Napísali o nás

Odborník: Na bankových poplatkoch sa mesačne dajú ušetriť desiatky eur


„Okrem toho existuje aj množstvo ďalších, napríklad poplatok za zasielanie výpisu z účtu poštou, poplatky za prevydanie platobnej karty, urgentné platby, platby v inej mene ako v eurách a podobne. Klienti ich nájdu podrobne rozpísané v sadzobníkoch poplatkov na každej pobočke alebo webovej stránke banky," uviedol Zoltán Čikes z FinGO.sk.


Viac

Slovenské hypotéky lákajú krajanov v Česku


Rovnaká hypotéka v Česku, no so 4,5–percentným úrokom, by vyšla na 710 eur (17 480 českých korún), konštatujú výpočty odborníčky na hypotéky Evy Šablovej zo spoločnosti FinGo.sk. Rozdiel je teda 265 eur iba za mesiac.


Viac

Analytik: Európa premrhala osem rokov


Investičný analytik vo finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk František Burda, ktorý sa špecializuje na zlato, ropu a akcie, vysvetľuje, ktoré sankcie fungujú a ako sa už stihli prejaviť. V rozhovore hovorí, že najdôležitejšie bude, aby svet vytváral tlak na ruských boháčov a ich rodiny. „Tí si ho tam dosadili, a preto musia pocítiť tlak,“ hovorí.


Viac

V nastavení úrokových sadzieb je viac politiky ako logiky. Na realitnom trhu je bublina


Ruská invázia na Ukrajinu môže spôsobiť pokles záujmu o úvery a finančné služby a ceny hypoték napriek tomu budú ďalej stúpať. Myslí si to Marek Gemainer, obchodný riaditeľ spoločnosti FinGo.sk. Podľa jeho slov sa už na realitnom trhu vytvorila bublina, no napríklad mladí ľudia dnes nemajú inú alternatívu ako nehnuteľnosti kupovať.


Viac

Staršiu životnú poistku si dajte skontrolovať, inak riskujete veľa


Ak si dlhé roky platíte životnú poistku, radšej si ju dajte raz za čas skontrolovať. Inak by vám pri vážnej chorobe, ťažkom úraze alebo v prípade invalidity nemusela pomôcť tak, ako to budete potrebovať. Riaditeľ pre životné poistenie vo FinGO.sk Patrik Szabó v rozhovore radí, prečo sa oplatí poistiť aj dôchodcom alebo päťdesiatnikom.


Viac

Kanceláriám umieráčik nezvoní. Naberajú druhý dych


Kancelárske priestory podľa odborníka na reality Viktora Obtuloviča zo spoločnosti FinGO.sk ostávajú súčasťou firemnej kultúry a podnikania. Spoločnosti však majú záujem skôr o moderné A+ kancelárie, ktoré využívajú ako lákadlo pri prechode na klasické či hybridné formy práce.


Viac

Vyššie úroky na hypotékach priškrtia aj úverový strop podnikateľov


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: Pri hypotéke u žiadateľov živnostníkov a spoločníkov s.r.o. rozhoduje nielen druh podnikateľskej činnosti a dĺžka podnikania, ale najmä výška zdokladovaných príjmov. Väčšina bánk v posledných týždňoch už zvýšila úrokové sadzby, teda je vhodné si svoje úverové limity a možnosti preveriť vopred.


Viac

Kedy sa oplatí hypotéka s dlhou fixáciou? Pozrite si niekoľko príkladov


Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ FinGO.sk: „Po dlhšom období lacných úverov začali banky na Slovensku zvyšovať úrokové sadzby. S aktuálnou situáciou sa spája zásadné rozhodnutie, ktoré pri riešení hypotéky treba urobiť. Ako si správne nastaviť fixáciu úrokovej sadzby?“


Viac

Podnikatelia sa k hypotékam tak ľahko nedostanú, banky ich považujú za najrizikovejších klientov


„Ak chce podnikateľ na hypotéke získať čo najlepšie podmienky, optimalizované daňové priznanie môže jeho plány skrížiť alebo aj úplne prekaziť,” hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Či urobiť, ak si sporíte vo fondoch alebo sa zaujímate o zlato


„Odporúčam, aby zlato tvorilo aspoň menšiu časť portfólia, napríklad 15 alebo 20 %. Do zlata si ľudia môžu sporiť aj pravidelne po menších sumách napríklad 25, 50 alebo 100 eur mesačne. Slováci si takto sporia napríklad na zlaté jednouncové mince, ktoré sú cenovo dostupné,” dodáva odborník František Burda zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Daňové priznanie a hypotéka pre podnikateľov


Ešte dva týždne ostávajú na podanie daňového priznania. Podnikatelia, ktorí plánujú úvery, prípadne predĺženie fixácie hypotéky, by mali spozornieť. Ich príjmy preverujú prísnejšie ako príjmy zamestnancov. O téme viac s prevádzkovým riaditeľom FinGO.sk Zoltánom Čikesom, dobré ráno.


Viac

Daňové priznanie zohráva rolu aj pri hypotéke pre podnikateľov


Daňové priznanie zohráva rolu aj pri hypotéke pre podnikateľov. Riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová uviedla, že pri hypotéke u žiadateľov živnostníkov a spoločníkov s.r.o. rozhoduje nielen druh podnikateľskej činnosti a dĺžka podnikania, ale najmä výška zdokladovaných príjmov.


Viac

Smrť počas vojny by niektoré poisťovne odškodnili, väčšina by však pozostalým nevyplatila nič. Vojnu majú vo výlukách


„Medzi tieto osoby nemôžu byť zahrnuté cudzie osoby, ktoré netvoria stálu spoločnú domácnosť, čiže cudzie osoby dočasne ubytované nie sú automaticky týmto poistením kryté,“ hovorí Mária Brezanská z FinGO.sk. Poistený nie je ani ich majetok nachádzajúci sa v poistenom byte. Poisťovni netreba nič hlásiť.


Viac

Rozhodujete sa, či začať stavať? Začnite


„Ľudia, ktorí sú vo fáze zvažovania výstavby, by mali začať stavať, keďže aj v prípade, ak by sa ceny stavebných materiálov zvýšili o určité percento, rovnako sa zvyšuje hodnota nehnuteľnosti,“ hovorí Viktor Obtulovič, odborník na reality z finančnej spoločnosti Fingo.


Viac

Ako je možné poistiť škody spôsobené na majetku tretích strán?


Poistenie bytového domu je potrebné nastaviť tak, aby krylo aj neočakávané poistné udalosti, ako je napr. poškodenie majetku tretích strán odpadávajúcimi kusmi omietky či ľadu, alebo kusom strešnej krytiny, ktorá sa uvoľnila pri silnom vetre. Aké poistenie je na tento účel vhodné, sme sa porozprávali so Zoltánom Čikesom, prevádzkovým riaditeľom spoločnosti FinGO.sk.


7 častých chýb pri životnom poistení. Na čo si dať pozor?


Poisťovňa im potom v ťažkej životnej situácii nemusí vyplatiť poistné plnenie v plnej výške alebo dokonca žiadne, hoci si poistku poctivo platili niekoľko rokov. Na čo dať pozor pri nových aj starších zmluvách životného poistenia, radí riaditeľ pre životné poistenie vo FinGO.sk Patrik Szabó.


Viac

Ceny ropy výrazne poklesli: Česi sa už tešia z lacnejšieho benzínu, Slováci si musia počkať


„Prebiehajú rokovania medzi Iránom a USA ohľadom jadrovej dohody, a tým pádom opäť mohli iránske dodávky nahradiť tie ruské. A taktiež prebehli rokovania s Venezuelou, aby taktiež mohla nahradiť ruskú ropu,“ ozrejmil analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Odpojenie sa od ruskej ropy môže cenu pohonných hmôt na Slovensku vyhnať až na dve eurá za liter


Za rastom cien palív však podľa analytika spoločnosti Fingo.sk Františka Burdu stoja okrem rastúcej ceny ropy na medzinárodných trhoch a silného dolára aj ťažkosti s navýšením ťažby ropy, ktorej v súčasnosti čelia jej hlavní dodávatelia. „V tejto situácii by mali krajiny čo najskôr začať hľadať nové zdroje...,“ tvrdí analytik.


Viac

Ropa zlacnela, pumpári prestali zdražovať


František Burda, analytik FinGO.sk: „Teraz sa ceny skonsolidovali, a to hlavne z dôvodu toho, že prebiehajú rokovania medzi Iránom a USA, aby mohli tú jadrovú dohodu znova podpísať, aby mohli dodávať ropu a nahradili ruskú ropu a taktiež prebehli rokovania s Venezuelou, aby taktiež nahradila chýbajúcu ruskú ropu.“


Pochová ruskú ekonomiku konflikt na Ukrajine? Ekonómovia nemajú dobré prognózy, zdražovanie si však počká aj na nás!


František Burda, FinGO.sk: „Vojnový konflikt na Ukrajine ekonomicky poškodzuje vývozcov a dovozcov na obidvoch stranách. Rovnako budeme svedkami poklesu ziskov nadnárodných spoločností, ktoré svoje prevádzky zatvorili alebo ich prevádzku prerušili.“


Viac

Rast cien ropy sa nezastaví: Benzín a nafta budú ešte drahšie! Musíme si zvyknúť, vláda s tým nič neurobí


„Rusi nedodávajú na trh viac ako 10 % celosvetovej produkcie ropy, pričom len zlomok tohto objemu putuje do USA. Pokiaľ budeme jednotní, verím, že plán k nahradeniu ropy z Ruska je reálny," zhodnotil pre Topky analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Dostupné bývanie je na Slovensku stále v nedohľadne. Štát s jeho podporou zaspal


Podľa odborníka na reality, Viktora Obtuloviča zo spoločnosti FinGO.sk prichádza do úvahy aj iný scenár. „Situáciu môže skomplikovať prípadný prílev utečencov, ktorí si budú môcť dovoliť kúpiť nehnuteľnosti na Slovensku, a tým pádom sa dostupnosť bývania ešte viac zhorší,“ upozorňuje odborník.


Viac

Nepopáľte sa neuváženým výberom úspor, reaguje analytik na súčasnú situáciu


Vojnový konflikt na Ukrajine otriasa celým svetom vrátane finančných trhov. Slovákov, ktorí si sporia vo fondoch, treba podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu upokojiť, aby sa neuváženým výberom úspor zbytočne „nepopálili“.


Viac

Ropa pokorila rekord na trhu: Očakávaná cena benzínu na slovenských pumpách je vonku!


Vojnový konflikt na Ukrajine otriasa celým svetom vrátane finančných trhov. Slovákov, ktorí si sporia vo fondoch, treba podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu upokojiť, aby sa neuváženým výberom úspor zbytočne "nepopálili". Mali by, naopak, vedieť, že súčasná situácia na trhu môže priať aj vyšším ziskom.


Viac

Utečenci dvihnú ceny bývania


Viktor Obtulovič z FinGo.sk pritom dodáva, že ceny môže vystreliť záujem utečencov o byty na prenájom. Apetít Slovákov po bytoch by sa však mohol aj zmenšiť, ak by sa konflikt priamo týkal našej krajiny.


Sme malí, netankujte u nás, ideme do bankrotu. Pumpári sú kvôli vysokým cenám palív v koncoch


Účinnosť podporných opatrení Maďarska a Poľska bude možné prehodnotiť až po určitom čase. „Myslím si však, že zastropovanie cien nie je správny spôsob a pre niektoré benzínky v Maďarsku to bude likvidačné, hovorí František Burda, investičný analytik FinGo.sk.


Viac

Ako vplýva aktuálna situácia na Ukrajine na finančné trhy


František Burda, FinGO.sk: „Prvým je rizikom uťahovania menovej politiky, čiže zvyšovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou a ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania. Pri ňom sa investori obávajú stiahnutia lacných peňazí z trhu...“


Záujem o investovanie do zlata výrazne rastie


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Vždycky reagujú na nejakej riziko, či už je to na finančnom trhu alebo geopolitické riziko. V podstate od začiatku roka je to zlato vyššie o sto dolárov za jednu uncu.“


Viac

Ekonomická vojna nemá hranice. Sankcie zapríčinia prepad životnej úrovne v Rusku, uviedli analytici


Investičný analytik FinGO.sk František Burda ilustroval prvé okamžité dôsledky na páde ruského rubľa a zvyšovaní sadzieb.


Viac

Nové priestory, joga, výpoveď. Aj takto sa dá motivovať na návrat do kancelárií


„Pre vyšší komfort zamestnancov veľa spoločností v kancelárskych priestoroch začalo poskytovať rôzne aktivity, ako napríklad jogu, služby kaderníctva a podobne,“ opísal príklady nových trendov odborník na reality Viktor Obtulovič.


Viac

Odstrihnutie Ruska od SWIFT-u by zabolelo aj ostatné krajiny, tvrdia analytici


Investičný analytik FinGO.sk František Burda zase podotkol, že proti vylúčeniu Ruska zo systému SWIFT sú napríklad Nemecko, Taliansko či Cyprus. ,,Obávajú sa, aký to bude mať dosah," poznamenal analytik s tým, že odpojenie Ruska by znamenalo veľké ťažkosti pre banky a iné spoločnosti.


Viac

Pochovaný Nord Stream 2 zvýši tranzit cez Slovensko (odpovede)


Podľa analytika spoločnosti FinGo.sk Františka Burdu však takáto situácia vôbec nemusela nastať: „Politici zaspali, podcenili situáciu. Mali by sa čo najskôr prebudiť, a viac premýšľať nad tým, ako nebyť vydieraný Ruskom.“


Viac

Úrokové sadzby hypoték pôjdu skôr či neskôr nahor vo všetkých bankách


Obdobie s nízkymi úrokmi je podľa riaditeľky pre úvery FinGO.sk Evy Šablovej ideálne na to, aby si ľudia zafixovali tieto výhodné podmienky na čo najdlhšie obdobie. Tí, ktorí teraz zvažujú kúpu nehnuteľnosti, môžu automaticky využiť ponuky na päť či 10-ročné fixácie.


Viac

Ako dlho vydržia nízke úroky?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: Úrokové sadzby na hypotékach sú dnes stále nízke a hypotéky atraktívne, na druhej strane ceny nehnuteľností neustále rastú a je ich nedostatok. Preto by ľudia, ktorí riešia financovanie vlastného bývania, určite nemali s hypotékou vyčkávať.


Viac

Z Česka do našich bánk


Vyhliadli si dom svojich snov za Moravou, ale financovanie si vybavujú u nás. Takýchto prípadov podľa Evy Šablovej, riaditeľky pre úvery sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO. sk, pribúda. „Našich maklérov oslovuje čoraz viac našincov, ktorí žijú a pracujú v Česku, ale zaujímajú sa o hypotéku na Slovensku.“


Slovenská hypotéka sa dá využiť aj na kúpu českého bytu


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: Prudký nárast úrokov, ktorý vlani odštartovala Česká národná banka, roztvoril nožnice v ponukách hypoték v Česku a na Slovensku. Kým slovenské banky poskytujú úvery s priemerným úrokom pod jedno percento, u susedov sa úrokové sadzby bežne pohybujú okolo 4,5 percenta.


Viac

Ako správne investovať do bývania?


Ceny nehnuteľností neustále rastú a tento trend sa očakáva aj v najbližšom období. Je však naozaj zaujímavé investovať do bytu či domu? Radí Viktor Obtulovič, odborník na reality v spoločnosti FinGO.sk, ktorého sme sa opýtali na aktuálnu situáciu na trhu s nehnuteľnosťami.


Skontrolujte si výpisy z dôchodkových pilierov


Podľa investičného analytika FinGO.sk Františka Burdu, si väčšina ľudí na dôchodok sporí nevýhodne. „Ľudia majú stále viac ako 60 percent úspor zainvestovaných v garantovaných fondoch, ktoré zarábajú minimálne a ich zhodnotenie neprekoná ani infláciu.“


Viac

Cestovné poistenie neplatí pri všetkých rizikách v prípade cesty na Ukrajinu


Riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk Štefan Fajnor odporúča klientom, ktorí sa nachádzajú na Ukrajine, kontaktovať v prípade ťažkostí asistenčnú službu svojej poisťovne, ktorá ich usmerní ako postupovať.


Viac

Na lyžiarsky sporte, na univerzitu investujte


Ako zdôrazňuje František Burda, investičný analytik spoločnosti Fingo, určite platí, že každé usporené euro sa bude v budúcnosti počítať, ale každý produkt, či ide o sporenie, alebo o poistenie dieťaťa, má svoje miesto a úlohu. Poistenie napríklad treba chápať ako finančnú ochranu pred možnými negatívnymi udalosťami v živote dieťaťa.


Viete, koľko stojí váš byt? Ako to zistiť?


Ako pri predaji trafiť ideálnu cenu a prečo sa dnes nehnuteľnosti pri predaji v podstate aj dražia? Budú ceny ešte rásť? V relácii Ide o peniaze odpovie Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Hypotéky sa ľuďom predražia. Experti radia, či sa im oplatí fixácia úverov na dlhšie obdobie


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: „Obdobie s nízkymi úrokmi je ideálne na to, aby si ľudia zafixovali tieto výhodné podmienky na čo najdlhšie obdobie. Tí, ktorí teraz zvažujú kúpu nehnuteľnosti, môžu automaticky využiť ponuky na 5- či 10-ročné fixácie.“


Viac

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, FinGO.sk: „Pokiaľ ste podpísali zmluvu o úvere v roku 2021, váš príjem sa bude sledovať za rok 2020, a priemerný hrubý príjem musel dosiahnuť maximálnu sumu tisíc štyristosedemdesiatdva eur aj deväťdesiat centov, respektíve pokiaľ ste v úvere dvaja, tak ten príjmový strop bol dvetisíc deväťstoštyridsaťpäť eur aj osemdesiat centov.“


Viac

Čo o vás vie úverový register?


Eviduje register aj zamietnuté žiadosti o pôžičku? Koľko rokov sa údaje o vašich úveroch a splátkach uchovávajú? Ako môžete získať výpis z úverového registra a koľko to stojí? O tom, čo je úverový register a čo všetko o vás vie, informuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Sporitelia v týchto dňoch dostávajú výpisy zo svojich účtov


Mnohí sme dostali výpisy z dôchodkových správcovských spoločností. Samozrejme, ak sme v druhom penzijnom pilieri. Čo všetko sa z nich dá vyčítať, o tom budeme teraz hovoriť s finančným analytikom spoločnosti FinGO.sk Františkom Burdom, dobré ráno.“


Viac

Poľsko je pre zníženú daň nákupným rajom Slovákov


Tomu sekunduje František Burda, analytik zo spoločnosti FinGo.sk, a dodáva, že s určitosťou budú v najbližšom období cesty na sever a späť plné.


Stavať či nestavať? Kde na to vziať a kde ušetriť?


Viktor Obtulovič, FinGO.sk: Rok 2021 bol turbulentný nielen z pohľadu vývoja cien realít, ešte viac zasiahol ceny stavebných materiálov. Dôvodom je najmä zvýšená inflácia, ale aj narušenie odberateľsko-dodávateľských reťazcov a emisné povolenky.


Viac

Zlá správa pre hypotéky: Lagard pripustila, že ECB možno zvýši sadzby už tento rok


„V súčasnosti čoraz viac klientov preferuje zastabilizovanie svojej splátky na čo najdlhšie obdobie. Uvedomujú si, že úroky nebudú nízke donekonečna a toto uvažovanie je celkom logické,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo Fingo.sk.


Viac

Európa na tom nie je práve dobre


Finančné domy v roku 2021 na bankovom odvode „ušetrili“ takmer 150 miliónov eur. Aj to dopomohlo k ich zisku a najlepšiemu výsledku za posledné roky? O tom, čo všetko je za minuloročnými výsledkami bánk, sme sa rozprávali s investičným analytikom Františkom Burdom.


Viac

Lacné hypotéky prestávajú byť ziskové. Niektoré banky preto znižujú odmeny pre agentov


Úpravu provízneho systému potvrdila aj ďalšia z TOP desiatky najväčších finančných sprostredkovateľov na Slovensku – spoločnosť FinGO.sk. Jej obchodný riaditeľ Marek Gemainer hovorí, že niektoré bankové domy z dôvodu nízkych úrokových sadzieb a krátkej „životnosti hypotéky“ sprísňujú podmienky.


Viac

Banky osekali odmeny sprostredkovateľom


Zoštíhľovanie potvrdil obchodný riaditeľ Fingo Marek Gemainer. „Z dôvodu nízkych sadzieb a krátkej ‚životnosti hypotéky’ v banke niektoré finančné domy sprísňujú maklérom storno podmienky a pristupujú k znižovaniu províznych podmienok,“ povedal.


Viac

Strastiplná cesta živnostníka k hypotéke. Príjem niekoľko tisíc eur za mesiac nič neznamená


„Pri posudzovaní bonity živnostníkov sú medzi domácimi bankami obrovské rozdiely. Niektoré vychádzajú z ročného obratu a iné len z daňového základu. Výsledkom sú obrovské rozdiely v maximálnej výške úveru dosahujúce až desaťtisíce eur,“ vysvetlila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Bezplatné okamžité platby sa stali realitou


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Vy klasicky zadáte svoj platobný príkaz cez internetbanking a odosielate to do banky prijímateľa. Tá banka potvrdzuje prijatie platby, odosiela informáciu k vám a jednoducho vám pošle vaša banka notifikáciu o tom, že platba prebehla.“


Viac

Zamestnanci, nezabudnite na ročné zúčtovanie


Eva Šablová, odborníčka FinGO.sk na úvery: „Stačí doložiť potvrdenie o zaplatených úrokoch od vašej banky, väčšina bánk klientom toto potvrdenie vydáva automaticky, v niektorých bankách však treba o potvrdenie požiadať.“


Viac

Ceny nehnuteľností v roku 2022


Medzera medzi dopytom a ponukou na realitnom trhu je totiž taká veľká, že ju nedokáže zaplniť ani prípadné zrýchlenie výstavby nových bytov. Viac už zisťovala Lenka Buchláková v rozhovore s odborníkom na reality Viktorom Obtulovičom.


Viac

Hrozia nám nízke dôchodky


„V týchto fondoch si, žiaľ, sporí aj množstvo Slovákov, ktorí si nevšimli, že vláda v roku 2013 prehodila všetky úspory sporiteľov do garantovaných fondov,“vysvetľuje investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Výpis z 2. piliera musí prísť do 31. januára


František Burda, investičný analytik FinGO: „Zbytočné vyčkávanie a nesprávny výber dôchodkových fondov môžu ľudia v starobe oľutovať, no v súčasnosti si to mnohí neuvedomujú.“


Viac

Investovať do nehnuteľnosti alebo do realitných fondov? S odborníkmi sme riešili, čo má aké výhody a riziká


Podľa investičného analytika spoločnosti Fingo Františka Burdu sú na Slovensku obľúbené najmä realitné fondy, ktoré priamo nakupujú nehnuteľnosti a potom ich aj prenajímajú. V portfóliách týchto fondov nájdeme len malé zastúpenie realitných akciových spoločností, prípadne dlhopisov.


Viac

Chcete kúpiť byt a dookola počúvate, že voláte neskoro? Možno vás zaujali volavky od realitiek, hovorí expert


Situácia na trhu je podľa odborníka na reality zo sprostredkovateľskej firmy Fingo.sk Viktora Obtuloviča taká napätá, že byty sa niekedy predávajú aj z tichej ponuky, teda mimo inzercie. Pripomína to podpultový predaj z dávnych čias. Tlak na rast cien nehnuteľností pritom trvá a tento rok sa na tom podľa neho nič nezmení.


Viac

Dôchodky: Ako neprísť o desaťtisíce eur


„Preto je dôležité, aby ľudia svoj výpis z druhého piliera neprehliadli a skontrolovali, v akých fondoch svoje úspory na dôchodok zhodnocujú,” vysvetľuje investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Ako refinancovať hypotéku


Pri refinancovaní hypotéky treba prihliadať nielen na úrokovú sadzbu, ale aj na všetky ostatné súvisiace poplatky. Radí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk, ktorej sme sa opýtali, kedy a prečo sa oplatí refinancovať hypotéku.


Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc


Výrazný rast počtu nových podriadených agentov zaznamenali aj v spoločnosti Fingo.sk. Kým v roku 2020 ich bolo 627, tento rok firma s veľkou pravdepodobnosťou prekročí tisíc PFA. Na začiatku roka 2022 ich je podľa údajov NBS už 995.


Viac

Daňové povinnosti: Vozidlá a nehnuteľnosti


Viktor Obtulovič, odborník FinGO.sk na reality: „Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti musia podať fyzické a právnické osoby, ktorým v roku 2021 pribudla nehnuteľnosť, napríklad byt, dom, pozemok, nebytový priestor. Daňové priznanie takisto musia podať vlastníci nehnuteľností, u ktorých v minulom roku nastali zmeny a tieto zmeny majú vplyv na vyrúbenie dane.“


Viac

Inflácia a pandémia môžu zvýšiť ceny poistenia, trh by však mal naďalej rásť


Riaditeľ pre životné poistenie vo FinGO.sk Patrik Szabó predpokladá pokračujúci rast digitalizácie v poistnom sektore. Niektoré životné poisťovne sú už podľa neho plne digitálne a všetky procesy sú v online prostredí. „Z pohľadu klienta vnímame zvýšený záujem o životné poistenie, ktorému pomohla aj aktuálna situácia pandémie COVID-19...“


Viac

Slováci s hypotékami by mali spozornieť. Daj pozor, aby si nepremeškal šancu uplatniť si daňový bonus


„Napríklad ak ste hypotéku podpisovali v roku 2021, váš príjmový strop pre uplatnenie daňového bonusu bol 1 472,90 eura v hrubom, resp. 2 945,80 eura ak sú v úvere dve osoby,” hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Ekologické a spoločensky zodpovedné investovanie


František Burda, investičný analytik Fingo.sk: „Sú to fondy, ktoré investujú do čistých ekologických spoločností. Spoločnosť, ktorá dostane pomenovanie ESG, musí spĺňať prísne parametre. Nejde len o ekologickú výrobu, recyklovanie, ale aj o dodržiavanie ľudských práv a ochranu zdravia pri práci.


Viac

Koľko zlata, ak vôbec, zaradiť do investičného portfólia?


František Burda, analytik spoločnosti Fingo, odporúča investičné portfólio poistiť kúpou drahých kovov, ktoré by mali tvoriť približne 10 – 15 percent z celkových investícií. Na to je podľa neho vhodné napríklad investičné zlato, ktoré je oslobodené od DPH.


Viac

Slováci opäť trhli popredné priečky v zadlženosti, záujem o úvery či hypotéky nenarušila ani pandémia


Podľa riaditeľky pre úvery vo FinGO.sk Evy Šablovej povedať aj to, že Slováci sa v roku 2021 dostali na čelo rebríčka zadlženosti domácností. „Mnohí navyšujú svoje úvery na hranu svojich finančných možností, čo práve umožňujú súčasné nízke úrokové sadzby...,“ povedala Šablová.


Viac

Aj živnostníci môžu mať dávky či dôchodok ako zamestnanci. Ako to dosiahnuť?


Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ FinGO.sk: „Často sa stretávam s argumentom, že práca na živnosť je nevýhodná, pretože živnostník dostáva nižšie respektíve žiadne dávky v nezamestnanosti alebo pri práceneschopnosti, navyše po odchode do penzie mu vyplácajú nižší dôchodok ako podobne zarábajúcim zamestnancom. Tento názor je však mylný....“


Viac

Zdražovanie realít sa nekončí


Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh, FINGO Reality: „Bratislave chýba niekoľko desiatok tisíc bytov, celoslovensky sa bavíme o pár stotisíc bytov. Bavíme sa niekde v horizonte tristo až tristopäťdesiattisíc bytov. Najväčší záujem je o trojizbové byty. Je to aj z dôvodu koronakrízy, keďže ľudia chcú bývať vo väčších nehnuteľnostiach.“


Viac

Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky na hypotéky? Chystajú sa zvyšovať úroky?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, Fingo.sk: „Banky v tomto roku neprišli s významnými zmenami, ktoré by ovplyvnili podmienky poskytovania hypoték. Zatiaľ sú schvaľovania úverov bez obmedzení a vzhľadom na to, že sa povolilo otvorenie gastroprevádzok, ani neočakávame nejaké utlmenie úverovania ani pre rizikovejšie skupiny.“


Viac

Chargeback voči nepoctivým obchodníkom


Zoltán Čikes, odborník na financie, FinGO.sk: „Služba chargeback je určená klientom, ktorí zaplatili za nejaký tovar alebo službu platobnou kartou, a z nejakého dôvodu s tou službou alebo tovarom nie sú spokojní, buď bol ten tovar napríklad nedodaný, alebo bol dodaný v zlej kvalite.“


Viac

Pôjdu ceny bytov, domov a chalúp ešte výraznejšie nahor? Oplatí sa teraz byt ako investícia?


Viktor Obtulovič, vzťahový manažér, Fingo Reality: „V prípade, že úrokové sadzby na hypotékach zostanú na momentálnych hodnotách, ceny realít budú stúpať – obávam sa, že podobným tempom ako v predchádzajúcom roku. Medziročný nárast cien nehnuteľností na úrovni viac ako 20 % bol vysoký, ale vzhľadom na situáciu ovplyvnenú slabou ponukou nehnuteľností aj očakávaný.“


Viac

Úvery, investície, poistenie. Kedy vyhľadať finančného sprostredkovateľa?


„Čím lepšie budete vedieť určiť, kedy a akú sumu budete v budúcnosti potrebovať, tým lepšie a efektívnejšie sa k týmto sumám budete vedieť dopracovať,“ opisuje Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Fingo.


Viac

7 najčastejších chýb Slovákov pri žiadosti o hypotéku


„Zahŕňa niekoľko atribútov, ktoré musí banka detailne preskúmať, ako napríklad bonitu a úverovú históriu žiadateľa, príjmy a výdavky domácnosti, nastavenie účelu ako je kúpa, rekonštrukcia, výstavba, refinancovanie, konsolidácia či ich kombinácia,“ uvádza riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Počúvnite odborníkov: 5 finančných predsavzatí do nového roka


František Burda, FinGO.sk: „Odporúčam nastaviť si v januári trvalý príkaz s konkrétnym názvom sporenia, napríklad Finančná rezerva alebo Dovolenka a nasmerovať ho na sporiaci účet alebo depozitné konto, ku ktorému nemáte platobnú kartu. Takto úspory nebudete mať na očiach a skôr odoláte pokušeniu s nimi manipulovať.“


Viac

Investície v roku 2022: ktoré aktívum bude protiinflačnou poistkou?


Aj podľa analytika spoločnosti Fingo Františka Burdu budú vysoké ceny energií, ropy, uhlia, plynu a elektriny hrať do karát energetickému sektoru. „Ide o všetky firmy v reťazci od ťažiarov cez spracovateľov, výrobcov až po distribútorov,“ hovorí.


Viac

Ako si (pre)nastaviť rodinný rozpočet. Urobte si veľkú novoročnú revíziu


„V domácom rozpočte si spíšte výdavky, zrátajte platby za energie, hypotéku alebo nájom a telekomunikačné kanály. Ak budete mať plyn a elektrinu od jedného dodávateľa, väčšinou je to lacnejšie,“ odporúča Dominika Horkovič, riaditeľka Fingo Premium centier.


Viac

Sporenie možno naštartovať aj plánovaním výdavkov


Sporenie býva častým novoročným predsavzatím. Podľa investičného analytika FinGO.sk Františka Burdu sporenie možno naštartovať aj plánovaním výdavkov. Na začiatku roka odporúča urobiť revíziu rodinného rozpočtu.


Viac

Surovinová kríza v stavebníctve ešte potrvá. Chýbajú materiály aj odborníci


Podľa odborníka na realitný trh z FinGo.sk Viktora Obtuloviča môže pomôcť zníženie dopytu. Tento faktor by podľa neho mohol zastaviť kontinuálne stúpanie cien. „Ak sa zníži výstavba, bude treba menej pracovnej sily a cena prác sa môže stabilizovať na dlhšie obdobie. Problémom je stále ubúdajúci počet kvalifikovanej pracovnej sily, čo sa nahrádza pracovníkmi zo zahraničia, ale aj tam sú limity.


Viac

Ako rozumne financovať rekonštrukciu bývania?


„Odporúčam ho zároveň zvýšiť približne o 20 %, keďže sa často stáva, že počas prác vzniknú ďalšie neplánované výdavky, s ktorými človek na začiatku nepočítal. Rekonštrukcia sa často predraží," vysvetľuje zo skúsenosti riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Ceny poistenia áut postupne rastú, segment je však stále stratový


„Pri výpočte výšky poistného zohľadňujú poisťovne viacero parametrov a k týmto parametrom priraďujú rôzne sadzby a koeficienty zliav. Každá poisťovňa má vlastný kľúč na segmentáciu klientov. Niektoré stanovujú vyššie ceny pre rizikovejšie modely vozidiel, iné pre rizikovejšie lokality alebo pre klientov s vyššou škodovosťou,“ vysvetľuje riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefan Fajnor.


Viac

Spotrebiteľské úvery pred Vianocami


Eva Šablová, FinGO.sk: „Mnohé banky ju ponúknu rovno k schválenej hypotéke, a to so zvýhodneným úrokom. Kvôli obmedzenej splatnosti, maximálne 8 rokov, však klienti musia rátať s vyššou mesačnou splátkou. Kombinácia hypotéka plus spotrebný úver je najjednoduchšia, najrýchlejšia na vybavenie a využívajú ju väčšinou bonitnejší klienti.“


Eva Šablová radí pred Vianocami: Kreditná karta alebo debet?


Riaditeľka pre úvery FinGo.sk nám prezradí, kedy je lepšou voľbou kreditná karta, kedy povolené prečerpanie na účte a kedy splátky a spotrebný úver.


Viac

Anketa: Bude zdražovanie stavebných materiálov pokračovať?


Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh, FinGO.sk: Keďže niektoré väčšie investičné projekty sa nateraz odložia „do šuflíka“, je pravdepodobné, že sa zníži dopyt po stavebných materiáloch. Ak sa tak stane, dodávatelia budú nútení zmeniť stratégiu predaja.


Viac

Finanční agenti: Zmluvy sú povinní prehodnocovať aspoň raz ročne, cena nie je najdôležitejšia


„Preto na trhu často vzniká nepomer medzi tým, ako často by zmluvy a klienti mali byť servisovaní a ako je to v skutočnosti,“ vysvetľuje prevádzkový riaditeľ FinGO.sk Zoltán Čikes.


Viac

Pre Vianoce sa Slováci opäť výrazne zadlžujú


Podľa Evy Šablovej, riaditeľky pre úvery vo Fingo, sa vyznačujú vyššou mierou delikvencií pri splácaní. „Medzi záujemcami sú častejšie aj menej zodpovední dlžníci,“ dodala.


Oslobodenie vozidla od diaľničného poplatku


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk: „ZŤP klienti vedia získať zľavu aj na poistnom, či už je to PZP alebo havarijné poistenie.“


Viac

NBS varuje: Čoraz viac ľudí chce hypotéku splácať aj na dôchodku. Čo na to odborníci?


„Táto hranica je v súčasnosti 60 percent. Ak chce teda záujemca získať potrebnú sumu úveru, ale jeho splátka prevyšuje tento limit, riešením je predĺženie splatnosti nad 65 rokov,“ vysvetľuje dôvody riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo Eva Šablová.


Viac

Ceny stavebných materiálov sa stále šplhajú nahor. Oplatí sa počkať alebo stavať?


Viktor Obtulovič, odborník na reality FinGO.sk: „Zdražovanie stavebných materiálov zamiešalo karty mnohým Slovákom. Ak sa teraz rozhodnete stavať nový dom, alebo sa pustíte do jeho rekonštrukcie, bude vás to stáť o 30 % viac v porovnaní s minulým rokom.“


Viac

Zdražovanie nehnuteľností nespomalili ani dovolenky


Kúpne ceny a trend na trhu určujú kupujúci, ktorí akceptujú vysoké hodnoty nehnuteľností, a banky, ktorú sú ich ochotné financovať. Kým budú tieto dve skupiny s nimi súhlasiť, dovtedy sa budú predávať. „Predpokladám, že ceny realít budú do konca roka rásť na úrovni približne troch percent,“ hovorí odborník na reality z Fingo Viktor Obtulovič.


Tipy, ako sa na Vianoce nezadĺžiť


„Povolené prečerpanie aj kreditná karta vždy budú figurovať aj v úverovom registri,“ hovorí Eva Šablová zo spoločnosti FinGO.sk. Dodáva však, že vysoké limity môžu zbytočne spôsobiť problém, napríklad pri riešení hypotéky.


Viac

Záujem o refinancovanie hypoték pokračuje. Komu sa oplatí preniesť úver?


„Refinancovanie môže byť veľmi zaujímavé už aj pri malom rozdiele medzi pôvodnou a novou úrokovou sadzbou. Štandardne je odporúčaný rozdiel okolo 0,5 percenta oproti pôvodnej úrokovej sadzbe,“ hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo.sk Eva Šablová.


Viac

Ceny materiálov môžu predražiť poistenie


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk: „Rodinný dom, ktorý ste si postavili pred desiatimi rokmi za stotisíc, a dneska by vám spadol kvôli nejakej poistnej udalosti, už by ste ho nedokázali postaviť za stotisíc, potrebovali by ste stotridsaťtisíc dajme tomu.“


Viac

Anketa: Multi-level marketing, broker pool, alebo existuje aj tretia cesta?


Roland Dvořák, generálny riaditeľ FinGO.sk: „Finančné sprostredkovanie sa transformuje. Progres nastáva vo vyšších odborných požiadavkách na maklérov, čo sa odráža aj vo vyššej kvalite poskytovaných služieb a celkovom komforte pre klientov. Koncový trh sa zároveň nezadržateľne presúva do online.”


Viac

Domy vo výstavbe sa opäť predražia. Medziročne išli suroviny hore o pätinu


„Ceny stavebných materiálov by sa mohli v určitej miere stabilizovať už počas budúceho roka, ale iba pri poklese dopytu po nich. Stať sa to môže napríklad vtedy, ak sa plánovaná výstavba novostavieb na istý čas pribrzdí.” Predpokladá to odborník na realitný trh zo spoločnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič. Záujem o bývanie je však podľa neho taký silný, že tento scenár je skôr utópiou.


Viac

Ceny stavebných materiálov by sa mohli stabilizovať, pre výrazný záujem o bývanie je to skôr utópia


„Výrazný rast cien v stavebníctve nateraz pokračuje, a to najmä materiálov používaných v tomto odvetví. Tie v októbri tohto roka oproti septembru zdraželi o 3,3 % a v porovnaní s minuloročným októbrom dokonca o 22,9 %. Ako vyplýva z najnovších údajov Štatistického úradu SR, ceny stavebných materiálov za desať mesiacov medziročne vzrástli o 9,2 %,“ hovorí Viktor Obtulovič, zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Počas zimných mesiacov je dôležité zazimovať rekreačné nehnuteľnosti


Podľa riaditeľa pre neživotné poistenie spoločnosti FinGO.sk Štefana Fajnora: „Počas zimných mesiacov je dôležité zazimovať rekreačné nehnuteľnosti. Čo sa týka zimného obdobia, časté poistné škody v neobývaných nehnuteľnostiach sú z potrhaných vodovodných trubiek a rozvodov, škody spôsobené pádom ľadu a snehu zo strechy, alebo preborením strechy pod ťarchou snehu.”


Viac

Okamžitou platbou sa zrýchli aj náš trh


„Banky musia prejsť z dávkového spracovania a zároveň si musia vybudovať a otestovať pripojenie do platobného systému pre zúčtovanie okamžitých platieb,“ vysvetľuje centrálna banka. Keďže implementácia novej technológie nie je podľa prevádzkového riaditeľa FinGO.sk Zoltána Čikesa lacnou záležitosťou, prejaví sa aj v nákladoch.


Viac

Slováci majú viac dlhov ako úspor. Pozor na úverové produkty, ktorými sa zbytočne zadlžujeme


„Niekde ponúkajú možnosť začať splácať splátky až o tri mesiace, alebo dávajú ponuky na splátkový kalendár bez navýšenia, čo znie veľmi lákavo. No až po Vianociach si človek väčšinou uvedomí, že mal v pláne rekonštrukciu bývania, pričom zrazu mu na to financie nevychádzajú,“ uvádza riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Je čas na zazimovanie nehnuteľností. Rady odborníka


Štefan Fajnor, FinGO.sk: „Existuje zopár dobrých rád, ktoré je fajn spraviť predtým, než vašu nehnuteľnosť opustite na dlhšiu dobu, alebo ju zazimujete. Jednou takou najdôležitejšou vecou, ktorú je nutné spraviť, je určite zastavenie prívodu teplej vody, aj studenej. Lebo akonáhle máme nehnuteľnosť, ktorá je dlhšie neobývaná, aj malá prasklinka v potrubí nám v čase dokáže spraviť veľkú škodu na našom majetku.”


Viac

Obchodníkov čakajú rekordné predaje


Dnes tieto piatky slúžia na nakopnutie tržieb počas hluchého obdobia, ale aj ako lakmusový papierik pre celkovú ekonomickú situáciu. „Toto obdobie znamená pre obchodníkov často preklopenie z červených do čiernych čísel,“ povedal analytik Fingo František Burda. Nižšie čísla predaja totiž niektorí ekonómovia považujú za predzvesť pomalšieho rastu.


Viac

Čierny piatok: Nákupy do mínusu sa neoplatia


Zoltán Čikes, FinGO.sk: „Ak by som si napríklad požičal od banky, respektíve išiel do debetu tisíc euro, a mal by som takto od banky požičané tie peniaze tridsať dní, predpokladajme teda, že úročenie je dvadsať percent, stálo by ma to niečo cez šestnásť euro.“


Viac

Fixácia úrokovej sadzby na hypotéke je ako lotéria


Podľa riaditeľky pre úvery zo spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej: „Ľudia totiž vnímajú, že trend lacných hypoték sa môže skončiť. Aktuálnym impulzom k týmto úvahám je napríklad výraznejšie zdražovanie úverov v Českej republike, kde sa úroky dostali až nad 4 % ročne. U nás však tento scenár aktuálne nehrozí, lebo patríme do eurozóny a na rozdiel od Česka spadáme pod politiku Európskej centrálnej banky.”


Viac

Aké riziká prináša zima


Radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk: „Časté poistné škody v neobývaných nehnuteľnostiach sú spôsobené potrhanými vodovodnými rúrami a rozvodmi, pádom ľadu a snehu zo strechy alebo preborením strechy pod ťarchou snehu. Netreba takisto zabúdať ani na častejšie požiare, keďže v zime sa viac kúri a vykurovacie systémy sú často v nevyhovujúcom stave, bez potrebných revízií a údržby.”


Na poistení majetku má štát ušetriť milióny


Poistenie majetku nemá byť podľa Štefana Fajnora, riaditeľa pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk o vypočítavaní návratnosti, ale o krytí rizika a prípadných škôd. „Skôr by som sa zameral na audit daných zmlúv, či sú v nich nastavené správne poistné sumy a správny rozsah krytia za primerané ceny,“ odporučil.


Viac

Sporenie a investovanie: Rady, príklady, otázky a odpovede


Radí odborník František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Pri krátkej dobe sporenia (jeden rok) je veľmi ťažko v súčasnosti počítať s nejakým zhodnotením. Pri ročnom sporení naozaj ešte nemôžeme hovoriť o investovaní. Odporúčam odkladať si aspoň 166 eur mesačne a odkladať si ich na konzervatívny sporiaci účet alebo depozitné konto, aby ste tieto peniaze nemali na očiach a neminuli ich."


Viac

Pozor na storno pri rušení zájazdu


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk: „Nemusí to byť vždy len ohľadne ochorenia. Môžu tam byť aj iné dôvody, kde sa niektoré poisťovne dokážu pripoistiť to storno, či už je to nejaký rozvod, alebo je to strata práce, alebo možno nejaká živelná udalosť, ktorá zasiahla moju nehnuteľnosť.“


Viac

Poisťovne zatiaľ „držia“ pôvodné ceny poistenia nehnuteľností, no analytici očakávajú, že budú rásť


„Každý rok počas trvania poistenia má poisťovňa právo upraviť poistnú sumu a poistné pri poistení budovy indexom vývoja cien v stavebníctve z predchádzajúceho roka. Pri poistení domácnosti používa index minuloročných životných nákladov.” Indexácia sa podľa riaditeľa pre neživotné poistenie zo spoločnosti FinGo.sk Štefana Fajnora snaží zvyšovať poistnú sumu v čase, aby nedochádzalo k podpoisteniu.


Viac

Požiaru je lepšie predísť


„Jednou z častých príčin požiaru, hlavne na jeseň, je zlyhanie vykurovacích systémov. Preto je veľmi dôležité robiť pravidelné revízie týchto zariadení, kam patria aj kotly a komíny. Frekvenciu nutných revízií upravujú vyhlášky, ktoré môžu byť rozdielne pre bytové domy, rodinné domy a byty,” radí odborník na neživotné poistenie, Štefan Fajnor, FinGO.sk.


Problémový Black Friday: e-shopy varujú pred nedostupnými tovarmi


„Aj počas Black Friday by sme mal uvažovať s triezvou hlavou a nekupovať tovary len preto, že sú v zľave, hoci ich reálne vôbec nepotrebujeme. Zvlášť lákavé sú napríklad aj nákupy na splátky, ktoré spotrebitelia nepocítia v peňaženke hneď, ale uviažu si na krk pôžičku, ktorú budú následne splácať niekoľko mesiacov,“ hovorí investičný analytik František Burda z FinGO.sk.


Viac

Inflácia je katastrofou pre úspory


„Najväčšie banky sveta neustále nakupujú dlhopisy a zároveň neprestali úverovať klientov, ktorí počas pandémie odložili nákupy,“ uviedol jeden z dôvodov rastu cien investičný analytik Fingo František Burda. V porovnaní s minulým rokom zdraželo najmä odvetvie dopravy, a to o 14 percent.


Viac

Ako riešiť s partnerom spoločné financie? Takto predídete chaosu v domácnosti


„V prípade platenia spoločných záväzkov je veľmi podstatné, aby si dokázali rozumne rozdeliť napríklad spoločné platby za potraviny a bývanie, či už bývajú v podnájme alebo vo vlastnom,“ opisuje pre Forbes Dominika Horkovič, riaditeľka Fingo Premium centier.


Viac

S prstom na mape


Štefan Fajnor, zo spoločnosti FinGO.sk: „Ak sa stane, že klient nemôže vycestovať, má zakúpený zájazd, je vždycky potrebné kontaktovať samotnú cestovnú kanceláriu. Kancelária vyrubí na základe zmluvy, ktorú majú medzi sebou, storno poplatky, a kontaktuje poisťovňu s lekárskym dokladom, že bol chorý a z toho dôvodu som nemohol vycestovať.“


Viac

Nevidiaci vo svete plnom obrazoviek: problémom je internetbaking či neozvučené bankomaty


„Nevidiaci klient väčšinou prichádza do banky v sprievode rodinného príslušníka už len kvôli pridaniu disponujúcej osoby na účte,“ objasňuje situáciu Dominika Horkovič, riaditeľka Fingo Premium centier.


Viac

Čiernym piatkom štartuje predvianočná nákupná horúčka


Podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu : „Počas Čierneho piatku predajcovia a reťazce po celom svete spúšťajú obrovské zľavy, keď ľudia stoja v rade hodiny pred otvorením obchodov. Toto obdobie znamená pre obchodníkov často preklopenie sa z červených do čiernych čísel."


Viac

Chcem hypotéku: Sprísňujú banky pre pandémiu pravidlá pre hypotéky? Aký úrok môžem získať?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, FinGO.sk. „Banky aktuálne podmienky pre žiadateľov o úver nesprísňujú. Súvisí to s tým, že v tejto vlne pandémie sa očakáva menší dopad na ekonomiku bez výrazného lockdownu, avšak nemôžeme vylúčiť, že banky postupne sprísnia podmienky práve kvôli zhoršujúcej sa situácii u nás.”


Viac

Zdražovanie zlomilo rekord


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Pandémia tiež prispela k rastu cien, keďže množstvo produktov, alebo ich častí nie je k dispozícii, ale dopyt je obrovský a ten tlačí ceny nahor."


Inflácia sa vyšplhala na 13-ročné maximum. Je zabijakom peňazí, varuje odborník


„V minulom roku bolo do obehu vytlačené obrovské množstvo peňazí v objeme biliónov dolárov. Najväčšie banky sveta neustále každý mesiac nakupujú dlhopisy v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Banky zároveň neprestali úverovať klientov, ktorí počas pandémie len na chvíľu odložili nákupy a obrovský dopyt po výrobkoch nastal práve v tomto roku," komentuje František Burda, investičný analytik FinGO.sk.


Viac

Veríte, že vás zlato ochráni pred infláciou? Sú prípady, kedy táto poučka neplatí


„Nákup zlata bol kedysi len výsadou bohatých, no dnešná doba umožňuje do tohto kovu investovať aj bežným ľuďom. Napríklad do zlatých mincí si môžu Slováci sporiť pravidelne už od 25 eur mesačne, čo je naozaj dostupná suma,“ hovorí investičný analytik Fingo.sk, František Burda. V zlate odporúča mať 15 až 20 percent majetku.


Viac

Investovať do zlata? Ak áno, tak ako? Radia piati odborníci na financie


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Investovanie do zlata nie je vhodné pre ľudí, ktorí nemajú majetkový prebytok, táto forma investovania je teda vhodnejšia pre bonitnejšie skupiny ľudí. Vstupné aj priebežné náklady sú v porovnaní s inými investičnými nástrojmi relatívne vysoké, čo by pre človeka, ktorý nemá príjmy nazvyš, mohlo byt časom skôr na obtiaž.


Viac

Kúpa bytu alebo prenájom: Čo je výhodnejšie?


Treba sa báť hypotéky a ako je to s predajom bytu, zaťaženého hypotékou? Koľkokrát za život mení Slovák bývanie a ako si môžete vďaka nehnuteľnosti zlepšiť životnú úroveň na dôchodku? V relácii Ide o peniaze odpovedá Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Sporenie a investovanie: Ako začať a neprerobiť


Ľudia sú z finančného hľadiska v rôznych životných situáciách. Niektorí majú väčšiu hotovosť, iní si môžu odkladať z výplaty menšiu čiastku. „Dôležité je, aby peniaze neležali pod vankúšom alebo na bežnom účte, kde sa neúročia a strácajú na hodnote,“ hovorí František Burda, investičný analytik FinGO.sk.


Viac

Odborníčka na hypotéky: Nebyť dlžníkom je dnes hriech


Rastúce ceny nehnuteľností a rekordne nízke úrokové sadzby podporili záujem o kúpu vlastného bývania. Dostať hypotéku však nemusí byť také ľahké. Riaditeľka pre úvery finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová v rozhovore pre HN povedala, aké možnosti majú pri kúpe mladí a aké tí, ktorí už úver splácajú.


Viac

Ceny materiálov raketovo rastú. Na indexáciu poistenia nehnuteľnosti sa preto nespoliehajte


„Indexácia poistnej zmluvy sa síce snaží zvyšovať poistnú sumu v čase, aby nedochádzalo k podpoisteniu, ale prax ukazuje, že úplne nekorešponduje s reálnym zvyšovaním cien nehnuteľností. Preto by som sa na indexáciu v zmluve nespoliehal a vždy radšej odporúčam poistnú zmluvu nechať skontrolovať odborníkovi,“ reaguje riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.


Viac

Upracte si vo svojich financiách


„Dlhodobo nestrácajú hodnotu peniaze uložené v investičnom zlate napríklad v zlatých minciach či tehličkách. Rovnako vie infláciu prekonať akciový trh a aktuálne môžu klienti na Slovensku investovať aj do indexových fondov,“ približuje možnosti investovania analytik FinGO.sk, František Burda.


Stávka na digitál


Za 19-miliónovú investíciu získavajú Enterprise Investors menšinový 40-percentný podiel vo FinGO Group, čím matku spoločností FinGO.sk a FinGO.cz ocenili na zhruba 50 miliónov. Manažment zostáva v pôvodnej podobe v rukách Lukáša Nováka. Aké plány s investíciou má, ako chce do troch rokov takmer štvornásobne zvýšiť tržby FinGO Group a do čoho bude investovať, hovorí v rozhovore pre Forbes.


Tretí pilier má byť atraktívnejší


„Sporitelia dokážu na dani z príjmov ušetriť 3 600 korún ročne (141 eur) a zamestnávateľ môže svojim zamestnancom poskytnúť príspevok do výšky 50-tisíc českých korún ročne (takmer 2000 eur), ktoré nepodliehajú odvodom,“ vyratúva investičný analytik FinGo.sk František Burda


Viac

Inflačná doložka zvýši cenu za nové bývanie


Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh, FinGO.sk: „Developer si vo svojich zmluvách kontrahuje takzvanú inflačnú doložku, čo znamená, že v prípade, ak sa cenový index stavebných prác a stavebných materiálov navýši o určité percento, ktoré je zverejňované Štatistickým úradom, má nárok na navýšenie kúpnej ceny o túto inflačnú doložku.“


Viac

Živnostníci riskujú celý svoj majetok. Vyciciavajú ich veľké firmy a v starobe aj štát


„Asi najväčším rizikom je, že živnostník za neúmyselne spôsobené škody ručí celým svojím majetkom a zamestnanec v trvalom pracovnom pomere len štyrmi mesačnými platmi,“ upozornil Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk. Pre väčšinu drobných podnikateľov môžu byť likvidačné už škody vo výške niekoľkých desiatok tisícov eur.


Viac

Ako sa pripraviť na nárast úrokových sadzieb? Rekordným hypotékam môže čoskoro odzvoniť


„Pre klientov, ktorí hypotékou financujú vlastné bývanie, je pri súčasných úrokových sadzbách určite výhodnejšie zafixovať si hypotéku na čo najdlhšie obdobie,“ povedala riaditeľa Fingo Premium Centra, Dominika Horkovič. 1,5 či dve percentá pri 10-ročnej fixácii je podľa nej pre klienta stále veľmi priaznivá úroková sadzba.


Viac

Kúpiť dobrý dom alebo byt nie je jednoduché


„Ak sa na trhu objaví nová ponuka, treba konať naozaj rýchlo. Môže sa stať, že hneď v prvý deň zverejnenia ponuky na realitných portáloch sa ozvú aj desiati záujemcovia na obhliadku bytu. Pri lepšej nehnuteľnosti, najmä pri novostavbách v dobrej lokalite, sa často stáva, že o kúpu danej nehnuteľnosti súperia viacerí kupujúci a v konečnom dôsledku sa nehnuteľnosť predá za viac, ako bola stanovená ponuková cena,” priblížil Viktor Obtulovič z FINGO Reality.


Viac

6 tipov, ktoré pomôžu pri kúpe bytu či domu


Podľa prieskumu FinGO.sk takmer polovica ľudí na dofinancovanie preferuje úver stavebnej sporiteľne a necelá tretina spotrebný úver. Len 10 % ľudí dofinancuje hypotéku vlastnými úsporami alebo peniazmi od rodiny, prípadne založia v prospech úveru ďalšiu, napríklad rodičovskú, nehnuteľnosť, vďaka čomu im banka poskytne vyšší úver.


Viac

Ktorí z agentov majú k dispozícii najširšiu ponuku finančných produktov?


Financial Report na základe porovnal údaje dvadsiatky najväčších finančných agentov pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. Z verejne dostupných údajov vyplynulo, že medzi sprostredkovateľov s najširšou ponukou sa dostali aj takí, ktorí objemom svojich tržieb či veľkosťou zisku nepatria k tým úplne najpoprednejším.


Viac

Platba prsteňom či náramkom napríklad za nákup, nie je to nereálny scenár


Okrem neefektívneho využívania platobných kariet je častom problémom aj ich bezpečnosť. Klienti sa síce naučili nenosiť spolu platobnú kartu a PIN kód, ale často sa mylne domnievajú, že sa bez neho nedá platobná karta použiť. „Okrem bezhotovostnej platby sa dá kartou bez PIN-u platiť aj na internete,“ upozorňuje Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ FinGO.sk.


Viac

Nástrahy realitného trhu: Pri kúpe nehnuteľnosti sa vyhnite týmto chybám


„Často sa stáva, že klient pri kúpe nehnuteľnosti formou hypotéky nemá dostatočnú znalosť o svojich finančných možnostiach a limitoch, čo celý proces spomalí. Predávajúci uprednostní kupujúceho, ktorý je na tento krok finančne aspoň ‚predpripravený‘ a absolvoval už napríklad úvodný skríning v banke,“ upozorňuje Viktor Obtulovič FinGO.sk


Viac

Dostali sme finančnú injekciu od Enterprise Investors na rozvoj, hovorí šéf Fingo.sk


Spoločnosť Fingo.sk, ktorá je jedným z najmladších finančných sprostredkovateľov, minulý týždeň ohlásila, že dostala investíciu od fondu Enterprise Investors za 19 miliónov eur. Do troch rokov by sa mala navýšiť na 30 miliónov eur. Šéf Fingo.sk Roland Dvořák v rozhovore vysvetľuje, na čo sprostredkovatelia potrebujú takúto investíciu.


Viac

Vykurovacia sezóna, revízie a poistenie nehnuteľností


Štefan Fajnor, odborník FinGO.sk na poistenie majetku: „To, ako často sú potrebné revízie samotných zariadení, upravujú vyhlášky, ktoré môžu byť rozdielne pre bytové domy, rodinné domy, byty či administratívne budovy. Napríklad pri kotloch je odporúčaná revízia minimálne raz za 12 mesiacov, ktorú vykoná revízny technik a vyhotoví vám revíznu správu.“


Viac

Rekordne veľa voľných miest nemá kto obsadiť. Kde je problém?


Na chýbajúcich pracovníkov na trhu práce upozorňuje aj investičný analytik František Burda zo spoločnosti FinGO.sk. Nie sú to podľa neho len pozície operátorov a montérov strojov a zariadení, ale aj nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a remeselníkov. Pri nich napríklad úrady evidujú 3032 voľných pozícií. „Najviac ich chýbalo v Bratislavskom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji.“


Viac

Ako nasporiť na rekonštrukciu a ako ju financovať na úver


Radí František Burda a Eva Šablová z FinGO.sk: „Ak si chcete nasporiť na plánovanú rekonštrukciu bývania, na začiatku si určite cieľovú sumu. Aj vopred si viete oceniť, čiže spočítať koľko by daná rekonštrukcia mohla stáť. K plánovanej sume peňazí si však treba pripočítať infláciu, rast cien materiálov a v prípade, že rekonštrukciu nebudete robiť svojpomocne, aj rast ceny práce.”


Ušetrite pri refinancovaní úverov


Radí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová: „Refinancovať hypotéku alebo zlúčiť, teda konsolidovať viac úverov do jediného výhodnejšieho úveru, môžete kedykoľvek. Cieľom môže byť zníženie celkového preplatenia svojich úverov, ale aj dosiahnutie nižšej mesačnej splátky, aby ste znížili tlak na svoj rodinný rozpočet.”


Vykurovacia sezóna sa už začala, myslieť treba aj na komíny


Riziko požiaru je podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora kryté už v základných balíkoch väčšiny poisťovní v rámci poistenia nehnuteľnosti, domácnosti a zodpovednosti. Oheň vie zväčša napáchať rozsiahle škody najmä na domácnosti, ale časté sú aj značné škody na nehnuteľnosti, keď musí byť nehnuteľnosť po požiari zbúraná, lebo má príliš narušenú statiku.


Viac

FinGO.sk bude digitalizovať maklérsky biznis ešte rýchlejšie


Spoločne s novým silným partnerom budeme pokračovať v digitalizácii finančného sprostredkovania s cieľom vybudovať makléra budúcnosti. Plánujeme investovať do rozvoja FinGO viac ako 30 miliónov eur a do troch rokov chceme na Slovensku a v Česku dosiahnuť tržby vyše 100 miliónov eur,” uviedol zakladateľ a majiteľ FinGO Lukáš Novák.


Viac

Tretí pilier platí aj zamestnávateľ


Na dobrovoľný tretí pilier by sa mal každý človek pýtať už pri nástupe do zamestnania, pretože mu naň môže prispievať aj zamestnávateľ. Takto si môže budúci dôchodca posielať svoje príspevky a využiť aj tento benefit. Tretí pilier prináša aj daňovú výhodu v podobe odpočítateľnej položky v maximálnej výške 180 eur ročne,“ tvrdí František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.


Niektoré finančné produkty nás za desať rokov dokážu obrať aj o tisícky eur


„Či už ide o zvýšený rast cien nehnuteľností, zmenu legislatívy, daňové úľavy a štátne príspevky, zmeny úrokových sadzieb. To všetko dokáže pôvodne výhodný a dobre nastavený produkt časom zmeniť na nevýhodný, dokonca až úplne zbytočný,” upozorňuje prevádzkový riaditeľ FinGO.sk Zoltán Čikes.


Viac

Ako si vybaviť výhodnú hypotéku?


„Pri financovaní bývania je ideálne najskôr si urobiť prieskum a zistiť, koľko peňazí vám banka dokáže požičať. Až potom sa pustite do hľadania vhodnej nehnuteľnosti alebo plánovania rekonštrukcie. Inak sa môže stať, že zbytočne uhradíte rezervačnú poplatok za nehnuteľnosť, ktorú si napokon nekúpite, a prídete o tisícky eur," vysvetľuje odborníčka na úvery Eva Šablová z FinGO.sk.


Viac

Vesmírna ekonomika – výstrelok alebo blízka realita?


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Na Zemi spotrebovávame zdroje neuveriteľným tempom. Vo vesmíre je nerastné bohatstvo, ktoré budeme k nášmu životu potrebovať. V porovnaní so Zemou ide o nekonečný priestor, ktorý sa bude v budúcnosti dať využiť na poľnohospodárske aktivity, alebo vhodne využiť aj k odpadovému hospodárstvu.“


Viac

Najrýchlejší sprostredkovateľ finančných služieb má nového investora. Transakcia činí 19,1 milióna eur


Investícia, ktorú Fond urobil, je v hodnote 19,1 milióna eur. Motiváciou pre investíciu bola spolupráca s Lukášom Novákom z InTeFi Capital, zakladateľom spoločnosti Fingo. Spoločne chcú ešte viac zrýchliť dynamický rast spoločnosti na Slovensku a v Česku.


Viac

Poľský fond Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO


Poľská spoločnosť Enterprise Investors (EI) prostredníctvom private equity fondu Polish Enterprise Fund VIII kúpila 40,6 % podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO, ktorá patrí k najrýchlejšie rastúcim maklérskym firmám na slovenskom finančnom trhu. Hodnota transakcie predstavuje 19,1 milióna eur a jej cieľom je ešte viac zdynamizovať rast spoločnosti na Slovensku a v Českej republike.


Viac

FinGo získalo 19 miliónovú investíciu. Bitka o trh finančného sprostredkovania sa zostruje


„Vážim si dôveru Enterprise Investors, ktorí ocenili našu filozofiu a jedinečný koncept FinGO. Môžeme nielen začať budovať významného hráča na českom trhu, ale aj ďalej rozvíjať a znásobiť rast najväčšieho digitálneho makléra na Slovensku. Plánujeme investovať do rozvoja FinGO viac ako 30 miliónov eur a do troch rokov chceme na Slovensku a v Česku dosiahnuť tržby vyše 100 miliónov eur,“ uviedol zakladateľ a majiteľ FinGO Lukáš Novák.


Viac

Stavajú vám byt? Čo robiť, ak developer prudko zvýši cenu?


Na aké podmienky pristúpiť v zmluve o kúpe „bytu z papiera“? Čo je to inflačná doložka a aká vysoká môže byť primeraná záloha na nepostavený byt? Čo ak sa cena dokončovaného bytu zvýši tak, že jeho kúpu bankou schválená hypotéka nedokáže zaplatiť? A oplatí sa kvôli cenám počkať s rekonštrukci­ou bytu? V relácii Ide o peniaze odpovedá Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh FinGO.sk.


Viac

Za požiar môže aj zlyhanie vykurovacích systémov, potrebná je revízia


„Požiar vie zväčša napáchať rozsiahle škody najmä na domácnosti, ale časté sú aj značné škody na nehnuteľnosti, keď musí byť nehnuteľnosť po požiari zbúraná, lebo má príliš narušenú statiku. Práve preto je veľmi dôležité, aby ste mali poistené obe tieto zložky, čiže aby ste mali poistenú aj nehnuteľnosť a takisto aj domácnosť," poradil riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.


Viac

Od bitcoinu po sobášny list. Najväčšia inovácia od zrodu internetu sľubuje veľké zisky


„Investori musia počítať s vyššou volatilitou aj s vyšším rizikom,“ hovorí František Burda, investičný analytik FinGO. Dodáva, že investovanie do blockchainu je vhodné pre skúsených investorov, ktorí si na zhodnotenie vedia počkať aj niekoľko rokov. „Riziko je veľmi podobné ako pri investovaní do klasických akciových fondov alebo indexových fondov,“ doplnil.


Viac

Ako si nastaviť obdobie fixácie v bankách?


Eva Šablová, FinGO.sk: „Najviac ľudí pri hypotéke považuje za najdôležitejšiu úrokovú sadzbu, čo v našom prieskume zhodnotilo 72 percent maklérov. Pritom ponuka úveru s najnižším úrokom neznamená vždy aj najvýhodnejší úver. Najnižší úrok obvykle získajú klienti, ktorí si k hypotéke dojednajú aj ďalšie služby, ako je poistenie úveru, nehnuteľnosti, zriadia si aktívny účet a presmerujú platobný styk do banky, ktorá im úver poskytla.


Realitné fondy v hľadáčiku investorov


Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh FinGO.sk: „Môžeme špekulovať alebo čakať, že cena nehnuteľností kontinuálne rastie niekde v priemere okolo troch percent ročne, plus máte tam výnos z nájmu.“


Viac

Požiare spôsobuje aj zlyhanie vykurovacích systémov, treba robiť revíziu


„Oheň vie zväčša napáchať rozsiahle škody najmä na domácnosti, ale časté sú aj značné škody na nehnuteľnosti, keď musí byť nehnuteľnosť po požiari zbúraná, lebo má príliš narušenú statiku. Práve preto je veľmi dôležité, aby ste mali poistené obe tieto zložky, čiže aby ste mali poistenú aj nehnuteľnosť a takisto aj domácnosť," poradil riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.


Viac

Ceny povinného zmluvného poistenia pomaly rastú, ale stále sa nájde niekto, kto ich zvládne podliezť


Rast cien poistného krytia ovplyvňuje podľa riaditeľa pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefana Fajnora veľa aspektov. „Jednou z ďalších zložiek, okrem zvýšenej segmentácie klientov, môže byť systematické vyriešenie otázky nemajetkovej ujmy a jej odškodnenia z PZP. Momentálne mnoho prípadov končí na súde, čo je pre klientov zdĺhavý proces.“


Viac

Vykurovacia sezóna, požiare a poistenie


Štefan Fajnor, odborník FinGO.sk na poistenie majetku: „To, ako často sú potrebné revízie samotných zariadení, upravujú vyhlášky, ktoré môžu byť rozdielne pre bytové domy, rodinné domy, byty či administratívne budovy. Napríklad pri kotloch je odporúčaná revízia minimálne raz za 12 mesiacov, ktorú vykoná revízny technik a vyhotoví vám revíznu správu.“


Viac

Čo sa s prasiatkom naučíš, to sa v dospelosti vráti


„Sporiace prasiatko je praktické najmä na začiatku, kedy si deti začnú odkladať drobné sumy . Vo vyššom veku, približne v 10 rokoch už odporúčam založiť účet v banke. Výhoda účtu spočíva aj v tom, že sa deti naučia pracovať s internet bankingom, prípadne so smart bankingom, ktoré sú už dnes bežnou súčasťou nášho života,” hovorí Zoltán Čikes zo spoločnosti FinGO.sk.


Niektoré banky zlacnili hypotéky. Rast cien však môže rekordne nízke úroky otočiť


„Nový znalecký posudok vie presun predražiť až o 300 eur,“ pripomína riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová. „Niektorým bankám pri refinancovaní stačí aj pôvodný z obdobia, keď sa vybavovala prvá hypotéka,“ dodáva. Znalecký posudok do piatich rokov akceptuje napríklad Tatra banka.


Viac

Byt či nebyt: Oplatí sa dnes bývať v prenájme, alebo radšej kúpiť vlastné bývanie?


Viktor Obtulovič vzťahový manažér vo Fingo Reality: Prenájom nehnuteľností mnohí berú ako dočasné uspokojenie svojej potreby bývania. Počas môjho pôsobenia v realitnej kancelárii to boli často vrcholoví športovci, ktorí dostali krátkodobý kontrakt. Alebo tzv. zahraniční kontraktori v stavebníctve či automobilovom priemysle, ktorí sa sťahovali aj s rodinami.


Viac

Kúpa vlastného bývania nemusí byť beh na dlhú trať


„Na realitnom trhu je v súčasnosti, približne sedemtisíc ponúk v Bratislavskom kraji, za ním nasleduje Nitriansky kraj s počtom šesťtisíc realitných ponúk. Naopak, najnižší počet evidujeme v Prešovskom kraji približne s 2 100 ponukami nehnuteľností a pozemkov,“ hodnotí Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh zo spoločnosti FinGO.sk.


8 tipov, ako ušetriť pri refinancovaní hypotéky a na čo si dať pozor


„Štandardne sa odporúča rozdiel okolo 0,5 percenta oproti pôvodnej úrokovej sadzbe. Ale ak vám nová banka preplatí poplatok za predčasné splatenie úveru, máte efekt úspory zaručený aj pri rozdiele pár desatín percenta v úroku,“ radí riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Jesenný hypotekárny trh na Slovensku


Eva Šablová, odborníčka na hypotéky, FinGO.sk: „Refinancovanie úverov je v tomto roku v kurze aj vďaka pandémii. Ľudia môžu vďaka prenosu hypotéky mesačne ušetriť nemalé peniaze, ale tento krok si treba dobre prerátať.“


Havarijné poistenie: Pre nové vozidlá a neskúsených vodičov je to nevyhnutnosť, pre veterány zbytočnosť


„Každý, kto auto nevyhnutne potrebuje pre svoje bežné fungovanie, by mal zvážiť riziká súvisiace s jeho používaním a zamyslieť sa, či má vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu na pokrytie nečakaných opráv alebo na kúpu nového vozidla,“ vysvetľuje riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.


Viac

Draho, ako ešte nebolo


S príchodom nového roka stúpnu sumy na faktúrach za elektrickú energiu a plyn. Výsledkom má byť inflácia pohybujúca sa okolo úrovne piatich percent. O dôsledkoch inflácie na naše úspory porozprávali B. Fojtík a František Burda, investičný analytik FinGO.sk.


Viac

Ceny papiera potrápia vydavateľov aj tlačiarov


Investičný analytik FinGO.sk František Burda tiež upozorňuje na to, že veľkým faktorom, ktorý vplýva na rast ceny papiera, sú aj vyššie ceny ropy. „Tá predražuje nielen pohonné hmoty, ale aj mazivá, ktoré vstupujú do reťazca už pri ťažbe dreva, preprave do fabrík a z fabrík," dodáva.


Viac

Prečo pri refinancovaní nepozerať len na úrok?


Refinancovanie môže byť veľmi zaujímavé aj pri malom rozdiele medzi pôvodnou a novou úrokovou sadzbou. „Samozrejme, záleží to aj na výške hypotéky,“ hovorí Eva Šablová zo spoločnosti FinGO.sk. Rozdiel 0,5 % môže totiž pri úvere 150 000 eur predstavovať viac ako 30 eur, avšak ak máte zostatok úveru 40 000 eur, úspora v mesačnej splátke nemusí byť ani 10 eur.


Viac

Omylom ľuďom poslali milióny. Vráťte ich, prosím, apeluje zakladateľ platformy


Finančné prostriedky môžu z účtu investora zmiznúť šmahom ruky aj v dôsledku vysokej volatility. „Tí klienti, ktorí nemajú žalúdok na prudké kolísanie ceny, by sa mali kryptomenám radšej vyhnúť,“ povedal František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.


Viac

Penzijný systém treba sprehľadniť a zefektívniť


Môžeme sa oblasti dôchodkov spoliehať len na štát? Aké zmeny by nášmu systému pomohli a komu hrozia najnižšie penzie? Investičný analytik František Burda zo spoločnosti FinGO.sk v rozhovore radí aj to, ako si sporiť na lepší dôchodok v päťdesiatke a akým najčastejším chybám sa treba vyhnúť.


Viac

Žiaci sú vo financiách pod priemerom OECD


„Ak je rodina dlhodobo zadlžená alebo má iné vážne finančné problémy, dieťa nemá šancu pochopiť základné princípy, ako má správne narábať s peniazmi, sporiť si na neočakávané situácie,“ vysvetľuje pre HN prevádzkový riaditeľ FinGO.sk Zoltán Čikes. Podľa jeho slov by pomohlo oblasť vyučovať pomocou praktických príkladov, hier a súťaží, ako napríklad, kto viac nasporí, lepšie investuje alebo kúpi väčší dom.


Slovenská sieť FinGO vstupuje na český trh. Je súčasťou českej skupiny podnikateľa L. Nováka


Do Česka vstupuje zo Slovenska sieť finančných poradcov FinGO. Do nábehu investuje stovky miliónov českých korún. Za firmou stojí biznismen Lukáš Novák, spolumajiteľ vydavateľskej skupiny Euromedia a kníhkupectva Luxor, uvádza portál seznamzpravy.cz.


Viac

FinGO štartuje v Česku. Chce sa stať prvou voľbou pre klientov a prepracovať sa do prvej trojky na trhu


„Značka FinGO už od roku 2018 úspešne funguje na Slovensku. Príchod na český trh bol teda pre nás úplne logický krok. Pre klientov v Českej republike by sme sa chceli stať prvou voľbou, kam sa vždy budú s dôverou vracať pre vyriešenie svojich finančných potrieb,“ hovorí zakladateľ a CEO českej spoločnosti FinGO Lukáš Novák.


Viac

Hľadáte si byt? Odborník radí, ako ho najlepšie nájsť a získať


Hľadanie nehnuteľnosti na kúpu môže uľahčiť viacero služieb, ktoré ponúkajú realitné kancelárie, ale aj určenie cenového stropu. Lokalita sa zase dá viac spoznať, ak si tu záujemca byt najskôr prenajme, informoval realitný odborník zo spoločnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič.


Viac

Kúpa bytu je tvrdým orieškom, môže to uľahčiť viacero služieb či určenie cenového stropu


O týchto a ďalších tipoch pri kúpe bytu informoval realitný odborník zo spoločnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič. Odborník poznamenal, že kúpiť si byt, dom alebo pozemok v súčasnosti vôbec nie je jednoduché. Na trhu je zhruba 30-tisíc ponúk, dopyt je však omnoho vyšší. V prvý deň zverejnenia novej ponuky sa ozve aj desať záujemcov.


Viac

10 rád, ako ušetriť pri refinancovaní úverov


Radí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk: „Refinancovať hypotéku alebo zlúčiť (čiže konsolidovať) viac úverov do jediného výhodnejšieho úveru môžete kedykoľvek. Cieľom môže byť zníženie celkového preplatenia vašich úverov, ale aj dosiahnutie nižšej mesačnej splátky, aby ste znížili tlak na váš rodinný rozpočet.”


Viac

Dôchodok? Myslite naň už dnes


„Ľudia, ktorí si odkladajú časť príjmu bokom napríklad od svojich 30 rokov, dokážu v čase dôchodku nasporiť vyššiu sumu, aj s oveľa vyšším výnosom, než keď začnú sporiť až v päťdesiatke,“ hovorí investičný analytik spoločnosti FinGo.sk František Burda.


Viac

Pandémia koronavírusu sa ešte neskončila. Rizikové životné poistenie si preto uzatvára čoraz viac ľudí


Podľa garanta pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrika Szabóa v podobných nečakaných situáciách môže rodičom pomôcť poistenie, ktoré sa dá uzatvoriť od šiestich týždňov dieťaťa. Poistné pritom nemusí predstavovať vysokú položku v rámci rodinného rozpočtu.


Viac

Dostupnosť bývania klesla na úroveň roku 2013. Bez pomoci blízkych by mnohí hypotéku nezískali


Pomoc rodičov je podľa Evy Šablovej z FinGO.sk úplne bežnou možnosťou, ktorú sprostredkovatelia s klientmi vyberajú. Kto má dostatočný príjem, no nemá našetrené vlastné prostriedky a nevedia mu úsporami pomôcť ani rodičia, tomu navrhnú zvážiť ručenie rodičovskou nehnuteľnosťou.


Viac

Poranené prsty, vyvrtnuté členky či zlomeniny. Poisťovne majú po návrate detí do škôl viac práce


Je potrebné si uvedomiť, že skupinové úrazové poistenie má obmedzené krytie. „Určite by nemalo nahrádzať životné poistenie detí, učiteľov a iných zamestnancov školy,“ hovorí riaditeľ pre korporátne poistenie v spoločnosti FinGO.sk Matúš Madlenga.


Viac

7 praktických tipov, ako uzatvoriť životné poistenie pre dieťa


Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti Fingo, ktorá ho uskutočnila medzi svojimi maklérmi z celého Slovenska, až 80 percent rodičov sa v súčasnosti zaujíma o životné poistenie detí, keďže aj vážny úraz dieťaťa môže mať výrazný vplyv na finančnú situáciu v rodine.


Viac

Ako získať lacnejšiu poistku na vozidlo a čo ovplyvňuje jej cenu?


Paradoxne, rozdiely v poistnom medzi škodovými a neškodovými klientmi môžu byť len na úrovni pár eur. „Systém bonus a malus na Slovensku stále nefunguje úplne správne,” vysvetľuje riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor. Šoférom radí, aby prehodnotili aj svoje staršie zmluvy PZP, ktoré už môžu byť pre nich nevýhodné.


Viac

Obchodovanie láka čoraz viac ľudí


„Na trhu v súčasnosti nájdeme investičné produkty od úplne konzervatívnych s minimálnymi výnosmi na úrovni okolo troch percent až po komplikované, často nečitateľné schémy zhodnotenia s neštandardne vysokými výnosmi nad desať aj viac percent,“ hovorí František Burda, investičný analytik FinGO.sk.


Finančná gramotnosť detí


Zoltán Čikes, odborník na financie, FinGO.sk: „Záleží to od veku. V začiatku úplne postačuje pár eur, môže to byť zhruba 5 až 10 euro mesačne a neskôr v prípade, že je dieťa staršie, tak túto sumu môžeme navýšiť. Cieľom je, aby si dieťa čo najviac možných vecí ako keby platilo z vlastných peňazí, aby sa práve naučilo hodnote peňazí a spôsobu, ako to v živote funguje.“


Viac

Finančná gramotnosť sa dedí. Deti z chudobnejších rodín nevedia dobre narábať s peniazmi


„Pokiaľ vidím ako mi v prasiatku pribúdajú mince a bankovky, je to veľmi motivačné a emócia, keď mi zmiznú tieto nasporené peniaze je omnoho silnejšia. Na bežnom účte sú to iba čísla a emócia, či je tam číslo 50, 30 alebo 10, je pre deti značne odlišná,“ konštatuje prevádzkový riaditeľ Fingo.sk Zoltán Čikes.


Viac

Vreckové je úvodným krokom pri budovaní finančnej gramotnosti


„Ideálny vek na prvé vreckové je 6 - 7 rokov. Deti v tomto veku začínajú rozumieť hodnote peňazí. Chápu, že v obchode sa za nákup platí, často si už samy vedia kúpiť keksík alebo lízanku. Preto je práve v tomto období vhodné začať s deťmi hovoriť o peniazoch, vysvetliť im, na čo slúžia, a rovnako aj začať s prvým vreckovým," uviedol Zoltán Čikes z FinGO.sk.


Viac

Aké vreckové dávať deťom?


Najlepšia forma vzdelávania je praktická výučba. „Preto je vhodné zhruba od 6 až 7 rokov začať dávať dieťaťu vreckové, aby si mohlo kúpiť veci, po ktorých túži,“ radí Zoltán Čikes zo spoločnosti FinGO. Ako dodáva, ak svoje vreckové neminie, môže si peniaze odkladať. Preto aj sporiace prasiatko odporúča založiť dieťaťu v rovnakom veku.


Viac

Na žiadosť o štátnu pôžičku zostáva mladomanželom už len niekoľko dní


Riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová si myslí, že výhodou môže byť garancia úroku na celú dobu splácania, ktorá prináša mladej rodine istotu pri nastavovaní výdavkov do budúcnosti. Aktuálna úroková sadzba jedno percento je z dlhodobého hľadiska zaujímavá alternatíva k obvyklej forme financovania prostredníctvom komerčných úverov na bývanie.


Viac

Ceny nehnuteľností rastú. Čo s nimi urobí tretia vlna pandémie?


Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie sa podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) v 2. štvrťroku opäť zvýšili. Odborník na realitný trh Viktor Obtulovič z FinGO Reality pritom upozorňuje, že ponukové ceny sa od transakčných často líšia.


Viac

Nízke odvody, nízke penzie. Pre zlé gazdovanie sú ľudia na mizine, Krajniak ich nespasí


Je vhodné, aby podnikatelia začali so sporením čím skôr. „Dôležité je nastaviť sa tak, že tieto peniaze sú určené na dôchodok a k tejto investícii treba pristupovať ako k dlhodobej,“ objasňuje pre TREND František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Vreckovým k finančnej gramotnosti detí


Zoltán Čikes, odborník na financie, FinGO.sk: „Detské účty väčšinou banky poskytujú do veku pätnástich rokov. Tieto účty sú zväčša úplne bez poplatkov za vedenie, avšak sú tam poplatky za prevody, trvalé príkazy, dokonca v niektorých prípadoch aj za platby kartou a výbery z domovských bankomatov. Tieto poplatky sú väčšinou vo výške okolo dvadsať centov za úkon.”


Viac

Ako by ste investovali 50-tisíc eur?


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Je rozdiel, keď sledujeme obdobie pätnástich až dvadsiatich rokov alebo päť až desať. V prvom prípade odporúčam investíciu do akciových podielových fondov, v druhom sa už pribúdajúcimi rokmi znižuje podiel dlhopisovej zložky v portfóliu a, naopak, odporúčam väčší podiel akciovej zložky.”


Viac

Zmena stratégie Wüstenrot stavebnej sporiteľne prináša zmeny podmienok pre stavebných sporiteľov


Aj preto vrámci skupiny vznikla nová sprostredkovateľská spoločnosť WüstenrotinHouse Broker.S viac ako päťstovkou finančných agentov bude pôsobiť ako podriadený finančný agent spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Nízke penzie živnostníkom tŕň z biedy nevytrhnú. Krajniakova reforma skrýva diabolské detaily


Podnikateľov sa bude veľmi dotýkať aj počítanie rokov do dôchodku. Zmení sa naviazanie minimálneho dôchodku z priemernej mzdy a zmena príde vo výpočte rokov, ktoré budú akceptované do dôchodku, hovorí pre TREND František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Ako vybrať najlepšie sporenie pre deti? Nebojte sa riskovať, radia odborníci


„Pokiaľ chce niekto dlhodobo sporiť pre deti, mal by sa poobzerať po sporení do akcií, prípadne do komodít. Tie z dlhodobého hľadiska prinesú očakávaný výnos a zároveň sú dostatočne likvidné,“ nabáda investičný analytik spoločnosti FinGO František Burda.


Viac

Od klinca po okná. Drahšie je skoro všetko


Pod vplyvom stúpajúcich cien dnes mnohí prehodnocujú plánované práce pri obnove svojho bývania. Pandémia koronavírusu v uplynulých mesiacoch prerušila výrobu v rôznych priemyselných odvetviach, hranice krajín zostávali dlhodobo uzavreté. V dôsledku toho stavebný trh trpí výpadkom stavebných materiálov, najmä dreva, plastov, kovov a izolačných materiálov, uvádza vo svojej analýze finančná spoločnosť FinGo.sk.


Potrebujú deti do školy poistenie?


„Úrazy žiakov a študentov počas výučby, na telesnej výchove, cez prestávku, ale aj na školskom výlete či na lyžiarskom výcviku môže kryť aj poistenie pre školy. Skupinové úrazové poistenie je v porovnaní s klasickým životným poistením šírkou krytia obmedzené a väčšinou kryje trvalé následky úrazu, smrť následkom úrazu alebo dennú dávku za liečbu úrazu,” hovorí Matúš Madlenga, riaditeľ pre korporátne poistenie vo FinGO.sk.


Viac

Anketa: Investičné životné poistenie speje k svojmu zániku. Problémom sú najmä poplatky, ale aj nižšie výnosy


„Investičné životné poistenie je už niekoľko rokov v útlme a v rámci efektívnej investičnej stratégie nemá pre klientov význam. Výhodnejšie je uzavrieť si osobitne rizikové životné poistenie a samostatne investovať,” hovorí Roland Dvořák, generálny riaditeľ FinGO.sk


Viac

Čo potrebujete vedieť, ak vás lámu na životnú poistku


„Každý finančný produkt má mať svoj účel. Preto by životné poistenie nemalo byť robené „len tak“, ale malo by spĺňať základné parametre ako ochrana seba a rodiny, krytie záväzkov či výpadok príjmu. Odporúčam mať kryté hlavne veľké riziká, teda smrť, kritické choroby, invalidita, trvalé následky, dlhodobá práceneschopnosť,” hovorí Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie FinGO.sk.


Viac

Dôchodkový systém? Tri penzijné piliere


„Veľa ľudí stále nepozná výhody vstupu do druhého a tretieho piliera. Druhý pilier je výhodný z toho dôvodu, že počas ich produktívneho života nemusia odkladať nič zo svojho príjmu navyše,“ vysvetľuje analytik FinGO.sk František Burda. Príspevky do druhého piliera sú totiž odvádzané Sociálnou poisťovňou z povinných odvodov na dôchodkové poistenie.


Viac

Do konca septembra môžete zmeniť zdravotnú poisťovňu. Ako vybrať tú najlepšiu?


„Pred zmenou zdravotnej poisťovne treba zvážiť zdravotný stav seba, prípadne svojich blízkych, za ktorých poistený zodpovedá. A až potom sa rozhodovať, do ktorej poisťovne prestúpiť,“ približuje František Burda, analytik v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Krajniak sa inšpiroval českými dôchodkami


„Mohol by sa zhodnocovať a priniesť účastníkovi profit navyše,“ povedal pre HN investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda. Podľa neho by bolo vhodné, aby tento benefit štát presmeroval na účastnícky účet sporiteľa.


Viac

Ako financovať záhradu


Radi Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk: „Výber vhodného typu úveru závisí v prvom rade od toho, koľko peňazí budete potrebovať. Ak hovoríme o sume 2- až 3-tisíc eur, v tom prípade môže byť vhodnou voľbou spotrebný úver. Ak by ste potrebovali od 10- do 20-tisíc eur, môžete siahnuť aj po americkej hypotéke alebo úvere zo stavebnej sporiteľne.”


Rekordné vklady v bankách požiera inflácia


František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk: „Máme tu podielové fondy, ktoré majú, ktoré môžu byť zmiešané, ktoré môžu byť akciové, môžu tam byť aj komodity, máme tu ETF fondy, kde tí klienti môžu využiť aj daňové výhody, ak v podstate ten ETF fond držia viac ako rok, a potom tu máme aj investovanie do drahých kovov.“


Viac

Pandémia už teraz výrazne pradražuje vianočné nákupy


Rast cien v medzinárodnej lodnej doprave zaplatia, koncoví zákazníci, respektíve odberatelia a odnesú si to peňaženky zákazníkov. „E-shopy nedokážu vstrebať takýto cenový skok a udržať ceny produktov," tvrdí. Analytik František Burda zo spoločnosti FinGO.sk


Viac

Stavebné materiály zdraželi a prerábky bývania stoja viac. Aký spôsob financovania je najvýhodnejší?


„Dôležité je zostaviť si rozpočet rekonštrukcie na základe vopred preverených cien stavebných materiálov alebo stavu zariadenia, ktoré plánujete modernizovať. Rozpočet odporúčam potom navýšiť približne o 20 %. Stáva sa, že sa rekonštrukcia predraží, pretože počas prác vzniknú ďalšie neplánované výdavky,” vysvetľuje riaditeľka pre úvery vspoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Čo je pre investora výhodnejšie, použiť modernú mobilnú aplikáciu, alebo pomoc a rady makléra?


Investovanie cez aplikácie podľa odborníkov v sebe skrýva aj niekoľko rizík. „Vie klient, čo vlastne nakúpil? Sú to akcie, alebo ich deriváty či iné odvodené produkty, ktoré sa tvária ako akcie?“ pýta sa investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Poistenie do hôr: Na čo všetko si dať pozor pred jesennou turistikou


„V prípade technického zásahu ide o náklady na záchranu, pátranie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, ako aj transport vrtuľníkom do zdravotníckeho zariadenia. V prípade rozšíreného balíka poistenie môže kryť aj škody, ktoré by turista nechtiac spôsobil inej osobe alebo krádež batožiny,” opisuje riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti Fingo Štefan Fajnor.


Viac

Pandémia zamávala s nájmami. Ceny išli výrazne dole


„Táto situácia bola priaznivá pre nájomcov, ktorí si „so zľavou" mohli dopriať výhodnejšie bývanie, možno aj v lepšej lokalite alebo s izbou navyše," opisuje situáciu Viktor Obtulovič, realitný odborník z FinGO.sk. Pokles smerom nadol sa v dôsledku zlepšenej pandemickej situácie zastavil až v súčasnosti a prenajímatelia čakajú, ako sa ďalej vyvinie situácia.


Viac

Mladí Slováci opúšťajú bývanie s rodičmi po tridsiatke. Zakročiť by mali rodičia aj štát


„Aj keď sú úroky na hypotékach historicky najnižšie, banky vyžadujú vlastné zdroje vo výške 20 percent z ceny nehnuteľnosti. Táto podmienka je z pohľadu úspor pre väčšinu mladých ľudí po škole nedosiahnuteľná,“ uvádza analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

Nízky príjem, ale aj zlá platobná história. Aké sú najčastejšie problémy pri schvaľovaní hypotéky?


Dokedy bude rast cien trvať, záleží podľa odborníka na reality Viktora Obtuloviča od viacerých faktorov, napríklad od dopytu po nehnuteľnostiach, ktorý je obrovský. Len v Bratislave totiž chýba 70 000 bytov.Druhým dôležitým faktorom je financovanie kúpy nehnuteľnosti. „Rast cien by sa teda mohol zastaviť vtedy, ak by si už ľudia neboli schopní zobrať hypotekárny úver.“


Viac

Nájomné byty na Slovensku predstavujú výrazný problém


„Tri percentá nájomných bytov sú vo vlastníctve samosprávy, 3,5 percenta sú vo vlastníctve bývalých stavebných bytových družstiev, ktoré z rôznych dôvodov neboli predané do osobného vlastníctva. Zhruba tri percentá nájomných bytov tvorí súkromné nájomné bývanie, prevádzkované takmer výlučne fyzickými osobami,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Spoločenská zodpovednosť: Nezaočkovaní agenti v Partners Group SK môžu pracovať len dištančne


„Neovplyvňujeme rozhodnutie našich sprostredkovateľov o očkovaní a očkovaním nepodmieňujeme ich účasť na kontaktných pracovných aktivitách. No v prípade spoločných hromadných podujatí dbáme na bezpečnosť a organizujeme ich v súlade so všetkými aktuálnymi nariadeniami,“ hovorí riaditeľ spoločnosti FinGo.sk, Roland Dvořák.


Viac

Viac potomkov, vyššia penzia. Krajniakov špás vyjde na milióny eur, niektorí budú smoliari


Nad každým nápadom či myšlienkou, ktorá môže penzistom uľahčiť život, treba diskutovať, hovorí pre TREND František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk. „Dôchodok sa týka nás všetkých a nikto sa mu nevyhne. Táto myšlienka je však dosť diskriminačná pre budúcich dôchodcov, ktorí nebudú mať deti. Pritom pracovali rovnako ako tí, ktorí deti majú, možno niekedy aj viac.”


Viac

Ako deťom zabezpečiť finančne stabilnú budúcnosť? Sporte im rozumne a dlhodobo


Dominika Horkovič, riaditeľka Fingo Premium centier: „Sporenie pre deti je dôležité z dlhodobého hľadiska. Čím sú deti staršie, tým sú „drahšie“. Škôlky, školy, krúžky, športové aktivity a neskôr vysokoškolské štúdium alebo študijné pobyty v zahraničí niečo stoja.


Viac

Zabudnite na lepšiu penziu, bude nižšia o desiatky eur. Krajniak hľadá úspory, štát ich míňa


„Znižovanie ADH bude mať za následok zníženie dôchodku budúcim dôchodcom, pričom títo pracovali rovnako dlho a za rovnakú mzdu,“ hovorí František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk. Slovensko podľa neho nemá nerastné bohatstvo, ktorým by sme mohli dôchodky dotovať. „Môžeme tak urobiť len svojou pracovitosťou a efektívnosťou,“ spresňuje.


Viac

Životné poistenie pre dieťa sa dá uzavrieť od 6 týždňov od narodenia


Životné poistenie pre dieťa sa dá bežne v poisťovniach uzavrieť od šiestich týždňov od narodenia. Poistenie pre deti by podľa riaditeľa pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrika Szabóa malo obsahovať úrazové krytie, v rámci ktorého sú dôležité pripoistenia denné odškodné, hospitalizácia, popáleniny a zlomeniny, trvalé následky úrazu a krytie detských kritických chorôb.


Viac

Úroky znova padajú, hypotéky lámu rekordy


„Úrokové sadzby sú stále rekordne nízko a ECB zatiaľ nevydala žiadny komentár, ktorým by naznačila zmenu svojej politiky. Úrokové sadzby ECB sú stále záporné a zotavenie ekonomiky najnovšie ohrozuje mutácia delty. Aj naďalej preto môžeme očakávať život s nízkymi úrokovými sadzbami v ekonomike," tvrdí analytik FinGo.sk František Burda.


Viac

Spomienky na more, slnko… a prekročený rozpočet? Ako sa po dovolenke vrátiť späť do finančnej reality


„Počas leta si zvykneme dopriať odmenu za svoju celoročnú prácu. Vyrazíme na dovolenku, ktorú si chceme čo najviac užiť, získať čo najviac zážitkov. Menej hľadíme na finančné výdavky a sme ochotní minúť viac peňazí ako obyčajne,“ hovorí odborník na financie zo spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes.


Viac

Čakanie na nájomné byty


„V najbližšom období budeme musieť stavať, ak by sme sa mali dopracovať k západu, aj možno 25 - 30 tisíc bytov ročne,“ hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička Fingo.sk:


Viac

Úrazy či krádeže. Poistenie detí v škole a na študentskom pobyte by sa nemalo podceňovať


Poistenie by sa podľa odborníkov zo spoločnosti FinGO.sk nemalo podceňovať ani pri pobyte študentov v zahraničí. „Poistenie pre školy by však určite nemalo nahrádzať životné poistenie detí ani učiteľov a iných zamestnancov školy," povedal riaditeľ pre korporátne poistenie vo FinGO.sk Matúš Madlenga.


Viac

„Boj“ o klientov zdravotných poisťovní vrcholí. Finančné benefity však nie sú všetko


Nečudo, že v tomto období vrcholia rôzne mediálne kampane o tom, aké benefity tá ktorá poisťovňa svojim klientom ponúka, prípadne aké noviny chystá od budúceho roka. „Tento trend vidíme už niekoľko rokov,“ potvrdil Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk, podľa ktorého by však klient nemal pri zmene poisťovne pozerať len na výšku finančných príspevkov.


Viac

Wüstenrot končí so stavebným sporením


„V tomto roku očakávame dvadsať miliónov eur, k čomu prispeje aj spojenie s Wüstenrot InHouse Broker. V skutočných číslach z pohľadu tržieb sa však toto strategické partnerstvo naplno prejaví až v budúcom roku,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ spoločnosti FinGo.sk Marek Gemainer s tým, že firma sa chce stať jednou z piatich najlepších na slovenskom trhu.


Stavebné sporenie nedokáže konkurovať bankám


„WIHB je dcérska firma Wüstenrot poisťovne a zostane nezávislá. FinGo.sk sa slušne rozvíja, dosahuje dvojciferné nárasty, má rozvinuté informačné systémy a zázemie. Vyhovuje našim požiadavkám. Navyše sa sústreďuje na sektor úverov,” hovorí Marian Hrotka, predseda predstavenstva skupiny Wüstenrot


Viac

Wüstenrot InHouse Broker s 500 maklérmi sa stane podriadeným finančným agentom spoločnosti FinGo.sk


„Víťazstvom v tendri Wüstenrotu zároveň potvrdzujeme naše dlhodobé zameranie na transparentnosť a férovosť, ktoré uplatňujeme pri rozvíjaní nových partnerstiev a rozširovaní našej maklérskej siete,“ povedal pre Financial Report generálny riaditeľ FinGo.sk Roland Dvořák.


Viac

Za pomôcky zaplatíte najmenej 200 eur


Celkové náklady na prváka predstavujú podľa prepočtov spoločnosti Fingo sumu od 420 do 600 eur. „Samotné školské potreby tvoria sumu do 200 eur, ďalej sú to náklady na rôzne organizované výlety, krúžky a cestovné,“ hovorí analytička spoločnosti Lenka Buchláková. „Do toho treba prirátať aj príspevky do triedneho fondu a ZRPŠ, pričom tu sa náklady môžu vyšplhať až k 80 eurám.“


Poistné udalosti po povodniach a záplavách


„Keď si predstavíte svoju nehnuteľnosť a otočíte ju hore nohami, to všetko, čo v tej nehnuteľnosti ostane nejakým spôsobom primontované, tak to je nehnuteľnosť a všetko, čo by z nej vypadlo, by spadalo pod domácnosť. Čiže ak máte v zmluve nehnuteľnosť aj domácnosť, tak určite by vám poisťovňa mala preplatiť pri poistnej udalosti aj poškodený nábytok,“ hovorí Štefan Fajnor z FinGO.sk.


Viac

Developeri garantujú ceny predaných bytov. Boom v stavebninách sa môže odraziť v nových projektoch


Zmluvy, ktoré niektorí developeri uzatvárajú so záujemcami o byt na papieri, zvyknú obsahovať aj takzvanú inflačnú doložku. „Tá počíta práve s prípadom, keď sa cenový index zverejňovaný štatistickým úradom zvýši nad určité percento. V tom prípade má developer právo a nárok o takto navýšenú sumu požiadať kupujúceho pred podpisom kúpnej zmluvy,“ povedal.Viktor Obtulovič z Fingo Reality.


Viac

Úrazy, pobyt v nemocnici alebo choroby? Vyplatí sa detské poistenie?


„Pri menších úrazoch ako napríklad zlomená ruka poisťovne vyplatia rodičom menšie sumy na úrovni stoviek eur. Pri vážnejších, ktoré sú spojené s trvalými následkami a detskými kritickými chorobami, napríklad onkologické alebo srdcovo-cievne, poisťovne vyplatia tisícky eur v závislosti od nastavenia zmluvy,“ vraví Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Slovensko nie je v mzdách tiger, skôr mačička. V hre je ich zmrazenie, rozhodne tretia vlna


„Priemerná výška slovenských miezd dosahuje napríklad iba 25 až 40 percent miezd vyplácaných v Nemecku. Na Slovensku síce medziročne hodinový náklad práce vzrástol o 7 percent, ale suma 13,4 eura za hodinu zďaleka nedosahuje úroveň v západných štátoch,“ dodáva Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Kúpa bytu: Ponukové ceny sa od reálnych často líšia, upozorňuje odborník


„Ak je o nehnuteľnosť vysoký záujem a záujemcovia o nehnuteľnosť začnú cenu licitovať, môže byť transakčná cena oveľa vyššia. Naopak, ak je ponuková cena nehnuteľností na začiatku prestrelená alebo ide o byt či dom v zlom stave, vtedy sa predá za nižšiu transakčnú cenu," vysvetlil odborník na realitný trh zo spoločnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič.


Viac

Poistenie do hôr. V ktorých turistických lokalitách sa zíde, ako pomôže a koľko stojí?


„Pri štandardnom zásahu terénnym vozidlom sa môžu náklady pohybovať zhruba okolo 300 eur. Ak je potrebný výjazd vrtuľníka kvôli ťažko dostupnému terénu, ide aj o niekoľko tisíc eur,” upozorňuje riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.


Viac

5 rád o poistení proti povodni a záplavám


Buď je riziko povodeň a záplava už priamo v balíku s inými živlami, alebo si ich môžete dopoistiť, ale nikdy nie samostatne. Ak sa v niektorej oblasti povodne či záplavy vyskytujú pravidelne, domy v tejto oblasti nepoistí proti týmto rizikám každá poisťovňa. Napriek tomu vždy existuje možnosť poistiť nehnuteľnosť neštandardným spôsobom, teda na výnimku,“ vysvetľuje Štefan Fajnor FinGO.sk.


Viac

Ponúkané ceny realít sa od tých transakčných často líšia


„Ak je o nehnuteľnosť vysoký záujem a záujemcovia o nehnuteľnosť začnú cenu licitovať, môže byť transakčná cena oveľa vyššia. Naopak, ak je ponuková cena nehnuteľností na začiatku prestrelená alebo ide o byt či dom v zlom stave, vtedy sa predá za nižšiu transakčnú cenu,“ vysvetlil.odborník na realitný trh zo spoločnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič


Viac

Priemerný Slovák minie ročne 2300 eur na zbytočnosti


Priemerný Slovák minie ročne 2300 eur na zbytočnosti, a to len pri potravinách. Často ide o potraviny mimo nákupný zoznam, ktoré ľudia nestihnú skonzumovať a vyhadzujú ich. Upozornila na to analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková odvolávajúc sa na dáta Eurostatu. Vlaňajší lockdown spôsobil, že Slováci míňajú na zbytočnosti o 65 eur viac než predtým.


Viac

Slováci čakajú a chudobnejú. Inflácii na milosť nechávajú miliardy eur


„Najčastejšie si odkladajú peniaze kvôli finančnej rezerve, ktorú môžu využiť v prípade nečakaných výdavkov. Muži majú úspory skôr na menšie či väčšie rekonštrukcie domu či bytu a nákupy, mladí šetria na bývanie. Na šetrenie si do budúcnosti ako prilepšenie k penzii myslí niečo vyše polovica Slovákov,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Naše výdavky potrebujú nepriestrelný plán. Ako si ho vytvoríme a kam s našimi úsporami?


„Ideálne je si spolu s odborníkom vytvoriť aj finančný plán, v ktorom bude rozpísaný mesačný rozpočet, výška príjmov aj výdavkov. Zapracujeme doň aj plány do budúcnosti, napríklad auto, byt, dom, školné pre deti a podobne. Toto všetko treba zohľadniť a následne hľadať vo výdavkoch rezervy,” hovorí investičný analytik v spoločnosti Fingo.sk František Burda.


Viac

Napriek nedostatku nehnuteľností netreba skočiť na prvú ponuku. Predávajúci ceny často prestreľujú


Podľa odborníka na reality zo spoločnosti FinGo.sk, Viktora Obtuloviča na Slovensku k uspokojeniu dopytu chýba viac ako 300-tisíc bytov. „Zo skúsenosti môžem uviesť príklad predaja rodinného domu v Rovinke v okrese Senec, na ktorý sa našlo viac kupujúcich a napokon sa predal o 10-tisíc eur drahšie, ako bola inzerovaná jeho ponuková cena.”


Viac

Vlani vzrástol aj počet bezpečnostných ohrození na internete


Aktuálne zhruba dve tretiny Slovákov má základné digitálne vedomosti. Sem patrí okrem vyhľadávania informácií on-line pomocou vyhľadávača aj schopnosť komunikovať s ostatnými pomocou mobilného telefónu, e-mailu alebo chatu," povedala ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Slovenských politikov kríza netrápi. Penzie chcú zvyšovať


V starobe sú ľudia odkázaní len na peniaze od štátu. Nízky dôchodok môže priniesť drastický prepad životnej úrovne. „Hlavným dôvodom je nízka suma odvedená štátu. Na porovnanie – človek s mesačným príjmom tisíc eur v hrubom odvedie na dôchodok 180 eur mesačne. Živnostník, ktorý platí minimálne odvody, 98,28 eura,“ objasňuje investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Vysoké úroky: Slováci sa aj tak zadlžujú


„Aktuálne sa mnohí ľudia pustili do rôznych rekonštrukcií bytov či domov, na čo si berú spotrebné úvery najmä tí, ktorí nemajú možnosť založiť nehnuteľnosť v prospech hypotéky na rekonštrukciu. V rámci našej siete sprostredkovávame prevažne spotrebiteľské úvery určené na dofinancovanie hypotéky,“ uviedla ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Zrušené pravidlá


Z viacerých príčin zdražujú potraviny vrátane tých základných ako pečivo, mäso, cukor, oleje, viac míňame na pohonné látky. V každej jednej domácnosti nazerajú oveľa hlbšie do peňaženky. „Kým pred koronakrízou sme na potraviny míňali približne 17 percent z mesačného rozpočtu, tento rok je to takmer 21 percent,“ hovorí ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Budúci dôchodok: Myslieť naň treba od prvej výplaty


„Každý mladý človek po škole by mal od začiatku svojho produktívneho života, keď sa zamestná, začať myslieť aj na svoj dôchodok. Základným predpokladom lepšej penzie je, mať založený druhý pilier a pokiaľ sa dá, aj daňovo a zamestnávateľom zvýhodnený tretí pilier," radí investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Ako si zabezpečiť finančne pohodlný dôchodok? Toto by mali urobiť mladší aj starší Slováci


„Mladý človek si môže odkladať až 40 rokov, aby peniaze následne využil v starobe. Ak vstúpi do druhého piliera, má 26 rokov a priemerný hrubý príjem 1100 eur, jeho odhadovaný dôchodok bude 681 eur. Ak by si však sporil len v prvom pilieri, tak by od štátu dostával nižší dôchodok,” hovorí František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk


Viac

Zdražovanie potravín


„Celkovo vlastne vidíme, že všetky druhy potravín išli hore. Ak by som mala hovoriť niečo pozitívne, že čo zlacňovalo, tak veľa vecí, položiek z tých najbežnejšie nakupovaných nie je. Práve že tie základné položky, ako ste vraveli, išli hore. Súvisí to aj s tým pokoronovým obdobím, ak to tak môžem nazvať, s takou odloženou spotrebou,” hovorí Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk:


Viac

Prečo ceny potravín stále rastú?


„Dôvodom nárastu ceny cukru sú obavy z horších úrod v Európskej únii, Rusku a Thajsku,“ vysvetľuje analytička FinGO.sk, Lenka Buchláková. Pozítívom je klesanie cien aspoň niektorých druhov zeleniny a ovocia, lacnejšie sú banány, citróny, jablká, či zeler a cibuľa.


Viac

Máte na to? Koľko, kde a za akých podmienok si môžete na rekonštrukciu požičať


„Pri rekonštrukcii by mali byť úplne prvým krokom financie. Ak nemáte dostatočné úspory, urobte si prieskum, koľko peňazí vám požičia banka alebo stavebná sporiteľňa. Až potom si budete môcť naplánovať rozsah a náročnosť prestavby. Následne si pripravte reálny rozpočet na základe vopred preverených cien stavebných materiálov, prác či zariadenia. Tento odhad je dobré zvýšiť približne o 20 %. Eva Šablová riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk


Pre drahý stavebný materiál unikajú stavebníkom milióny eur


Stavitelia sa zhodujú na tom, že jedným z najväčších problémov sú bankové peniaze. Developeri aj súkromné osoby totiž rátali s pôvodnými cenami materiálov. Podľa riaditeľky pre úvery spoločnosti FinGo.sk Evy Šablovej je preto nutné preveriť si aktuálne hodnoty a rozpočet zvýšiť o pätinu. Či už cez spotrebný úver, hypotéku na rekonštrukciu alebo úver zo stavebnej sporiteľne.


TOP 5 rád, ako riešiť problémy s peniazmi či platobnými kartami počas dovolenky


„Ostať v zahraničí bez peňazí prináša veľké množstvo komplikácií, preto by som určite odporučil mať k dispozícii záložný plán. Jednou z možností je aj to, že si necháte od banky vydať dve platobné karty k svojmu účtu, čo je v niektorých bankách bezplatné,“ radí prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGo.sk Zoltán Čikes.


Viac

Ceny potravín stúpajú


Lenka Buchláková, analytička FinGo.sk: „V nasledujúcich týždňoch očakávame rast cien pri rastlinných olejoch, nakoľko na svetových komoditných trhoch ceny vzrástli na najvyššiu úroveň od apríla roku 2012.“


Viac

Pôjdu ceny bytov a domov do konca roka ešte hore? Ako na ne vplýva to, že stavebné materiály dražejú?


Viktor Obtulovič, vzťahový manažér, Fingo Reality: Pozorujeme zvyšovanie cien realít. Silný dopyt po kúpe nehnuteľností a dlhodobo pretrvávajúca slabá ponuka nehnuteľností na predaj túto skutočnosť len podčiarkuje. Najviac poskočila cena rodinných domov v Bratislave a jej okolí.


Viac

Ženy šetria viac ako muži, na sporiacich účtoch majú tisíce eur


Podľa prieskumu FinGo.sk majú ženy na sporiacich účtoch zhruba 2 000 eur. Mesačne dokážu dať bokom približne 185 eur. Najviac sporia ľudia vo veku 18 až 35 rokov, a to v priemere 220 eur mesačne. V investovaní dominujú muži.


Viac

Za potraviny si priplatíme


„Nielen slabá úroda, ktorá sa podpisuje pod niektoré potraviny, ale napríklad v prípade pekárov vidíme aj príplatky za prácu v noci, cez víkend, cez sviatky, vlastne všetky protipandemické opatrenia, ktoré museli vlastne implementovať a to zvyšovalo ich náklady, ktoré sa bohužiaľ museli premietnuť aj ku koncovému spotrebiteľovi,” hovorí ekonomická analytička, FinGo.sk Lenka Buchlaková


Ako nepreplatiť rekonštrukciu


Overte si aktuálne ceny, pretože už ani tie spred mesiaca nemusia byť aktuálne. „Rozpočet odporúčam potom navýšiť približne o 20 %, keďže sa často stáva, že sa rekonštrukcia predraží,“ radí Eva Šablová zo spoločnosti FinGO.sk. Počas prác často vzniknú ďalšie neplánované výdavky, s ktorými človek na začiatku nepočítal.


Viac

Rekonštrukcia domu či bytu? Dobre si preverte ceny materiálov, rozpočet zvýšte aspoň o pätinu, radí odborníčka


Riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, odporúča stanovený rozpočet zvýšiť zhruba o pätinu, keďže sa často stáva, že sa rekonštrukcia predraží, lebo počas prác vzniknú ďalšie neplánované výdavky, s ktorými človek na začiatku nepočítal. Možností, ako takúto rekonštrukciu financovať, je niekoľko.


Viac

Dovolenku na motorke či v karavane môže pokaziť niekoľkotisícová pokuta. Na jej odvrátenie stačí jeden krok


Podľa Štefana Fajnora, odborníka na neživotné poistenie zo spoločnosti FinGO totiž poisťovne berú do úvahy viacero faktorov. Živnostníkom a SZČO sa menia sociálne odvody, prvýkrát sa nová výška poistného uhradí do augusta Ide najmä o druh a vek vozidla, akým spôsobom je vozidlo kupované, kto ho vlastní a či má majiteľ na svojom konte väčší počet nehôd.


Viac

Čo sa mení pre živnostníkov


„Zmeny, ktoré platia pri živnostenskom podnikaní od 1. augusta, určite nie sú postačujúce. Zasiahnu množstvo živnostníkov, ale sú len „kozmetické“ a vôbec neriešia finančnú situáciu tejto skupiny podnikateľov komplexne. Celá živnostenská obec volá po vhodnom nastavení odvodov a daní,” František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk


Viac

Nízke odvody prinesú živnostníkom mizerné dôchodky


„Hlavným dôvodom je nízka suma odvedená štátu. Pre porovnanie – človek zarábajúci tisíc eur v hrubom si odvedie každý mesiac na dôchodok 180 eur. V prípade živnostníka platiaceho minimálne pôjde o výrazne menšiu sumu. Konkrétne len o 98,28 eura,“ priblížil František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Ako si ochrániť domácnosť pred živlami


Poistenie nehnuteľnosti nás chráni pred náhodnými udalosťami, no ak sa niečo deje pravidelne, už to nie je úplne náhodná udalosť. „Ak sa v niektorej oblasti povodne či záplavy vyskytujú pravidelne, domy v tejto oblasti nepoistí voči týmto rizikám každá poisťovňa,“ vysvetľuje Štefan Fajnor zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Západ sa nám v nájomných bytoch nedarí dobehnúť. Ročne ich treba postaviť 20-tisíc


„Zhruba 3 percentá nájomných bytov tvoria súkromné nájomné bývanie, prevádzkované takmer výlučne fyzickými osobami. Sektor komerčného nájomného bývania prevádzkovaný právnickými osobami vlastne neexistuje,“ uviedla analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Riziká dažďov budú stále väčšie, ohrozené sú i Kysuce


„Niektoré majú povodňové mapy, niektoré povodňové oblasti, niektoré riešia vzdialenosť a prevýšenie nehnuteľnosti od vodného toku a sú aj poisťovne, ktoré neriešia samotnú povodňovú oblasť, ale zaujíma ich, koľkokrát za obdobie napríklad 10 rokov sa v danej oblasti vyskytla povodeň,“ ozrejmuje Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Slovákom chýba finančná rezerva. Namiesto šetrenia však peniaze často vyhadzujú


Bez dovolenky, kvalitných potravín a s dlhmi. Takto sa žilo v roku 2020 podľa údajov spoločnosti FinGo.sk približne 615-tisícom Slovákom, ktorí sa ocitli pod hranicou príjmovej chudoby. Teda ako jednotlivci zarobili menej než 435 eur mesačne.


Viac

Možná budúcnosť práce z domu


„Zamestnanci, ktorým bolo umožnené pracovať v uplynulom roku a pol z domu kvôli pandémii, zväčša povedia, že z domu sa im pracuje komfortnejšie a že sú aj efektívnejší. Napriek tomu, technológie aj digitalizácia idú vpred a práve to je niečo, čo podľa analytičky FinGo.sk Lenky Buchlákovej môže predstavovať problém pre výraznejšie uplatnenie práce z domu v blízkej budúcnosti na Slovensku.“


Až 677-tisíc Slovákov žije v BIEDE


Chudobou trpí až 12,6 percenta obyvateľov, čo predstavuje 677-tisíc ľudí a tretina Slovákov nemá ani na týždňovú dovolenku. Výsledky dopadli katastrofálne najmä pre neúplné rodiny s deťmi a osamelých dôchodcov. Podľa analytičky Lenky Buchlákovej je problémom vysoký nárast výdavkov oproti platom či dôchodkom.


Viac

Podmienky pre žiadateľov o úver stale nie sú rovnaké


„Všetky bankopoistenia sú nastavené tak, aby kryli klientovu schopnosť splácať úver v ich banke, ale nekryjú finančnú stratu, ktorá môže nastať v dôsledku choroby alebo úrazu, ak ostane napríklad pripútaný na lôžku a bude potrebovať pokryť finančné výdavky na svoju liečbu,“ tvrdí Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Na Slovensku žije obrovské číslo ľudí v príjmovej chudobe


„Za posledných desať rokov sa čisté mesačné príjmy domácnosti zvýšili o tretinu, zároveň sa však o takmer rovnaké percento zvýšili aj výdavky. Preto máme stále vysoké percento ľudí, ktorí spadajú do kategórie materiálnej deprivácie,“ povedala analytička Fingo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Ohrozenie príjmovou chudobou


“Za posledných desať rokov sa čisté mesačné príjmy domácností zvýšili o tretinu, zároveň sa o takmer rovnaké percento zvýšili aj výdavky. Menej ľudí však prepadlo až k hranici chudoby či sociálneho vylúčenia. Otázne je, do akej miery sa ešte prejavia dôsledky pandémie v dlhodobejšom horizonte a ako veľmi ešte ekonomiku ovplyvní tretia vlna pandémie,“ hovorí Lenka Buchláková, analytička spoločnosti FinGo.sk


Možná budúcnosť práce z domu


„Čo sa týka podielu pracujúcich na home office, na Slovensku prácu z domu môže vykonávať len zhruba tretina zamestnaných ľudí. Súvisí napríklad s tým, že my sme vlastne stále montážnou krajinou s nízko kvalifikovanou pracovnou silou, ktorá musí byť fyzicky v práci. “ Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk


Chystáte sa na veľké upratovanie vo svojich financiách? Prečítajte si tipy, na čo sa zamerať


„Finančná rezerva by mala byť vo výške najmenej 6-mesačných výdavkov domácnosti, ideálne až 12-mesačných výdavkov. Dobré je, ak si túto sumu dokážete ušetriť približne do piatich rokov. Ak sú napríklad mesačné výdavky rodiny 1000 eur a chcete mať rezervu 6 000 eur, mali by ste si odkladať minimálne 100 eur mesačne,” radí riaditeľka Fingo Premium centier Dominika Horkovič


Viac

Ceny benzínu ešte porastú


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk: „Cena ropy je vysoká, oproti tomu čo sme zažívali v minulom roku, keď sme sa tešili z celkom relatívne nízkych cien benzínu a nafty na Slovensku. Už od januára vidíme, že tie ceny pozvoľna rastú a ešte budú rásť. Hlavne počas dovolenkovej sezóny je to dosť výrazné.


Na financie sa nemôžeme pozerať ako naši rodičia. Kedy začať myslieť na dôchodok?


„Mladí ľudia väčšinou podceňujú to, že majú celý produktívny život pred sebou, a preto sa môžu na svoju budúcnosť jednoducho a bezbolestne začať pripravovať aj finančne. Čím skôr začnú, tým lepšiu finančnú budúcnosť si pripravia,” hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk


Viac

Vlani Slováci odpracovali týždenne o 7 hodín menej ako rok predtým


V roku 2020 odpracovali Slováci v priemere týždenne o sedem hodín menej než pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu. Vyčíslila to analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková. Pokles odpracovaných hodín podľa nej súvisel s obmedzovaním prevádzok a výroby.


Viac

Vyše tretina ľudí nemala peniaze na dovolenku


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FinGO.sk: „Štatistický úrad aj Eurostat zatiaľ bral do úvahy iba medziobdobie medzi prvou a druhou vlnou pandémie, to znamená, že ešte tie dôsledky pandémie sa nám prejavia v ďalšom zisťovaní. Očakávame, že sa tam prepadne až štyridsať až päťdesiattisíc ľudí.“


Viac

Ako hovoriť s deťmi o peniazoch? Naučiť ich sporiť, nechať nakupovať? Ideálny vek i cenné rady približuje odborník


„Ideálny vek na vysvetľovanie je 6 - 7 rokov, kedy už deti vedia počítať a okrem finančnej gramotnosti si môžu lepšie precvičiť aj matematiku. Zároveň už začínajú rozumieť hodnote peňazí, vedia, že v obchode sa za veci platí a často si už samé vedia kúpiť žuvačky alebo cukríky,“ povedal odborník na financie Zoltán Čikes.


Viac

Sľubovaných nájomných bytov od Kollára sa možno dočkáme


Podľa posledných údajov Eurostatu sa Slovensko za vlaňajší rok umiestnilo na piatom mieste v počte obyvateľov jednej domácnosti. Analytička FinGO.sk tvrdí, že priemerný počet členov v jednej domácnosti je v prípade Slovenska na úrovni 2,9 člena. Navyše až dve tretiny mladých ľudí vo veku 25 až 34 rokov žijú v tzv. mama hoteli.


Viac

Hypotéka počas materskej? Aké šance majú mamičky a ako ich zvýšiť, radí odborníčka


„Ak mladá rodina uvažuje nad hypotékou, najdôležitejšia rada je, aby nešli do prvej banky „po ceste“, ale aby si najprv urobili dôkladný prieskum medzi bankami. Každá má totiž vlastné pravidlá, podľa ktorých akceptuje príjmy žiadateľov o úver,” radí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk


Viac

Naša práca nie je sterilná a nuda nehrozí, hovoria inšpiratívne slovenské ítečkárky


„IT sektor, a vôbec oblasť informačných a komunikačných technológií, je a bude jednou z najlepšie platených oblastí na pracovnom trhu. Rozdiel v platoch mužov a žien sa pritom líši menej ako pri iných povolaniach. V prípade žien ide o 13-percentný nižší mesačný príjem ako u mužov,“ hovorí ekonomická analytička FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Stavby aj prerábky neskutočne zdraželi


„Chýbajú drevo, plasty, kovy aj izolačné materiály. V skladoch sa rýchlo míňajú, nestíhajú sa dopĺňať. Stavebné materiály zdražovali už koncom minulého roka. Najviac sa to už začiatkom tohto roka odrazilo na cenách polystyrénu či betonárskej ocele,“ konštatovala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Trochu prehriaty rast minimálnej mzdy


Lenka Buchláková ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk: „Slovenská minimálna mzda, ktorá sa tento rok dostala na úroveň 623 eur v hrubom, vzrástla medziročne o 7,4 percenta. V rámci 27 krajín Európskej únie ide o druhý najvyšší medziročný rast. Pritom v Litve s rastom minimálnej mzdy na úrovni 16,3 percenta bolo dôvodom to, že ju tam nezvyšovali predošlé tri roky.”


Ako výhodne predať chalupu


Viktor Obtulovič, vzťahový manažér Fingo Reality: „Od prepuknutia pandémie evidujeme vyšší dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach, ako sú chaty, chalupy, apartmány a podobne. Medziročný nárast cien rekreačných nehnuteľností pre silný dopyt poskočil o 30 % a chalupy sa v mnohých lokalitách stali tzv. nedostatkovým tovarom.”


Finanční agenti: Niektorí sa usilujú o čo najširší výber produktov, iní si vyberajú len tie kvalitnejšie


„Poradenstvo má priniesť klientovi najlepšiu možnosť na realizáciu jeho investičného zámeru, pokrytia rizík, ako aj tvorby rezerv. Preto je dôležité, aby mal maklér k dispozícii čo najširšiu škálu kvalitných a overených produktov a služieb,“ myslí si Marek Gemainer, obchodný riaditeľ spoločnosti FinGO.sk, ktorá využíva produkty 60 finančných spoločností.


Viac

Ceny stavebných materiálov stúpajú, za rekonštrukciu aj výstavbu si priplatíme


Lenka Buchláková, analytička spoločnosti FinGO.sk: „Ceny stavebných materiálov rástli už od konca minulého roka. Je tam viacero faktorov, ale tak, ako vlastne v mnohých oblastiach nás narušila vlastne pandémia koronavírusu, tak aj stavebný materiál.


Viac

Financovanie a investovanie pod kontrolou


Eva Šablová - riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk: „Záujem o hypotéky naďalej trvá, dokonca viaceré banky zaznamenávajú rekordné mesiace v počte žiadostí o úver. Významný podiel v rámci žiadostí tvoria aj refinančné úvery alebo konsolidácie viacerých úverov do jedného.”


Počas koronakrízy sme dali prednosť nákupu od domácich predajcov


„Ukazuje sa trend, že najčastejšie nakupujú oblečenie a obuv mladí ľudia. Až 75 percent mladých vo veku 25 až 34 rokov koncom roka uskutočnilo práve nákup oblečenia za dokopy 280 eur. Kým v kamenných obchodoch minieme menšie sumy ale častejšie, práve internetové nákupy ukazujú, že ich realizujeme menej často, ale v prípade rôznych akcií vieme minúť oveľa vyššie čiastky,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Finančný plán je stále nepopulárnou témou. Ako môže pomôcť bežnému človeku?


Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ FinGo.sk: „Komplexný finančný plán okrem rozloženia sporení rieši aj ostatné oblasti, ako je životné poistenie a poistenie majetku, financovanie bývania úverom a podobne. Na druhej strane si treba uvedomiť, že navrhnutý finančný plán je iba pripravené riešenie, ale predovšetkým vy sami rozhodujete, ako k nemu pristúpite.”


Viac

Ceny v obchodoch naberajú turbo rast


Analytička FinGo.sk Lenka Buchláková hovorí dokonca o najdrahších potravinách v rámci krajín V4. „Celkovo sú tovary v Českej republike, Maďarsku aj Poľsku v priemere až o 14 % lacnejšie ako u nás. V Českej republike sú ceny potravín lacnejšie v priemere o 16 %, v Maďarsku takmer o 20 % nižšie ako v SR. V Poľsku sú lacnejšie až o viac ako 30 %.“


Viac

Miera materiálnej deprivácie


Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk: „Prieskum ešte nezachytil druhú vlnu pandémie vlani na jeseň. Očakávame, že sa tam prepadne až štyridsať až päťdesiattisíc ľudí. To je v dôsledku hlavne druhej vlny pandémie, kedy sa výraznejšie zatvárali obchody, respektíve bol prísnejší lockdown, ľudia prichádzali o prácu.“


Analytik: Mladí by mali myslieť na druhý pilier a investovanie


„Táto rada mladým možno neznie veľmi lákavo, ale stačí si uvedomiť, že druhý pilier ich nestojí nič navyše, keďže si v ňom sporia z povinných odvodov, ktoré tak či tak odvádzajú štátu. Do tretieho piliera si stačí mesačne odkladať ideálne po 15 eur, do indexových fondov sa dá sporiť aj od 10 eur a do zlata od 25 eur mesačne," poradil analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

Tohtoročné dovolenky sprevádza množstvo otázok


„Cestovné poistenie funguje tak ako doteraz a vzťahuje sa na všetky riziká, ktoré boli súčasťou poistenia aj pred pandémiou. Niektoré poisťovne však už ponúkajú možnosť pripoistiť si aj náklady, ktoré klientom môžu vzniknúť v súvislosti s ochorením Covid-19,” uviedol Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Nehnuteľnosti porazili krízu vďaka hypotékam


„Ceny domov a bytov napriek koronakríze rástli, a keďže ich je nedostatok, ľudia ďalej očakávajú ich rast, a preto sú ochotní nakupovať aj za vyššie ceny, obzvlášť v čase, keď sú úroky na úveroch na bývanie minimálne,“ hovorí riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGo.sk Eva Šablová.


Viac

Mladí by mali myslieť aj na penziu. Prečo si založiť 2. a 3. pilier i životné poistenie


„Aj keď človek zatiaľ nemá rodinu ani záväzky v podobe úverov, v každom prípade by mal byť krytý životným poistením a zabezpečiť sa tak pre prípady neočakávaných udalostí, ktoré ho môžu ohroziť alebo dokonca finančne položiť,” prízvukuje riaditeľ pre životné poistenie vo FinGO.sk Patrik Szabó


Viac

Investičný byt nie je zlaté vajce, peniaze zhodnocuje pomaly


„Samotné nehnuteľnosti sa považujú za dlhodobý, menej likvidný investičný nástroj, preto by sa nemali posudzovať podľa krátkeho časového úseku. Ak niekto zvažuje investíciu do nehnuteľnosti so špekulatívnym motívom, teda na kúpu a rýchly predaj, dnes by už išlo o pomerne rizikovú investíciu, ktorá by sa nemusela vyplatiť,“ upozorňuje riaditeľka pre úvery FinGo.sk Eva Šablová.


Viac

Online platby využívajú dve tretiny ľudí


Denne ľudia minú prostredníctvom internetu do 20 eur. Internetbanking na Slovensku najčastejšie využívajú mladí ľudia vo veku 25 až 29 rokov, pričom početnejšou skupinou v rámci tejto vekovej kategórie sú muži. Vyplýva to zo štatistík Eurostatu za rok 2020, ktoré preskúmala analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Cestovné poistenie pomôže aj v súvislosti s Covidom


„Poistenie storna kryje finančné škody, ktoré vám môžu vzniknúť, ak na zájazd nemôžete vycestovať pre nečakané okolnosti. Ak máte pripoistenie storna v zmluve, tak si ho môžete uplatniť napríklad aj v prípade, ak pred dovolenkou ochoriete na covid a doložíte pozitívny PCR test, hovorí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk


Viac

Dve tretiny Slovákov využívajú internet banking, denne minú do 20 eur


„Dve tretiny Slovákov vo veku od 16 do 74 rokov vlani využívali internetbanking. Táto služba sa dostala do popredia aj v dôsledku čiastočného obmedzenia platenia v hotovosti pre obavy zo šírenia nového koronavírusu. Je to však aj dlhodobý trend,” hovorí analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Mladí zamestnanci a ich prvá výplata


„Je vhodné si z príjmu odkladať 10 až 15 percent. Keď už mladý človek vie, kde chce pracovať, kde chce bývať, potom môže riešiť podmienky bývania a jeho financovania,“ investičný analytik FinGo.sk, František Burda.


Viac

Leto doma na záhrade? Ľudia kupujú grily a bazény


„Aktuálne sledujeme zvýšený záujem o stany, hojdacie siete, grily, vonkajšie sedenie na terasy či záhradu a bazény. Cena bazénov medziročne stúpla o zhruba 18 percent, pri záhradnom nábytku sme v e-shopoch zaznamenali nárast ceny o vyše 27 percent," hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Slovenky zarábali vlani v priemere o 260 eur menej ako muži


„Súčasná kríza verejného zdravia výrazne ohrozila ženy pracujúce v maloobchode, cestovnom ruchu i v reštauračných a pohostinských službách. Zasiahla aj slobodné matky, ktoré sú odkázané na jeden príjem a zatvorené školy, ktoré si vyžadovali plnú starostlivosť o deti, im okresávali financie,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Záujem o poistenie domov


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk: „V dnešnej dobe, keď väčšina ľudí čerpá hypotéku cca 80 % danej nehnuteľnosti, veľakrát si to tí klienti aj na túto sumu len poistia, na výšku úveru, čo nemusí stačiť.“


Viac

Stavba či rekonštrukcia sa môže predražiť až o 25 %. Ako sa vyvíjajú ceny materiálov?


„Stavebné materiály zdražovali už koncom minulého roka. Najviac sa to už začiatkom tohto roka odrazilo na cenách polystyrénu či betonárskej ocele,“ hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička Fingo.sk.


Viac

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí


Lukáš Novák: “Po troch rokoch pôsobenia sme sa dokázali prepracovať do TOP 10 najvýkonnejších maklérov na slovenskom trhu. V predaji hypoték sme sa už po dvoch rokoch pôsobenia dostali do TOP 5 a v roku 2020 sme v Slovenskej sporiteľni obsadili perfektné druhé miesto. V roku 2019 sme vďaka 66 % nárastu boli najrýchlejšie rastúcim maklérom na trhu…”.


Viac

Tornádo na Morave zvýšilo záujem Slovákov o poistenie domovov


Takéto udalosti môžu podľa Štefana Fajnora, riaditeľa pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, upozorniť na nedostatočnú poistnú ochranu nehnuteľností. Stále je totiž ešte dosť domov alebo bytov, ktoré nie sú poistené vôbec. Ďalším problémom je aj nedostatočné krytie poistenia.


Viac

Pozor na staré poistky nehnuteľností


„Ak by vám víchrica poškodila strechu a jej oprava by stála 10-tisíc eur, poisťovňa si môže uplatniť 50-percentné podpoistenie. Vyplatila by vám len polovicu škody, čiže 5 000 eur,“ hovorí riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGo.sk Štefan Fajnor.


Viac

Pandémia online vzdelávaniu nepomohla. Na Slovensku ho využilo len minimum ľudí


„Napríklad vo Fínsku sa takto vzdeláva každý piaty občan. Hlavným dôvodom je, že Slováci sú málo ochotní si za to platiť. Iba dve percentá ľudí uviedlo, že si niekedy zaplatili za IT kurz z vlastného vrecka.” TASR o tom informovala ekonomická analytička zo spoločnosti FinGO.sk, Lenka Buchláková.


Viac

Cestovať na dovolenku autom nemusí byť len príjemné


Vodiči by si mali skontrolovať aj územnú platnosť poistenia. „Treba dať pozor na to, že niektoré pripoistenia sa môžu vzťahovať len na územie SR,“ radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Inflácia prekračuje bankové úroky už piaty rok po sebe


„Najčastejšími dôvodmi, prečo si Slováci ukladajú peniaze do bánk, sú rezervy na nečakané výdavky, bývanie, ale aj zabezpečenie svojich detí. V nemalej miere si však pravidelne šetria aj na dovolenku,“ vysvetlila Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Pôjdu ceny bytov a domov v tomto roku ešte nahor? Čo s tým spravia obavy z tretej vlny pandémie?


Viktor Obtulovič, vzťahový manažér Fingo Reality: „Momentálna situácia na realitnom trhu stále nahráva predávajúcemu a celoslovenský trend dokazuje, že dostupnosť bývania sa stále zhoršuje. Evidujeme však pomalší nárast cien realít v porovnaní s predchádzajúcim rokom.”


Viac

Čo robiť, ak chcete využiť voucher alebo naopak stornovať zájazd


„Cestovné poistenie funguje tak ako doteraz a vzťahuje sa na všetky riziká, ktoré boli súčasťou poistenia aj pred pandémiou. Niektoré poisťovne však už ponúkajú možnosť pripoistiť si aj náklady, ktoré klientom môžu vzniknúť v súvislosti s ochorením Covid-19,” uviedol Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Spotrebné úvery klesajú, ľudia rozmýšľajú inak


„Väčšina ľudí si pôžičku bez ručenia nehnuteľnosťou zoberie v banke, kde má hypotéku a účet. Nerobí si prieskum tak ako pri úveroch na bývanie,“ hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo.sk Eva Šablová.


Zisky a tržby stavebným sporiteľniam klesajú. Nové zmluvy už klientom nezarobia ani na infláciu


V oblasti dofinancovania či úverovania rekonštrukcie bývania majú ich produkty stále svoje miesto na trhu. „No hodnota štátnej prémie alebo zhodnotenia vkladov by už nemali byť tým hlavným motívom na uzatvorenie stavebného sporenia,“ analyzuje situáciu na trhu riaditeľka pre úvery FinGo.sk Eva Šablová


Viac

Na rekonštrukciu bývania sa treba dobre pripraviť


„Ak plánujete rekonštrukciu bývania, ako prvý krok odporúčam zvážiť finančné možnosti. Ak nemáte dostatok vlastných peňazí, je potrebné preveriť si svoje úverové limity – teda si urobiť prieskum, koľko peňazí vám banka alebo stavebná sporiteľňa dokážu požičať,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk


Cestovné poistenie zdražie, je za tým koronavírus


Rozšírenie krytia sa odráža na cene. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor, nárast poistného v rámci cestovného poistenia sa pohybuje na úrovni desať percent.


Viac

Nevzdelávajú sa, ani nepracujú


Ekonomická analytička FinGo.sk Lenka Buchláková: „Sme tretí najhorší v rámci 27 krajín Európskej únie. Medziročne si aj pohoršujeme v tejto kategórii 20 až 34 rokov. Pred nami sú iba Taliani a Gréci. Taliani majú zhruba 28 percent mladých ľudí, ktorí nepracujú, alebo sa nevzdelávajú a Gréci niečo vyše štvrtinu.”


Viac

Odborník na reality: S kúpou bytu by som počkal, do konca roka by sa mohol trh stabilizovať


Ceny nehnuteľností na Slovensku sú momentálne na svojich historických maximách, no pre Slovákov je stále prioritou vlastné bývanie. Odborník na realitný trh spoločnosti FinGo.sk Viktor Obtulovič v rozhovore pre portál v Realitách.sk radí, kto by mal v tejto situácii s kúpou radšej počkať a komu sa naopak teraz oplatí.


Viac

Kryje vaša poistka aj tornádo?


„Je rozdiel, v ktorej poisťovni svoj dom, byt či chalupu poistíte,“ vysvetľuje Štefan Fajnor zo spoločnosti FinGO.sk a pokračuje: „Možnosti, proti ktorým rizikám sa viete poistiť, závisia od každej poisťovne, ako aj od rozsahu poistenia, ktoré si vyberiete.“


Viac

Horúčavy roztopia časť rekordných úspor


„Očakávame, že časť peňazí bude skutočne pretavená do spotreby. Ekonomika je úplne otvorená, môžeme cestovať, stretávať sa, Slováci tak z týchto miliárd môžu míňať,“ uviedol investičný analytik spoločnosti FinGO. sk František Burda.


Viac

Slováci majú najdrahšie potraviny vrámci krajín V4


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk. viedla v analýze že celkovo sú tovary v Českej republike, Maďarsku aj Poľsku v priemere až o 14 % lacnejšie ako u nás. V Českej republike sú ceny potravín lacnejšie v priemere o 16 %, v Maďarsku takmer o 20 % nižšie ako v SR. V Poľsku sú lacnejšie až o viac ako 30 %.


Viac

Slovensko má najdrahšie potraviny spomedzi krajín V4. Poliakov sme predbehli o vyše 30 %


„V Európskej únii má najnižšie ceny Bulharsko, naopak, najdrahšie sa žije v Dánsku. V Bulharsku sú ceny ani nie polovičné, než je priemer EÚ, v Dánsku sú o 41 % vyššie. Slovensko je na úrovni 65 %, to znamená, že ceny máme celkovo o 35 % nižšie než priemer celej únie,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička Fingo.sk.


Viac

Záplavy spôsobujú veľké škody


„So škodami spôsobenými povodňami a záplavami sa stretávame každoročne. Bohužiaľ, obe tieto riziká dokážu napáchať škody veľkých rozmerov. Keďže pred vodným živlom väčšinou nedokážeme náš majetok chrániť, jedinou skutočnou pomocou môže byť kvalitné poistenie, ktoré kryje aj tieto riziká a pomôže nám znížiť nemalé finančné straty,“ radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Najviac zdraželo Chorvátsko a Taliansko


„V rámci vyšších nákladov na dovolenku v zahraničí sú okrem samotnej ceny ubytovania napríklad aj vyššie ceny v reštauráciách a stravovacích zariadeniach. Ubytovacie zariadenia si tento rok účtujú tzv. pandemický príplatok v nadväznosti na hygienické štandardy, ktoré musia spĺňať,” konštatovala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Poistenie proti povodni a záplavám


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk: „To, ako rýchlo poisťovňa vyplatí poistné plnenie, závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je aj rozsah škody, ktorý sa môže počas opravy nehnuteľnosti meniť. Taktiež aj kvalita poisťovne sa ukáže pri rýchlosti likvidácie poistnej udalosti. Môžu nastať aj prípady, keď poisťovňa nevyplatí plnenie.”


Dovolenky zdraželi


Analytička Lenka Buchláková: „Dovolenky zdraželi nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Keď sme si porovnávali ceny na Slovensku tak v medziročnom porovnaní zhruba o 15 % išli hore ceny v rámci celej dovolenky. Ale keď sa pozrieme na naše obľúbené Chorvátsko, tak o 40 % alebo Taliani zdraželi dosť výrazne o 62 %.”


Záujem o rekreačné nehnuteľnosti stúpa


Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh, FINGO Reality: „Lokality vo vzdialenosti do dvoch hodín od Bratislavy sú prakticky vypredané a jedná sa o takzvane nedostatkový tovar na trhu. V prípade, ak to má byť moja primárna investícia, asi by som sa porozhliadol po inom type nehnuteľnosti, respektíve investovania svojich finančných prostriedkov.“


Viac

Slovák ročne skonzumuje 32 kíl cukru


„Pod vyššiu spotrebu cukru na Slovensku sa podpisuje aj vyššia spotreba sladených nealkoholických nápojov. Ich spotreba sa u nás za posledných 20 rokov strojnásobila, zo 42 litrov na obyvateľa v roku 1998 až na aktuálnych 112 litrov," ozrejmila Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Stotisíc nájomných bytov? Kollár v koalícii narazil


„Za posledných desať rokov sa výstavba nových nájomných bytov s regulovaným nájomným spomalila," hovorí analytička Lenka Buchláková z Fingo.sk


Viac

ANALÝZA: Dovolenka na Slovensku ťa môže vyjsť drahšie ako pri mori


„Do vstupných nákladov vstupujú v prípade reštaurácií aj vyššie ceny potravín, ale napríklad aj ceny energií či vyššia minimálna mzda a príplatky za prácu v noci, cez víkend či cez sviatky,“ hovorí analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Šetriť dieťaťu od narodenia? Už peniaze z krstín môžete bábätku začať sporiť


„Finančne zabezpečiť dieťa a sporiť mu už od pár mesiacov jeho života je tá najlepšia voľba, pre ktorú sa rodič môže rozhodnúť,“ odporúča odborníčka FinGo.sk Dominika Horkovič.


Viac

Zdanenie podielov zo zisku zrejme čaká veľký tresk


„Mnohí podnikatelia si jednoducho nevyplácajú dividendy a obchádzajú to napríklad investovaním na kapitálových trhoch alebo investujú do nehnuteľností, vo veľkej miere uplatňujú rôzne cestovné náklady, a to aj v čase pandémie,“ objasňuje pre TREND Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk


Viac

Kto potrebuje na dovolenku Covidové pripoistenie, koľko stojí a čo vám z neho zaplatia


„Dôležité je zaujímať sa o limit plnenia liečebných nákladov a vybrať si čo najväčší rozsah poistného krytia,“ radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Výhodnejšie výbery a platby v zahraničí


Zoltán Čikes, odborník na financie, FinGO.sk: „Principiálne platí, že najvýhodnejšia možnosť sú práve platby kartou, kedy nie sú použité žiadne príplatky ako keby za zmenu kurzu a je to menené práve za ten najvýhodnejší kurz.“


Viac

Ako vyberať v zahraničí a ušetriť


„Bratislavčan minie ročne na kultúru a rekreáciu v priemere takmer 390 eur, najmenej je to v Prešovskom kraji, a to len na úrovni 177 eur v prípade jednotlivca bez záväzkov. V prípade 4-člennej rodiny ide o výdavok len niečo vyše 700 eur. Súvisí to s celkovou ekonomickou situáciou v krajoch, lebo Prešovský kraj má najviac ľudí ohrozených chudobou,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Otázky a odpovede o cestovnom poistení


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk: Hlavným účelom cestovného poistenia v rámci Slovenska je poistenie do hôr, keďže liečebné náklady máme hradené zo zdravotného poistenia, ktoré si pravidelne povinne platíme. Čo ale nie je hradené z nášho zdravotného poistenia, je prípadná záchrana, resp. zásah horskej služby a tiež škoda, ktorú spôsobíme niekomu inému.


Viac

Pôjdu ceny domov a bytov v tomto roku hore?


Viktor Obtulovič realitný manažér Fingo Reality: “Dopyt je stále silný, a keďže v krajských mestách je v ponuke stále málo nehnuteľností na predaj, pokles cien neočakávame. Aj vzhľadom na to, že oproti vlaňajšku v tomto roku už došlo k nižšiemu medziročnému nárastu cien nehnuteľností v každom krajskom meste.”


Viac

Držíte peniaze pevnou rukou?


Radí odborníčka na úvery FinGo.SK Eva ŠABLOVÁ: Ideálne je, ak fixné náklady tvoria maximálne 50 percent z príjmu a bežná spotreba, teda nie úplne nevyhnutné výdavky, nepresahuje 30 percent z celkového príjmu rodiny. Zvyšok, teda aspoň 20 percent z príjmu, by ste si mali odkladať na sporenie na konkrétne účely, napríklad na rezervu pre prípad neočakávaných výdavkov v domácnosti, pre deti na štúdiá, dôchodok.


Viac

Poistenie pred dovolenkou


Dominika Horkovič, odborníčka na financie, Fingo Premium: „Poistné môže byť drahšie oproti predošlým rokom, nakoľko poisťovne zapracovali pri poistení pandemického ochorenia. Výška poistného môže závisieť od toho, čo si klient vyberie, aké pripoistenie do daného cestovného poistenia.“


Viac

Kedy dom poistiť proti povodni


„Sú poisťovne, ktoré k riziku povodeň a záplava pristupujú nie cez povodňové mapy, ale zaujíma ich napríklad počet povodní v danej lokalite za posledných 10 rokov, prípadne či v čase uzatvorenia poistnej zmluvy nie je vyhlásený vyšší stupeň povodňovej aktivity v lokalite, kde sa poisťovaná nehnuteľnosť nachádza," hovorí Štefan Fajnor zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Ako nepreplácať životnú poistku


Rizikovejší sú pre poisťovne podľa Patrika Szaba, riaditeľa pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, aj starší klienti, u ktorých je bežný zhoršený zdravotný stav. Tiež klienti s nebezpečným povolaním či „koníčkom“, aj keď nie nevyhnutne celý život.


Viac

Čo s peniazmi na bežných účtoch?


Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk: „Väčšina Slovákov nevie narábať s peniazmi. Oproti Západu reálne investuje len malé percento ľudí. Školy to neučia, štát o finančnú gramotnosť ľudí príliš nedbá. Slováci prerábajú v málo výnosných dlhopisových fondoch a aj samotných bankách stovky eur ročne, pričom za investovanie mylne považujú aj 20-eurové sporenie.”


Viac

Mať viac ako 2-tisíc eur na bežnom účte je ako nevera. Každá sranda niečo stojí


Podľa Lenky Buchlákovej, ekonomickej a investičnej analytičky spoločnosti FinGO.sk, by sme nemali mať na bežnom účte odložených viac ako 2-tisíc eur. V opačnom prípade sa oberáme o desiatky až stovky eur ročne.


Viac

Domácností s osamelým rodičom je málo


Slovensko má jeden z najnižších počtov domácností, ktoré tvorí osamelý rodič s dieťaťom alebo deťmi, majú zhruba deväťpercentný podiel na všetkých domácnostiach. Ich životné podmienky sú však jedny z najhorších, prihoršila im aj pandémia nového koronavírusu. Vyplýva to z analýzy Lenky Buchlákovej z FinGO.sk.


Viac

Ak máte viac úverov, konsolidujte ich


Koľko a aké typy úverov môžete spojiť do jedného? Môže byť súčasťou konsolidácie aj povolené prečerpanie a dlh na kreditnej karte? Má zmysel zobrať si pri rovnakej splátke viac peňazí a čo s nimi? O konsolidácii dlhov hovorí v relácii Ide o peniaze Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGo.sk.


Viac

Šetríte si do kasičky, či investujete? Matovič zavetril ľahkú korisť na skryté dane


„Zhruba tretina Slovákov má majetok v akciách, dlhopisoch či podielových fondoch. Súvisí to s nízkou finančnou gramotnosťou. Celkovo sú však ľudia v Európskej únii konzervatívni a svoje úspory radšej zverujú bankám než kapitálovým trhom,“ priblížila analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Obavy analytikov sa naplnili: Ceny potravín a jedla v reštauráciách vyleteli nahor


Ako zhrnula ekonomická analytička Lenka Buchláková, Slováci vynakladajú na potraviny a nealkoholické nápoje viac ako pätinu z mesačného rozpočtu. „Kým tesne pred vypuknutím pandémie koronavírusu sme míňali na potraviny približne 17 percent z mesačného rozpočtu domácnosti, tento rok sa spotreba vyšplhala na takmer 21 percent.”


Viac

Potraviny aj reštaurácie zdraželi


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Je to takzvaný hygienický príplatok za hygienické normy, ktoré musia reštaurácie spĺňať v súčasnosti. Reštaurácie aj tým, že podľa našich odhadov zhruba až o štyridsaťosem percent im klesli tržby, takže štyridsaťosem percent, bohužiaľ, musia nejakým spôsobom vykryť aj na úkor toho, že budú mať vyššie ceny.“


Viac

Predčasné splácanie vs. investovanie


František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk: „Je dôležité, že štát nepodporuje nájomné bývanie. Keby sme mali v každom meste niekoľko bytových domov nájomných, tak jednoducho ten človek nemá prečo sa zadlžovať a jednoducho sa presťahuje z mesta do mesta. Lenže tie nájomné byty nejako zaostávajú strašným spôsobom.”


Viac

Kartou alebo mobilnou aplikáciou sa dá platiť už aj u zubára


„Hotovosť, aj napriek medializovaným informáciám o strate popularity, je stále najpoužívanejším platobným prostriedkom na Slovensku,“ upozorňuje Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk


Viac

Ak sú povodne či záplavy pravidelné, poisťovňa nemusí klientov poistiť


„Ak sa v niektorej oblasti povodne alebo záplavy vyskytujú častejšie, domy v tejto oblasti nepoistí voči týmto rizikám každá poisťovňa. „Napriek tomu vždy existuje možnosť poistiť nehnuteľnosť neštandardným spôsobom, a teda na výnimku, ak to bude poisťovni dávať obchodný význam," poznamenal riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.


Viac

Odkladanie finančných rozhodnutí na neskôr sa neoplatí


Takéto správanie však podľa Zoltána Čikesa, prevádzkového riaditeľa spoločnosti FinGO.sk, môže spôsobiť vážne finančné problémy. „Pokiaľ si nevytvárate dostatočnú rezervu, neočakávaný väčší výdaj vás môže dostať do situácie, kedy nemáte inú možnosť iba požiadať o úver,“ upozorňuje.


Viac

Pandémia zvýšila počet seniorov využívajúcich internet, zaujíma ich zdravie


„Dôchodcovia čoraz viac inklinujú k nákupom cez internet. Za ostatné tri mesiace zrealizovalo nákup cez internetový obchod 27 % ľudí nad 65 rokov. Najviac nakupujú oblečenie, vrátane športového oblečenia či obuvi,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Slováci počas pandémie viac kupovali potraviny


Slováci počas koronakrízy zvýšili spotrebu potravín. Rodina na jedlo minula mesačne v priemere viac ako 330 eur. Vyplýva to z analýzy Lenky Buchlákovej, ekonomickej analytičky FinGO.sk. Tá upresnila, že pri nákupoch potravín a nealkoholických nápojov sme zaplatili viac ako pätinu z mesačného rozpočtu.


Ako nespadnúť do zbytočných dlhov


Lenka Buchláková, analytička FinGo: „Priemerný Slovák vlani disponoval bohatstvom vo výške 6778 eur. Problémom Slovákov naďalej ostáva vysoká zadlženosť. Slovensko je jedinou krajinou v regióne, ktorej dlhy na osobu prevyšujú finančný majetok. Priemerný dlh Slováka je na úrovni 7990 eur.”


Viac

Byt ako investícia: Aké sú riziká a možný výnos


Viktor Obtulovič, manažér Fingo Reality: „Na trhuje v súčasnosti prebytok investičných bytov. Len v Bratislavskom kraji majú realitné portály v ponukách viac ako 5100 bytov určených naprenájom. Pritom priemerná cena bytov je na úrovni 2620 eur za štvorcový meter.


Viac

Slováci konzumujú stále viac mäsa


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Čo sa týka celosvetového priemeru, taktam je spotreba až dvakrát vyššia. Celosvetový priemer je na úrovni zhruba tých tridsaťštyri kilogramov na obyvateľa.“


Hypotéka s najnižším úrokom nemusí byť vždy tá najlepšia


„Najnižší úrok obvykle získajú klienti, ktorí si k hypotéke dojednajú aj ďalšie služby ako je poistenie úveru, nehnuteľnosti, zriadia si aktívny účet a presmerujú platobný styk do banky, ktorá im úver poskytla,” hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Potraviny stále nedostupnejšie


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FinGO.sk: „Je vysoká DPHčka oproti ostatným krajinám, zvyšovala sa minimálna mzda za ostatné 2 roky, príplatky za prácu v noci, cez víkend, cez sviatky, to všetko malo vplyv na to, že sa zvyšovali ceny základných potravín, ktoré navyšovali výdavky hlavne nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva.“


Viac

Ako financovať kúpu chalupy


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk: Ak plánujete kúpiť chalupu, či už na krátkodobé pobyty a relax, alebo aj na celoročné bývanie, čo je v posledných rokoch čoraz populárnejší spôsob bývania, ako prvý krok vždy odporúčam zvážiť svoje finančné možnosti. Ak nemáte na kúpu dostatok vlastných peňazí, preverte si svoje úverové limity.


Slováci jedia čoraz viac mäsa


Spotreba mäsa na Slovensku sa dostáva na úroveň, aká je v západných krajinách. Dôvodom je zlepšujúca sa situácia v slovenských domácnostiach, ktoré si doprajú viac. Platí, že čím je vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým je väčšia aj spotreba mäsa a mäsových výrobkov. Lenka Buchláková analytička spoločnosti FinGO.sk


Viac

Veľké peniaze zarobí málokto hneď. Pravidelné investovanie je kľúčom k úspechu


„Akcie predstavujú len do jedného percenta z hodnoty majetku Slovákov. V celom regióne strednej a východnej Európy tento typ aktív tvorí približne päť percent a na západe je to až štvrtina celkových finančných aktív domácností,“ hovorí ekonomická analytička z FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Až pre 72 % ľudí je pri hypotéke najdôležitejší najnižší úrok. Ale to neznamená najvýhodnejší úver


„Najviac ľudí pri hypotéke považuje za najdôležitejšiu úrokovú sadzbu, čo v našom prieskume zhodnotilo 72 % maklérov. Pritom ponuka úveru s najnižším úrokom neznamená vždy aj najvýhodnejší úver,” opisuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Ceny idú hore, za jedlo a nápoje si priplatíme


„Obsadenosť gastropodnikov nie je kvôli pokračujúcim bezpečnostným opatreniam optimálna a využitie kapacít je oproti minulosti výrazne nižšie," hovorí. To však nie je všetko. Za vyššie ceny jedál a nápojov môžu byť podľa analytičky spoločnosti FinGO.sk Lenky Buchlákovej aj takzvané hygienické príplatky. Gastroprevádzky totiž musia dodržiavať prísne protipandemické opatrenia


Viac

Slovenky rodia po prvýkrát v 27 rokoch. Materstvo často odkladajú na neskôr, príčinou sú ekonomické dôvody


„Trendom je, že ženy odkladajú materstvo, čím sa automaticky zvyšuje priemerný vek prvorodičiek. Mnohé z nich v súčasnosti riešia ekonomický aspekt materstva. Ženy totiž musia viac zladiť prácu s rodinou ako muži...,“ tvrdí ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk, Lenka Buchláková.


Viac

Poisťovne pripravujú novinky


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO: „Náklady na zdravotnú liečbu v zahraničí môžu byť naozaj veľmi, veľmi drahé. Môžeme rátať s tým, že sa to odzrkadlí aj na cene, či už to bude v rámci pripoistenia, alebo to bude formou nejakých balíkov, ktoré už budú obsahovať aj tieto pandemické ochorenia.“


Viac

Slováci na povinnom zmluvnom poistení pravidelne preplácajú. Zmluvu si pritom môžu zmeniť každý rok


„Niektoré poisťovne stanovujú vyššie ceny pre rizikovejšie modely vozidiel, iné pre rizikovejšie lokality alebo pre klientov s vyššou škodovosťou,” vysvetľuje riaditeľ pre neživotné poistenie spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.


Viac

Pandémia spôsobila pokles odpracovaných hodín za týždeň


Počet hodín, ktorý Slováci odpracujú za týždeň, v poslednom štvrťroku 2020 medzikvartálne poklesol druhým najvýraznejším tempom v rámci krajín EÚ, hneď po Taliansku. Pre TASR to uviedla analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Rodiny v núdzi si jednorázovo prilepšia


„Je to rozdelené do troch fáz. Prvá fáza, ktorá teraz prichádza, a ktoré by tie peniaze mali byť teraz vyplatené, sú rodiny, ktoré sú v hmotnej núdzi a tá hmotná núdza sa určuje od istého príjmu. To znamená, že nie sú vyššie jej príjmy ako výška životného minima,“ hovorí ekonomická analytička Lenka Buchláková, FinGO.sk


Ovplyvní očkovanie proti COVID-19 životnú poistku?


V súvislosti s pandémiou COVID-19 klientom v oblasti životného poistenia môže pomôcť pripoistenie PN-ky, kritických chorôb, hospitalizácie, či v najhoršom prípade smrti. Životné poistenie je flexibilný produkt a ak klientom v ich poistnej zmluve niektoré dôležité pripoistenie chýba, stále si ho môžu doplniť. Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie FinGO.sk


Viac

Opravu domu po povodni môže skomplikovať stará či chýbajúca poistka. Dá sa tomu predísť


Revíziu poistnej zmluvy odporúča aj odborník na neživotné poistenie Štefan Fajnor zo spoločnosti FinGO.sk. Upozorňuje, že poisťovne majú rôzne prístupy k poisťovaniu povodní a záplav. „Môže sa stať, že vám jedna poisťovňa odmietne na riziko povodeň alebo záplava nehnuteľnosť poistiť a druhá s tým nebude mať problém,“ uvádza Fajnor.


Viac

Slováci majú v bankách uložených takmer 70 % majetku


„Zhruba tretina Slovákov má majetok v akciách, dlhopisoch či podielových fondoch. Súvisí to snízkou finančnou gramotnosťou. Celkovo sú však ľudia v Európskej únii konzervatívni a svoje úspory radšej zverujú bankám než kapitálovým trhom," priblížila Lenka Buchláková z FinGO.sk.


Viac

Kde vziať peniaze na vyššie výdavky


„Zvýšenie DPH na 25 % by však mohlo zvýšiť ceny tovarov a služieb viac ako o 2,5%,“ upozorňuje analytička FinGO.sk Lenka Buchláková. To by sa najviac dotklo ľudí s nízkymi príjmami: dôchodcov, rodičov – samoživiteľov a mladých rodín s deťmi.


Slobodní rodičia majú väčšiu finančnú záťaž


„Za posledných desať rokov sa čisté mesačné príjmy domácností zvýšili o tretinu, zároveň sa však o takmer rovnaké percento zvýšili aj výdavky, najmä na spomínané bývanie,“ upozorňuje Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Ceny chát počas minulého roka stúpali


„Niektorí ľudia si chcú chalupu svojpomocne zrekonštruovať, iní hľadajú iba rekreáciu, a tak si kupujú chatu zariadenú. V prípade kúpy chalupy alebo akejkoľvek inej nehnuteľnosti sa však tiež uplatňujú tri základné kritériá, a to lokalita, cena a stav objektu,“ hovorí Viktor Obtulovič, vzťahový manažér Fingo Reality.


V mama hoteli proti svojej vôli. Nemáme súkromie, po návrate domov prichádza výsluch, hovoria mladí Slováci


Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk, tvrdí, že priemerný počet členov v jednej domácnosti je v prípade Slovenska na úrovni 2,9 člena. Navyše až dve tretiny mladých ľudí vo veku 25 až 34 rokov žijú v tzv. mama hoteli. Teenageri a mladší ľudia vo veku 16 až 29 rokov sú až v 90 % prípadov doma.


Viac

Vkladom do nehnuteľností sa darí


„Ak moja jediná nehnuteľnosť zhorí alebo akýmkoľvek iným spôsobom dôjde k jej znehodnoteniu, môžem prísť o celú investíciu. Vo fonde je nakúpených viac nehnuteľností, akcií, dlhopisov realitných či iných spoločností, ktoré súvisia s realitami. Pri páde jednej zložky z portfólia teda nebude dosah na celok taký bolestivý.“ vysvetľuje František Burda, investičný analytik FinGO.sk.


Slováci majú v bankách uložených takmer 42 miliárd eur. Ročne prerábajú desiatky až stovky eur


„Zhruba tretina Slovákov má majetok v akciách, dlhopisoch či podielových fondoch. Súvisí to s nízkou finančnou gramotnosťou. Celkovo sú však ľudiav Európskej únii konzervatívni a svoje úspory radšej zverujú bankám než kapitálovým trhom. Akcie predstavujú len do jedného percenta z hodnoty majetku Slovákov.“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Vkladné knižky – je na nich miliarda. Čo s nimi a ako zistiť, či v rodine nejakú mate?


Čo vlastne je vkladná knižka a ako funguje? Ako zistiť, či existuje v rodine nejaká, o ktorej nevieme? Má zmysel si ju nechať a ak nie, ako ju zrušiť? Aké sú dnes výnosy na termínovaných vkladoch? O starších bankových produktoch hovorí v relácii Ideo peniaze František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Zelené COVID pasy


„Dovolenka v zahraničí by sa vďaka nemu mohla pre Slovákov stať oveľa jednoduchšou. Prekážkou pri cestovaní však môžu byť aj výpadky v príjmoch alebo strata zamestnania. Či pandémia zmení naše dovolenkové správanie, sme sa rozprávali s analytičkou spoločnosti FinGO Lenkou Buchlákovou.“


Viac

Podmienky úverov nie sú rovnaké


„Poistenie úveru v banke, nazývané aj bankopoistenie, klientom z viacerých dôvodov neodporúčam. Všetky bankopoistenia sú nastavené tak, aby kryli klientovu schopnosť splácať úver v ich banke, ale nekryjú finančnú stratu, ktorá môže nastať v dôsledku choroby alebo úrazu,“ tvrdí Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Chcem hypotéku: Aký veľký úver mi dá banka a za akých podmienok?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk „Banky v súčasnosti poskytujú hypotéky do 80 % LTV (pomer výšky úveru voči hodnote nehnuteľnosti). Len štvrtina klientov môže dnes dostať hypotéku vo výške do 90 % LTV, pokiaľ budú spĺňať interné kritériá banky.”


Viac

Priemyselný park podnikateľov neláka


Lenka Buchláková, ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk: „Keď sme pozerali dáta za posledný rok, mierne sa to zlepšilo, ale stále máme veľmi nízke percento podnikateľských subjektov na tisíc obyvateľov, a je to teda najvypuklejšie v Prešovskom kraji. A máme tu veľmi malý podiel zahraničných firiem, ktoré ponúkajú aj vyššie platy.“


Slovensko drahšie ako zahraničné more


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FinGO.sk: „Najviac dávajú na rekreáciu ľudia, ktorí sú v Bratislavskom kraji, najmenej, ktorí sú v Prešovskom alebo v Banskobystrickom a Košickom kraji. Súvisí to s celkovou ekonomickou situáciou v jednotlivých regiónoch.“


Viac

Pandémia zvýšila záujem o poistenie, dopyt stúpol aj po finančnom poradenstve


„Kontrolu životného poistenia odporúčam ľuďom aspoň 1-krát za dva roky, prípadne pri každej významnejšej životnej zmene, akou môže byť narodenie dieťaťa, kúpa nehnuteľnosti alebo zmena rizikovosti povolania. To všetko sú situácie, ktoré ovplyvňujú nastavenie nášho životného poistenia...,” povedal riaditeľ pre životné poistenievo FinGO.sk Patrik Szabó.


Viac

Najväčším nepriateľom niektorých pracovných pozíciíje robotizácia


„Robotizácia na Slovensku ohrozuje dvojnásobný počet pracovných miest v porovnaní napríklad s Nórskom. Dôsledky robotizácie totiž závisia od zloženia populácie, skladby priemyslu, zdrojov nerastných surovín a od mnohých ďalších faktorov,“ myslí si ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Prečo môže byť problém kúpiť domáce spotrebiče


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Pandémia zasiahla nielen ľudí, ale aj celý výrobný reťazec v elektronike. Jednotlivé podniky majú výpadky z dôvodu pandémie, keďže museli zatvoriť alebo obmedziť výrobu. To sa následne prejavuje v chýbajúcich súčiastkach a následnej spomalenej kompletizácii výrobkov.”


Viac

Čo treba vedieť pri kúpe bytu z papiera a na čo si dať pozor pri preberaní


Kvalita jednotlivých stavieb je rôzna. Viktor Obtulovič z realitnej odnože Fingo.sk, ktorá je sprostredkovateľom medzi klientmi a realitnými kanceláriami, tvrdí, že sa v súčasnosti stavebné procesy urýchľujú práve na úkor kvality. No medzi investormi a zhotoviteľmi stavieb sú veľké rozdiely a vidno to aj na reklamáciách a prístupe k nim.


Viac

Dostavba haly v priemyselnom parku


Lenka Buchláková, ekonomická analytička spoločnosti FinGO: „Máme tu nízku podnikateľskú činnosť. Ak sme pozerali dáta za posledný rok, trošku sa to mierne zlepšilo, ale stále máme veľmi nízke percento podnikateľských subjektov na tisíc obyvateľov a je to teda najvypuklejšie v Prešovskom kraji, ale takisto aj Košickom.“


Banky si nižšie výnosy nahrádzajú poplatkami


„Banky v posledných rokoch postupne zvyšujú poplatky spojené s účtom, avšak pre klientov to nie je očividné, zvyknú sa pýtať iba na spomínaný poplatok za vedenie účtu,“ vysvetľuje prevádzkový riaditeľ v spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes.


Viac

Slováci majú problém so splácaním úverov. Spôsobov, ako sa zbaviť dlhov, je viacero


„Takzvané špirálové zadlžovanie je stále problém a viaceré slovenské domácnosti dookola riešia svoje staré úvery novými pôžičkami. Toto sa veľmi ľahko môže stať vtedy, ak človek podcení situáciu a zoberie si na krk viac splátok ako reálne zvládne, najmä v čase poklesu príjmu,“ dopĺňa Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Čakáte na byt v novostavbe? Overte si, či je cena nemenná


„Zmluvy, ktoré niektorí developeri uzatvárajú so záujemcami o byt na papieri, zvyknú obsahovať aj takzvanú inflačnú doložku. Tá počíta s prípadom, kedy sa cenový index zverejňovaný štatistickým úradom zvýši nad určité percento...,“ hovorí Viktor Obtulovič z Fingo Reality.


Viac

Banky pracujú na digitálnych hypotékach. Zostáva im doriešiť niekoľko dôležitých detailov


„Zatiaľ žiadna banka na Slovensku kompletný presun do online prostredia práve kvôli citlivejšej zmluvnej dokumentácii nezrealizovala,“ vysvetľuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Ako si nastaviť najvýhodnejšie PZP a ušetriť


„Mnohé poisťovne dávajú vyššie zľavy svojim klientom na prvý rok poistenia a po roku im poistné buď zvýšia, alebo zachovajú výšku poistného, aj keď nový klient s rovnakými parametrami by u nich mohol mať nižšie poistné kvôli aktuálnym zľavám,“ povedal Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk


Viac

Jednoduchá zmena banky – tzv. Switching


Zvyšovanie platieb za vedenie účtu či rôzne skryté poplatky. To sú asi najčastejšie dôvody pre zmenu banky aj podľa ekonomickej analytičky FinGO.sk, Lenky Buchlákovej. Ďalším faktorom je dostupnosť samotných kamenných pobočiek, ale v súčasnosti aj internet banking.


Viac

Prudké zdražovanie nehnuteľností pokračuje


Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh, Fingo Reality: „Keď sme v septembri minulého roka predávali nehnuteľnosť trojizbového bytu v okrese Nové Mesto za dvestopäťdesiatpäť tisíc, tak momentálne o pol roka neskôr ten istý byt dokážeme predať za tristotisíc euro.“


Viac

Chystá sa ďalšia novela zákona o finančnom sprostredkovaní


„Očakávame, že novela zákona pozitívne podporí prácu finančných agentov a oprávnene zvýši ich kredibilitu vo vzťahu s klientom. Zároveň veríme, že predmetom zmeny nebude nadmerné zvýšenie administratívnej činnosti finančných agentov pri práci s klientom,“ hovorí obchodný riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Marek Gemainer.


Viac

Ženy odkladajú materstvo a až tretina obetuje kariéru kvôli rodine


Slobodné matky na Slovensku patria do najohrozenejšej skupiny. V prípade, že sa naskytne nečakaná finančná situácia alebo finančné výdavky, len malá skupina žien dokáže utiahnuť mesačné výdavky, ak majú malé dieťa, ktoré sa pokladá z pohľadu financií o to najnáročnejšie,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Slovenské domácnosti minú ročne na kultúru priemerneviac ako tisíc eur


Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk: „Bratislavčan minie ročne na kultúru a rekreáciu v priemere takmer 390 eur. Najmenej je to v Prešovskom kraji, na úrovni 177 eur v prípade jednotlivca bez záväzkov. Súvisí to s celkovou ekonomickou situáciu v krajoch, nakoľko Prešovský kraj má najviac ľudí ohrozených chudobou.“


Zverejňované informácie o spotrebných úveroch môžu byť neúplne a nejasné. Odborníci radia,na čo sa pýtať


Podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej môže poplatok za poskytnutie spotrebného úveru dosiahnuť až 2 percentá z výšky úveru, čo nie je malá suma. Vo všeobecnosti platí, čím nižšia pôžička, tým vyšší úrok.


Viac

Ako zmenil cestovné poistenie COVID a Brexit


Podľa Štefana Fajnora zo spoločnosti FinGO sa ale treba pripraviť na to, že sa pandémia neskôr prenesie aj do zvýšenia cien cestovného poistenia. Poisťovacie domy, ktoré rozšírili svoje krytie aj o pandemické riziká, tak budú mať na tento produkt aj vyššie náklady.


Viac

Mladí investujú do kabeliek, tie potom predávajú. Cena najdrahšej presiahla v aukcii hodnotu 3 rodinných domov


„Reálne aktíva v ťažkých časoch budú mať vždy nejakú hodnotu, pretože je to niečo skutočné, čo vlastníme. V prípade bežných ľudí je to byt, dom či auto, v prípade veľkých investorov sú to napríklad aj spomínané luxusné kabelky,...“ opisuje Lenka Buchláková, analytička, FinGO.sk.


Viac

Pandémia zasiahla ľudí s minimálkou


„Najviac utrpeli ľudia, ktorí pracovali v ubytovacích a reštauračných zariadeniach či v kultúre. Ľudia, ktorí poberajú, alebo pracujú za minimálku, majú u nás najvyššie zastúpenie v upratovacom a pomocnom personále. Tam je ich zhruba dvadsaťpäť percent. “ Lenka Buchláková, analytička, FinGO.sk


Viac

Najmenej z výplaty ostáva osamelým rodičom a väčším rodinám


„Podľa prepočtov FinGO.sk na základe údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat sa celkovo nízkopríjmovým zamestnancom znížili mzdy za posledné mesiace o približne jedenásť percent. Pribudlo teda ľudí, ktorí sa dostali na hranicu minimálky. Aktuálne ich je viac ako 218-tisíc, hovorí Lenka Buchláková, analytička spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Ako financovať kúpu chaty? Dá sa to aj na hypotéku


Akú hypotéku vám banka reálne ponúkne, ak chata neslúži na celoročné bývanie, ale na rekreačné účely? Je rozdiel, či chatu kupujete hotovú alebo staviate novú? To všetko a ešte viac rozoberáme spolu s riaditeľkou pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evou Šablovou.


Viac

Niektorí prídu o časť príspevku na stravu


Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk: „Či už si vyberieš finančný príspevok alebo gastrolístok, nemal by si byť na tom stratový ani v jednom ani v druhom prípade. Novela Zákonníka práce je napísaná nešťastne, má štyri sporné body...”


Ako čo najlepšie hospodáriť


Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk: „Podľa Eurostatu míňame na zbytočnosti zhruba 65 eur mesačne a tie zbytočnosti sú väčšinou charakteru elektronického, to znamená, že rôzne elektronické vychytávky, ktoré vlastne v e-shopoch nakupujeme. Zaraďujeme tam napríklad aj potraviny, čiže mimo nákupného zoznamu, ktorý máme a s ktorým chodíme do obchodu, nakupujeme ročne zhruba 2300 eur, len na potraviny.“


Viac

Matovičovej reforme chýba politická podpora


„Napríklad v Bulharsku dane pre pandémiu znížili z 20 na deväť percent. Česká republika ich mala na úrovni 15 percent, pre ochorenie covid-19 ich znížila na 10 percent,“ tvrdí analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Zvýši vláda DPH až na 25 %?!


Podľa analytičky FinGO.sk Lenky Buchlákovej by zvýšenie DPH na 25 % mohlo zvýšiť ceny tovarov o viac ako 2,5 %. Tvrdí, že ak by Slovensko pristúpilo k zvýšeniu daní, robilo by presný opak toho, čo iné krajiny v čase pandémie. Pritom slovenskí podnikatelia v reštauračných a stravovacích službách dlhodobo bojujú za nižšie dane.


Viac

Matovičov kontroverzný plán má trhliny: Odborníci sa do neho pustili, toto nemusí pomôcť!


Podľa analytičky FinGO.sk Lenky Buchlákovej rôzne svetové štúdie ukazujú, že navyšovanie prorodinných politík nemá až taký výrazný vplyv na celkovú pôrodnosť. Tam vstupuje do procesu množstvo faktorov. Na pôrodnosť vplýva aj úroveň vzdelania, a teda zvyšovanie kvalifikácie v dôsledku meniacich sa potrieb trhu práce.


Viac

Predčasné splatenie spotrebného úveru


Zoltán Čikes, FinGO.sk: „V prípade, ak je vyplácaná suma spolu s poslednými dvanástimi splátkami spotrebného úveru menšia ako desaťtisíceuro, tak v takomto prípade je poplatok za predčasné splatenie spotrebného úveru vždy nulový.“


Viac

Prima banka prekvapila na trhu s hypotékami. Dosiahla najvyšší nárast podielu na trhu


„Menšie banky štandardne znižujú latku v top úrokoch na trhu. Len tak si získajú pozornosť. V poslednom období sa to podarilo Prima banke,“ objasňuje odborníčka na úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Ostatné krajiny dane znižujú


Zvýšenie DPH na 25 % by mohlo zvýšiť ceny tovarov a služieb o viac ako 2,5 %, hovorí analytička FinGO.sk, Lenka Buchláková. Daňovým zaťažením budú najviac trpieť nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Presne naopak postupujú mnohé krajiny EÚ. Na podporu ekonomiky v čase pandémie dane znížili.


Za čo kupovať rekreačnú chatu


„Pokiaľ ide o rekreačnú chatu, ktorá nie je celoročne obývaná, čo by malo deklarovať potvrdenie obce či mesta, banky na jej kúpu budú môcť poskytnúť hypotéku s maximálne osem ročnou splatnosťou. Je to individuálne a aj v tomto prípade môže byť rozhodujúca lokalita a občianska vybavenosť,“ dopĺňa riaditeľka FinGO.sk pre úvery Eva Šablová


Ženy v pandémii: Prepadávajú pomocou a končia bez práce


„Až 35 percent z nich sa stará o deti, prípadne sa s nimi učí, a to najmenej hodinu denne. Ženy sa viac starajú aj o dennodenné aktivity spojené s chodom domácnosti. Ide až o 77 percent z nich. U mužov je to výrazne menej, iba 47 percent," hovorí analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Najväčšie problémy so splácaním svojich záväzkov majú ľudia na východe republiky


„V rámci Košického kraja máme viacero takzvaných hladových dolín, ktoré trpia vysokou mierou nezamestnanosti. Najmä tí, ktorí poberajú sociálne dávky a príspevky, majú problém s rôznym typom finančných záväzkov,“ hovorí ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Potraviny sú stále nedostupnejšie


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FinGO.sk: „Je vysoká DPHčka oproti ostatným krajinám, zvyšovala sa minimálna mzda za ostatné 2 roky, príplatky za prácu v noci, cez víkend, cez sviatky, to všetko malo vplyv na to, že sa zvyšovali ceny základných potravín, ktoré navyšovali výdavky hlavne nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva.“


Na potraviny a nápoje dávame viac ako pätinu mesačného rozpočtu


Za uplynulé tri roky ide až o 3-percentný nárast. V rámci európskej 27-ky ide o jeden z najvyšších podielov. Zároveň aj o jeden z najvyšších nárastov za ostatných 10 rokov. Uviedla to v analýze Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Obchody sú otvorené, optimizmus chýba


Podľa prieskumu spoločnosti Fingo.sk plánovalo v obchodoch s nepotravinovým sortimentom v prvom týždni po ich otvorení nakupovať len 27 percent ľudí. „Očakávame však, že v nasledujúcich týždňoch sa Slováci postupne presunú opäť do kamenných obchodov,“ povedala analytička Fingo.sk Lenka Buchláková.


Kúpiť byt v meste alebo ísť mimo?


„Všetko závisí od priorít klienta. Množstvo rodín počas pandémie zistilo, že pracovať a vychovávať školopovinné deti v 3-izbovom byte nie je najkomfortnejšie, preto zvažujú alternatívu presťahovať sa do rodinného domu neďaleko od mesta. Túto voľbu odporúčam určite zvážiť, keďže predpokladáme, že tento stav je len dočasný,” hovorí Viktor Obtulovič Fingo Reality.


Viac

Majú problémy splácať hypotéku, nájom či účty


„V rámci kraja máme viacero tzv. hladových dolín, ktoré trpia vysokou mierou nezamestnanosti. Najmä tí, ktorí poberajú sociálne dávky a príspevky, majú problém s rôznym typom finančných záväzkov. Zároveň majú ľudia v Košickom kraji v priemere o 27 percent nižšie platy ako napríklad v Bratislavskom kraji," upozornila analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Prečo zarábajú menej? Ženy si už na pohovore pýtajú menej peňazí


Lenka Buchláková, analytička v spoločnosti FinGo.sk: „Na Slovensku dlhodobo pozorujeme, že v sektoroch, kde dominujú ženy, sú platy v priemere nižšie. Ženy sú v prevahe v zdravotníctve a sociálnej starostlivosti, administratíve či v ekonomike, vo financiách a účtovníctve, prípadne v školstve. Platy v týchto oblastiach môžu byť nižšie.”


Viac

Ako si poistiť dom, byt či chalupu?


„Výhodou kombinácie všetkých troch poistení na jednej zmluve je komplexné krytie vášho majetku aj možné zľavy z poistného,"radí odborník na poistenie zo spoločnosti FinGO.sk, Štefan Fajnor.


Kde sa v Európe najviac zarába?


„Za posledných deväť rokov však dynamika rastu platov výrazne napredovala, a to dokonca viac ako v iných západoeurópskych krajinách. Je totiž pravidlom, že nominálne nárasty miezd sú vyššie v chudobnejších krajinách,“ komentuje tento stav analytička FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Správna motivácia aj pre Slovákov od amerického pivovaru


„Konzumácia alkoholu COVID-19 nezničí, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie len zvýši zdravotné riziká, a to najmä v prípade, že sa človek vírusom nakazí. Alkohol, pri koncentrácii aspoň 60 % objemu, funguje ako dezinfekcia kože, ale žiadny takýto účinok na vaše telo nemá, ak ho pijete,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Byty už zarábajú majiteľom menej


„Za posledné obdobie nebol lepší čas na nájomný ,upgrade‘ ako teraz. Záujemca o prenájom, ktorý sa nechce momentálne viazať hypotékou, má dobrú alternatívu. Nájomca si vie za cenu, ktorú platil za prenájom dvojizbového bytu, nájsť v rovnakej alebo blízkej lokalite väčší, pokojne aj trojizbový byt za podobnú cenu,“ tvrdí Viktor Obtulovič, vzťahový manažér Fingo Reality.


Rast cien nehnuteľností sa po krajoch líši, je to príležitosť najmä pre investovanie


„Priemerná cena nehnuteľností tam v roku 2020 bola 2 333 eur za meter štvorcový a v Košickom kraji 1 325 eur za meter štvorcový. To je iba o 13 eur viac ako v Žilinskom kraji,“ uviedol pre Webnoviny.sk Viktor Obtulovič zo spoločnosti Fingo Reality.


Viac

Ako sa Slováci zadlžujú?


Lenka Buchláková, finančná analytička FinGO.sk: „Jeden slovenský politik povedal, že na východe nič nie je a môžem povedať, že je tu toho dosť, ale čo nie je a čo sa podpisuje vlastne pod tú štatistiku, prečo je to také nelichotivé je, že nemáme dobudovanú infraštruktúru. Je tu dlhodobý problém s vysokou mierou nezamestnanosti hlavne v hladových dolinách.”


Viac

Do práce len štyri dni? Na Slovensku to už funguje


Ekonomická analytička spoločnosti FinGO Lenka Buchláková: „Na trhu už dlhodobo chýbajú hlavne kvalifikovaní ľudia. Ešte donedávna to riešilo dočasné zamestnávanie zahraničných pracovníkov. I preto musia krajiny prihliadať napríklad aj na nezamestnanosť. Napríklad v Španielsku vlani presiahla až 15 percent. Tamojšie firmy si tak majú z čoho vyberať


Viac

Problémy domácností so splácaním záväzkov


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Dlhodobo je v podstate problém v regionálnych rozdieloch, že máme na východe krajiny v Prešovskom alebo v Košickom kraji hladové doliny, ktoré nám robia zlú štatistiku. My sme sa pozreli na splácanie svojich bežných záväzkov, ale tu nehovoríme o tom, že si tí ľudia zoberú hypotéku, ktorú nevedia splácať.”


Ako sa vyhnúť dlhom?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk: „Veľa ľudí ide z úveru do úveru alebo splácajú svoje staré úvery novým a robia to takto dookola. Toto sa, žiaľ, deje vo viacerých slovenských domácnostiach. Vo všeobecnosti platí, že pri úverovaní je lepšie byť opatrný, dobre prepočítať dôsledky na rodinný rozpočet a myslieť na budúcnosť.”


Viac

Bytová výstavba sa spomaľuje, ceny bytov stúpajú


„Na Slovensku sú až dve tretiny domácností zložené z troch generácií, teda rodičov a manželského páru s dieťaťom alebo deťmi. Práve trojgeneračné rodiny majú najvyššie zastúpenie zo všetkých, a to na úrovni 60 %,“ uvádza analytička portálu FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

V USA pôjdu na problémy so splácaním úverov miliardy dolárov


„Ľudia v Košickom kraji v priemere o dvadsaťsedem percent nižšie platy ako napríklad v Bratislavskom kraji. Aj keď náklady na život sú v hlavnom meste o niečo vyššie, napríklad bývanie je oproti životu v Košickom kraji drahšie o necelých osemnásť percent,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Oplatí sa bývať ďalej od Bratislavy, keď pracujete v hlavnom meste? Štyri prepočty ukazujú, že finančne určite


„Rekordné množstvo voľných neobsadených investičných bytov v Bratislave určených na prenájom nám dáva indície, že ľudia, ktorých práca umožňuje formu home office, nemajú potrebu sa tu zdržiavať,“ hovorí Viktor Obtulovič z Fingo Reality


Viac

Ako získať peniaze na bývanie alebo rekonštrukciu


„Výber vhodného úveru závisí od sumy, koľko peňazí si chcete požičať, a tiež od hodnoty nehnuteľnosti, ktorú viete založiť v prospech banky či sporiteľne. Rozhodne nie je dobré ísť len do prvej banky poruke alebo ísť do banky, ktorá v reklame propaguje najnižšiu úrokovú sadzbu," hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk


Na čo si dať pozor pri kúpe chalupy


„Kúpa chaty je individuálna záležitosť a výber vhodnej, resp. vysnívanej nehnuteľnosti záleží predovšetkým od toho, čo od nej očakávate. Sú ľudia, tzv. domáci majstri, ktorí si kupujú chatu, aby si ju mohli svojpomocne rekonštruovať, zveľaďovať a upravovať podľa vlastných predstáv.” hovorí Viktor Obtulovič, vzťahový manažér Fingo Reality.


Pri nastavení dôchodkového sporenia platí “čím skôr, tým lepšie”


„Viac peňazí zabezpečí aj správny výber fondov v II. pilieri. Všetci, ktorým ostáva do dôchodku viac ako 15 rokov by si mali v II. pilieri sporiť v negarantovaných akciových alebo indexových fondoch,“ radí investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Bývame v preplnených domácnostiach


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „V krajinách ako je Slovensko, Rumunsko, Poľsko či Bulharsko, je typické bývanie vo vlastnom. U nás to súvisí najmä s tým, ako sa skupovali družstevné byty po páde komunizmu za výhodné ceny. Zároveň v súčasnosti nahrávajú kúpe vlastného bytu či domu výhodné úrokové sadzby na hypotékach.“


Viac

Analýza: Priemerná domácnosť v SR minie na bývanie 330 eur mesačne


„Priemernej slovenskej domácnosti ukroja náklady na bývanie z mesačného rodinného rozpočtu zhruba 330 eur. Táto suma pritom ešte neobsahuje splátku hypotéky. Najväčší podiel dávajú na bývanie z celkového disponibilného príjmu ľudia v produktívnom veku.” Vyplýva to z analýzy ekonomickej analytičky Lenky Buchlákovej zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

MMF: Európska ekonomika sa vráti na predkrízovú úroveň o rok


„Najnižšie hodinové náklady práce sú dlhodobo v Bulharsku – na úrovni 6,5 eura, v Rumunsku – 8,1 eura, a v Maďarsku – 9,9 eura. Naopak, najvyššie sú v Dánsku (45,8 eura), Luxembursku (42,1 eura) a Belgicku (41,1 eura). Pod pomalšie zvyšovanie samotnej mzdy sa výrazne podpísala pandémia nového koronavírusu,“ uviedla ekonomická analytička FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Chcem hypotéku: Dá mi ju banka aj na kúpu chalupy? Kedy získam hypotéku na murovaný dom a kedy na drevodom?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: „Aby ste mohli získať štandardnú hypotéku, teda so splatnosťou do 30 rokov a financovaním do 80 % hodnoty nehnuteľnosti, musí byť chata celoročne obývateľná. Dokladujete to obvykle potvrdením stavebného úradu a znaleckým posudkom, z ktorého je zrejmé, že ide o nehnuteľnosť, v ktorej je možné trvalé bývanie.”


Viac

Pandemický odklad splátok skončil. Čo ďalej?


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Od vypuknutia pandémie v apríli minulého roka do konca februára tohto roka banky na Slovensku celkovo schválili viac ako 147-tisíc žiadostí o odklad splátok úverov, z čoho bolo viac ako 7-tisíc žiadostí od podnikateľov.“


Viac

Britské banky poskytujú úvery na takmer celú nehnuteľnosť. Vláda chce podporiť vlastné bývanie


„Súvisí to najmä s tým, ako sa skupovali družstevné byty po páde komunizmu za výhodné ceny. Zároveň v súčasnosti nahrávajú kúpe vlastného bytu či domu výhodné úrokové sadzby na hypotékach, čo stále drží nákupný apetít Slovákov na vysokej úrovni v porovnaní s krajinami únie ,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Obchody privítali prvých nakupujúcich


Podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti FinGO.sk sa v prvý týždeň otvorenia obchodov chystá nakupovať mimo potravín len necelá tretina ľudí. Končí sa éra on-line nakupovania? „V prieskume zhruba 34 percent ľudí uviedlo, že v prvé dni otvorenia skôr plánujú využiť služby kaderníka či holiča,“ hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Poistenie úveru v čase pandémie


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, FinGO.sk: „Poistenie úveru býva v banke súčasťou zmluvy o úvere. Tak ako si skontrolujete svoje podmienky v zmluve ohľadom úveru, je potrebné sa sústrediť aj na tie poistné podmienky, to znamená, treba si dôsledne preveriť, čo vám poisťovňa bude plniť a čo nie.“


Viac

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky


„Ľudia si už zvykli na online nakupovanie. Očakávame však, že v nasledujúcich týždňoch sa postupne Slováci presunú opäť do kamenných obchodov. Zhruba 34 % ľudí uviedlo, že skôr plánujú v prvé dni otvorenia využiť služby kaderníka či holiča,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Príjmy občanov Slovenska naďalej výrazne zaostávajú za mzdami v západných krajinách


„Za hodinu stále zarobíme v priemere 3-krát menej ako zamestnanci v Luxembursku. V rámci Únie sa hodinové náklady práce pohybujú na úrovni 28,5 eura. Slovensko má spomedzi 27 krajín Únie ôsmy najnižší hodinový náklad práce. Výrazné rozdiely sú medzi viacerými členskými štátmi.“ Vysvetľuje ekonomická analytička FinGO Lenka Buchláková.


Pomoc od štátu nestačí. Sitom prepadá priveľa ľudí


„Ľudí, ktorí trpia núdzou, je na Slovensku dosť už teraz. Aktuálne je zhruba 12 percent rodín pod hranicou príjmovej chudoby, čo predstavuje 640-tisíc ľudí. V dôsledku pandémie sa v tejto kategórii môže ocitnúť ďalších 20 až 50-tisíc ľudí," hovorí ekonomická analytická spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Dofinancovanie hypotéky závisí od príjmu a sumy,ktorú klient potrebuje


„Je rozdiel, či klient potrebuje na dofinancovanie kúpnej ceny 10.000 eur alebo 40.000 eur, ktoré napríklad formou spotrebného úveru nedostane," hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Slovenské banky prišli až o štvrtinu ziskov


„Zatvorená ekonomika spôsobila pokles zamestnanosti, spomalil sa rast platov, a tak mnohým domácnostiam klesol príjem. No a tie, ktoré majú úvery, mohli mať problém s ich splácaním,“ uviedla analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Dôstojná práca a udržateľný rast. Na Slovensku ani v únii nejde o štandard


„Slovensko trošku pokročilo, nakoľko sa zvyšovala v posledných rokoch minimálna mzda i príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky. Pravdou však je, že zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku na úroveň 623 eur posunulo krajinu o jednu priečku vyššie v rebríčku 27 krajín Európskej únie," hovorí analytička FinGo.sk, Lenka Buchláková.


Viac

Máte staršie životné poistenie?


„Životné poistenie slúži na prekonanie ťažkej životnej situácie spôsobenej úrazom alebo chorobou. Malo by nám vykryť naše záväzky, či už ide o splátky hypotéky a iných úverov, ale aj pokryť bežné mesačné výdavky domácnosti, aby sme nemuseli siahnuť na úspory alebo neskončili v dlhoch," povedal Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie FinGO.sk.


Viac

Slováci veria doktorovi Googlovi, obľúbená je aj sestrička Wikipedia


„Novým trendom sa stáva, že oblasti, ktoré sme si nevedeli predstaviť riešiť prostredníctvom internetu, sa čoraz viac presúvajú do online priestoru,“ dodala pre TASR Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk. „Zatvorené obchody nás prinútili viac nakupovať online a zároveň Slováci riešili online aj svoju finančnú otázku.”


Viac

Kde si najrýchlejšie nájdete zamestnanie


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Do roku 2022 môžeme očakávať, že do úzadia sa dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne. Do dvoch rokov by roboty mali začať nahrádzať napríklad prácu čašníkov, zamestnancov fast foodov a ostatných pracovníkov.”


Viac

5 trikov, ako nepocítiť zdražovanie


„Ešte v auguste minulého roka na konci žatvy sa cena pšenice na burze Euronext v Paríži pohybovala na úrovni 180 eur za tonu, aktuálne atakuje úroveň 210 eur. Chlieb je dnes o 5 centov drahší v porovnaní s vlaňajškom,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk


Viac

O koľko zdražie mäso či cukor?


„Ceny potravín ovplyvňuje najmä úroda, ktorá je závislá od počasia, náklady na prácu, ako príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, spracovanie surovín či prepravné a iné náklady. Všeobecne platí, že slabšia úroda znamená následne vyššie ceny,“ približuje dôvody analytička Lenka Buchláková z FinGo.sk.


Viac

Odklad splátok sa skončil, problémy ostali? Hlavne s bankou komunikujte


„Pár dňové omeškanie so splácaním nemusí byť pre klienta z pohľadu banky nijako významné. Predpokladám, že s odstupom času sa na drobné omeškania ľudí z pandemického obdobia, ktorí tesne po skončení odkladu ešte vykážu určité nedostatky v pravidelnom splácaní, bude prihliadať,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Cena mäsa, pečiva, cukru rastie


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FinGO.sk: „Cukor sa dostáva postupne na také úrovne, ktoré sme tu mali v roku 2017. Aktuálne kúpime v priemere kilo cukru za 74 centov a môže atakovať až hranicu 86 centov za kilo cukru. Dôvody sú, že spotreba cukru výrazne rastie najmä z Ázie a z Indonézie.


Ako najlepšie investovať 100 eur?


Lenka Buchláková: „Či už je to v tom takom fyzickom alebo teda virtuálnom zlate. Viete vlastne postupne si šetriť na nejakú mincu aj od dvadsaťpäť eur mesačne, či dajme tomu by ste si dávali do ETF fondov päťdesiat eur a päťdesiat eur do zlata, tak myslím si, že je to taký ako keby ideálny model pre tridsiatnika.“


Viac

Ceny hypoték sú na historickom minime. Dokedy?


Finanční odborníci sa zhodujú na tom, že prudké zdražovanie hypoték sa v tomto období nedá očakávať. Podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej pôjde len o mierne korekcie na trhu. Zdražovanie úverov nepredpovedá ani politika Európskej centrálnej banky, ktorá stimuluje ekonomiku cez nízke úrokové sadzby.


Viac

Prepad stavebnej produkcie


Lenka Buchláková, analytička spoločnosti FinGO.sk: „Už na začiatku pandémie sa robili prieskumy, že aké sú očakávania. Keď si zoberieme vlastne krízu z roku 2008, 2009. To sme mali finančnú krízu. Samozrejme tie úplné príčiny sú iné ako teraz. Vtedy to bola kríza finančná a teda finančného sektora, teraz hovoríme o kríze v zdravotnom sektore.”


Viac

III. pilier - doplnkové dôchodkové sporenie. Čo o ňom treba vedieť


„Tretí pilier slúži na to, aby sme si vytvorili doplnkový zdroj príjmu, ktorý neskôr využijeme pri odchode do penzie. Je pravda, že tretí pilier nedosahuje také výnosy ako napríklad priame investície cez podielové fondy,” vysvetľuje investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

Cena cukru na svetových komoditných trhoch už niekoľko týždňov rastie


„Aktuálne je cena chleba vyššia o takmer 5 centov v porovnaní s vlaňajškom. Postupne rastú ceny viacerých pekárenských výrobkov. V najbližšom období by sme mali pocítiť ďalšie zdražovanie.“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Väčšina prenájmov je v Bratislave. Investičný byt sa viac oplatí inde


Ľudia, ktorí kúpili byt s investičným zámerom prenajímať ho, dosahujú podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra Fingo Reality, priemernú výnosnosť od 3,5 percenta do štyroch percent.


Viac

Pandémie odhalila rizikovosť úverovania domácností


„Banky majú v súčasnosti dostatok kapitálu na poskytovanie úverov” a podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej by im to ani aktuálna kríza nemala znemožniť. „To však v praxi neznamená, že banky budú všetky pôžičky poskytovať rovnako ochotne.”


Viac

Za potraviny platíme viac a príde ďalšie zdražovanie


„Ceny potravín opäť rastú. Viac platíme za cukor, pečivo aj vajíčka. Obavy z horších úrod v Európskej únii, Rusku a Thajsku spôsobili vyššie ceny cukru.” Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk


Sú aj situácie, keď sa človek podpisu nevyhne


„Existuje viacero spoločností, kde sa dá uzavrieť zmluva alebo zadať rôzne žiadosti o úpravy v existujúcej zmluve úplne online. Je to zároveň asi jediný produkt, pri ktorom klienti nemusia doložiť žiadne ďalšie dokumenty,“ skonštatoval Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ vo finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.


Investovanie do akcií nie je len pre horné vrstvy


„Ako prvé pri investovaní je potrebné si určiť, na čo chceme peniaze použiť. Či chceme vytvoriť dlhodobú rezervu alebo alternatívny príjem,“ vysvetľuje Lenka Buchláková, ekonomická analytička zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Keď nasporené peniaze na auto nestačia


„Ľudia by si mali vopred preveriť svoje limity a až na základe toho vyberať, aké auto si môžu dovoliť kúpiť,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Bude online aj životná poistka?


„Klienti často potrebujú dodať kópie záznamov zo zdravotnej karty, čo môže ďalší proces značne skomplikovať. Ísť v tejto situácii k obvodnému lekárovi je problematické jednak pre vyťaženosť lekárov, ale aj pre ochranu vlastného zdravia,“ skonštatoval Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ vo finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.


Má zmysel poistiť si schopnosť splácať hypotéku? A ak áno, ako?


„Koľko stojí poistenie schopnosti splácať úver? Je výhodné prijať ponuku, ktorú dostanete priamo v banke? Dá vám vďaka tomu banka výhodnejšie podmienky hypotéky? Má poistenie úveru vôbec zmysel a dá sa hocikedy zrušiť?” Poradí vám Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

II. pilier: Od januára si sporíte viac


„Všetci sporitelia, ktorým ostáva do dôchodku viac ako 15 rokov, by si mali v druhom pilieri sporiť v negarantovaných akciových alebo indexových fondoch. Dlhodobo zarábajú niekoľkonásobne viac ako garantované fondy a vďaka tomu môže byť dôchodok z druhého piliera aj 10-násobne vyšší,” radí investičný analytik FinGO.sk, František Burda.


Viac

Vírus otriasol trhom práce. Ktoré povolania zaniknú?


„Digitálne zručnosti ľudí na Slovensku sú nedostačujúce pre nové požiadavky trhu," tvrdí ekonomická analytická spoločnosti FinGO.sk, Lenka Buchláková.


Viac

Switching: Účet z banky do banky


Zoltán Čikes, odborník na financie FinGO.sk: „Switching účtu je v podstate jednoduchý proces, o ktorý môže klient požiadať v banke, kde si chce založiť nový účet. Pomáha mu to s prenosom tohto účtu z existujúcej banky, kde ho má.“


Viac

Nové cenníky v bankách


Zoltán Číkes, odborník na financie, FinGO.sk: „Najčastejšie sú to práve poplatky za vykonávanie úkonov na pobočke, pretože banky sa snažia minimalizovať to, aby klienti riešili úkony na pobočke s pracovníkmi a smerujú to skôr k tomu, aby využívali moderné technológie ako internetbanking alebo smartbanking.“


Viac

Ceny chalúp sú vyššie ako pred pandémiou. Ako financovať ich kúpu?


„Znižuje sa aj maximálne percento financovania - na 60 percent hodnoty nehnuteľnosti. Je to individuálne a aj v tomto prípade môže byť rozhodujúca lokalita a občianska vybavenosť,“ dopĺňa riaditeľka FinGO.sk pre úvery Eva Šablová.


Viac

Tisícky seniorov živoria


Lenka Buchláková, ekonomická analytička: „Závažná materiálna deprivácia sa vlastne určuje aj vtedy, ak ten dôchodca nemá na to, aby každý druhý deň jedol mäso alebo rybu a takisto si nemôže dovoliť aspoň raz za rok ísť z domu niekam na dovolenku.“


Viac

Viac ako 260 000 dôchodcov trpí nedostatkom


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Mnohí títo dôchodcovia, ktorí sa ocitli v tejto skupine majú problém mať doma primerané teplo, čo teda súvisí s tým, že nevedia splácať svoje výdavky. Tie výdavky hlavne na bývanie a na potraviny sa im veľmi zvyšovali v posledných rokoch a nie tak výrazne sa im zvyšovala penzia.“


Viac

Vírus poslal spotrebáky na rekordné minimá


„Banky zvýšili nároky na žiadateľov o spotrebný úver a veľmi obozretne poskytujú tento rizikovejší typ pôžičiek. Pri hypotéke má banka úver krytý nehnuteľnosťou, preto je lacnejší a dostupnejší,“ poznamenala riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Úroky pri hypotékach zrejme neporastú


„Sem patrili najmä nízkopríjmové domácnosti alebo ľudia, ktorí už nejaké úvery splácajú,“ vyjadrila sa Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGo. Ďalším dôležitým faktorom pri poskytovaní hypoték bola pandémia koronavírusu.


Prenájmy sú lacnejšie, covid vyprázdnil byty


Podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra Fingo Reality. „Ak sa pozrieme na populárne dvojizbové byty v najrušnejšom okrese Bratislava I, pokles cien je na úrovni desiatok eur. Cena nájmu vo štvrtom kvartáli 2019 bola podľa portálu Nehnuteľnosti.sk 770 eur mesačne. Vo štvrtom štvrťroku pandemického roku 2020 sa dostala na 646 eur mesačne.”


Viac

Stovky hoteliérov a hostinských kvôli pandémii končia, zbavujú sa priestorov


Určite existujú aj investori, ktorí súčasnú situáciu zoberú ako vhodnú príležitosť a rozhodnú sa do tohto sektora vložiť financie. Všeobecne sa totiž pri každej kríze otvárajú aj nové možnosti na investovanie. Potvrdzuje to prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes.


Viac

Prvý apríl prináša dve nové dávky


„Výhodou tehotenskej dávky je, že žena môže naďalej pracovať alebo podnikať a bude dostávať financie z oboch zdrojov. Rovnaké pravidlo platí v prípade, že by musela ísť na péenku. Vyplácanie tehotenského pokračuje aj po nástupe na materskú dovolenku," hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Chudoba už hrozí miliónu Slovákov


„V ohrozených regiónoch evidujeme aj vysokú mieru nezamestnanosti, avšak len tretina ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky a príspevky, sa vďaka nim dostáva mimo pásma chudoby,” prízvukuje ekonomická analytička Lenka Buchláková.


Kryptomeny ako investičný nástroj


František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk: „Kryptomenu si môžeme predstaviť ako normálne peniaze, ktoré máme v internet bankingu. Sú to obyčajné čísla.“


Viac

Koronakríza prehĺbila regionálne rozdiely


Problémy chudobnejších krajov sa prehlbujú aj v dôsledku stále pretrvávajúcich aspektov, ako je napríklad nedostatočne rozvinutá infraštruktúra, pomalé tempo budovania dopravnej siete, slabšie sa rozvíjajúce podnikateľské prostredie a tiež nižšia vzdelanostná úroveň časti obyvateľstva," hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Prieskum: Pandémie zvýšila záujem Slovákov o životné poistenie


Približne 83 % maklérov v prieskume FinGO.sk uviedlo, že pandémia ochorenia COVID-19 zvýšila záujem o životné poistenie. „Tretina ľudí si chcela uzavrieť nové poistenie, ak doteraz žiadne nemali a 22 % ľudí sa zaujímalo o zrušenie zmluvy alebo zníženie platieb za poistenie," opisuje riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabó.


Viac

Ako si upratať v rodinnom rozpočte?


„Pravidelným odkladaním aj menších súm je možné vytvoriť si finančnú rezervu na preklenutie neočakávaných situácií alebo dlhodobejším sporením si pripraviť financie na konkrétne ciele ako vzdelanie detí, zlepšenie bývania a podobne,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Nemajú ani na kúrenie či nájom: Na Slovensku živorí viac ako štvrť milióna dôchodcov!


„Mnohí dôchodcovia, ktorí sa ocitli v závažnej materiálnej deprivácii nemajú ani práčku a iné spotrebiče, ktoré sú pre mnohých v domácnosti samozrejmosťou. Veľké percento dôchodcov si takisto nemôže dovoliť udržiavať doma primerané teplo,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Chudobou je na Slovensku ohrozených 872 tisíc ľudí


„Najviac chudobných ľudí je v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, ide takmer o 400 000 ľudí. V dôsledku pandémie nového koronavírusu sa môže v tejto kategórii ocitnúť ďalších 20 000 až 50 000 ľudí”, predpokladá ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

V dôsledku pandémie môžu byť zasiahnutých chudobou desaťtisíce ľudí


V dôsledku pandémie nového koronavírusu sa môže v tejto kategórii ocitnúť ďalších 20.000 až 50.000 ľudí”, predpokladá ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Investujete? Podľa odborníkov by ste mali začať. Aký spôsob zvoliť podľa výšky príjmu?


Aj nízkopríjmová skupina ľudí sa môže pustiť do investovania. Ako prvý krok by si však mali urobiť revíziu výdavkov, nemať dlhy a mať našetrenú rezervu minimálne vo výške šiestich mesačných výdavkov, no ideálne vo výške 12 mesačných výdavkov,” hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička v spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Odklad splátok bez zápisu sa končí. Bude ťažšie získať úver?


„Tie budú v režime odkladu splátok z dôvodu ťažkej životnej situácie už ako štandardné reštrukturalizované úvery," vysvetľuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO. Pôjde v podstate o bežný odklad splátok.


Viac

Tri penzijné piliere


„Ak chcete mať napríklad na dôchodku na prilepšenie nasporenú sumu 50 000 eur a začali by ste si na ňu sporiť až vo veku 50 rokov, museli by ste si mesačne odkladať viac ako 400 eur. Pre porovnanie, 30-ročnému človeku stačí na túto cieľovú sumu odkladať menej ako 100 eur," hovorí analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Stovky hotelov i penziónov sú na predaj. Trh sa rúca, ulovia ich väčší hráči a dravci


Určite existujú aj investori, ktorí súčasnú situáciu zoberú ako vhodnú príležitosť a rozhodnú sa do tohto sektora vložiť financie. Všeobecne sa totiž po každej kríze otvárajú aj nové možnosti pre investovanie. Potvrdzuje to Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Vlastniť byt je u nás nutnosť


„Na Slovensku vlastní viac ľudí domy ako byty, v pomere 52 k 48 percentám. Väčšina našincov žije v domoch na dedine a v satelitných mestách,“ priblížila Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Na Slovensku je vyše 260-tisíc dôchodcov, ktorí sa prepadli do tzv. závažnej deprivácie


„Na Slovensku je vyše 260-tisíc dôchodcov, ktorí sa prepadli do tzv. závažnej materiálnej deprivácie.” Podľa analytička FinGO.sk Lenky Buchlákovej, majú predovšetkým nedoplatky spojené s nájomným, energiami či splácaním nákupov na splátky.


Ako podať daňové priznanie, aby ste mali šancu dostať hypotéku?


Aký je rozdiel pri žiadaní o hypotéku medzi zamestnancom a živnostníkom? Do akej miery banky zohľadňujú dĺžku podnikania a jeho úspešnosť? Máte šancu, ak sa vám roky darilo, ale ten posledný bol pre pandémiu kritický? Je kľúčový pre banky obrat či zisk? V relácii Ide o peniaze odpovedá riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Tretina nezvládne zrátať úrokový výnos, finančná gramotnosť Slovákov je slabá


„Hodnota akcií síce kolíše, ale prinášajú vyššie zisky ako investície s nižším rizikom. Ak napríklad tento mesiac investujem sto eur, tak za to môžem kúpiť 20 podielových jednotiek vo fonde, lebo jedna má hodnotu päť eur,” Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk.


Viac

Náklady na bývanie tvoria viac ako štvrtinu výdavkov


„Najmenej stojí mesačne vzdelávanie, a to necelé dve percentá. V medziročnom porovnaní ide o pokles v dôsledku dištančného vzdelávania detí a študentov,“ hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Ako splatiť hypotéku výhodnejšie


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, FinGO.sk: „Mimoriadna splátka predstavuje predčasné splatenie časti hypotekárneho úveru.Alebo druhá možnosť je, že môžete bezplatne zrealizovať mimoriadnu splátku v čase výročia našej fixácie a vtedy nie ste obmedzovaní výškou takejto mimoriadnej splátky.“


Viac

Plánovanie nákupu na Veľkú noc


„Dobrá správa je, že keď sme porovnávali ceny potravín s minulým rokom tak tie ceny sa výrazne nemenili, resp. menili sa pri výrobkoch rôznych, niečo sa navyšovalo, niečo znižovalo, ale v zásade ten základný košík, ktorý sme urobili tak stojí zhruba 50 eur, čo bolo na úrovni minulého roka, čiže ten veľkonočný nákup nás výrazne viac stáť nebude," hovorí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk


Prenájmy sú lacnejšie, pandémia vyprázdnila byty


V niektorých mestských častiach klesla cena podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra Fingo Reality, aj o tridsať percent. Keď porovnáme ceny na konci roka 2020 a 2019, pokles skutočne nastal. „Ak sa pozrieme na populárne dvojizbové byty v najrušnejšom okrese Bratislava I, pokles cien je na úrovni desiatok eur.”


Krátka viazanosť sa vôbec neoplatí


„Úpravou päťročnej fixácie na úroveň 0,64 percenta sa mBank stala druhou najlacnejšou bankou pri päťročnej viazanosti, ak porovnávame najnižšie komunikované úrokové sadzby,“ tvrdí riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Investičný byt predstavuje riziko najmä kvôli hypotéke. Hrozieb je ale viac


Ľudia, ktorí kúpili byt s investičným zámerom prenajímať ho dosahujú podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra FinGo Reality, priemernú výnosnosť od 3,5 percenta do štyroch percent.


Viac

Pozrite sa, koľko zaplatíte za veľkonočný nákup, zdraželo pečivo, vajcia aj cukor


„Ak by dali do košíka len základné suroviny, nákup ich vyjde v priemere na 50 eur. Avšak reálne minú Slováci na veľkonočné sviatky v priemere od 50 do 200 eur,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Kde získať výhodne peniaze na novú záhradu alebo bazén


„Výber vhodného typu úveru závisí v prvom rade od toho, koľko peňazí budete potrebovať. Ak hovoríme napríklad o sume 2000 až 3000 €, v tom prípade môže byť vhodnou voľbou spotrebný úver,” radí Eva Šablová, FinGO.sk


Ako vplývajú fúzie finančných spoločností na vzťah medzi maklérom a klientom


„Interní zamestnanci a viazaní finanční agenti (VFA) o kmeň neprídu, pokiaľ budú naďalej pokračovať ako interní zamestnanci, resp. VFA kupujúcej spoločnosti,“ uvádza obchodný riaditeľ FinGO.sk Marek Gemainer.


Viac

Zakladateľ Fingo rozširuje portfolio. Kupuje najväčšie biznis centrum východu


„Ide o multifunkčnú budovu s dlhodobou obsadenosťou a stabilnými nájomnými zmluvami, v ktorej vidíme veľký potenciál rozvoja,“ uviedol Lukáš Novák, CEO skupiny Intefi, ktorá sa rozhodla posilniť svoje aktivity v oblasti realitného trhu.


Viac

Investovanie do indexových a podielových fondov


„Keď investujeme do zlata či nehnuteľností, vieme presne, do čoho idú naše peniaze. Pri fondoch to až také jasné nie je,” hovorí Investičný analytik FinGO.sk, František Burda.


Viac

S kúpou investičného bytu opatrne. Nemusí sa vyplatiť


„Všetko záleží od finančnej situácie a bonity klienta, nakoľko je potrebné vziať do úvahy, že momentálna úroková sadzba nemusí byť v tejto výške v budúcnosti zachovaná, a preto je potrebné mať vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu na pokrytie výšky splátok hypoték”, hovorí Viktor Obtulovič, vzťahový manažér FinGo Reality.


Viac

Hypotéka pre single


„Ak chce žena o úver požiadať sama, jej šance na schválenie môže zvýšiť napríklad vysokoškolské vzdelanie, dlhodobý pracovný pomer či dokonca to, že už má nejakú úverovú históriu, teda predtým splácala nejaký úver,” radí riaditeľka pre úvery Eva Šablová, FinGo.sk.


Viac

Zákutia sociálneho obchodovania


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk: „Až dve tretiny Slovákov by chcelo investovať, no nevedia sa orientovať v ponúkaných možnostiach.“


Viac

Slováci sú pri investovaní konzervatívni


„Až dve tretiny Slovákov by chcelo investovať, avšak nemajú vedomosti o možnostiach, ktoré majú.” Podľa analytičky FinGo.sk, Lenky Buchlákovej „ľudia na investovanie nemajú v prvom rade odborné vedomosti, podporu či finančného sprostredkovateľa.”


Viac

Ženský element firmám prospieva. Pri ceste nahor ich však stale brzdia predsudky


„Nerovnosť pohlaví zhoršila aj pandémia koronavírusu”. Ako vo svojom komentári uvádza ekonomická analytička FinGo.sk, Lenka Buchláková, „ak by svet nebojoval s ochorením Covid-19 a pokračovalo by sa v súčasne nastavených iniciatívach za odstraňovanie rodových nerovností, rodovú rovnosť by sa vo svete podarilo vyriešiť za 108 rokov.”


Viac

Bývate v podnájme? Dlho nebol vhodnejší čas hľadať si nový byt za lepšiu cenu, hovoria odborníci


„Bežné byty určené na bývanie alebo krátkodobý prenájom vo veľkých mestách, ktoré si ľudia prenajali najmä z dôvodu bývania kvôli práci alebo škole, sú voľné. Ponuka je výrazne vyššia ako dopyt. Čo vzrástlo sú nájmy rekreačných nehnuteľností, najmä na dlhodobý prenájom,” hovorí Viktor Obtulovič, vzťahový manažér FinGo Reality


Viac

Za pečivo a vajcia si priplatíme


„Vyššia cena ropy, nafty a benzínu, má za následok aj vyššie ceny pri potravinách, lebo tie treba aj previezť, ale tie hlavné dôvody sú iné a to je napríklad to, že práve pekári dlhodobo bojujú s tým, že sa zvyšovali príplatky za prácu v noci, cez víkend, cez sviatky, čo im zvyšovalo ich náklady,” hovorí Lenka Buchláková, ekonomická špecialistka zo spoločnosti FinGo.sk


Ako si našetriť z ničoho aj počas pandémie? Odísť na dôchodok môžeš aj s desiatkami tisíc eur na účte


„Nenechajte sa v letákoch zlákať výhodnou ponukou na niečo, čo reálne nepotrebujete. Ak sú niektoré tovary v akcii, neznamená to, že ich musíte nevyhnutne kúpiť,“ radí analytička Lenka Buchláková zo spoločnosti FinGo.sk.


Viac

Ľudia okresali spotrebu, peniaze nechali v banke


„Rast vkladov môže zastaviť len väčšia recesia, ktorá by úplne zastavila priemysel a zvýšila nezamestnanosť. Ľudia by tak museli čerpať svoje úspory,“ povedal investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

Finančným službám stále nerozumieme


„Klienti, ktorých koronakríza zasiahla najviac, ako živnostníci, podnikatelia, zamestnanci pracujúci v gastropriemysle či cestovnom ruchu, ale aj zamestnanci, ktorí boli s deťmi na OČR či PN, sú v bankách znevýhodnení,“ vysvetľuje riaditeľka finančných centier FinGo Premium, Dominika Horkovič.


Viac

Agenti majú viac práce s klientmi aj s vlastným fungovaním


„Nepriaznivé prognózy môžu vychádzať klientom, ktorí si stále sporia v garantovaných fondoch. Klienti investujúci do akciových a indexových fondov sú, naopak, spokojní. V posledných rokoch im tieto fondy zarobili nadpriemerné výnosy,“ ozrejmuje investičný analytik spoločnosti FinGo.sk, František Burda.


Viac

Tankujeme drahšie


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „No už posledné týždne sledujeme nárast cien čo sa týka benzínu, ale aj nafty. V ďalších dňoch môžeme očakávať ďalší nárast, ale ja by som to asi povedala tak pozitívnejšie.”


Ekonomické paradoxy pandemickej doby


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „V internetových obchodoch míňa až takmer polovica Slovákov mesačne približne od 100 do 500 eur, kým v kamenných obchodoch minieme menšie sumy, ale častejšie.“


Viac

Ako ušetriť peniaze a vytvoriť rezervu?


Radí Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Finančný plán by ste si mali nastaviť hneď od prvého dňa nového roka. Dôležité je aspoň dva mesiace predtým sledovať výdavky a zapisovať si, na čo konkrétne ste míňali.“


Ako ušetriť na bankových poplatkoch


Zoltán Čikes, FinGO.sk: „Tá najväčšia strata alebo teda to, kde zbytočne vyhadzujeme peniaze na poplatkoch, je, keď navštevujeme pobočku a využívame služby pobočky.“


Viac

Ženy zarobia o stovky eur menej ako muži. Je za tým i výber povolania


„Na Slovensku prevláda u nežnejšieho pohlavia zamestnanie na polovičný pracovný úväzok, ktorý využíva až tretina zamestnaných žien, ale len necelých 8 % mužov. Vo vedúcich pozíciách firiem je tretina žien, mužov je dvakrát viac.povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Vyššie úroky OTP banky: Nie je to lastovička, iba dobeh


„Očakávania sa opierajú aj o signály z Európskej centrálnej banky, ktorá stimuluje ekonomiku cez nízke základné úrokové sadzby, ktoré nedávajú priestor na rast úrokov v komerčných bankách,“ uviedla riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Ľudia sú na osobnú návštevu banky zvyknutí


Podľa prevádzkového riaditeľa spoločnosti FinGO Zoltána Čikesa je pobočka pre banku najnákladnejšia forma, ako zabezpečiť služby pre klienta. „Banky ich udržiavajú iba z toho dôvodu, že stále existuje množstvo ľudí, ktorí si idú vybaviť finančné služby radšej osobne do pobočky banky.”


Viac

Banky rušia pobočky a zbavujú sa hotovosti


„Priamo v banke sa už nebudú vôbec riešiť servisné úkony ako napríklad hotovostné operácie, potvrdenia, prevody či inkasá”, vysvetľuje prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO Zoltán Čikes.


Viac

Ľudia s odloženými splátkami úveru si na schválenie novej pôžičky počkajú pol roka až rok


„Koniec úverového moratória prišiel v najmenej vhodnom čase prísneho lockdownu. Časť ľudí je dnes preto odrezaná od možnosti zobrať si úver z banky.” O konkrétnych dopadoch pandémie na slovenský finančný trh sa TREND rozprával s odborníkom na finančné sprostredkovanie a prevádzkovým riaditeľom spoločnosti FinGO.sk Zoltánom Čikesom.


Chcete hypotéku? Živnostník si šancu na úver môže zmariť jedným daňovým priznaním


„Žiadateľov o hypotéku, ktorí v banke dokladujú príjem z podnikania, v posledných rokoch pribúda. Vlani narástol aj počet živnostníkov, ktorí sa cez on-line porovnávače zaujímali o možnosť získať hypotéku”, opisuje riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.


Viac

Dnes už nie je úrok najdôležitejší


Sadzba pri hypotéke nie je rozhodujúca, dôležité je úver dostať. Kúpiť si byt ako investíciu a ďalej ho prenajímať je pre Slovákov stále lákavé, hovorí Eva Šablová z FinGo.sk


Výrazné zdražovanie PZP nebude


Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie vo FinGO.sk: „Aj preto odporúčame, aby si klienti v rámci možností, ktoré už momentálne na trhu sú, pripoistili škody aj na vlastnom aute.“


Viac

Oplatí sa investovať do pôdy? A ako financovať kúpu pozemku?


„Pôda je obmedzená, nevieme ju rozmnožiť alebo vyrobiť a s rozvojom ľudskej činnosti výmera voľnej pôdy neustále klesá. Preto jej cena stúpa,” hovorí investičný analytik František Burda, FinGO.sk


Viac

Pečivo a vajcia zdražejú


Za pečivo a vajcia si priplatíme. Dôvodom je pandémia koronavírusu a vtáčia chrípka. Uviedla to v analýze Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGo.sk. Náklady na výrobu chleba, rožkov a iných pekárenských výrobkov na slovenských pultoch podľa nej zvyšujú aj svetové ceny pšenice.


Štáty si robia zásoby, chlieb môže zdražieť


„Medziročne ich cena vzrástla o takmer šesť percent,“ vyratúva ekonomická analytička FinGo.sk Lenka Buchláková s tým, že ceny aj v budúcnosti pôjdu mierne nahor. Tlačí na ne vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.


Slovensko: Patríme k špičke v zadlžovaní sa


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: „Až 6 z 10 ľudí sa zároveň nechá zlákať na propagované top úroky na hypotékach, ktoré však v skutočnosti nedostanú, alebo sú podmienené zakúpením ďalších služieb.“


Analytička: V dôchodku sa už šetrí ťažko


„Za posledných 10 rokov sa priemerný dôchodok zvýšil o niečo vyše 100 eur, pritom za rovnaké obdobie výraznejšie rástli výdavky za potraviny či bývanie. Pred viac ako desiatimi rokmi tvorili výdavky na bývanie 14,3% z celkových výdavkov domácnosti, aktuálne je to vyše štvrtina,“ komentuje ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Zdražejú vajcia aj pečivo


Strata nosníc zasiahla farmárov, ktorí zároveň zápasia s ekonomickými dôsledkami pandémie koronavírusu. Nedostatok vajíčok na trhu by mohol navýšiť ich cenu v najbližších týždňoch na úroveň nad 1,55 centov,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Banky zatiaľ nedokážu poskytovať online hypotéky


Ako povedala riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, trendom dnešnej doby je digitalizácia a riešenie každodenných potrieb prostredníctvom online prostredia. Trend digitalizácie a aj samotné obmedzenia, ktoré priniesol život v pandémii, by mohli podľa nej urýchliť vývoj technológií v online procesoch bánk aj pri spracovaní žiadosti o úver na bývanie.


Viac

Od krízy sa zdvojnásobilo nakupovanie cez internet


„U nás je to najmä z dôvodu zatvorených obchodných prevádzok, no aj v krajinách, kde postupne otvárajú obchody sa ukazuje, že sa ľudia obávajú šírenia nákazy, a preto radšej uprednostňujú nakupovanie z domu. Online nakupovanie vzrástlo vlani medziročne v únii až o štyri percentá. Až 72 percent Európanov nakupovalo online,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Robotizácia a automatizácia na Slovensku


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FinGo.sk: „U nás je problém to, že máme nízko kvalifikovanú pracovnú silu. Práve tieto pracovné miesta sú najohrozenejšou kategóriou, lebo sa dajú veľmi jednoducho nahradiť a v automobilovom priemysle to už vidíme posledné roky...“


Chcem hypotéku: Akú šancu mám získať ju, keď som živnostník, mám s.r.o., chcem zmeniť prácu alebo čakám dieťa


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGo.sk: „Každá banka má vlastný prístup, akým akceptuje príjem žiadateľa o úver. Všeobecne možno povedať, že najčastejšie sa berie aspoň 6-mesačný priemer.“


Viac

Ako sporiť a investovať v aktuálnej situácii


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Investovanie je o rozdelení rizika. To, že teraz nehnuteľnosti nezareagovali na pandémiu nemusí platiť, že sa zachovajú rovnako aj v budúcnosti. Obozretnosť je stále na mieste.“


Viac

Keď banka zistí, že chcete hypotéku na investičný byt, bude prísnejšia, hovorí Eva Šablová z Fingo


Lacné hypotéky tomu pomáhajú, no získať hypoúver na investičný byt zďaleka nie je také jednoduché, ako si ľudia predstavujú. Riaditeľka pre úvery v poradensko-sprostredkovateľksej spoločnosti FinGo.sk Eva Šablová hovorí, že na investičné hypotéky sa banky pozerajú oveľa prísnejšie a niektoré ich neposkytujú vôbec.


Viac

Ekonomické predpovede a realita


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Podľa odhadov Medzinárodnej organizácie práce, vlaňajšie pandemické opatrenia celosvetovo spôsobili pokles práce o takmer 9 percent, čo predstavuje asi 255 miliónov pracovných miest na plný úväzok.“


Viac

Poistenie chalupy či garáže proti krádeži


Radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, ktorého sme sa opýtali na to, ako čo najlepšie ochrániť majetok proti krádeži.


Ako si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky v roku 2021


Odpovedá EVA ŠABLOVÁ - riaditeľka pre úvery FinGO.sk: „Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky si môžu uplatniť klienti, ktorí majú úver na bývanie poskytnutý po 31.12. 2017. Ide vlastne o formu priamej daňovej úľavy, ktorá nahradila hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých. O sumu daňového bonusu sa im potom zníži vypočítaná daň z príjmov...“


Sporitelia v 3. pilieri môžu ušetriť na daniach


„Aj vďaka tomu, že si v ňom nemôžete zrušiť konto hneď pri prvom zaváhaní, postupne sa vám vytvorí väčší objem peňazí, s ktorými si na dôchodku prilepšíte," vysvetľuje investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

V bývaní vo vlastnom patrí Slovensko medzi rekordérov


„Aktuálna situácia s vysokým počtom vlastníkov nehnuteľností súvisí s tým, že mnoho Slovákov prišlo za výhodných podmienok k družstevným bytom, ktoré sa vo veľkom skupovali po páde komunizmu,“ priblížila analytička spoločnosti Fingo.sk Lenka Buchláková.


Záhradu z hypotéky neprefinancujete, oplotenie či altánok áno


Na čo všetko si pri stavbe domu môžete požičať od banky, hovorí EVA ŠABLOVÁ, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Strašiak aj učiteľ


Dôchodcov s nízkymi príjmami, ale aj iné skupiny obyvateľov môže súčasná pandémia dohnať až k existenčným problémom. Prevádzkový riaditeľ finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes ponúka rady, ako ustáť ťažké časy.


Viac

Banky prichádzajú s mobilnou aplikáciou na prijímanie platobných kariet cez smartfón


Mobilná aplikácia je podľa prevádzkového riaditeľa spoločnosti FinGO.sk Zoltána Čikesa krok správnym smerom, ktorý najmä v súčasnej situácii dokáže opäť uľahčiť podnikateľskú činnosť. Znižuje náklady na technické vybavenie a komfort pre predajcov a zákazníkov.


Viac

Úspory na vkladných knižkách zarábajú málo


František Burda, investičný analytik FinGO: „Udržiavajú len staré produkty, staré vkladné knižky, ktoré ako keby dožívali, a skôr vyzývajú klientov k tomu, aby prišli vkladnú knižku zrušiť a peniaze presunuli na iný produkt.“


Viac

Slovenským domácnostiam stúpajú výdavky. Najvyššie sú v Bratislavskom kraji


Priemerná štvorčlenná rodina žijúca v Trenčianskom kraji vynakladá na potraviny a nealkoholické nápoje viac ako 350 eur mesačne. Ide o najvyššiu sumu zo všetkých krajov. Naopak, najmenej minú domácnosti v Prešovskom kraji, približne 262 eur mesačne. Ukazujú to výpočty ekonomickej analytičky FinGo.sk Lenky Buchlákovej na základe údajov zo Štatistického úradu SR.


Viac

Akú životnú poistku uzatvoriť?


Podľa Patrika Szabóa z FinGO.sk sa to prejavilo„ nielen v počte uzavretých zmlúv, keď hlavne počas prvej vlny pandémie ľudia využívali poistné plnenie z pripoistenia PN či ošetrovného.Rovnako tak sa ľudia vo väčšej miere zaujímali aj o správne nastavenie poistných súm vzhľadom na ich úverové záväzky.


Viac

Ako dosiahnuť lepší dôchodok?


"Všetci sporitelia, ktorým ostáva do dôchodku viac ako 15 rokov, by si mali v druhom pilieri sporiť v negarantovaných akciových alebo indexových fondoch. Dlhodobo zarábajú viac ako garantované fondy a vďaka tomu môže byť dôchodok z druhého piliera aj niekoľkonásobne vyšší,“ radí investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Prečo šetrenie bolí? Tu je 9 tipov, ako nemrhať peniazmi a dopriať si bohatú budúcnosť


„Výdavky by sme mali následne rozdeliť na tie, ktoré sú naozaj nevyhnutné, a tie druhé, ktoré dokážeme oželieť,“ dopĺňa František Burda, analytik spoločnosti Fingo.sk. Podľa neho si audit dokážeme pohodlne urobiť aj sami a získame takto sumu, ktorú môžeme použiť na naplnenie našich cieľov.


Viac

Firmy platia bankám za úschovu peňazí


„Niektorí ľudia tieto peniaze držia na účtoch z dôvodu strachu z investovania či nevedomosti. Iní zasa z dôvodu ochrany uložených peňazí, keďže sa na nich vzťahuje garančný fond,“ poznamenal investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

V druhom pilieri vypukol tvrdý boj o sporiteľov


Prestup je zbytočne administratívne náročný a štát ľudí núti vybaviť si akceptačný list od Sociálnej poisťovne. „Sporiteľ s ním uzavrie novú zmluvu s vybranou DSS. Starú nie je potrebné rušiť, zruší sa automaticky,“ približuje Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk.


Viac

Chcem hypotéku: Aké mám možnosti, keď mi hypotéka na kúpu bytu nestačí? Aké príjmy mi teraz v banke uznajú?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: Zvyšnú časť kúpnej ceny môžete dofinancovať prostredníctvom spotrebného úveru alebo úveru stavebnej sporiteľne. Voľba ideálneho riešenia závisí od toho, aké finančné možnosti má daný klient a zároveň aj od sumy, ktorú je potrebné dofinancovať.


Viac

Opatrnosť či nevedomosť? Najväčšie chyby pri investovaní


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Najväčšou chybou je, že ľudia majú peniaze uložené na bežných účtoch. Zhruba 70 % finančného majetku Slovákov je práve na bežných účtoch a keď sa pozrieme na ich veľmi slabé účorenie, tak ich peniaze v podstate nezarábajú a dokonca sú aj okresávané o infláciu.“


Viac

Záujem o životné poistenie vzrastá


Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie vo FinGO.sk: „Životné poistenie slúži ako ochrana pred rôznymi chorobami, úrazmi, v prípade najhoršieho smrti. A na druhej strane, keď sa vám stane nejaká neočakávaná udalosť v živote, dokáže vám to pokryť vaše finančné záväzky.“


Viac

Daňový bonus na hypotéku


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery, Fingo: „Je dôležité si to odsledovať, nakoľko niektoré banky potvrdenie posielajú automaticky, najčastejšie poštou, alebo do internetbankingu, avšak niektoré banky ho nezasielajú automaticky, musíte si oň požiadať.“


Viac

Hypotéky sú stále prísne. Dajú sa obísť sporením


„Výška výnosu závisí od rizikovosti sporiacej schémy a dĺžky sporenia,“ vysvetľuje investičný analytik z FinGO František Burda. Okrem podielových fondov sú podľa jeho slov aj iné možnosti. Ide napríklad o indexové fondy ETF či dokonca sporenie do investičného zlata.


Viac

V raste výdavkov za potraviny od roku 2020 sme prví v EÚ


Výdavky na potraviny a nealko nápoje rástli slovenským domácnostiam od roku 2010 najrýchlejšie spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Uviedla to v analýze Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Prečo na dôchodok myslieť už v 30-tke a nečakať do 50-tky?


Navyše, ak si mladý človek zvolí správnu formu sporenia na dôchodok a využije investičné portfólio zložené z akciových a indexových fondov, stačilo by mu mesačne odložiť okolo 50 eur,“ opisuje investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Na pracovnom trhu sa zrejme nevyhneme zmenám


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk: „Najnovšie odhady hovoria o tom, že do roku 2025 približne 85 miliónov pracovných miest môže byť rozdelených medzi ľudí a stroje, zatiaľ čo sa môže vytvoriť 97 miliónov nových pracovných pozícií, ktoré budú viac prispôsobené novej deľbe práce medzi ľuďmi, strojmi a algoritmami.“


Viac

Tlak na zmeny v poistení áut stúpa


Viem si predstaviť, že by to v mnohých prípadoch urýchlilo súdne procesy medzi poisťovňou a klientom a zároveň by to pomohlo zjednotiť a zjednodušiť rozhodovanie súdov v mnohých prípadoch. Takže vidím v tom aj výhody, aj nevýhody,“ hovorí riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti Fingo.sk Štefan Fajnor.


Viac

Striebro sa vydalo na rastovú rely


Podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu sa približne 50 percent striebra využije v priemysle, asi tretina v šperkárstve a približne 11 percent kovu je investovaných. Vlani pritom stúpol záujem o investičné striebro o 27 percent. Ide o päťročné maximum, pričom sa predalo 236 miliónov uncí.


Viac

Čo si všímať vo výpisoch z druhého piliera?


Ekonomická analytička Lenka Buchláková: „Keď máte okolo 30-40 rokov a dlhšie obdobie do dôchodku, aj keď príde pandémia, finančná kríza, alebo čokoľvek, čo spôsobí poklesy na finančných trhoch, samozrejme aj pokles výnosov v dôchodkových pilieroch, tak za dlhšie obdobie 20-30 rokov to viete pekne dohnať.“


Viac

Štipendium pre tehotné študentky


Lenka Buchláková, ekonomická analytička: „Dávka je aj pre pracujúce tehotné ženy, či už sú zamestnané na trvalý pracovný pomer, alebo SZČO, čiže živnostníčky. Ak boli dva roky predtým ako im vzniká nárok na dávku poistené nemocensky, teda 270 dní nemocensky poistené dva roky predtým, tak majú nárok na dávku.


TOP 10 rád, ako ušetriť počas koronakrízy a zároveň sa pripraviť na horšie časy


Pri tvorbe rezervy z dlhodobého hľadiska ekonomická analytička spoločnosti FinGo.sk Lenka Buchláková odporúča vytvoriť si finančnú rezervu vo výške minimálne šesťnásobku mesačných výdavkov, ideálne vo výške 6 až 12-mesačných výdavkov.


Viac

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk: „Pokiaľ ste zamestnaní, tak môžete si daňový bonus uplatniť prostredníctvom tohto tlačiva cez zamestnávateľa v rámci ročného zúčtovania dane, ktoré je potrebné zamestnávateľovi odovzdať do pätnásteho druhý.“


Viac

Každý štvrtý zamestnaný Slovák sa bude musieť preškoliť, kvôli digitalizácii


Každý štvrtý zamestnaný Slovák bude musieť v dôsledku zmien na trhu práce prejsť minimálne polročným školením. Uviedla to analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková. Pracovný trh totiž mení čoraz väčšia digitalizácia, ktorú urýchlila aj pandémia nového koronavírusu.


Viac

Gastrolístky alebo peniaze?


Lenka Buchláková: "V súčasnosti 850 000 ľudí zhruba využíva gastrolístky. Mnohí ľudia, ktorí sú zamestnaní, čiže interný stav a pracujú do dňa viac ako 4 hodiny majú nárok na tento gastrolístok, resp. na stravné. Mnohí, zhruba 40 % zamestnancov využíva klasické jedálne, ktoré majú teda závody a veľké firmy.“


Akú budúcnosť má bratislavská burza


„Je to prakticky dožívajúci organizmus. Akcie, ktoré sa na nej obchodujú, možno zrátať na prstoch jednej ruky. Denné zobchodované objemy obchodov s akciami sú žalostne malé. Burzu ako-tak zachraňujú obchody s dlhopismi,“ vraví investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.


Viac

Internet používa 9 z 10 Slovákov. Najčastejšie vyhľadávame informácie o koronavíruse a ako finančne zvládnuť pandémiu


Napríklad aktuálne čoraz viac Slovákov nakupuje potraviny online, zároveň veľa finančných záležitostí vybavujeme cez internet. Vlani až dve tretiny Slovákov riešili hypotéku, životné poistenie či odklad splátok online,“ hovorí ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Na mesiac máme 370 eur, ako z toho vyžiť?


Analytička Lenka Buchláková: Situácia Slovákov sa vlani medziročne zhoršila. Do kategórie materiálnej deprivácie spadá aktuálne vyše 430-tisíc Slovákov. Očakávame, že vzhľadom na súčasný stav spojený s druhou vlnou koronakrízy sa počet ľudí v materiálnej deprivácii môže opäť navyšovať.


Viac

Ako zaplatiť nový byt


Už dávno neplatí, že takmer každý môže dostať hypotéku, lebo sú na trhu nízke úroky. Práve naopak, legislatíva pre posudzovanie schopnosti klienta splácať úver sa sprísňuje a viacerí klienti už boli nemilo prekvapení, že to v banke nevyšlo tak, ako očakávali," hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Finančných agentov čakajú zmeny. Mali by niesť viac zodpovednosti


„Dôležitou otázkou by bolo, ako zákon stanoví vymáhanie náhrad a zodpovednostné vzťahy medzi samostatnými a podriadenými finančnými agentmi,“ podotýka obchodný riaditeľ spoločnosti Fingo.sk Marek Gemainer.


Viac

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky


Eva Šablová z FinGO.sk: „Niektoré banky toto potvrdenie vydávajú automaticky a v priebehu januára ho zašlú klientom do ich internetbankingu, alebo poštou domov. V iných bankách musia klienti o potvrdenie požiadať sami.“


Viac

Je naozaj ľahké dostať hypotéku? Aké chyby nerobiť, aby ste ju získali?


Vyberať najskôr úver alebo nehnuteľnosť? A je lepšie úver splatiť skôr, alebo ho natiahnuť na celých 30 rokov? Odpovede v relácii Ide o peniaze hľadáme s Evou Šablovou, riaditeľkou pre úvery FinGO.sk.


Viac

K hypotéke bonus za stovky eur. Kto naň má nárok a ako na to?


„Ide o formu priamej daňovej úľavy, ktorá nahradilahypotéky so štátnym príspevkom pre mladých,“ vysvetľujeEva Šablová z poradenskej spoločnosti FinGo.


Viac

Ako si uplatniť daňový bonus na hypotéku?


Daňový bonus si môžete uplatniť vo výške 50 % zo sumy zaplatených úrokov za rok 2020, maximálne vo výške 400 eur ročne, upresňuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Poistenie kritických chorôb


Radí riaditeľ pre životné poistenie Patrik Szabó, FinGO.sk: „Žiadna žena by nemala zanedbávať preventívne prehliadky aspoň raz do roka. Hoci ste v tomto smere zodpovedná, nikdy neviete, čo sa môže stať. Kritické ochorenie často príde nečakane a bez varovania.“


Slováci objavili výhody online nákupu potravín


„Kým v roku 2019 si pravidelne zadovažovalo cez internet potraviny len zhruba 23,5 percenta Slovákov, podľa aktuálnych štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat ich bolo za vlaňajšok viac ako 37 percent,“ uviedla analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková s tým, že priemerná cena takéhoto nákupu je približne 45 eur.


Viac

Absolútny zvrat v nakupovaní Slovákov: Za jeden nákup dáme aj 500 eur, nákupný košík ťa však prekvapí


„Kým v kamenných obchodoch minieme menšie sumy, ale častejšie, práve internetové nákupy ukazujú, že ich realizujeme menej často, ale v prípade rôznych akcií vieme minúť oveľa vyššie čiastky. Podľa štatistík si nákup cez internet doprajeme približne raz až dvakrát do mesiaca,“ skomentovala finančná analytička spoločnosti FinGo.sk, Lenka Buchláková.


Viac

Čoraz viac Slovákov sa ocitá na hranici chudoby


Viacero ľudí spadlo do toho, že si nemôžu dovoliť platiť faktúry za elektrinu, je to takmer 8 % domácností, čo je približne 400 tisíc ľudí,“ konštatovala ekonomická analytička Lenka Buchláková. Mnohí aj preto hľadajú lacnejšie alternatívy, ktoré by mohli nahradiť elektrinu a plyn.


Viac

Ako si poistiť majetok


Radí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, ktorého sme sa opýtali na to, ako čo najlepšie ochrániť majetok. „Podpoistenie znamená, ak je niečo, čo poisťujeme, poistené na nižšiu poistnú sumu, ako je reálna hodnota danej veci...“


Pandémia prehlbuje chudobu Slovákov


Lenka Buchláková, analytička FinGO: „Za posledných desať rokov sa mesačné príjmy domácností zvýšili o tretinu, o takmer rovnaké percento sa však zvýšili aj výdavky. Máme aj vyššie percento ľudí, ktorí majú nedoplatky spojené s hypotékou, alebo nájomným, úhradou za energie, alebo splácaním nákupov.“


Ako sa zmenil pracovný trh?


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FINGO: „Robotizácia je súčasný trend. Je to niečo, čoho sa nemusíme báť, je to nezvrátiteľný proces. Tak ako sme sa transformovali z poľnohospodárskej výroby na priemyselnú, tak tá priemyselná súčasná výroba sa viac modernizuje a robotizuje.“


Viac

7 rád, ako si upratať svoje financie


Lenka Buchláková, FinGO.sk: „Ak by ste si nechali prekontrolovať všetky vaše zastarané zmluvy, poplatky, ktoré platíte za rôzne služby a vaše míňanie na zbytočnosti, mesačne viete ušetriť aj viac ako 100 eur. Ročne sa tak úspora rodiny vyšplhá aj na viac ako 1 200 eur.“


Viac

Ako ušetriť v banke?


Zoltán Čikes, odborník na financie FinGO.sk: „Všetky tieto úkony už je dnes samozrejme možné riešiť cez internetbanking v počítači, alebo smartbanking aplikácia v telefóne. Toto sa deje prevažne u staršej generácie, ktorej sa ťažšie pracuje s takýmito modernejšími technológiami a v takomto prípade by som určite odporučil požiadať svoje deti, alebo vnúčatá, aby im s tým pomohli.“


Viac

Pandémia a alkohol


Lenka Buchláková, ekonomická analytička, FINGO: „Ak sa pozrieme na štruktúru, tak najviac pijeme pivo, až 80 % Slovákov uvádza, že teda najčastejšie pijú pivo, 12 % Slovákov pije víno a len 8 % uvádza, že pijú tvrdý alkohol. Čo sa týka mesačných výdavkov na alkoholické nápoje tak na Slovensku ej to na úrovni zhruba 2,5 % a v porovnaní s celoeurópskym priemerom na úrovni 1,6 %.“


Viac

Až dve tretiny Slovákov sa hrnú do hypotéky bez finančnej rezervy


„Najväčšie percento maklérov, až 65 percent, sa stretáva s tým, že klienti podceňujú finančnú prípravu na hypotekárny záväzok, nemajú vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, splácajú aj iné úvery, ktoré im môžu znemožniť čerpanie úveru, alebo majú nestabilný príjem, ktorý im tiež môže skrížiť cestu k hypotéke,“ upozorňuje riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.


Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností


Lukáš Novák, CEO investičnej skupiny InTeFi a spoluzakladateľ FinGO.sk: Zo skúseností vieme, že ak chcete uspieť na preplnenom trhu, nemôžete postupovať tak, ako bolo obvyklé. FinGO.sk od začiatku preto nebudujeme ako offline finančného poradcu, ale ako technologicko-marketingovú spoločnosť, ktorej cieľom je vytvorenie komplexnej platformy.


Viac

Až 870-tisíc Slovákov žije v chudobe


„Napriek tomu, že aktuálne prežívame krízu verejného zdravia, teda príčiny krízy sú iné ako v roku 2009, sa doslova zastavená ekonomika v prvej vlne a vo veľkej miere obmedzená v druhej vlne podpísala pod nárast nezamestnanosti a zníženie životnej úrovne ľudí,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Úverovanie v tomto roku podľa analytikov zosilnie


Všetko však podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej závisí od toho, ako sa na začiatku roka vyvinie situácia okolo pandémie koronavírusu. „Jej vplyv na ekonomiku, zamestnanosť a v konečnom dôsledku priechodnosť úverov v bankách zatiaľ nevieme predpokladať,“ povedala Šablová.


Viac

Najčastejšie chyby pri vybavovaní hypotéky


Eva Šablová: „Preto je ideálne mať k dispozícii vlastné zdroje aspoň vo výške 20 percent. Ak už hypotéku splácate, mali by ste mať k dispozícii finančnú rezervu minimálne vo výške troj- až šesť mesačných výdavkov vašej domácnosti.“


Viac

Počas lockdownu pijeme čoraz viac


„Podľa londýnskych vedcov z Cambridgeskej univerzity vyvoláva aktuálna izolácia u ľudí symptómy posttraumatického stresu,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Platby budú ešte rýchlejšie. Banky spúšťajú novú aplikáciu


Podľa prevádzkového riaditeľa FinGO Zoltána Čikesa to pre banky nebude ani príliš náročná úloha. „Zároveň predpokladám, že sa veľmi rýchlo stane často využívanou v bežnom živote, a teda bude pre banky nutnosťou,“ dodáva.


Viac

Poplatky v bankách rastú. Pôjdu ešte hore a za čo si ľudia priplatia?


Hore však nejdú všetky naraz, upozorňuje prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO Zoltán Čikes. „Existujú aj také, ktoré banky zvyknú znížiť. Predpokladám, že to často súvisí s tým, že banka znížila svoj náklad na danú službu,“ hovorí.


Viac

Mínusové úroky už dorazili aj na Slovensko


Zavedenie mínusových úrokov z vkladov analytici považujú za logický krok, ktorý sa dal po spustení tlačenia peňazí očakávať. „Na politiku ECB sa nedá inak reagovať. V západných krajinách banky ponúkajú záporné úroky už dlhší čas,“ hovorí pre TREND investičný analytik FinGO.sk František Burda.


Viac

Dovolenkári môžu doplatiť na problémy s poistením cestoviek. Zbabral to aj štát


„Po skončení pandémie a stabilizovaní sa cestovných kancelárií určite aj poisťovne prehodnotia situáciu ohľadne pozastavenia poskytovania poistenia proti úpadku pre cestovné kancelárie,“ myslí si riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO Štefan Fajnor.


Viac

Viac ako tretina Slovákov žije v preplnených domácnostiach


Slovensko sa tak za vlaňajší rok nachádza na piatom mieste spomedzi 27 krajín Európskej únie. Väčší počet preplnených domácností má iba Lotyšsko (42,2 %), Bulharsko (41,1 %), Chorvátsko (38,5 %) a Poľsko (37,6 %). Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, na ktoré poukázala analytička FinGo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Väčšina úspor síce stále končí na bankových účtoch, ale situácia sa pomaly zlepšuje


Na bankových vkladoch majú obyvatelia približne 40 miliárd eur, pričom vo fondoch je iba niečo cez 10 miliárd eur. Aj v tomto porovnaní podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu vidno, že väčšina peňazí Slovákov je stále uložená v bankových vkladoch, ktoré strácajú na hodnote.


Viac

Slováci sa do úverov na bývanie púšťajú nepripravení


„Najväčšie percento maklérov sa stretáva s tým, že klienti podceňujú finančnú prípravu na hypotekárny záväzok, nemajú vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, splácajú aj iné úvery, ktoré im môžu znemožniť čerpanie úveru, alebo majú nestabilný príjem, ktorý im tiež môže skrížiť cestu k hypotéke,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Viac

Poisťovne v rámci neživotného poistenia zaznamenali najväčší pokles v cestovnom poistení do zahraničia


Záujem o poistenie je úzko spätý s bežným životom a keďže bolo sťažené cestovanie, najväčší pokles podľa riaditeľa pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefana Fajnora poisťovne zaznamenali práve v cestovnom poistení do zahraničia.


Viac

Riešite hypotéku? Cestu k peniazom vám môžu skomplikovať tieto chyby


Až dvom tretinám ľudí na Slovensku chýba finančná rezerva, majú nestabilný príjem, alebo splácajú iné úvery, ktoré im často znemožnia cestu k hypotéke. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Fingo, do ktorého sa na jeseň minulého roka zapojilo viac ako sto finančných sprostredkovateľov z celého Slovenska.


Viac

Nazdravie počas lockdownu? Slováci alkohol konzumovali najmä doma, 12 litrov na hlavu! Plná špajza ako istota


„Podľa londýnskych vedcov z Cambridskej univerzity aktuálna izolácia u ľudí vyvoláva symptómy postraumatického stresu, čo následne môže spôsobovať aj vyššiu konzumáciu alkoholu,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

21 tipov na bohatý rok


„Aby ste predchádzali predčasnému výberu, dajte investícii názov, napríklad na vysokú pre dieťa alebo nová strecha," odporúča finančný analytik Fingo František Burda. „Najvýraznejší efekt má refinancovanie vtedy, ak novým úverom nahradíte viacero menej výhodných úverov či pôžičiek," hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo.


Záujem o životné poistenie sa zvyšoval aj počas pandémie


Ako povedal riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabo, aktuálna situácia okolo pandémie, ktorá nastala, ľudí len donútila pozrieť sa lepšie na svoje zabezpečenie v dvoch rovinách. V prvej boli tí, ktorí životné poistenie vôbec nemali.


Viac

Finančné trhy budú podľa analytikov v novom roku rásť


Ako povedal investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda, trhy sú pozitívne naladené a zameranie by malo smerovať na sektory ekonomiky, ktoré aktuálne „krvácajú“. Ide napríklad o cestovné agentúry, hotelierstvo, letecký priemysel, turizmus, firmy podnikajúce a naviazané na gastro priemysel.


Viac

Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky? Oplatí sa s hypotékou ešte počkať alebo nie?


Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk: „Väčšina bánk zatiaľ avizovala pokračovanie kampaní zo záveru roka. Menšie banky sa snažia atraktívnymi úrokmi osloviť klientov hlavne na refinancovanie existujúcich úverov. Tieto banky naďalej lákajú aj benefitom preplatenia pokuty za predčasné splatenie úveru v pôvodnej banke.“


Viac

Poradíme vám, kam v novom roku investovať, kedy refinancovať hypotéku a ako si zlepšiť dôchodok


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: Všetky peniaze, ktoré si dnes odkladáme do prvého piliera, sú okamžite spotrebované na aktuálne dôchodky. Tým pádom sa musíme spoľahnúť, tak ako dôchodcovia teraz, že bude dostatok pracujúcich, ktorí budú prispievať budúcim dôchodcom.


Viac

Platí nová minimálna mzda, je 14. najnižšia v EÚ


Od Nového roka platí nová výška minimálnej mzdy, bude na úrovni 623 eur. Táto hodnota posunie Slovensko v rebríčku 27 krajín Európskej únie o priečku vyššie, stále však bude 14. najnižšia medzi členskými krajinami. Upozornila na to analytička FinGo.sk Lenka Buchláková, vychádzajúc z dát Európskeho štatistického úradu.


Viac

Ako na novoročné predsavzatia


František Burda, investičný analytik FinGO.sk: „Odporúčam nastaviť si v januári na účte trvalý príkaz s názvom sporenia - napríklad „na rezervu“ a nasmerovať ho na sporiaci účet alebo depozitné konto, ku ktorému nemáme platobnú kartu.“


Viac

Ekonómovia: Ľudia by mali mať možnosť vybrať si, v akej forme dostanú stravné


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO: Je potrebné dať možnosť výberu pre zamestnancov medzi stravnými lístkami a peňažným príplatkom ku mzde. Ide o zmeny, ktoré zamestnávateľom ušetria financie na administratívnych nákladoch.


Viac

Servis je dôležitá súčasť práce finančného agenta. Klienti často ani netušia, že naň majú bezplatný nárok


Skutočnou pridanou hodnotou je však až následná starostlivosť, ktorú si klient, na rozdiel od podpisu zmluvy, nevie zabezpečiť sám. „Profesionálny, komplexný a pravidelný servis je nevyhnutný pre dosiahnutie finančných cieľov klienta,“ tvrdí obchodný riaditeľ FinGO.sk Marek Gemainer.


Viac

Pandémia hrobárom pracovných miest: Namiesto ľudí sa budú do popredia dostávať roboty


“V dôsledku pandémie koronavírusu do dvoch rokov zanikne polovica pracovných miest," povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk. Ako prvé budú na rade nízko kvalifikované pracovné pozície.


Viac

Pandémia urýchľuje robotizáciu


V najbližších rokoch zanikne veľa pracovných miest. Pandémia koronavírusu totiž urýchľuje robotizáciu vo svete. Slovensko patrí medzi najviac ohrozené krajiny. Upozornila na to spoločnosť FinGo.sk.


Viac

Treba sa s hypotékou poponáhľať, či počkať?


Mnohí záujemcovia o nové bývanie v súčasnosti uvažujú, či sa s hypotékou poponáhľať. Na ktoré termíny si treba dať pozor a ako zvýšiť svoje šance na schválenie požadovanej sumy nám prezradila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Tvoje pracovné miesto nemusí o dva roky existovať. Slovensko je v tomto smere najviac ohrozenou krajinou


Priemyselné podniky sú čoraz viac automatizované, za vlaňajšok bolo do prevádzky zaradených viac ako 300 000 nových priemyselných robotov. Do šiestich rokov roboty odpracujú až 52 % z celkového pracovného času, ľudia už len 48 %,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Pandémia okresala výplaty v celej EÚ, vrátane Slovenska


Najviac poškodené sú nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktorým sa platy prepadli odhadom o takmer desať percent. Vyčíslila to analytička Fingo.sk Lenka Buchláková na základe nových odhadov Eurostatu.


Viac

Na Vianoce si siahnuť nedáme


„Tento fenomén konzumu podporený masívnym vplyvom všadeprítomnej reklamy na exkluzívne darčeky následne vedie k riziku, že po Vianociach im zostane zbytočne veľké manko v rozpočte spôsobené nákupom predražených vecí, ktoré veľa ľudí financuje úverom,“ opisuje situáciu mnohých slovenských spotrebiteľov Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo Fingo.sk.


Ako poistiť dom, chalupu či garáž proti živlom


Radí Štefan Fajnor riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, ktorého sme sa opýtali na poistenie proti živlom: „Je rozdiel, v ktorej poisťovni svoj dom, byt či chalupu poistíte. To, proti ktorým z uvedených rizík sa viete poistiť, závisí od každej poisťovne, ako aj od balíka, resp. rozsahu poistenia, ktoré si vyberiete...“


Ceny potravín stále rastú: Koľko si priplatíme za vianočný nákup?


„Gazdinky nepoteší zdražovanie cukru,“ hodnotí Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk, a vysvetľuje, že na svetových trhoch sa jeho ceny dostali najvyššie za posledné tri roky: „Dôvodom je výrazné zníženie produkcie cukru v Indii, ktorá je jeho najväčším producentom na svete.“


Viac

Tisíce áut nemajú povinnú poistku, hoci musia. Hrozí vysoká pokuta


„Dôvody môžu byť rôzne, či už vedomé nezaplatenie, pretože klient nemá financie na zaplatenie poistného, alebo ho zaplatiť naozaj nechce a spolieha sa, že škodu nespôsobí, resp. že ho žiadna policajná hliadka nezastaví,“ hovorí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Dá sa stihnúť hypotéka pred Vianocami?


Mnohí záujemcovia o nové bývanie dnes uvažujú, či sa s hypotékou poponáhľať. Na ktoré termíny si treba dať pozor a ako zvýšiť svoje šance na schválenie požadovanej sumy nám prezradila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Predvianočné nákupy a nákupné zvyklosti Slovákov


Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO: Ak sa bavíme o predvianočných nákupoch, tak najčastejšie je to elektronika, kde vidíme 120 %-né nárasty. Tam sú vysoké aj zľavy, ktoré sa pohybujú od 75 %. Ďalej sa nakupujú aj knihy a podobne...“


Viac

Ako sme na tom s financiami? V bývaní vo vlastnom je Slovensko medzi rekordérmi


Aktuálna situácia s vysokým počtom vlastníkov nehnuteľností súvisí s tým, že mnoho Slovákov prišlo za výhodných podmienok k družstevným bytom, ktoré sa vo veľkom skupovali po páde komunizmu," priblížila analytička spoločnosti Fingo.sk Lenka Buchláková.


Viac

Analytička: Slováci robia veľa zlých finančných rozhodnutí. Doplatia na to na dôchodku


Podľa ekonomickej analytičky Lenky Buchlákovej z FinGO.sk prerábajú Slováci v málo výnosných dlhopisových fondoch a aj samotných bankách stovky eur ročne, pričom za investovanie mylne považujú aj 20-eurové sporenie.


Viac

Budúcnosť praje digitalizácii finančných služieb. Bez agentov to však nepôjde


Roland Dvořák, generálny riaditeľ FinGO.sk: „Finančný trh sa už niekoľko rokov presúva do online sveta, a tomuto trendu sa prispôsobujú aj sprostredkovatelia...“


Viac

Rastúce účty a pokles príjmov oslabili finančnú pohodu Slovákov. Odborníci radia čo s tým


„Veľmi dôležitým krokom je aj prehodnotenie výhodnosti finančných produktov ako sú spotrebné úvery, hypotéka alebo životné poistenie a poistenie majetku,“ uvádza František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Slovenským domácnostiam stúpajú výdavky za bývanie. Máme ich druhé najvyššie v EÚ


Tretina slovenských domácností kvôli vysokým cenám za bývanie a potraviny žije od výplaty do výplaty, a teda im nezvyšujú peniaze na nečakané finančné výdavky,“ hovorí ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Cieľ je dobrý, výsledok zatiaľ nie. Ekonómovia hodnotia Krajniakovu reformu penzií


František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO: „Všetky návrhy, ktoré stabilizujú dôchodkový pilier na Slovensku, nám môžu pomôcť. Všetci dobre vieme, že demografia je neúprosná, pracujúcich ubúda a dôchodcov pribúda.“


Viac

Slováci nadmerne míňajú a vyhadzujú


„Podliehame impulzívnym nákupom, navyše aj toho, čo nám netreba. Pritom zabúdame na šetrenie a v prípade nečakaných výdavkov, ako je oprava práčky či auta, nemáme dostatočnú rezervu,“ hovorí ekonomická analytička Lenka Buchláková.


Pôžičku kvôli Vianociam zvážte, finančný stres ľudí na Slovensku stúpa


„Ide často o impulzívne nakupovanie, ktoré môže naštrbiť ďalšie, oveľa dôležitejšie finančné plány. Preto určite neodporúčam zadlžovať sa kvôli Vianociam a nakupovať darčeky cez úverové produkty,” hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo, ktorá sa zaoberá porovnávaním finančných produktov.


Viac

Predvianočný nákupný ošiaľ vrcholí. Pozor na nezmyselné zadlžovanie sa


„Najčastejšie v tomto predvianočnom čase nakupujeme oblečenie a obuv, na ktoré v priemere míňame 300 eur. Až takmer 40 percent Slovákov len za jeden nákup na internete minie v priemere od 100 až do 500 eur,“ hovorí ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.


Viac

Čo sa v mladosti naučíš... Experti radia, ako a kedy hovoriť s deťmi o peniazoch


Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ FinGO.sk: „Finančnú gramotnosť je ideálne začať budovať čo najskôr, obdobie 1. stupňa základnej školy je na to úplne ideálne. Najlepšia forma vzdelávania je praktická výučba.“


Viac

Chcem byt, chalupu alebo garáž. Mám ich kúpiť teraz alebo počkať? Dostanem v pohode hypotéku?


Piati odborníci na reality a hypotéky vysvetľujú, či je výhodnejšie žiadať o hypotéku teraz alebo až na budúci rok, ako sa budú vyvíjať ceny bytov a či sa dá na hypotéku kúpiť aj chalupa či garáž. Medzi nimi aj Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk.


Viac

Sporím si aj čerpám úver, ako to skombinovať?


„To znamená, že človek v slabšej chvíli môže na tieto peniaze siahnuť a minúť ich na niečo nepodstatné. Ak však peniaze kumulujete v rámci investičného programu mimo bežného účtu, je reálna šanca, že na ne nesiahnete pri prvej príležitosti,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.


Odborník radí: Poistenie vašej bytovky ani bytu nepodceňujte


„Bytové domy sú podpoistené a tomuto riziku sú vystavení nielen správcovia budov, ale aj majitelia bytov. Kvôli zastaralej poistke však ľudia môžu prísť aj o desiatky tisíc eur,” upozorňuje Štefan Fajnor zo spoločnosti FinGO.sk.


Viac

Odklady splátok sa končia. Koľko ľudí nezvládne ďalej platiť a čo na to banky?


„Ide prevažne o ľudí, ktorí boli výraznejšie zadlžení. Pandémia ich zaskočila bez finančnej rezervy, znížil sa im príjem alebo stratili zamestnanie,“ vysvetľuje riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO Eva Šablová. Tento trend potvrdila aj centrálna banka.


Viac

Deň až dva dni dovolenky? Takmer nemožné


„Medzi tie najhlavnejšie v prípade trvalého pracovného pomeru uvádzajú zamestnanci nízku mieru slobody v rozhodovaní o pracovnom čase, čerpaní dovolenky alebo nemožnosť upraviť si pracovný čas z dôvodu neočakávaných udalostí,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.


Viac

Od januára budú platby na internete bezpečnejšie


„Platby budú bezpečnejšie, keďže banky budú robiť aj dodatočné kontroly k jednotlivým platbám, aby bolo jasné, že ide o majiteľa platby," myslí si investičný analytik z FinGO František Burda. Dodal, že opatrenia majú zvýšiť bezpečnosť nielen toho, kto posiela peniaze, ale aj toho, kto peniaze prijíma.


Viac

Odklad splátok využilo 120-tisíc domácností


Katarína Bánesová, odborníčka na financie Fingo Premium: „V prvom rade si treba uvedomiť, že odklad splátok nie je odpustenie splátok úveru, ale je to len posunutie tejto povinnosti na neskôr, pričom počas celého odkladu splátok sa úver naďalej úročí.“


Viac

Stabilita bánk stojí na hlinených nohách


V rámci očakávaných ekonomických problémov totiž nie je dôvod na to, aby banky pristupovali k vyšším úrokom. „Nízke sadzby budú silným motivátorom k úverovaniu obyvateľstva, pričom jeho finančné možnosti skôr ovplyvnia objem poskytnutých pôžičiek ako ich cenu,“ súhlasí so stanoviskom NBS riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.