spotreby a vyhadzujeme ich potom zbytočne,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Čo nás vyjde drahšie a čo lacnejšie?


Radí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Zaťažila korona peňaženky? Štúdia ukázala zaujímavý fenomén, že ľudia v čase krízových situácií potrebujú mať istotu a kontrolu, ktoré nadobúdajú práve plnými špajzami. Preto sa v marci výrazne zvýšili maloobchodné tržby...“


Klienti by mali venovať zvýšenú pozornosť PZP a ponuky si každoročne porovnávať


Pravidelná kontrola zmlúv je podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora dôležitá. Pri kontrole PZP je možné ušetriť aj desiatky eur alebo za tú istú sumu získať viac. Mnohé poisťovne dávajú podľa neho vyššie zľavy svojim klientom na prvý rok poistenia...


Viac

Stále v mínuse? Experti odpovedajú, či sa oplatí povolené prečerpanie na účte


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk: „Jeho poskytnutie na osobných účtoch banky obvykle nespoplatňujú, čiže pokiaľ ho nevyužívate, nič zaň neplatíte. Ak ho však už čerpáte, automaticky vám banka účtuje debetný úrok, a to vždy zo sumy, ktorú ste prečerpali, a za počet dní, ktoré ste boli v mínuse.“


Viac

Každý piaty Slovák daruje pod stromček peniaze


„Čiže oveľa jednoduchšie je každý mesiac si niečo odoprieť, odložiť si napríklad spomínaných 50 eur a v decembri budeme mať k dispozícii slušný vianočný rozpočet,” radí investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Odvod pre banky sa zruší, po novom ušetria stovky miliónov eur


Ak bude mať niekto problém so splácaním aj po skončení odkladu, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová odporúča komunikovať s finančnou inštitúciou. Treba myslieť na to, že riešenia už ostanú zaznamenané aj v úverovom registri.


Viac

Ako finančne zvládnuť Vianoce?


Nesedia práve preto lebo si slovenské domácnosti chcú dopriať štedrejšie Vianoce," vysvetľuje jeden z dôvodov ekonomická analytička Lenka Buchláková. Väčšina domácností sa zadlžuje. Je niekoľko možností.


Viac

Ak hypotéku riadne platíte a ste aktívny klient, dohodnite si lepšiu cenu. Ak nie ste v Prima banke, máte šancu


Stačí, ak sa banke ozve, že je so sadzbou nespokojný. „Ak banka pri dlhodobých klientoch nedá automaticky najlepšiu cenu, je to práve preto, aby si pripravila pozíciu na vyjednávanie,“ hovorí expertka na hypotéky vo Fingo Eva Šablová.


Viac

Ako finančne zvládnuť Vianoce


Chvíle strávené v kruhu najbližších a v zdraví sú to najcennejšie čo si v tomto roku môžeme priať. Odborníci zo spoločnosti FinGO.sk prinášajú niekoľko praktických rád, ako financovať vianočné nákupy, aby to naša peňaženka pocítila čo najmenej.


Viac

Zabudnite na vkladné knižky. Experti radia, ako sporiť deťom už od narodenia


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Tak, ako každé ráno deti vybavíme aktovkou, desiatou, kľúčmi a mobilom do školy, mali by sme myslieť aj na ich budúcnosť, aby sme im neskôr uľahčili osamostatnenie.“


Viac

Máte dostatok peňazí na horšie časy? Ako si zlepšiť rezervu


František Burda: Veľa Slovákov o nutnosti mať finančnú rezervu vedelo aj pred koronakrízou, ale len hŕstka si to zobrala k srdcu. Treba si spísať všetky výdavky, určiť si priority, takzvané nutné výdavky, pričom ostatné menej podstatné výdavky eliminovať.


Viac

Prečo treba mať našetrené pred kúpou nehnuteľnosti


„Z prieskumu vyplýva, že len každý piaty záujemca o úver sa neobáva, že by mal v roku 2020 menšiu šancu získať úver. Naopak, 80 percent ľudí vníma, že vplyvom koronakrízy či sprísnených opatrení NBS platných od začiatku roka môže byť ich cesta k úveru komplikovanejšia, ako keby vybavovali úver ešte minulý rok,“ opisuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk


Ako ovplyvnili voľby v USA investovanie a kto na tom zarobil? Odpovedajú experti


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Nervozita s prezidentskými voľbami priniesla veľkú kolísavosť trhov. Prieskumy, kto vyhrá voľby, boli veľmi tesné. Trhy reagovali poklesmi, ktoré mohli Slováci pocítiť v akciových či indexových fondoch.“


Viac

Slovák má úver v priemernej výške 31-tisíc eur, rieši ním najmä bývanie


Z prieskumu tiež vyplýva, že úspory si netvorí približne tretina ľudí, o podobnom čísle za minulý rok hovorí aj štatistický úrad Eurostat. Finančná rezerva by pritom mala byť na úrovni niekoľkých mesačných príjmov. Podľa analytičky spoločnosti FinGO.sk Lenky Buchlákovej je potrebné mať rezervu vo výške výdavkov na šesť až dvanásť mesiacov.


Viac

Situáciu odložených splátok úverov podľa lex korona ministerstvo analyzuje


"No záznam o odklade tam bude a banky vás teda môžu posudzovať prísnejšie, či už pôjde o vyjednávanie lepších podmienok alebo aj refinancovanie," varuje riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Ideme z kaluže do blata. Ak vďaka kríze krachuješ, mal by si podľa odborníka okamžite zvážiť tieto kroky


Po takmer deviatich mesiacoch vplyvu pandémie však majú vo vrecku ešte menej, ako na jej začiatkoch. Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk radí, aké kroky okrem sanácie štátom sú ešte stále dostupné.


Viac

Následky koronavírusu pomôže riešiť aj dobrá poistka


Ak vám v poistení niektoré pripoistenie chýba, stále si ho môžete v zmluve doplniť. Na novú poistku alebo úpravu tej staršej nie je nikdy neskoro, produkty životného poistenia sú veľmi flexibilné,“ povedala Miroslava Holičová, riaditeľka pre životné poistenie vo FinGO.sk.


Viac

Mínus na účte: Dobrý pomocník, ale najhorší možný úver


Aké sú úroky na povolenom prečerpaní a ako sa počítajú? Čo robiť v situácii, ak sa už na účte neviete dostať ani na nulu? Ako je na tom kontokorent v porovnaní s kreditnou kartou a spotrebným úverom? Všetky potrebné informácie o povolenom prečerpaní dostanete v relácii Ide o peniaze od Evy Šablovej, riaditeľky pre úvery vo FinGO.sk.


Viac

Úspora cestou refinancovania hypotéky


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, FinGO: „Klient príde na pobočku. Prerátajú mu, ako mu vedia upraviť úrokovú sadzbu. Pokiaľ mu to veľmi nevyhovuje, tak v druhom kroku príde už podať žiadosť o predčasné splatenie hypotéky.“


Viac

Slováci premárnili šancu odložiť splátky úverov. Bez úspor nemusia zvládnuť splácať hypotéky


Navyše odklad splátok môže v budúcnosti skomplikovať prístup k novým pôžičkám. „Banky môžu v budúcnosti vyhodnotiť žiadateľa o úver s odkladom splátok ako rizikovejšieho. Preto by mali byť klienti opatrní a dôsledne zvážiť tento krok,“ upozorňuje analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Zadlžovanie spomaľuje, klesá záujem o úvery na spotrebu. Hypotéky sú iný svet


„Myslím si však, že napriek prísnejším pravidlám by sme bez pandémie mali nielen vyšší záujem zo strany obyvateľstva o úverovanie, ale aj celkový rast úverov by bol dynamickejší. Určite by istú skupinu ľudí zastavili opatrenia ako navýšená povinná finančná rezerva či maximálny úverový strop, hovorí Eva Šablová zo spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Kde škrtať v rodinných financiách


Zoltán Čikes: „Tieto problémy nastávajú len v krátkej dobe. Ale pri dlhšej dobe sporenia, kde je to nejakých pätnásť rokov, aj keby medzitým prišli dva-tri veľké poklesy na trhu, tak vo výsledku nasporená suma bude jednoznačne vyššia.“


Viac

Ženy zarábajú v EÚ za hodinu v priemere o 19 % menej ako muži


„V prípade ekonomických rozdielov hovoríme až o 202 rokoch, ktoré sú potrebné na to, aby sa nerovnosť medzi mužmi a ženami vyrovnala. Aktuálne odhady odborníkov však posúvajú aj túto hranicu dosiahnutia rovnosti v ekonomickej oblasti smerom nahor,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Odložené splátky úverov


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, Fingo: „Banky štandardne sú schopné klientovi posúdiť individuálne štandardný odklad splátok, to znamená, že na základe preukázania nejakého zníženia príjmu, alebo teda straty zamestnania, vedia klientovi vyjsť takouto formou v ústrety.“


Viac

V neistej dobe sú dlhy časovanou bombou


Podľa odborníčky pomôže jednoduchý prehľad príjmov a výdavkov. Aj napriek nepriaznivej situácii sprostredkovatelia evidujú veľký záujem ľudí o úvery na bývanie. „Koronavírus a oslabenie ekonomiky nie sú jediné dôvody, prečo banky dôslednejšie preverujú klientov a cez schvaľovacie sito prejde menej žiadateľov,“ potvrdila riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová


Slovensko sa za posledných desať rokov posunulo v príjmovej a výdavkovej oblasti domácností


„Aj keď sa to zdá neuveriteľné, menej míňame a viac vieme odložiť na rezervu,“ povedal investičný analytik FinGO.sk František Burda. Táto finančná rezerva na jedného člena domácnosti za desať rokov vzrástla zo 41 eur na 110 eur. „Je len poľutovaniahodné, kde táto finančná rezerva skončila,“ konštatuje Burda.


Viac

Slovákom sa sporí ťažšie


„Štatisticky až 35 percent Slovákov žije od výplaty k výplate a najhoršie pre nich je, ak prídu o prácu alebo skončia na péenke a musia pokryť vyššie výdavky na zdravotnú starostlivosť,“ povedala ekonomická analytička spoločnosti FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Zdraví aj vo vyššom veku


„Dôchodcovia minú ročne na bývanie 1 053 eur, čo je najviac zo všetkých sledovaných skupín obyvateľstva. Na potraviny a nealkoholické nápoje dávajú ročne takmer 1 200 eur, jednou z ďalších najviac nákladných položiek je doprava, ktorá zhltne 280 eur ročne, na lieky takmer 230 eur," povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Ženy zarábajú o pätinu menej ako muži, koronakríza môže nerovnosť ešte zvýšiť


"Kvôli čiastočným lockdownom, zatváraniu škôl, zvyšovaniu nezamestnanosti, zmenám vo fungovaní rodín a transformácii ekonomiky, sa dosiahnutie rodovej rovnosti môže posunúť o 10 až 20 rokov," uviedla ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Odkladať do ponožky nestačí


„Ak tieto peniaze chcem dať svojmu dieťaťu v 20. roku života, potrebujem mesačne odkladať minimálne 60 eur,“ vyratúva investičný analytik Fingo.sk František Burda. Túto sumu je podľa neho vhodné rozdeliť: „Ja by som 30 eur sporil do ETF fondov a 30 eur do zlata. Takto rozložené portfólio mi môže priniesť po dvadsiatich rokoch 24-tisíc eur.“


Viac

Ako sporiť v ťažkých časoch


František Burda, investičný analytik Fingo.sk: „Veľa Slovákov o nutnosti mať finančnú rezervu vedelo aj pred koronakrízou, ale len hŕstka si to zobrala k srdcu. Treba si spísať všetky výdavky, určiť si priority, takzvané nutné výdavky, pričom ostatné menej podstatné výdavky eliminovať.“


Viac

Kryje životné poistenie COVID-19?


Ekonomická analytička Lenka Buchláková: „Podľa najnovších údajov Štatistického úradu bolo vlani PN viac ako 100 tisíc ľudí denne. Spotreba liekov dosiahla takmer 2 milióny eur....“ Ďalej odpovedá odborníčka na životné poistenie z FinGO.sk Miroslava Holičová: „V súčasnosti aj menšie poisťovne pridali do zmluvných podmienok pandémiu formou verejného prísľubu...“


Viac

Slováci sú čoraz viac PN, v priemere sú kvôli chorobe doma alebo v nemocnici 45 dní v roku


„Typickým príkladom, prečo sa oplatí „posvietiť si“ na životnú poistku, je pripoistenie kritických chorôb. Medzi kritické choroby patria napríklad pribúdajúce onkologické ochorenia, srdcovo-cievne choroby a podobne,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Nakupovanie potravín nás stojí menej ako počas prvej vlny koronakrízy


„Podpísal sa pod to africký mor ošípaných, ktorý zdecimoval farmy po celom svete a zvýšil dopyt po bravčovom mäse z Európy, pričom spotrebitelia rastúce ceny bravčoviny pociťujú už od minulého roka,“ konštatuje ekonomická analytička spoločnosti FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Štyria z piatich Slovákov očakávajú ťažkosti pri získaní hypotéky. Problém naozaj má menej ľudí


„Až osemdesiat percent ľudí si myslí, že vplyvom koronakrízy a sprísnených opatrení NBS môže byť ich cesta k hypotéke oveľa komplikovanejšia, ako keby si vybavovali úver minulý rok,“ upozorňuje riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová s odvolaním sa na výsledky prieskumu, ktorý spoločnosť robila medzi maklérmi.


Viac

31. októbra bol svetový deň sporenia. Mnoho rodín nedokáže odložiť vôbec nič


„Štatisticky až 35 percent Slovákov žije od výplaty k výplate a najhoršie pre nich je, ak prídu o prácu alebo skončia na PN-ke a musia pokryť vyššie výdavky na zdravotnú starostlivosť,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Ľudia sa obávajú, že pre pandémiu nedostanú hypotéku


Až 80 % ľudí na Slovensku si myslí, že vplyvom koronakrízy a sprísnených opatrení Národnej banky Slovenska môže byť ich cesta k hypotéke oveľa komplikovanejšia, ako keby si vybavovali úver minulý rok. Napriek týmto obavám polovica klientov aj počas pandémie získala úver bez väčších ťažkostí a len pätina sa zaujímala o odklad splátok. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti FinGO.sk.


Až 80 % Slovákov má v tomto roku väčšie obavy o to, či dostanú hypotéku


„Najviac času sa makléri venovali hľadaniu vhodných riešení, pretože obmedzenia v poskytovaní úverov sa dotkli viac ako polovice klientov. Na druhej strane, takmer rovnaká časť klientov získala úver bez väčších ťažkostí a svoju hypotéku na kúpu či výstavbu nehnuteľnosti vybavili bez toho, aby pocítili nejaký diskomfort,“ hovorí riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Slovák sa pre nový iPhone a drahé auto neváha zadlžiť. Je to cesta do pekla, varuje odborníčka


Vyjsť z úverov bez ujmy je často veľmi náročné. Opýtali sme sa finančnej odborníčky Eva Šablovej z FinGo.sk, nad čím sa zamyslieť pri zvažovaní úveru a čomu by si sa mal vyhnúť, ak ho chceš niekedy v živote aj dosplácať.


Viac

Ceny potravín počas druhej vlny klesli


Lenka Buchláková, ekonomická analytička: „Najvýraznejšie nižšie ceny máme pri mliečnych výrobkoch, čiže pri mlieku, pri syre, tvarohu. Ale v septembri zlacneli aj trvanlivé potraviny, vidíme to pri múke, pri cestovinách aj pri ryži. Ovplyvňuje to samozrejme aj úroda...“


Viac

Za priemerný nákup platíme menej ako počas prvého lockdownu


„Stále však platí, že ceny potravín ovplyvňuje najmä úroda, ktorá je závislá od počasia, ďalej náklady na prácu ako sú príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, spracovanie surovín či prepravné a iné náklady. Všeobecne platí, že slabšia úroda znamená následne vyššie ceny,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Bankopoistenie nie je podľa odborníkov až tak výhodné


Hlavným cieľom bankopoistenia je podľa riaditeľky pre životné poistenie vo FinGO.sk Miroslavy Holičovej zabezpečiť v prvom rade úver a schopnosť vrátenia peňazí. „Laicky povedané, keď si hypotéku poistíte v banke, väčšinou vás poistia len na riziko smrti a len do výšky úveru. Potom sa v prípade poistnej udalosti z plnenia automaticky vyplatí úver a tým to končí,“ hovorí Holičová.


Viac

Pôžičky si berú Slováci s väčším rozmyslom


„Vývoj úrokových sadzieb a aktuálne atraktívne kampane bánk naznačujú, že apetít po hypotékach neutíchne,“ dodala riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Druhá vlna krízy stlačí platy aj ceny


„Napriek zásahu štátu 40 percent domácností pocítilo zvýšenie jeho ceny o takmer štyri percentá,“ tvrdí analytička Fingo.sk Lenka Buchláková. Na elektrine si domácnosti s vyššou spotrebou priplatili tento rok približne 2,6 eura mesačne, s menšou spotrebou do jedného eura mesačne.


Dostali ste hypotéku, s čerpaním môžu byť problémy. Katastre sú zatvorené


Riaditeľka pre úvery vo Fingo Eva Šablová hovorí, že niektoré banky majú dokonca problém s akceptáciou takéhoto postupu. Navyše notári na záložné zmluvy nemusia mať príslušnú plnú moc, ak to nie je zapracované v zmluvách.


Viac

Vojna hypoték eskaluje. Útočí Fio banka


„Banky dlhodobo bojujú o klienta a tento boj ešte viac zvýraznila pandemická situácia, keď hrozí spomalenie nakupovania nehnuteľností a financovania nového bývania,“ uviedol v rozhovore pre HN prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes s tým, že veľkí hráči skôr môžu klientov zaujať novými produktmi či benefitmi.


Viac

Opatrných sporiteľov pribudlo. Ľudia sa tak oberajú o lepšie dôchodky


Podľa investičného analytika Františka Burdu zo spoločnosti FinGo môže mladý človek zažiť až viac ako šesť veľkých finančných kríz. „Všetky krízy sa raz skončia a s následným rastom ekonomiky prinesú aj rast akcií,“ upozorňuje Burda. Panika totiž nastala aj na začiatku vypuknutia pandémie koronavírusu.


Viac

Hypotéku dostane len ten, kto má niečo nasporené. Ako si nasporíme čo najvýhodnejšie?


Za jeden z dôvodov, prečo sa mladí ľudia na Slovensku nedokážu ľahko osamostatniť od svojich rodičov, ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková považuje stagnáciu štátnej politiky v oblasti nájomného bývania.


Viac

Úroky už nemajú priestor na pokles


Veľké banky by sa mohli do „boja“ o klienta zapojiť masívnou marketingovou kampaňou či novými produktmi, tvrdí prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes.


Viac

Aj menšie poisťovne už pridali do zmluvných podmienok pandémiu


Každá zmluva má podľa riaditeľky pre životné poistenie vo FinGO.sk Miroslavy Holičovej svoje poistné podmienky, ktorými sa v prípade poistnej udalosti poisťovňa riadi a na základe ktorých rozhoduje o nároku a výške poistného plnenia.


Viac

Fingo.sk: Naši makléri sa môžu sústrediť len na predaj


Každý ambiciózny finančný sprostredkovateľ sa chce zamerať na to, čo vie najlepšie – komunikovať s klientom a predávať. „Potrebuje využívať technologické inovácie, získavať informácie, odbremeniť sa od administratívy, dostať ekonomický a právny servis,” hovorí generálny riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Roland Dvořák.


Viac

Súčasná kríza vystrelila cenu zlata raketovo hore. Navyše má jednu veľkú výhodu


Prečo súčasná situácia vystrelila ceny zlata a ako by malo vyzerať správne rozdelenie investícií? Na drahé auto rovno zabudni. Viac ti prezradí Lenka Buchláková z FinGO.


Viac

Druhá vlna pandémie pripraví o prácu menej ľudí ako prvá. Pokiaľ premiér nevypne ekonomiku


„Podiel ľudí, ktorí žijú na deň z menej ako 1,9 dolára, by sa mal zvýšiť z 8,2 % v roku 2019 na 8,6 % v roku 2020. V číselnom vyjadrení ide o zvýšenie z 632 miliónov ľudí na približne 665 miliónov,“ priblížila analytička spoločnosti FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Dôchodcom sa opäť zvyšujú náklady na život


„Na potraviny a nealkoholické nápoje dávajú ročne takmer 1200 eur, jednou z ďalších najviac nákladných položiek je doprava, ktorá zhltne 280 eur ročne. Zo všetkých sledovaných skupín obyvateľstva majú aj jedny z najvyšších výdavkov na lieky, a to na úrovni takmer 230 eur,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Čo robiť, ak padnú trhy a s nimi aj úspory na dôchodok? Pozrite si rady expertov


František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGo: „Dôchodok je dlhodobý projekt, preto je vhodné byť trpezlivý a vydržať aj v ťažkých časoch. Mladý človek môže v produktívnom veku zažiť aj viac ako šesť veľkých finančných kríz...“


Viac

Svetový deň boja proti chudobe


Lenka Buchláková, ekonomická analytička Fingo: „Aktuálne vyše polovica jednorodičovských domácností a viac ako tretina domácností s tromi a viac deťmi nedokázala čeliť neočakávaným finančným výdavkom, keď sa vám pokazí práčka alebo zostanete PN a jednoducho to neviete vykryť.“


Mladí Slováci kašlú na dôchodok. Zažívame zásadnú zmenu v zmýšlaní súčasnej generácie


Miera zadlženosti stúpa, finančná gramotnosť Slovákov sa v posledných rokoch podľa výsledkov PISA 2018 zlepšila len mierne. S dôchodkovým sporením to v našej krajine taktiež nevyzerá ružovo. Pomocnú ruku a rady v dôchodkovej problematike nám poskytol František Burda, finančný odborník spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Pôjdu ceny starých bytov pre pandémiu nadol alebo aspoň prestanú rásť? Mám s kúpou bytu čakať?


Piati odborníci vysvetľujú, aký vývoj cien nehnuteľností očakávajú, čo môže zmeniť druhá vlna pandémie a či má význam s kúpou bytu čakať, alebo je lepšie sa ponáhľať. Medzi nimi aj Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Viac

Platy, bývanie, ceny v obchodoch. Ako druhá vlna zasiahne ekonomiku?


Tento rok (zdá sa) dopadne veľmi podobne. „Priemerná koncová cena elektriny v tomto roku stúpla takmer o osem percent. Zvýšila sa aj cena plynu. „Napriek zásahu štátu 40 percent domácností pocítilo zvýšenie jeho ceny o takmer štyri percentá,“ tvrdí analytička Fingo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Medzinárodný deň chudoby: Korona do nej môže poslať ďalších 60 miliónov ľudí


V našom prípade sa chudoba určuje od hranice príjmu 373 eur mesačne pre jednočlennú domácnosť. V prípade domácnosti s 2 dospelými a 2 deťmi do 14 rokov je stanovená hranica 780 eur mesačne,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Za rastom FinGO.sk stoja vzťahy, férovosť a digitálne technológie


Broker poolovej spoločnosti FinGO.sk sa rekordne darí. Za rok 2019 sa stala najrýchlejšie rastúcim maklérom a v poskytovaní hypoték sa zaradila medzi TOP 5 na trhu. „Naša spoločnosť je postavená najmä na kvalitných vzťahoch. Robíme biznis férovo a navyše sme digitálnym lídrom,” zdôrazňuje obchodný riaditeľ Marek Gemainer.


Slovákom sa z mama hotela nechce


Svoju rolu bezpochyby zohráva nájomné bývanie, ktoré na Slovensku prakticky neexistuje. „Mnoho mladých na Slovensku sa nedokáže osamostatniť, nakoľko štátna politika v oblasti nájomného bývania pre mladých stagnuje,“ povedala Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk.


Viac

Náklady na bývanie možno klesnú


„Očakávame, že sa prehodnotia ceny energií na budúci rok smerom nadol. Ak by sme pozerali čisto na trhový pokles, Slovákom by mohli ceny elektriny či plynu klesnúť do štyroch percent. To, o koľko domácnosti ušetria na koncovej cene, na Slovensku určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Štátny fond rozvoja bývania: O koľko viac vám štát požičia?


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Ak sa však pozrieme na množstvo striktne stanovených podmienok, na základe ktorých možno získať podporu zo štátneho fondu, sú veľmi obmedzujúce a určené naozaj len pre špecifické skupiny obyvateľstva.“


Viac

Z PZP sa automaticky nepreplácajú všetky škody, je potrebné myslieť aj na výluky


Povinnému zmluvnému poisteniu ľudia podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora často nevenujú zvýšenú pozornosť. „Keby ste PZP nemali, hrozí vám pokuta až do 3 320 eur a zároveň by ste pri poškodení auta niekomu inému museli platiť škodu z vlastného vrecka...,“ povedal Fajnor.


Viac

Ako rozložiť vlastné príjmy, aby vydržali aj zlé časy


„V každom prípade je však najdôležitejšie mať pokryté minimálne nutné výdavky. Na tieto účely je extrémne dôležitá dostatočná finančná rezerva najmenej vo výške šiestich mesačných výdavkov domácnosti,“ hovorí prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGo Zoltán Čikes.


Viac

Sprostredkovatelia musia segmentovať a fungovať online


„Priestor na rozšírenie produktových radov vidím naďalej v segmente malých a stredných podnikateľov, a to formou výhodného financovania, respektíve zabezpečenia rizík nielen z produktovej, ale aj procesno-administratívnej stránky,“ hovorí obchodný riaditeľ FinGo.sk Marek Gemainer.


Viac

Ste skúsený finančný sprostredkovateľ, ale chcete viac? Pridajte sa k najlepším vo FinGO.sk


Najrýchlejšie rastúci maklér FinGO.sk úspešne rozširuje svoju sieť profesionálnych finančných agentov. Maklérom ponúka vyššie provízie za rovnakú prácu, podporu silnejúcej značky a garantuje ich kmeň klientov.


Viac

Slováci bývajú s rodičmi dlho


„...Ak chcú vlastné bývanie, narážajú na mnoho komplikácií. Národná banka Slovenska sprísnila podmienky na získanie hypotéky, pričom je potrebné mať nasporených obvykle až 20 % z ceny nehnuteľnosti,“ povedala Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk.


Viac

Prípadný zásah v horách je bez poistenia nutné zaplatiť


Poistenie na zásah záchranárov kryje klienta pri turistike na Slovensku a je potrebné si ho podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora uzatvoriť najneskôr deň pred plánovanou turistikou. Poistenie do hôr ponúkajú viaceré poisťovne a rozdiely v ich cenách sú minimálne.


Viac

Sme najchudobnejší v Európe


„Štatisticky až 35 percent Slovákov žije od výplaty k výplate a najhoršie pre nich je, ak prídu o prácu alebo skončia na PN-ke a musia pokryť vyššie výdavky na zdravotnú starostlivosť,“ povedala Lenka Buchláková zo spoločnosti FinGO.sk. Aká by mala byť finančná rezerva rodiny a ako si ju vytvoriť, keď z výplaty sotva niečo ostane? Odpovedá Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Slováci strácajú záujem o spotrebné úvery. Požičať si v časoch krízy za vysoký úrok je riziko


Za drahými pôžičkami stojí malá snaha o nájdenie čo najlacnejšieho úveru. „Väčšina ľudí si pôžičku bez ručenia nehnuteľnosťou zoberie vo svojej banke, kde má hypotéku a účet. Nerobia si prieskum tak detailne ako pri úveroch na bývanie,“ povedala pre Trend Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Za rekordným rastom FinGO.sk stoja vzťahy, férovosť a digitálne technológie, hovorí obchodný riaditeľ Marek Gemainer


Broker poolovej spoločnosti FinGO.sk sa rekordne darí. Za rok 2019 sa stala najrýchlejšie rastúcim maklérom a v poskytovaní hypoték sa zaradila medzi TOP 5 na trhu. “Naša spoločnosť je postavená najmä na kvalitných vzťahoch. Robíme biznis férovo a navyše sme digitálnym lídrom,” zdôrazňuje v rozhovore obchodný riaditeľ FinGO.sk Marek Gemainer.


Viac

PRIESKUM: Priemerná rodina minie na kultúru 150 eur mesačne


Podľa aktuálnych štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat boli na Slovensku výdavky na rekreáciu a kultúru minulý rok na úrovni 9,8 percenta, pričom od roku 2007 rástli ako v jednej z mála európskych krajín. V tlačovej správe o tom informovala Lenka Buchláková zo spoločnosti Fingo.sk.


Viac

Korona, nekorona, ceny nehnuteľností prudko rastú. Prečo?


Prečo ceny bytov a domov stále prudko rastú? Sú banky v posudzovaní klientov a prideľovaní hypoték prísnejšie? Kúpa bytu ako investícia - je na to vhodný čas? Čo nás na realitnom trhu čaká? Aj na tieto otázky odpovedá Katarína Kostková, riaditeľka pre reality v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Realitný trh v čase koronakrízy


Katarína Kostková, riaditeľka pre reality, FinGO.sk: „Všeobecne sú momentálne najžiadanejšie asi všetky byty, lebo ich je naozaj nedostatok všade a vo všetkých lokalitách. Čo sa týka veľkosti, tak dostávajú sa do popredia jedno a dvojizbové byty.“


Viac

Pavol Choma patrí k špičke hypotekárnych obchodníkov. Čo stojí za jeho úspechom a prečo sa pridal k FinGO.sk?


Svoj rozbehnutý biznis sa Pavol Choma rozhodol spojiť s broker-poolovou spoločnosťou FinGO.sk, ktorá pôsobí len necelé tri roky, ale v sprostredkovaní hypoték už patrí medzi TOP 5 na trhu. „Pre mňa je dôležité, že s FinGO.sk máme férovú spoluprácu a to, na čom sme sa dohodli, vždy platilo. Taktiež musím pochváliť ľudí na backoffice. Sú veľmi flexibilní a pohotoví,“ vysvetľuje.


Viac

Dôchodkový vek sa opäť mení


Lenka Buchláková: „Ak žena nemala deti, tak odchádza do dôchodku vo veku 63 rokov. Ale ak mala jedno dieťa, tak to znamená, že sa jej odchod o pol roka znižuje na 62 rokov a 6 mesiacov, ak mala dve deti, tak ide do dôchodku v 62 rokoch...“


Viac

Až 70 % majetku Slovákov je v bankách, ročne prerábajú stovky eur


„Akcie predstavujú len do jedného percenta z hodnoty majetku Slovákov. V celom regióne strednej a východnej Európy tento typ aktív tvorí približne 5 percent a na západe je to až štvrtina celkových finančných aktív domácností,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Odborníci upozorňujú, že podnikové dlhopisy sú rizikové


Korporátne dlhopisy sú v porovnaní s bežným investičnými produktmi podľa analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu zaujímavé svojou dostupnosťou a vyšším výnosom. Úroky sa pri nich pohybujú od 3 do 7 % p. a., pri špekulatívnejších dlhopisoch je to aj zhodnotenie 12 % p. a.


Viac

Poistenie detí nie je v rodinách samozrejmosťou


Niekomu dokážu so starostlivosťou pomôcť starí rodičia alebo iná blízka rodina, no ak ich po ruke nemáme, ostávame s dieťaťom my sami. Práve pre tieto prípady je dobré mať podľa riaditeľky pre životné poistenie vo FinGO.sk Miroslavy Holičovej uzatvorené životné poistenie nielen pre rodičov, ale aj pre deti.


Viac

Banky budú opatrnejšie pri úveroch, akcie však nezavrhnú


„Boj o klienta z dôvodu nízkych sadzieb na trhu bude. Počítame však s tým, že nie o všetkých klientov budú mať banky v čase ekonomickej krízy záujem,“ predpokladá Eva Šablová z FinGO.sk.


Koronakríza dvíha cenu zlata, Slováci oň prejavili väčší záujem


„Mnohí ľudia to využívajú ako ďalšiu formu sporenia na dôchodok či pre svoje deti. Táto investícia je ľahko dostupná takmer pre každého, pretože do zlata môžete investovať už od 25 eur mesačne,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Rezerva by mala pokryť výdavky na pol roka


Odborníčka na financie Lucia Luptáková zo spoločnosti FinGo.sk pridáva, že ešte lepšie je mať odloženú nabok sumu vo výške šesťnásobku mesačných výdavkov. „Sú totiž domácnosti, ktoré majú výdavky oveľa vyššie, ako sú ich príjmy,“ dodáva.


Ako sa zmenila v septembri dostupnosť hypoték? Je problém ju získať?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk: „V porovnaní so začiatkom koronakrízy na jar, v letných mesiacoch postupne došlo k uvoľňovaniu štandardov. Stále však platí prísnejšie posudzovanie klientov napríklad v rizikových sektoroch, ako sú gastro či cestovný ruch....“


Ako si vytvoriť potrebný finančný vankúš


Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície a zlato vo FnGO.sk: „Na začiatok si urobte poriadok v príjmoch a vo výdavkoch. Isté obdobie sledujte svoj rozpočet a zapisujte si všetky výdavky v domácnosti. Kto si chce vytvoriť rezervy, musí byť disciplinovaný.“


Chyby, ktoré môžu stáť čas aj peniaze


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie: „Tak ako v iných finančných oblastiach, aj pripoistení majetku chcú klienti často ušetriť, preto si zvolia najlacnejší a najnižší balík poistenia alebo stanovia nižšiu poistnú sumu, ako je skutočná hodnota poisťovanej veci.“


Hypotekárne banky sú prísnejšie ako pred koronou


V minulosti sa zvykli banky preťahovať o dlžníkov, ktorým sa končila fixácia sadzby. Pri takzvaných refinančných úveroch však objem podľa Evy Šablovej z finančnej spoločnosti FinGo.sk aktuálne zaostáva.


Ako bude fungovať pandemické OČR?


Katarína Kostková, projektová riaditeľka vo FinGO.sk: Najhorší scenár nastáva v prípade, ak sú pravidelné mesačné výdavky rodiny na rovnakej úrovni (niekedy sú dokonca aj vyššie) ako príjmy danej domácnosti, splácajú úvery a nemajú pre podobné neočakávané situácie vytvorenú finančnú rezervu.


Viac

Osobný kontakt agenti za stroje nevymenia, ťažko by ho nahradili


„Počas momentálnej situácie súvisiacej s pandémiou viaceré spoločnosti urobili výrazné zmeny v tejto oblasti. Pomohli aj finančné inštitúcie, ktoré urýchlili viaceré pozitívne kroky ako zjednodušené podávanie dokumentov alebo akceptáciu elektronického overenia klienta,“ hovorí Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ v spoločnosti Fingo.sk.


Viac

Slováci, pozor, také lacné úvery na bývanie tu ešte neboli


„Je pravdepodobné, že niektoré banky pristúpia ku korekcii úrokových sadzieb, aj keď úpravy pod sadzbu 0,39% neočakávam,“ uviedla Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk. Ako však dodáva, nie každý klient sa kvalifikuje na top úrok na trhu. Podľa nej aj dnes ľudia s horším hodnotením získajú úrok okolo 2%.


Viac

Ak míňate tisícku mesačne, v rezerve by ste mali mať ďalších šesť tisíc eur


Ak chce človek „prežiť“ krízu aká je v súčasnosti, mal by mať finančnú rezervu vo výške minimálne 6-tich mesačných výdavkov. Na koronakrízu však bol málokto pripravený. Slovákom otvorila oči, tvrdí v rozhovore ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk, Lenka Buchláková.


Viac

Banky budú aj naďalej lákať ľudí na lacné úroky


Podobné očakávania má aj riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová. „Boj o klienta z dôvodu nízkych sadzieb na trhu bude. Počítame však s tým, že nie o všetkých klientov budú mať banky v čase ekonomickej krízy spojenej s ďalším šírením ochorenia nového koronavírusu záujem,“ predpokladá Šablová.


Viac

Slováci nešetria pravidelne, preto ich často výdavky prekvapia, ukázala analýza


Slováci nešetria pravidelne, preto ich často výdavky napríklad na opravu práčky alebo auta vedia nepríjemne prekvapiť. Vyplýva to z analýzy, o ktorej informovala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk.


Viac

Koncom marca nepracoval až milión Slovákov. V EÚ to vyzeralo ako na Vianoce a v lete


„Štatisticky až 35 percent Slovákov žije od výplaty k výplate a najhoršie pre nich je, ak prídu o prácu alebo skončia na PN-ke a musia pokryť vyššie výdavky na zdravotnú starostlivosť,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Používanie telefónu počas jazdy môže mať vplyv na výšku poistného plnenia


Zároveň je podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora potrebné povedať, že súčasné znenie všeobecných poistných podmienok ani nemyslí na neplnenie poistného plnenia pre porušenie pravidiel cestnej premávky, okrem šoférovania pod vplyvom návykových látok alebo vedenia vozidla, ktoré pre zlý technický stav nie je spôsobilé pre cestnú premávku.


Viac

Konkurenčný boj o hypotekárneho klienta aj napriek epidemiologickej situácii pokračuje


Ako skonštatovala riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová, dá sa očakávať pokračovanie konkurenčného boja o klienta. Avšak to, či rekordný úrok záujemca aj naozaj dosiahne, nie je zaručené. Každá banka má svoje pravidlá, na základe ktorých nastavuje úrokové podmienky.


Viac

Poistenie detí


Prečo je poistenie deti dôležité a ako si ho vybrať, radí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Poistené môže byť dieťa či škola: Chráňte majetok a zdravie školáka


Miroslava Holičová, riaditeľka pre životné poistenie vo FinGO.sk, upozorňuje, že vážny úraz dieťaťa, bez ohľadu na to, či sa stane v škole, na ihrisku alebo doma, môže výrazne ovplyvniť finančnú situáciu v rodine.


Viac

Cestovky majú problém s poistením. Hrozí, že nebudú schopné dodržať zákon


„Tento produkt je pre poisťovne finančne náročný a rizikový aj bez pandémie. Predpokladám, že poisťovne budú prehodnocovať aktuálne podmienky, čo môže mať za následok aj úpravu cien poistného,“ myslí si riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGo Štefan Fajnor.


Viac

Zakladateľ Fingo: Inteligentné firmy majú záujem investovať do efektívnejších riešení


Meno Lukáš Novák na Slovensku možno nie je známe, no jeho značka Fingo.sk, digitálna platforma finančných sprostredkovateľov s desaťtisícami klientov, už rezonuje. Pri nej sa však biznis rodáka z Jihlavy nekončí. Stavia platformu IT firiem s cieľom prekonať v tržbách tento rok 30 miliónov eur.


Viac

Nákupy na dlh sa prepadli na historické dno


Pomôcť by mohla aj marketingová kampaň v prospech „spotrebákov“ v online priestore. „Banky takto môžu osloviť najmä klientov, o ktorých vedia, že sú dostatočne bonitní na čerpanie pôžičky,“ ponúkla riešenie riaditeľka pre úvery FinGo.sk Eva Šablová.


Viac

Pandémia zmenila aj naše finančné zvyky


Najprv treba mať rezervu a splátky úverov naozaj odkladať, len keď je najhoršie, hovorí Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk. Odborník prezradil, aké problémy mali ľudia počas krízy, aj ako si vytvoriť dobré finančné návyky.


Buffet uteká z Ameriky. Bezpečné investície hľadá vo svete


„Oživenie hospodárstva sa navyše odďaľuje a nebude v tvare písmena V. Je teda logické, že sa obzerá po nových možnostiach. Jeho spoločnosť potrebuje diverzifikovať portfólio, zmenšiť pozície v USA a tretia najväčšia ekonomika sveta je tak logická voľba,“ hovorí analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Riziko, že vám zaplaví dom, sa zvýšilo. Poisťovne vás môžu odmietnuť


Ak sa nehnuteľnosť nachádza v ohrozenej oblasti, automaticky je pre poisťovne riziková. "Buď si uplatnia prirážku, teda klient zaplatí vyššie poistné, alebo ju nepoistia vôbec," tvrdí Štefan Fajnor z FinGO.sk.


Viac

Peniaze držíme na účtoch, málo investujeme


Zlato momentálne skupujú nielen štáty či veľké spoločnosti, investovať doňho môžu aj bežní ľudia. „Sú portály, kde si viete jednorazovo nakúpiť napríklad mince, zliatky, tehličky, ale čo je pre klientov ešte dostupnejšie, je sporenie do zlata. V súčasnosti si môžu sporiť už od 25 eur napríklad do mincí...“ hovorí riaditeľka pre investície a zlato, FinGO.sk.


Viac

Český investor stavia v Nitre polyfunkčný projekt. Sľubuje moderné a zelené bývanie


Na Slovensku pod skupinu patrí aj finančno-sprostredkovateľská spoločnosť FinGO.sk, investično-developerská spoločnosť Golden Oak Capital alebo firma Golden Oak Trust, ktorá ponúka investovanie do zlata.


Viac

Prečo máme drahé spotrebáky


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk: „Pri porovnávaní spotrebných úverov si všímajte RPMN (ročnú percentuálnu mieru nákladov) - je to najdôležitejší údaj, ktorý zohľadňuje celkové náklady spojené s úverom, čiže cenu úveru (úrok), poplatok za spracovanie úveru aj prípadné poistenie úveru.“


Viac

Pôžička na auto vyjde Nemca o polovicu lacnejšie než Slováka


„Banky nezabezpečené úvery vyhodnocujú tak, že je pri nich vyššia pravdepodobnosť zlyhania. Teda predpoklad, že klient ich prestane splácať, je vyšší než pri úveroch na bývanie,“ uviedla riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo Eva Šablová.


Viac

Koronavírus brzdí refinancovanie úverov. Prenesenie úveru je problém


„Aj keď nemusí skúmať výšku váš-ho príjmu, určite bude zisťovať, či ste zamestnaný alebo podnikáte. Ak aktuálne nemáte žiadny príjem, banka vám refinancovanie pravdepodobne neschváli,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Rezervu treba uschovávať na účte, ku ktorému neprislúcha karta


Finančnú rezervu treba "skladovať" na konte, ku ktorému neexistuje platobná karta, radí riaditeľka pre investície a zlato v spoločnosti FinGo.sk Lucia Luptáková. „Mať rezervu na bežnom účte nie je vhodné, keďže ľudia majú tendenciu podľahnúť neplánovaným nákupom, keď majú k dispozícii vyššiu čiastku," odôvodnila.


Viac

Nedarí sa vám odkladať peniaze? Vytvorte si finančnú rezervu


"Naopak, rodiny s vyšším príjmom majú aj vyššiu spotrebu a životný štandard a ťažšie znášajú prípadný pokles príjmu. Samozrejme, je to individuálne a schopnosť odkladať peniaze na rezervu záleží aj od finančnej gramotnosti každej domácnosti,” opisuje riaditeľka pre investície a zlato v spoločnosti FinGO.sk Lucia Luptáková.


Viac

Mám sa s kúpou bytu poponáhľať, lebo ceny neklesli, alebo je lepšie počkať?


Šiesti odborníci vysvetľujú, aký vývoj cien bytov očakávajú, či ich druhá vlna pandémie môže znížiť a aký to môže mať vplyv na hypotéky. Odpovedá aj Katarína Kostková, projektová riaditeľka FinGO.sk.


Viac

O odklad splátok požiadalo 170 000 ľudí


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk: Odklad splátok nemá mať negatívny vplyv na úverový register klienta. Informácia o odklade (teda poznámka COVID) tam však bude a banky môžu na vašu zhoršenú schopnosť splácať úvery prihliadnuť.


Viac

Pri investovaní je potrebné mať cieľ, radia odborníci


Investovať sa dá aj od nižšej sumy, hoci aj od 20 eur mesačne. "V prvom rade ľudia musia vedieť, čo chcú svojou investíciou dosiahnuť. To je kľúčové, zvoliť si cieľ," zdôrazňuje riaditeľka pre investície a zlato vo FinGO.sk Lucia Luptáková.


Viac

Cena zlata láme rekordy. Bohatneme všetci? Investovať, alebo predávať


Kým akcie v čase korony kolíšu, cena zlata nielen stúpa, ale v posledných dňoch dokonca lámala historické rekordy. Oplatí sa investovať do tejto vzácnej komodity a keď, tak ako? O zlate v časoch korony hovoríme s Františkom Burdom, investičným analytikom spoločnosti Fingo.sk.


Viac

Ako ušetriť pri hypotéke: Oplatí sa dlhšie splácať?


Oslovili sme odborníkov s otázkami, ktoré nám položili čitatelia a týkajú sa investovania a toho, ako sa zároveň vysporiadať s hypotékou. Na otázky INDEXU odpovedá aj Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk.


Viac

Čoraz viac klientov má záujem o zlato


Generálny riaditeľ finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk Roland Dvořák povedal pre HN, že nie je jasné, ako sa banky budú správať ku klientom, ktorí požiadali o odklad.


Viac

Peňažný trh nasleduje, nestíhame vzdelávanie


Jedine vďaka výučbe o financiách v školách sa mladí ľudia nebudú musieť učiť na vlastných chybách, vysvetľuje prevádzkový riaditeľ Fingo.sk Zoltán Čikes.


Viac

Upracte si v peňaženke


Dá sa šetriť aj z toho mála, čo nám cinkne mesačne na účte? Na čom? Prečo sa Slováci niekedy boja dať si poradiť a na čo majú právo pýtať sa poradcu, ak už za nejakým zájdu? Na otázky VERONIKY COSCULLUELA odpovedá odborník na financie MAREK GEMAINER (41).


Viac

Nestačí vám hypotéka? Kde zohnať ďalšie peniaze na bývanie


Využívanou možnosťou je dofinancovať hypotéku aj spotrebným úverom. „Tento úver je však limitovaný splatnosťou maximálne osem rokov a tiež zvyčajne schvaľovanou maximálnou výškou úveru 25-tisíc eur,“ tvrdí riaditeľka pre úvery FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Čo robiť so zakúpenou dovolenkou a prečo dovolenkovať doma?


„Poistenie storna by nám pomohlo v tom prípade, ak by sme sa nakazili vírusom na Slovensku, museli by sme byť v karanténe a tým pídom nemohli vycestovať na plánovanú dovolenku,“ hovorí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO.sk.


Viac

Poistenie proti povodniam


Odborník na neživotné poistenie z FinGO.sk Štefan Fajnor: „Poistenie nehnuteľností nám kryje škody na nehnuteľnosti ako takej, nejaké steny, alebo stavebné súčasti ako je strecha atď. A domácnosť je už to samotné zariadenie, ktoré v tej nehnuteľnosti máte, ako nejaký nábytok, elektronika.“


Viac

Platby v hotovosti na dovolenke v zahraničí: Ako ušetriť pri výbere z bankomatu


Pozor si treba dávať aj na to, z akého bankomatu hotovosť vyberáte. „Rozdiel pri ,správnom‘ a ,nesprávnom‘ postupe vás môže stáť nemalé peniaze,“ tvrdí odborník na financie zo spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes. Najvýhodnejšie je vyberať peniaze z bankomatu takej skupiny, do ktorej patrí vaša banka.


Viac

Poistenie detí


Miroslava Holičová z FinGO.sk: „Riziká, ktoré ponúkajú detské produkty sú zväčša z 90-tich percent možné poistiť aj k poistke rodiča, ale bývajú tam nejaké benefity, nejaké asistenčné služby špeciálne, alebo nejaké pripoistenie, ktoré napríklad už potom do toho dospelého produktu nevieme zakomponovať.“


Viac

Poistku na nehnuteľnosť je dobré pravidelne kontrolovať a prehodnotiť poistné sumy


Zatopené pivnice a zatečené steny, poškodené strechy domov či altánkov, ale aj škody na autách sa šplhajú k tisíckam eur. Preto je podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora dôležité mať na svojom majetku poistené aj prírodné živly.


Viac

Kam smeruje trh s finančnými agentmi? Digitalizuje sa a prechádza na online


„Celý finančný trh sa bude naďalej posúvať do online sveta. Pribudnú nové technológie, ktoré zefektívnia prácu sprostredkovateľov a zároveň prinesú väčší komfort klientom, a tomu bude potrebné prispôsobovať aj legislatívu,“ myslí si prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes.


Viac

Pri výpadku príjmu si môžu úveroví klienti znížiť mesačné výdavky aj refinancovaním


A ako skonštatovala riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová, niektorí klienti splácajú hypotéky s dvojnásobnými úrokovými sadzbami oproti aktuálnym úrokom, ktoré v súčasnosti poskytujú banky na nových úveroch. „Refinancovanie je teda pre mnohých cesta ako ušetriť a na rozdiel od odkladu splátok nejde len o krátkodobé riešenie,“ hovorí Šablová.


Viac

Ako si najvýhodnejšie požičať na rekonštrukciu bytu či domu?


Ak je rekonštrukcia domu či bytu nad vaše finančné sily, ako si na ňu najvýhodnejšie požičať? V relácii Ide o peniaze odpovedá Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Viac

Banky zarobia viac na klientoch bez úverov


Tie si banky kompenzujú poplatkami. „Je jasne vidieť, že banky sa snažia minimalizovať procesy, pri ktorých je potrebná účasť pracovníka banky, keďže aj pre samotnú banku sú tieto služby nákladnejšie,“ hovorí Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ FinGO.sk.


Viac

Trhu PZP by podľa analytika pomohlo plošné uplatňovanie malusov


Povinnému zmluvnému poisteniu ľudia podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora často nevenujú zvýšenú pozornosť. Kúpia si auto, uzatvoria poistku, každý rok zaplatia šek od poisťovne a kým sa im nestane poistná udalosť alebo nekúpia nové auto, svoju poistku „neriešia“.


Viac

Chcete hypotéku počas koronakrízy? Odborníčka odpovie, kedy ju dostanete


„Banky sú pri poskytovaní hypoték stále pomerne opatrné... Preto je dnes o to efektívnejšie, ak pri uvažovaní nad úverom oslovíte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý pozná celý bankový trh a špecifiká jednotlivých bánk," vysvetľuje Katarína Kostková, projektová riaditeľka FinGo.sk.


Viac

Banky zatiaľ nemajú podľa odborníkov príliš dôvod uvoľňovať podmienky úverov


Stále sa banky podľa riaditeľky pre úvery vo FinGO.sk Evy Šablovej bránia poskytovaniu úverov podnikateľom v ohrozených sektoroch, ako sú napríklad gastroslužby, cestovné kancelárie a podobne. Obzvlášť vtedy, ak nevedia za posledné mesiace preukázať prostredníctvom výpisov či uzávierok z registračnej pokladne adekvátne tržby.


Viac

Poradíme vám: Kde môžeme v týchto časoch ušetriť?


Kríza nám veľa vzala, ale podľa Kataríny Kostkovej z FinGO.sk nás i mnohé naučila. „Je na mieste zvážiť svoje nastavenie aj v oblasti financií, je vhodné začať si v čase dostatku financií odkladať a tvoriť rezervu...“ Zoltán Čikes: „Určite by som prehodnotil všetky zmluvy kapitálového alebo investičného životného poistenia, kde existuje nejaké sporenie...“


Viac

Bonusová turistika deformuje trh. Poisťovne sa stále boja trestať vodičov za škody


„Na Slovensku sa uplatňuje systém bonus a malus, ale medzi jednotlivými poisťovňami je stále veľký nesúlad v aplikácii vstupných bonusov, ako aj v uplatňovaní prípadných malusov po škodovej udalosti,“ tvrdí riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGo Štefan Fajnor.


Viac

Dôležitejšie ako úroková sadzba je vôbec v súčasnosti získať nejaký úver


Aj pre pandémiu banky sprísnili kritériá na žiadateľov o úvery a v kombinácii s januárovými opatreniami Národnej banky Slovenska je situácia na trhu podľa odborníkov komplikovanejšia. „Obdobie, keď klient prišiel do prvej banky a vybavil si hypotéku prakticky bez obmedzení, je dávno preč," hovorí riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Ako to mám vymyslieť, keď si chcem požičať na kúpu bytu aj zariadenie? Dvihli banky po kampaniach úroky?


Päť odborníkov na hypotéky hovorí, či je teraz naozaj náročnejšie získať hypotéku, či banky po ukončených kampaniach dvihli klientom úroky. Odpovedajú tiež, ako to vymyslieť, keď chcem úver na byt aj zariadenie. Medzi odborníkmi odpovedá aj Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Viac

Záplava nie je povodeň. Kedy a ako poistka (ne)kryje vytopené auto alebo obývačku


„Nie všetky poisťovne používajú povodňové mapy. Niektoré poisťovne sa zase pýtajú, či v danej oblasti boli za posledné roky povodne alebo záplavy,“ vysvetľuje Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO. Pre majiteľov nehnuteľností, ktoré stoja v rizikovej oblasti, je potom poistka spravidla drahšia alebo je takáto nehnuteľnosť jednoducho nepoistiteľná.


Viac

Ako zdaniť investované peniaze


Odpovedá Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície a zlato vo FinGO.sk: Zisk z kapitálového majetku, ktorý ste dosiahli za minulý rok, je potrebné priznať pri vypĺňaní daňového priznania a odviesť z neho daň z výnosu. V praxi to znamená, že ak ste v minulosti investovali do podielových fondov, dlhopisov či prostredníctvom investičného životného poistenia...


Nie sme naučení šetriť


Na účte peniaze len do najbližšej výplaty, na krku hypotéka a k tomu hrozba výpovede či krachu. Takáto je súčasná realita mnohých Slovákov. Projektovej riaditeľky zo sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.SK Kataríny Kostkovej sme sa pýtali, ako si pomôcť.


Viac

Záujemcom o hypotéku pomôže zorientovať sa online kalkulačka


Na druhej strane treba podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej povedať, že proces vybavenia hypotéky je pomerne náročný a zložitejší aj z pohľadu splnenia prísnych pravidiel pri posudzovaní schopnosti klienta splácať úver.


Viac

Poisťovniam sa minulý rok darilo. Problémy im spôsobila nová daň


Dôsledky pandémie nemusia byť dlhodobé, ak sa ekonomika rýchlo otrasie. „Poistný trh závisí od vývoja ekonomiky. Tým, že sa ekonomika na Slovensku po koronavíruse pomaly rozbieha, očakávam aj zvýšený záujem o poistenie majetku oproti posledným mesiacom, ale nemal by byť vyšší než na začiatku roka,“ hovorí pre TREND riaditeľ pre neživotné poistenie vo Fingo Štefan Fajnor.


Viac

Slováci chcú viac investovať, cítia to aj finanční agenti


Výrazný nárast tržieb v roku 2019 má za sebou aj sprostredkovateľská spoločnosť Fingo.sk. Tá sa priblížila k hranici desať miliónov, keďže zaznamenala nárast o viac ako 66 percent. Na Slovensku táto firma začala fungovať len v marci 2018.


Viac

Finančné sprostredkovanie sa digitalizuje, ale nie všetko


„Za uplynulý mesiac vidíme, že viac ako 25 percent zmlúv vzniklo na základe online požiadaviek. Ďalších zhruba trinásť percent zmlúv sa začalo telefonickým alebo osobným kontaktom, ale makléri nakoniec zmluvu riešili prostredníctvom niektorého z našich online systémov,“ ozrejmuje prevádzkový riaditeľ v spoločnosti Fingo.sk Zoltán Čikes.


Viac

NBS sa vzdala 6,6 milióna eur v prospech finančného trhu


Samostatní finanční agenti rozhodnutie Národnej banky Slovenska schvaľujú. „Rozhodnutie NBS vnímame pozitívne. Chápeme ho ako preventívnu reakciu na vplyvy pandémie na dohliadané subjekty finančného trhu,“ konštatuje obchodný riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Marek Gemainer.


Viac

Dofinancovanie hypotéky je dnes ťažšie. Vedia pomôcť rodičia, ale dá sa to aj inak


Viaceré banky zareagovali tak, že nastavili individuálne obmedzenia v poskytovaní hypoték. „Ľudia musia dôraznejšie plánovať veľké investície. Potrebujú pochopiť, že bez vlastných ušetrených peňazí bývanie už možno nevyriešia,“ hovorí hypotekárna špecialistka Eva Šablová zo spoločnosti Fingo.sk.


Viac

Finanční sprostredkovatelia idú pri hypotékach na istotu


„Niekedy môže finančný sprostredkovateľ zabrániť tomu, aby sa úver spracovával v bankách, kde vzhľadom na profil klienta, typ zabezpečenia či účelu financovania hrozí schválenie horších podmienok alebo dokonca zamietnutie žiadosti, čo má negatívny vplyv na hodnotenie klienta v úverovom registri,“ hovorí riaditeľka pre úvery vo Fingo.sk Eva Šablová.


Viac

Banky sa držia navzájom pod tlakom, výrazný rast úrokových sadzieb úverov sa čakať nedá


Aktuálna situácia naznačuje, že veľká skupina žiadateľov o úver si skôr bude klásť otázku, či úver dostane a nie či získa top podmienky. Súvisí to nielen s pandémiou koronavírusu, ale aj posledným opatrením Národnej banky Slovenska (NBS) z januára tohto roku,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery spoločnosti Fingo.sk.


Viac

Za kamery zľavu nedostanete


Ak ste si dali na zabezpečení domácnosti záležať, malo by sa to odraziť na štedrejšej kompenzácii škôd. „Poisťovne štandardne neuplatňujú zľavy na poistnom za vyššie bezpečnostné prvky namontované na nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Poistenie storna zájazdu ani cestovné poistenie pre Covid-19 neplatia


Na otázky ohľadne poistenia v súvislosti s pandémiou odpovedá Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Viac preplácania a menej nových klientov. Poisťovne sa zo zisku netešili dlho


„Ak by však Slovensko opäť prijalo opatrenia, ktoré utlmia ekonomiku, zatvorili by sa obchody, pripadne iným spôsobom zneistili ľudia a firmy, určite by sa to odzrkadlilo aj na poistnom trhu. V oblasti poistenia majetku by v takom prípade znova klesol počet uzavretých zmlúv ako aj výška nového ročného poistného,“ hovorí pre TREND Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGo.


Viac

Čo nás naučila kríza? Čo platíme zbytočne, kde vieme ušetriť a na čom získať


Až teraz sme možno zistili, čo všetko platíme zbytočne, že máme staré a drahé poistky, nevýhodné úvery, alebo nám niektoré finančné produkty úplne chýbajú a mať ich, dýchalo by sa nám v týchto dňoch oveľa ľahšie. Čo nás doteraz naučila koronakríza? Odpovede hľadáme s Katarínou Kostkovou, projektovou riaditeľkou v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Záujem o stavebné sporenie sa prepadol. Je za tým pandémia


Veľký vplyv na pokles produkcie úverov stavebných sporiteľní má podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej celkové spomalenie ekonomiky a dopady na príjmy domácností počas pandémie. Ľudia začali prehodnocovať svoje plány spojené s bývaním, celková neistota sa preniesla do ich ochoty úverovať sa.


Viac

Skoršia penzia je východisko z núdze


Odpovedá Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície spoločnosti FinGO.sk: Ak spĺňate podmienku veku a už poberáte predčasný dôchodok z I. piliera, o predčasný starobný dôchodok z II. piliera môžete požiadať v Sociálnej poisťovni alebo v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), v ktorej ste si sporili, čiže v ktorej máte uzatvorenú zmluvu...


Ako sa pripraviť na predčasný dôchodok


„Ďalšou možnosťou, ako sa pripraviť na predčasný dôchodok, je využiť podporu od štátu vo forme II. a III. piliera. Druhý pilier je pre ľudí výhodný už len z toho dôvodu, že počas ich produktívneho života nemusia odkladať nič zo svojho príjmu,“ radí Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície v spoločnosti FinGO.sk.


Niektoré banky môžu zamietnuť klientovi úver, avšak nárok naň nie je podľa odborníčky automatický


Ako pre agentúru SITA povedala riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, každá banka má vlastné modely vyhodnocovania žiadostí o úver. Súvisí to nielen so samotným rizikovým profilom klienta, ale najmä s úverovou politikou banky. Finančná inštitúcia má právo vybrať si, ktorým záujemcom o úver vyhovie a ktorých naopak nechce úverovať.


Viac

Pandémia mení podmienky hypoték


Odborníčka na financovanie bývania Katarína Kostková: „Banky pritvrdili metodiku poskytovania úverov, obmedzili akceptovanie určitých druhov príjmov a tiež percento financovania, tzv. LTV...“ Podľa odborníčky na úvery vo FinGO.sk Evy Šablovej si treba uvedomiť jedno: „Odložené splátky ľudí aj tak dobehnú a budú ich musieť banke doplatiť neskôr...“


Viac

Odklad splátok vám nemusia schváliť. Poradíme, ako zvládnuť úver


Čo môžete urobiť, keď vám banka odmietla odklad splátok, radí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk... „Častokrát stačí počkať pár mesiacov a v niektorých bankách je možné o úver požiadať, existuje šanca, že úver bude za určitých okolností schválený. Ak však klient bezhlavo zadáva žiadosti v bankách, skôr si uškodí,“ varuje odborníčka.


Viac

Niektoré banky už zvýšili úroky: Čaká nás zdražovanie hypoték?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk: „Ľuďom, ktorí teraz nemajú stabilný príjem, alebo majú obavy o stratu príjmu či očakávajú jeho zníženie, neodporúčam v tomto neistom období žiadať o hypotéku. Mali by dobre zvážiť akékoľvek ďalšie zadlžovanie a radšej hľadať možnosti, ako nájsť vo svojich financiách, resp. v rodinnom rozpočte možnú úsporu...“


Viac

Finanční agenti: Horšie čísla ešte len prídu, pokles sa ukáže neskôr


Banky sprísňujú poskytovanie úverov a to je ďalší problém aj pre finančných sprostredkovateľov. „V súčasnosti banky z obavy pred nesplácaním sprísnili kritériá hypotekárnych úverov a tie sa vybavujú zdĺhavejšie, ako sme boli zvyknutí,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Fingo.sk Roland Dvořák.


Ako zarobiť na kríze


Agenti skutočne registrujú vyšší záujem ľudí o zaujímavejšie zhodnotenie financií. „Aj tí, ktorí sa zaujímali o investovanie, ale stále čakali na vhodnú príležitosť, sami uznali, že práve nastala,“ uvádza riaditeľka pre investície spoločnosti Fingo.sk Lucia Luptáková. Napriek tomu, že krízy sú bežnou súčasťou života, tie náhle prinášajú neobvyklé príležitosti, ktoré neprichádzajú každý rok.


Viac

Dobehla vás kríza v rodinnom rozpočte?


Radí Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ vo FinGO.sk: ...Najdôležitejšie je jedno pravidlo, ktoré má najvýraznejší vplyv na výsledok – nezáleží až tak na výške príjmu ani na finančných možnostiach, ale najdôležitejšie je odložiť si peniaze na rezervu ako úplne prvú vec po výplate...


Viac

Dbajte na bezpečnosť! Kolobežkár môže byť zodpovedný za nehodu


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO.sk: „Povinné zmluvné poistenie (PZP) rovnako ako havarijné poistenie tak ako ho vnímame pri autách, sa na elektrické kolobežky nedá uzatvoriť, keďže novelou zákona o cestnej premávke sa „kolobežkári“ zadefinovali ako vodiči nemotorového vozidla, na ktorých sa vzťahujú rovnaké zákony ako na cyklistov.“


Viac

Záujem klientov o poistenie motocyklov je v posledných rokoch stabilný


Záujem klientov o poistenie motocyklov je v posledných rokoch podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora stabilný. Rovnako, ako je to pri PZP na autá, aj pri PZP na motorky poisťovne prinášajú podľa Fajnora rôzne pripoistenia, o ktoré majú klienti často záujem. „Čo sa týka havarijného poistenia, tam evidujeme oveľa nižšie percento poistených motocyklov,“ konštatuje Fajnor.


Viac

Ako vplývajú dane na finančný trh a čo sa zmenilo za rok 2019


,,Najvýznamnejší dopad mala daň z neživotného poistenia. Na jednej strane navýšila ceny produktov, čo klienti hodnotia značne negatívne, na druhej strane však znížila provízie agentov, nakoľko provízia sa vypláca z ročného poistného očisteného o daňový odvod,“ hovorí prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes.


Potrestané poisťovne: nevysvetlili, prečo odmietli preplatiť čelné sklo


„Ak nedokáže nehodu dôveryhodne dokázať, poisťovňa mu nemôže takúto škodu hradiť,“ vysvetľuje riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefan Fajnor. Poškodenie čelného skla je pre problematické dokazovanie poisťovňami v poisťovni ťažko vymožiteľný nárok. Poisťovne nútia poistencov, aby im predložili jasný dôkaz.


Viac

Vláda už uvoľňuje koronaopatrenia, môžu ceny bytov aj tak klesnúť? A pôjdu dole ceny prenájmov?


Piati odborníci vysvetľujú, ako môže aktuálny vývoj koronakrízy ovplyvniť ceny bytov, či sa inak budú vyvíjať ceny nehnuteľností v krajských mestách a inak v menších mestách a ako sa môžu hýbať ceny prenájmov. Medzi nimi aj Katarína Kostková, projektová riaditeľka vo FinGO.sk.


Viac

Koronavírus a peniaze: 75 % ľudí chce lepší úver či poistku


Podľa odborníkov z FinGO.sk sa klienti často pýtajú, ako môžu na starších finančných produktoch ušetriť a získať kvalitnejšie podmienky... „Približne 75 % klientov sa teraz zaujíma hlavne o refinancovanie a konsolidáciu úverov, žiadajú o kontrolu životného poistenia a celkovo chcú optimalizovať svoje zmluvy,” hovorí riaditeľ kontaktného centra vo FinGO.sk Martin Bittara.


Viac

Koronavírus a peniaze: Aj poistné sa dá odložiť alebo znížiť


Ak očakávate finančné ťažkosti, informujte o tom poisťovňu vopred a pokúste sa s ňou dohodnúť. „Vo väčšine poisťovní sú ochotní posúdiť klientovu žiadosť a vyjsť mu v ústrety formou odloženia splátok poistného zvyčajne po dobu 3 až 6 mesiacov,” vysvetľuje riaditeľka pre životné poistenie vo FinGO.sk Miroslava Holičová.


Viac

Koronavírus a peniaze: Vieme, čo pri novej hypotéke zaváži


Bonita klienta a stabilita jeho príjmu sú pre banku kľúčové, no nie sú jediným kritériom pri schvaľovaní úveru. Dôležitý je aj účel použitia peňazí. „Banka ochotnejšie poskytne úver, ak presne vie, že klient peniaze použije na financovanie bývania alebo ako investíciu do nehnuteľnosti, ktorá sa mu časom zhodnotí,” naznačila riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Koronavírus a peniaze: Kto má teraz väčšiu šancu na hypotéku


Riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová vysvetľuje, že mnohí klienti si trúfajú na pomerne vysoké zadlžovanie aj v čase, kedy nemajú prakticky žiadne istoty ohľadom stability ich príjmov. „Banky urobili opatrenia, ktoré majú minimalizovať možný budúci nárast nesplácaných úverov,” hovorí.


Viac

Koronavírus a peniaze: Kde začať ak chcem lacnejšiu hypotéku


S odkladmi splátok sú spojené viaceré nevýhody. Nejde len o úročenie úveru počas obdobia odkladu, háčikov je viac. „Banky zrejme v budúcnosti nepriznajú týmto klientom najlepší rating a neuvážený odklad sa môže vypomstiť aj vo výročí fixácie, kedy im banka nemusí ponúknuť top úrok na trhu,” uvažuje riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Vláda chce zaviesť zvýhodnené stavebné sporenie pre rodiny s možnou prémiou


Zmeny v oblasti stavebného sporenia môžu pomôcť k tomu, že rodiny budú viac motivované si sporiť. "Motiváciou by mohlo byť všeobecné zvýšenie štátnej prémie. Nielen rodiny s deťmi sú vhodnou cieľovou skupinou, ale aj mladí ľudia, ktorí sa od prvej výplaty môžu naučiť touto formou sporiť si na svoje prvé bývanie," priblížila riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Zlepšite si budúci dôchodok. Zadarmo


„Túto situáciu môžu využiť aj sporitelia v II. dôchodkovom pilieri, ktorí si zmenou fondov z garantovaných na indexové vylepšia budúci dôchodok. Teraz je ideálny čas aj na vstup do II. piliera,” upozorňuje riaditeľka pre investície vo FinGO.sk Lucia Luptáková.


Viac

Môže ma odklad splátok hypotéky neskôr znevýhodniť? Dá sa s bankou dohodnúť hypotéka, ktorú si vezmem až o pár mesiacov?


Piati odborníci vravia, ako sa teraz zmenili podmienky pre hypotéky, aký príjem banky uznajú a aký už nie, čo môže spôsobiť poznámka v registri, keď požiadam o odklad splátok, a či sú vyššie úroky len dočasné. Odpovedá aj Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk.


Viac

Poisťovne sa snažia čo najviac procesov robiť na diaľku a bezkontaktne


Výhodou neživotného poistenia zase podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora je, že už aj pred krízou spôsobenou COVID-19 sa väčšina produktov z privátneho poistenia dala uzatvoriť online bez nutnosti podpisu klienta a osobného stretnutia.


Viac

Koronavírus a peniaze: Aké sporenia zrušiť a na čo dať pozor


„Aj vzhľadom na viazanosť produktov, poplatky za predčasný výber peňazí alebo za zrušenie zmluvy, odporúčam prehodnotiť staršie sporenia s odborníkom, aby sa nestalo, že zbytočne prídete o výnos z nasporených prostriedkov,“ vysvetľuje riaditeľka pre investície vo FinGO.sk Lucia Luptáková.


Viac

Investície, ktoré by mohli prekvapiť a zarobiť: Ako si zachrániť peniaze v čase koronakrízy?


Odpovedá Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície v spoločnosti FinGO.sk: Pri investíciách platí, že čím vyšší zisk chcem dosiahnuť, tým väčšie riziko musím podstúpiť. Zisk a bezpečnosť pri investíciách teda nejde ruka v ruke.


Viac

Koronavírus a peniaze: Až 72 % ľudí denne prichádza o úspory


„S ohľadom na prepady, ktoré nastali na finančných trhoch, sa teraz najviac oplatí investovať do akciových a indexových fondov,“ odporúča riaditeľka pre investície vo FinGO.sk Lucia Luptáková. V porovnaní s investovaním do klasických podielových fondov sú s ETF fondmi zároveň spojené nižšie poplatky, teda dosahujú vyššie zhodnotenie.


Viac

Koronavírus a peniaze: Stará životná poistka vás môže zradiť


„Poisťovne už evidujú klientov s ochorením COVID-19, ktorí majú nárok na poistné plnenie z pripoistenia PN aj hospitalizácie,” hovorí riaditeľka pre životné poistenie vo FinGO.sk Miroslava Holičová. Na uzatvorenie poistenia alebo úpravu staršej zmluvy pritom podľa nej nikdy nie je neskoro.


Viac

NBS ustupuje, finanční agenti budú skladať testy na diaľku


„Najdôležitejšie je zabezpečiť kvalitu. Teda mať istotu, že poskytnuté odpovede daný agent naozaj ovláda a nevyužíva pomôcky alebo cudzie vedomosti... Pri dištančnej forme môže byť náročnejšie zabezpečiť férovosť skúšok, ale určite je to realizovateľné,“ hovorí Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Výhodu na finančnom trhu majú teraz spoločnosti, ktoré sa na digitalizáciu už pripravovali


Komplexnosť portfólia ako jednoznačnú výhodu vnímajú aj vo FinGO.sk. „Vyriešiť technickú stránku realizácie produkcie nie je problém, ale ak nefunguje realitný trh, nepredávajú sa nehnuteľnosti, nerealizujú sa ani nové hypotéky, poistenia nehnuteľností a podobne. Na druhej strane však vidíme obrovský priestor v iných oblastiach...“ uzatvára Zoltán Čikes.


Viac

Systém stavebného sporenia čakajú zmeny, avizovala vláda v programovom vyhlásení


„Stavebné sporenie za posledné roky výrazne stratilo na svojej atraktivite, čiže akákoľvek podpora mladých rodín, ktorá by zvýšila ich motiváciu sporiť si za účelom bývania, bude určite vítaná,“ uviedla riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Vláda chce podporiť mladé rodiny s hypotékami, banky nepoznajú detaily


... alebo bude vláda zvažovať úplne novú formu podpory mladých rodín v súvislosti s poskytovaním úverov na bývanie. „Novinkou by bolo daňové odpočítavanie úrokov podľa počtu detí. Zásadná však bude výška tejto podpory," povedala riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Koronavírus a peniaze: Odklad splátok ako posledná možnosť


Začnite najjednoduchším spôsobom a požiadajte banku o zníženie úrokovej sadzby. „Ak bude banka ochotná upraviť parametre vášho úveru, môžete dosiahnuť zníženie splátky bez väčších komplikácií a vybavovačiek,” radí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Životné situácie


Pomôže životné poistenie v situácii, ak rodič počas pandémie ostane povinne doma s dieťaťom na OČR? Možnosti vysvetľuje Miroslava Holičová, riaditeľka pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Koronavírus a peniaze: Odklad splátok vám banka spočíta


Podmienkou odloženia splátok je, že pred podaním žiadosti o odklad nesmiete byť v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní. „Taktiež nemôžete mať k 29. februáru 2020 omeškanie pri inom úvere v tej istej banke dlhšie ako 30 dní a viac ako 100 eur,” opisuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Pôjdu ceny starých bytov pre koronakrízu nadol výraznejšie ako ceny nových? A dvihnú banky úroky na hypotéky ešte viac?


Piati odborníci vysvetľujú, či koronakríza zväčší rozdiely v cenách starých a nových bytov, či banky budú pokračovať v dvíhaní úrokov na hypotéky a či rastie záujem o bývanie na vidieku. Odpovedá aj Katarína Kostková, projektová riaditeľka FinGO.sk.


Viac

Máte staré sporenia? Treba sa pozrieť sa na to, aký úrok je spojený so sporiacou zmluvou


Aké sporenia sú dnes už pre ľudí väčšinou nevýhodné, a pritom na nich stále držia peniaze? Na možnosti sa pozrela Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície v spoločnosti FinGO.sk


Viac

Koronavírus a peniaze: Kde môžete nájsť skryté rezervy


„Ak ste si zobrali úver alebo uzatvorili poistenie pred 3, 10 či dokonca 15 rokmi, pravdepodobne za ne platíte zbytočne veľa peňazí, a pritom to ani netušíte. Okrem vysokých poplatkov a úrokov sa v nich môžu ukrývať aj iné nevýhodné a nekvalitné podmienky, môžu obsahovať staré údaje alebo iné problémy,” vysvetľuje prevádzkový riaditeľ vo FinGO.sk Zoltán Čikes.


Viac

Nakupuje sa menej, úspory zatiaľ sú. Ako Slováci finančne zvládajú krízu


„Aj pri terajšom spomalení ekonomiky je dôležité rozpúšťať krátkodobé peniaze, čiže sporiace účty a termínované vklady. Až potom by som siahal na predaj akcií či iných rizikovejších investičných nástrojov,“ hovorí František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Koronavírus a peniaze: Pandémia ohrozuje aj rozpočty rodín. Ako a kde ušetriť?


„Ľudia sa však môžu pripraviť na horšie časy, ak sa ich príjmy kvôli karanténe, OČR či zrušenej prevádzke znížia alebo prídu o prácu. Pandémia nemusí narušiť finančnú stabilitu rodiny, ak má vytvorené rezervy a zároveň rozumne zoptimailzuje výdavky," radí Zoltán Čikes, odborník na financie zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Potrebujete odložiť splátky úveru: Ako sa viete s bankou dohodnúť?


„Refinancovanie úveru je teraz ideálnou voľbou hlavne pre ľudí, ktorí majú kratšiu splatnosť hypotéky, napríklad na 15 či 20 rokov. Ak vám to nová banka (aj v závislosti od vášho veku) umožní, natiahnite si novú hypotéku na 30 rokov a vaša mesačná úspora sa tak zvýši,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Čo znamená pre rodinu odklad splátok a ako riešiť úvery tak, aby zostala aspoň malá rezerva


Príklady zo života, ako riešiť jednotlivé situácie. Odpovedá Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Fingo.sk.


Viac

Vláda schvália odklad bankových splátok úverov


Podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej najčastejším dôvodom refinancovania hypotéky je úspora mesačnej splátky a to, že klient ušetrí aj na celkovom preplatení úveru. Cieľom refinancovania je teda nahradiť úver lacnejším. Avšak vždy podľa analytikov platí, že ak splácate hypotéku či spotrebný úver, je potrebné komunikovať s bankou.


Viac

Prístup k úverom sa nesťaží


„Odklad splátok by mal byť vo všeobecnosti posledným riešením klienta, ktorý naozaj vyčerpal všetky možnosti. Napríklad žiadosť o zníženie úrokovej sadzby, refinancovanie, prípadne konsolidácia úverov, ktorými by dosiahol zníženie mesačnej splátky,“ myslí si Katarína Kostková, projektová riaditeľka v spoločnosti FinGO.sk.


Pripoistiť sa na koronavírus a jeho následky sa stále dá. Poisťovne ceny nezvyšovali


Čo všetko môžu kryť vaše súčasné poistenia života či kritických chorôb v súvislosti s koronavírusom a čo urobiť, ak takéto poistenie nemáte, radí Miroslava Holičová, riaditeľka pre životné poistenie FinGO.sk.


Viac

Situácie, ktoré môžu obrátiť život rodín. Odborníci radia, ako ich riešiť


Súčasná situácia, ktorá mnohým ľuďom obrátila život naruby, dolieha najviac na rodiny zaťažené úvermi. Ako problémy riešiť, radí Katarína Kostková, projektová riaditeľka spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Plošný odklad platieb poistného by podľa komerčných poisťovní nebol dobrým riešením


Rušenie poistiek v rámci optimalizácie nákladov riaditeľka pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Miroslava Holičová neodporúča. Zrušením poistky sa klient podľa nej vystaví riziku, že ak sa mu stane nečakaný úraz alebo ochorie a nemá pre tieto prípady vytvorené finančné rezervy, môže ho to priviesť do finančných ťažkostí.


Viac

Oplatí sa teraz investovať? Alebo je lepšie schovávať peniaze doma pod poduškou?


„Začať s investovaním sa oplatí od akejkoľvek sumy. Investičné spoločnosti ponúkajú možnosť sporiť si už od 20 eur mesačne,“ hovorí Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície v spoločnosti FinGO.sk. „Z investovaných 240 eur ročne však nemôžeme očakávať zázraky, a preto je spomínaná suma 50 alebo 100 eur mesačne výhodnejšia.“


Viac

Banky umožňujú pre koronavírus odsun splátok


Banky zatiaľ robia vlastné opatrenia, aby ľuďom bez príjmu počas epidémie pomohli. Zároveň však sprísňujú podmienky poskytovania nových pôžičiek. „Dopad pandémie na bankový sektor bude svojou veľkosťou závisieť hlavne od konečnej dĺžky jeho trvania...“ hovorí Lucia Luptáková, produktová odborníčka FinGO.sk.


Viac

Zvyšovať úroky na hypotékach môžu aj ďalšie banky. Sadzby sú veľmi nízko


„Jednotlivé banky môžu vyhodnotiť situáciu ako vhodnú na zvýšenie svojich príjmov tým, že budú akceptovať vyššie riziko a napríklad neobmedzia úplne žiadosti od klientov s vybranými rizikovými príjmami,“ hovorí Katarína Kostková, projektová riaditeľka FinGO.sk.


Viac

Komu sa oplatí tretí pilier


Má to byť prilepšenie k dôchodku. Viac ako 30 až 50 eur mesačne do tretieho piliera Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk, neodporúča dávať.


Viac

Úspory na penziu ubudli sporiteľom v indexových a akciových fondoch


„Ak má niekto prostriedky v indexovom alebo akciovom fonde, netreba s tým nič robiť. Presunom do dlhopisového fondu by sa klienti zbytočne pripravili o zisk, keď budú indexové fondy opäť rásť na hodnote," myslí si Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Na dlhodobé investície siahajte ako na posledné


„Ľudia majú tendenciu podľahnúť emóciám a v strachu, že prídu ešte o väčšiu časť majetku, zrušia kontá a vyberú nasporenú sumu so stratou. Veľmi dôležité je však nespanikáriť," upozorňuje Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície v spoločnosti FinGO.sk, ktorá sa venuje finančnému poradenstvu.


Viac

Ktorú poistku zaplatiť a ktorú nie? Má zmysel ju zrušiť a vybrať peniaze?


Životné poistenie však slúži práve ako finančná istota v prípade neočakávaných situácií ako je vážne ochorenie či smrť. Ale čo keď práve nemáme na splátku? Poradíme vám, čo robiť. Hosťom relácie Ide o peniaze je Miroslava Holičová, riaditeľka pre životné poistenie vo FinGO.sk.


Viac

Rušiť staršie životné poistky? Nemá to zmysel. Skôr rozmýšľať nad pripoistením


„Čo sa týka koronavírusu, nemali by nám v poistení chýbať pripoistenia ako hospitalizácia, práceneschopnosť, kritické choroby alebo smrť,“ radí Miroslava Holičová, riaditeľka pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Neuvážené rušenie poistiek prináša so sebou nevýhody


Ako prvé, čo mnohí v čase krízy začnú podľa riaditeľky pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Miroslavy Holičovej robiť, je rušenie sporení a poistení pre pocit, že tým viac ušetria. „Lenže mali by ste vedieť, že nie vždy si práve takýmto rozhodovaním pomôžete. Práve naopak, môžete si viac uškodiť ako pomôcť,“ konštatuje Holičová.


Viac

Úvery na bývanie ku koncu februára vzrástli o niečo viac ako desať percent


Ďalšie obmedzenia podľa projektovej riaditeľky v spoločnosti FinGO.sk Kataríny Kostkovej je ťažké predpokladať. "Banky si robia momentálne podrobnejšie štatistiky portfólií a je možné, že s predlžovaním trvania pandémie prídu aj ďalšie obmedzenia v záujme prežitia bánk z pohľadu riadneho a včasného splácania úverov zo strany klientov...“


Viac

Kríza skúša Slovensko: Nepríjemné prekvapenie, prvá banka pripravila hypotekárny úder


Banky sa podľa projektovej riaditeľky v spoločnosti FinGO.sk Kataríny Kostkovej snažia chrániť. Podľa nej je pomerne logické, že obmedzili a až vylúčili financovanie postavené na príjme zo zahraničia a príjme z podnikania, ktoré sa zväčša dokladuje na základe minuloročného daňového priznania.


Viac

Mimoriadna situácia paradoxne praje investovaniu


Mimoriadna situácia na celom svete pre koronavírus veľmi rýchlo zmenila aj pomery na finančných trhoch. Viacero ľudí preto rozmýšľa, čo s úsporami a investíciami. Riaditeľka pre investície v spoločnosti FinGO.sk vysvetľuje, že panika nie je na mieste.


Viac

V najväčších poisťovniach sú klienti krytí aj v prípade koronavírusu


No podľa riaditeľky pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Miroslavy Holičovej poisťovne môžu krátiť plnenie, ak nakazený nedodrží pravidlá... Poisťovne však podľa Holičovej prísne dbajú na to, aby klienti dodržiavali všetky pravidlá a podmienky, ktoré nariadila vláda.


Viac

Ako môže koronavírus zmeniť realitný trh


„Aktuálna situácia v súvislosti s pandémiou má za následok okrem iného čerpanie OČR, neplateného voľna, prípadne stratu zamestnania. Toto bude mať pomerne veľký dopad na poskytovanie úverov a teda aj na počet a možnosti záujemcov o kúpu nehnuteľnosti,“ uviedla Katarína Kostková, projektová riaditeľka sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.


Ako môžete v čase koronavírusu zachrániť svoj biznis? Tu je 5 oblastí, kde si viete pomôcť sami


„Ak je to možné a klient to finančne zvláda, je lepšie uhrádzať aspoň úrok a odložiť len splátku istiny. Aj odložené úroky totiž nakoniec klient po odklade banke zaplatí, len sa rozložia aj so splátkou istiny do zvyšného obdobia splatnosti úveru,“ ozrejmuje projektová riaditeľka spoločnosti FinGo Katarína Kostková.


Viac

Klienti majú pri neschopnosti splácania úveru okrem odkladu splátok na výber aj iné možnosti


Ďalšou možnosťou riešenia problému je refinancovanie. Podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej najčastejším dôvodom refinancovania hypotéky je úspora mesačnej splátky a to, že klient ušetrí aj na celkovom preplatení úveru. „Cieľom refinancovania je v tomto prípade nahradiť úver lacnejším, pričom ide doslova o tisícky eur,“ hovorí Šablová.


Viac

Online klientov pribúda. Komplexné služby sú pri sprostredkovaní kľúčové


Ľudia žijú v sladkej nevedomosti a prichádzajú o zhodnotenie svojich úspor, hovorí pre TREND generálny riaditeľ spoločnosti Fingo.sk Roland Dvořák. Kríza sprofesionalizuje služby v tomto odvetví a prežijú tí, ktorí vybudujú komplexný ekosystém schopný reálne pomáhať klientom, dodáva majiteľ skupiny InTeFi, do ktorej patrí Fingo.sk, Lukáš Novák.


Viac

Ste pripravení na krízu? Čo treba urobiť, aby vás nestála strechu nad hlavou


„Ak príde ekonomický úder, treba počítať s tým, že sa nám neohlási dopredu. Ekonomika sa vyvíja v cykloch a v súčasnosti prežívame jeden z najdlhších cyklov, ktorý podľa mnohých ekonómov už dosiahol vrchol,“ tvrdí investičný analytik spoločnosti Fingo František Burda.


Viac

Štát je v súvislosti s krytím škôd spôsobených epidémiou pripravený pomôcť aj komerčným poisťovniam


Tento krok vítajú poisťovne, ako aj finanční analytici. Podľa projektovej riaditeľky v spoločnosti FinGO.sk Kataríny Kostkovej by to mohlo zmierniť škody na trhu spôsobené koronavírusom. "Zároveň by tento krok určite prispel k rýchlejšiemu spamätaniu sa ekonomiky po zažehnaní pandémie," dodala Kostková.


Viac

Hypotéky zamrznú, húfne vyberať peniaze z bánk nemá zmysel


„V negatívnom scenári z dôvodu zásadných obmedzení príjmov obyvateľstva nebude pre mnohých ľudí možné okamžite po útlme krízového režimu žiadať o úver - hlavne u tých, ktorí budú nútení riešiť odklad splátok, prípadne im poklesne príjem. V tomto prípade možno očakávať aj výraznejší prepad zisku bánk,” hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Kvôli koronavírusu budú mať mnohí Slováci znížené príjmy: Vláda chce vyjednať odloženie splátok úverov


Podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej je pravdepodobné, že mnohým ľuďom sa z dôvodu karantény, OČR či zatvorenej prevádzky znížia príjmy a skôr či neskôr budú mať niektorí ťažkosti so splácaním svojich úverov. Firmy, živnostníci a výrobné podniky v závislosti od sektoru pocítia útlm v tržbách, čo rovnako môže mať vplyv na ich platobnú schopnosť.


Viac

Na krízové situácie by sa mali Slováci pripravovať z finančného hľadiska dlhodobo


„Malé čiastky peňazí sa „tajne presúvajú na podúčet“ a takto ich klient vedome neminie,“ dopĺňa spoločnosť FinGO.sk. Je to vítané, lebo zo skúsenosti podľa FinGO.sk klienti každý mesiac nájdu množstvo dôvodov, prečo si nedokážu z výplaty nič odložiť.


Viac

Banky už cítia koronavírus. Objem hypoték môže padnúť až o polovicu


Navyše väčšinu úverov na bývanie nosia bankám sprostredkovatelia. A ich práca je založená na osobnom kontakte so zákazníkom. Riaditeľka pre úvery spoločnosti Fingo.sk Eva Šablová vraví, že v súčasnosti ešte spracúvajú hypotéky, ktoré s klientmi riešili pred prijatím mimoriadnych opatrení v dôsledku koronavírusu. Preto aj teraz podávajú do bánk nové žiadosti.


Viac

Finančné trhy síce klesajú, no odborníci neodporúčajú unáhlený výber úspor a investícií


"Ak máte voľné finančné prostriedky, obráťte pokles trhov vo svoj prospech. Práve teraz môžete nakúpiť lacné akcie, ktoré neskôr porastú a zaručia vám vyšší zisk. História je toho dôkazom," dopĺňa riaditeľka pre investície v spoločnosti FinGO.sk Lucia Luptáková.


Viac

Oplatí sa teraz kúpiť byt alebo radšej počkať, pretože ceny klesnú? A môžu úroky na hypotéky stúpnuť?


Piati odborníci vysvetľujú, ako môže šírenie koronavírusu ovplyvniť ceny bytov, či môžu klesnúť a aký to môže mať vplyv na úroky na hypotéky. Medzi nimi aj Katarína Kostková, projektová riaditeľka FinGO.sk.


Viac

Ako ovplyvní koronavírus našu ekonomiku


„To najmenej, čo môžete pre seba a svoje peniaze urobiť, je vyčkať. Prepady na trhoch pod vplyvom ekonomických, geopolitických či iných negatívnych faktorov, akým je aktuálne koronavírus, sa dejú pravidelne a skúsení investori vedia, že sa niet čoho obávať. Práve naopak, vidia za nimi vyšší zisk,“ vysvetlila Lucia Luptáková z FinGO.sk.


Viac

Úveroví klienti si síce môžu odložiť splátky, avšak je potrebné tento krok zvážiť


Vo všeobecnosti je podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej reštrukturalizácia považovaná pri žiadaní o nový úver ako negatívny záznam. "Je teda otázne, ako budú odklady splátok z obdobia pandémie koronavírusu finančné inštitúcie v budúcnosti posudzovať," uviedla Šablová.


Viac

Investičné poistenie: Nezmysel


„Odkupnú hodnotu poisťovne vytvárajú len z investičnej (sporiacej) zložky poistného a výška hodnoty musí byť v ďalších rokoch trvania poistenia vždy kladná, i keď to neznamená, že bude aj vyššia ako vaša celková investícia,“ vysvetľuje Miroslava Holičová z FinGO.sk


Kupujete auto? Najvýhodnejšie na hypotéku. Aké sú však úskalia?


V siedmich minútach relácie Ide o peniaze sme sa pokúsili načrtnúť, čo je pri financovaní kúpy auta, ak naň nemáme peniaze, najvýhodnejšie. Vyšla z toho najlepšie americká hypotéka. Pravda, musíte mať nehnuteľnosť, ktorú založíte. A je tu ešte jedna vec, na ktorú si treba dať veľký pozor. O čo ide, prezradí Katarína Kostková, produktová riaditeľka v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Ľudia v druhom pilieri by mali dbať na zhodnocovanie a oprávnenú osobu


Viac ako 40 % sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri má zle zvolenú stratégiu zhodnocovania úspor. Tým podľa odborníkov spoločnosti FinGo prichádzajú ľudia o značný potenciál výnosu. Okrem investičnej stratégie by si mali dať pozor aj na oprávnenú osobu v prípade zmluvy.


Viac

Ak si sporíte na dôchodok aj v treťom pilieri, môžete ušetriť na daniach


„Výpis z tretieho piliera mal prísť klientom do polovice februára, výpis má obsahovať úhrn príspevkov zamestnávateľa aj klienta, ktorý si takto sporí na dôchodok, a tiež by tam malo byť potvrdenie, ktoré má klient doložiť k daňovému priznaniu, ak si chce uplatniť daňové zvýhodnenie,“ vysvetľuje finančný analytik František Burda.


Viac

Dôchodky: V II. pilieri si skontrolujte fondy aj oprávnenú osobu


„Viac ako 40 % sporiteľov v druhom pilieri má zle zvolenú stratégiu zhodnocovania úspor, čím prichádza o značný potenciál výnosu. Finančný dopad môže byť taký veľký, že úspory klientov môžu byť aj 3-násobne nižšie,“ upozorňuje odborník na financie Zoltán Čikes zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Dôchodky: Pre koho je tretí pilier výhodný?


„Pri prognózach demografického vývoja na Slovensku je súčasné nastavenie dôchodkového systému z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Preto spoliehať sa iba na dôchodok zo Sociálnej poisťovne je rozhodne nezodpovedné a riskantné,“ zdôrazňuje riaditeľka pre investície v spoločnosti FinGO.sk Lucia Luptáková.


Viac

Pri bytoch a domoch často podceňujeme poistku a riziká


„Kontrola každej poistnej zmluvy je nevyhnutná približne raz za tri až päť rokov alebo po každej zmene, ktorá akokoľvek zvýši hodnotu zariadenia, samotnej nehnuteľnosti alebo celého bytového domu,“ radí analytik spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.


Ako splácajú Slováci svoje záväzky? Zlyhané úvery postupne klesajú


Zníženie podielu síce okreše nových žiadateľov o úver, avšak zníži sa aj riziko zlyhania klienta. „Zmenu pocítia hlavne domácnosti s nižšími príjmami, ktoré majú výdavky na hrane,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

ŠPECIÁL: Viaceré banky ponúkajú možnosť automatického sporenia


„Niektoré bankové domy ponúkajú aj takú možnosť, že pravidelne na konci mesiaca automaticky presunú peniaze z bežného účtu na sporenie. Klienti však najčastejšie využívajú mesačný prevod formou nastaveného trvalého príkazu z bežného účtu na sporiaci účet,“ povedal riaditeľ pre investície a zlato v spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

Hypotéku na dom banky uvoľňujú postupne


„Keď klient pošle všetky dokumenty do banky, úver môže mať schválený približne za týždeň až dva. V závislosti od banky a aktuálnych kapacít v jej schvaľovacích útvaroch,“ priblížila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk. Úroková sadzba, za ktorú banka požičia peniaze na dom, bude záležať predovšetkým od bonity klienta.


Máte kreditnú kartu a neviete, čo s ňou? Poradíme, ako ju optimálne používať


Čo všetko sa s kreditnou kartou dá a aký je optimálny model fungovania s ňou, poradí v relácii Ide o peniaze Katarína Kostková, produktová riaditeľka spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Aktualizácia životnej poistky


Miroslava Holičová, odborníčka FinGO.sk pre životné poistenie: „Je veľmi dôležitý audit pôvodných zmlúv, pretože tie pripoistenia a nastavenie kedysi vôbec neboli také ako dnes. Odporúčam určite minimálne raz za dva roky alebo aj každý rok porozprávať sa o tom, aká je momentálne moja situácia a čo je nové na trhu...“


Viac

Na kúpu ojazdeného vozidla je možné využiť úver alebo lízing


Ako doplnila riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, je vhodné si urobiť prieskum vo viacerých finančných spoločnostiach, zúžiť výber relevantných produktov, kde podmienky klient splní, a následne porovnať návrhy. Vo všeobecnosti podľa Šablovej platí, že na jazdené vozidlá, ktoré sú pre lízingovú spoločnosť rizikovejšie, môže klient dostať horšie podmienky ako na financovanie nového auta.


Viac

Rady pre ľudí s priemernými platmi: Ako najlepšie investovať vaše peniaze?


5 chýb v investovaní radí František Burda, investičný analytik FinGO.sk: 1. Na sporenie využívame staré a už nevýhodné sporiace produkty s nízkym úročením. 2. Nedodržiavame investičný horizont a vyberáme peniaze z produktov skôr, čím prichádzame o väčší zisk...


Viac

Auto na hypotéku? Pokojne, ale musí byť americká


V čom je americká hypotéka výhodnejšia ako spotrebný úver a v čom nie? Poradí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk.


Viac

Mení sa spoločnosť aj klíma. Odborníci vysvetlili, v ktorých oblastiach musíme byť zodpovednejší ako predošlé generácie


„Všetko je dostupné, svet technológií chŕli vychytávky, ktoré nám majú uľahčiť život a my sme ochotní za ne platiť. Zároveň s tým ide ruka v ruke dostupné zadlžovanie a život na dlh je našou bežnou súčasťou oveľa viac, ako to bolo v minulosti,” vysvetľuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Slováci dávajú prednosť ochrane majetku pred vlastnou osobou, mnohí sa spoliehajú na šťastie


Ako pokračovala riaditeľka pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Miroslava Holičová, niekedy aj na pohľad malá zmena môže pre poisťovňu znamenať veľký rozdiel. „Ak máte vo svojej zmluve životného poistenia staré a neaktuálne údaje, nastavené nízke poistné sumy alebo vám chýbajú dôležité pripoistenia, možno si ju platíte zbytočne," konštatuje Holičová.


Viac

Ako si vybavíte bonus na úroky z hypotéky


„Niektoré banky potvrdenie vydávajú zvyčajne v priebehu januára automaticky a zašlú vám ho do vášho internet bankingu alebo poštou domov, v iných musíte o potvrdenie požiadať vy sami,“ objasňuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Daňový bonus na úroky z hypotéky


Eva Šablová, odborníčka na úvery z FinGO.sk: „Poslucháči si môžu uplatniť daňový bonus na úvere na bývanie, ktorý podpísali po 31.12.2017. Takáto hypotéka musí spĺňať základné kritériá, a to že musí byť účelová, to znamená, že musí byť na nadobudnutie, rekonštrukciu či výstavbu...“


Viac

Desať rokov rovnaká splátka? Banky zlacňujú hypotéky s dlhou fixáciou


Naopak, dlhá viazanosť sa neodporúča mladým ľuďom, ktorí chcú investovať do svojho prvého bývania a kupujú si jednoizbový byt. „Je veľmi málo pravdepodobné, že v ňom desať rokov aj vydržia,“ vysvetľuje riaditeľka pre úvery zo spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Na akú hypotéku stačí váš plat?


„Jednoducho, štát nechce, aby si ľudia brali úvery, ktoré siahajú na strop ich finančných možností a boli tak so svojimi mesačnými výdavkami na hrane. V budúcnosti by ich to mohlo dobehnúť a mali by veľký problém,“ upozorňuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo Fingo.sk.


Viac

Rekonštrukcia domu či bytu na hypotéku sa oplatí


„Väčšina spotrebných úverov v bankách má výrazne vyšší spracovateľský poplatok ako pri hypotéke. Nehovoriac o vyšších úrokových sadzbách na spotrebnom úvere a limitovanej splatnosti na 8 rokov, čo môže byť pre klienta s vyšším rozpočtom na rekonštrukciu veľkou záťažou v mesačnom rozpočte,“ vysvetľuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Chcem hypotéku: Naozaj je to tak, že môžem dostať menšiu hypotéku, ako by som dostal na jeseň?


Štyria odborníci na hypotéky vysvetľujú, kto získa od januára hypotéku ťažšie a kto nie, ktoré príjmy vám banky ešte uznajú, aké ich zaujímajú výdavky a aj to, na aké obdobie si zafixovať úrok. Medzi odborníkmi je Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Viac

Získať hypotéku alebo úver je opäť ťažšie: Novým žiadateľom musí zostať väčšia finančná rezerva


Povinnosť mať väčšiu finančnú rezervu môže podľa odborníčky na úvery Evy Šablovej spôsobiť, že klientom banka schváli nižší úver ako plánovali. „Zmenu pocítia hlavne domácnosti s nižšími príjmami, ktoré majú výdavky na hrane," povedala Šablová.


Viac

Päť tipov odborníkov, ako v roku 2020 zaručene zbohatnete!


Podľa prieskumu FinGO.sk takmer tri štvrtiny Slovákov využívajú nevýhodné sporiace produkty a viac ako polovica ľudí zbytočne stráca aj na budúcom dôchodku. „Až 72  percent klientov na sporenie využíva staré a nevýhodné sporiace produkty s nízkym úročením,“ hovorí František Burda, investičný analytik FinGO.sk.


Viac

Kde sú investičné príležitosti? Superštedrý rok sa nemusí opakovať


„Geopolitické riziká, napríklad možný konflikt v Iráne, napätie v Hongkongu alebo turecká invázia v Sýrii, môžu vyhnať ceny komodít vyššie, pričom favoritom je určite investičné zlato, ktoré sa vlani zhodnotilo o 18 percent,“ dodáva František Burda, analytik FinGO.sk.


Viac

Tri štvrtiny Slovákov sporia zastaralo. V kurze sú stále bežné účty či termínované vklady


Využívanie nevýhodných sporiacich produktov, predčasný výber úspor či nevhodne zvolené investičné produkty. Takéto chyby robia najčastejšie Slováci, keď sa rozhodnú odkladať si finančné prostriedky bokom. Ukázal to prieskum finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Na slovenskom poistnom trhu sa dá aj v tomto roku očakávať trend zlučovania poisťovní


„Miera poistenia je u nás oproti iným krajinám na veľmi nízkej úrovni a práve v tomto vidíme na rok 2020 ako aj na ďalšie roky príležitosť, aby sme dovzdelávali ľudí,“ povedala pre agentúru SITA produktová riaditeľka v spoločnosti FinGO.sk Katarína Kostková. Slováci k poisteniu nemajú podľa nej správny a už vôbec nie ideálny postoj.


Viac

Pre úverové sprísňovanie by mohol vzrásť záujem o produkty v stavebných sporiteľniach


Ako ďalej uviedla riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, medziúver, ktorý budú ľudia potrebovať na dofinancovanie hypotéky, je súčasťou zmluvy o stavebnom sporení. Takže sa dá predpokladať, že stavebné sporiteľne v roku 2020 zaznamenajú viac uzatvorených zmlúv, ale zároveň aj viac poskytnutých úverov.


Viac

Nezvyčajné investovanie


František Burda, riaditeľ pre investície a zlato z FinGO.sk má jeden ligotavý tip: „Na zlato sa treba dívať ako na investíciu. Zlato slúži najmä ako poistka v neistých časoch a udržuje hodnotu peňazí v čase. To znamená, že ak dnes stojí nejaká služba jeden gram, je veľká pravdepodobnosť, že po 20 rokoch dostanem za ten jeden gram rovnakú službu...“


Viac

Úroky z hypotéky? Banky možno čoskoro budú platiť vám


„Dnes majú už aj niektoré slovenské banky požičané zdroje za mínusové úroky a dokonca majú vydané aj dlhopisy so záporným výnosom. Práve vďaka tomu môžu ísť na úrokoch až tak nízko a v budúcnosti teoreticky až do mínusu,“ povedala Katarína Kostková, riaditeľka odboru produktov vo finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Čoraz viac ľudí zaplatí za úspory v bankách


„Pre Slovákov je to stále nepredstaviteľné, ale v Európe banky už dlhšie obdobie poskytujú záporné úrokové sadzby z vkladov. To znamená, že klient z banky vyberie menej peňazí, ako vložil,“ povedal František Burda, riaditeľ pre investície a zlato v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Sprostredkovateľská spoločnosť FinGO.sk otvorila 33 nových pobočiek


„Zároveň sme znásobili počet finančných agentov a vďaka komplexnosti ponúkaných služieb sa nám podarilo dosiahnuť ciele aj z hľadiska produkcie a obchodných výsledkov. Firma tak opäť narástla a ešte výraznejšie posilnila svoju pozíciu na trhu finančného sprostredkovania,“ zhodnotil pre agentúru SITA generálny riaditeľ FinGO.sk Ondrej Matvija.


Viac

Fingo Akadémia zlepšuje kvalitu finančných sprostredkovateľov


V polovici júla odštartuje druhý cyklus Fingo Akadémie, unikátneho vzdelávacieho programu pre finančných sprostredkovateľov. Účastníkom opäť ponúkne množstvo reálnych prípadových štúdií zameraných nielen na získanie odborných vedomostí, ale najmä na osvojenie si praktických zručností.


Viac

Orange inovuje: Svoje pôsobenie rozširuje na finančný trh


Práve spoluprácu s fingo.sk vnímame ako jeden z pilotných projektov v tejto oblasti a sme veľmi radi, že vďaka nemu môžeme našim zákaznikom už teraz priniesť zaujímavé služby v oblasti hypotekárnych úverov.


Viac

Konkurencia blokuje sprostredkovateľov


Na slovenský trh finančného sprostredkovania vstúpila nová firma. FinGO sa chce zamerať predovšetkým na on-line svet, pričom ho chce prepojiť s reálnymi sprostredkovateľmi. Zakladateľ spoločnosti Lukáš Novák vraví, že tento postup sa im osvedčil.


Viac

Ako funguje prepojenie online a offline sveta financií v praxi?


Z benefitov konceptu prepojenia online a offline sveta financií spoločnosti FinGO.sk ťažia makléri aj klienti vďaka rýchlosti a efektivite pri porovnávaní produktov a služieb finančných inštitúcií. Ako tento koncept funguje a ako ho vnímajú po polroku od úspešného štartu partneri FinGO.sk?


Viac

FinGO.sk otvára svoju centrálu v bratislavskej Polus Tower


Spoločnosť FinGO.sk otvára svoju centrálu v moderných priestoroch budovy Polus Tower II. Tu je klientom a partnerom FinGO.sk k dispozícii viac ako 30-členný tím vytvárajúci podporu pre efektívnu prácu finančných sprostredkovateľov s klientmi.


Viac

FinGo.sk posilňuje svoje aktivity na Slovensku, rozširuje svoj tím aj sieť partnerov


Program FinGO Partner zväčšuje svoju sieť na Slovensku. Je to dôkaz toho , že čoraz viac profesionálov z oblasti financií dôveruje v tím ľudí, ktorí stoja za projektom, a vidia v ňom cestu za jasným úspechom.


Viac

Spoločnosť FinGO.sk predstavila počas konferencie jedinečné novinky pre slovenský finančný trh


Spoločnosť FinGO.sk v Žiline usporiadala konferenciu, kde predstavila hlavné novinky a úspechy svojho rýchleho rastu. Iba pol roka ubehlo, čo spoločnosť vstúpila na Slovensko a za ten čas stihla naozaj veľa. Medzi významné úspechy určite patrí získanie nových strategických partnerstiev či uvedenie dvoch unikátnych technologických noviniek.


Viac

Riaditeľom divízie obchodu FinGO.sk sa stáva Marek Gemainer


Rýchlo rastúca finančno-sprostredkovateľská spoločnosť získava do svojich radov ďalšiu významnú osobnosť slovenského bankovníctva.


Viac

Finančno-sprostredkovateľská spoločnosť FinGO úspešne zvládla štart do nového roka


Hlavnou myšlienkou spoločnosti FinGO je spájať online a offline vo svete financií. Pomocou nových technológií a strategických spoluprác prináša svojim obchodným partnerom nových klientov v oblasti hypoték, životného poistenia a zhodnocovania úspor.


Viac

FinGO úspešne pokračuje v dynamickom raste a napĺňa ciele


Už dnes má spoločnosť FinGO dohody s kľúčovými obchodnými partnermi a do konca roka pribudnú zvyšní. Sme radi, že finančné inštitúcie uverili v náš koncept a dali nám podporu.


Viac

FinGO predstavilo na konferencii v Žiline budúcnosť sprostredkovania


Finančné technológie a férová spolupráca, to všetko a oveľa viac ponúka finančno-sprostredkovateľská spoločnosť FinGO, ktorá na konferencii predstavila unikátnosť svojho projektu.


Viac

FinGO spolu so silnými partnermi dokáže ročne sprostredkovať cez 300 miliónov eur v hypotékach


Unikátne prepojenie offline a online sveta finančného sprostredkovania, ktoré uviedla na slovenský trh spoločnosť FinGO, stavia na dlhoročných skúsenostiach a špičkovom manažmente.


Viac

Broker poolová spoločnosť FinGO uzatvára spoluprácu s Finportal Hypopartner


Broker-poolová spoločnosť FinGO vstúpila iba pred niekoľkými dňami na slovenský trh s unikátnym projektom pre finančných sprostredkovateľov a už sa jej podarilo získať významných partnerov.


Viac

Broker poolová spoločnosť FinGO uzatvára spoluprácu s Finportal Hypopartner


Nováčik na slovenskom trhu získal za krátky čas desiatky obchodných partnerov. Medzi tých najväčších patrí bezpochyby Finportal Hypopartner.


Viac

Broker poolová spoločnosť FinGO uzatvára spoluprácu s Finportal Hypopartner


Oslovilo nás prepojenie offline a online sveta finančného sprostredkovania v rozsahu a kvalite, akú na našom trhu neponúka žiadna iná maklérska spoločnosť.


Viac

Na Slovensko prichádza FinGO a finančným sprostredkovateľom uľahčí život


Mimoriadne technologické riešenie, ktoré prinesie pozitívne zmeny najmä pre finančných sprostredkovateľov a zásadne uľahčí ich dennú prácu. Jedinečná platforma Finnology umožní sprostredkovateľom zapojenie sa do "trhoviska obchodných príležitostí".


Viac

Na Slovensko prichádza FinGO a finančným sprostredkovateľom uľahčí život


Spoločnosť FinGO na Slovensko prichádza so silnými štítmi, ktoré za ňou stoja. Je to investičná skupina LARGO finance, poprední slovenskí odborníci z oblasti finančného sprostredkovania a v neposlednom rade technologická spoločnosť FINNOLOGY.


Viac

Na Slovensko prichádza FinGO a finančným sprostredkovateľom uľahčí život


Manažérom, ktorí chcú ďalej rozvíjať svoje obchodné siete ponúkame nový moderný nástroj, ako pre svojich ľudí zabezpečia dostatok práce a tým stabilitu svojej firmy. Hlavným motívom činnosti finančného sprostredkovania už nie je len výška provízie, ale ide predovšetkým o dostatok nových príležitostí.


Viac